hooker

Lassi Liisu on jälle arvuti taha lastud (jah, langin* ja leiman)

Lugesin täna Anu Saagimi toimetatavat Postimehe naljanurka ja mida ma näen – suur pealkiri sellest, et Liis Lass häbimärgistab kedagi. No seda, et eesti rahval tema pärast juba ammu silmad häbi täis on, ma teadsin, aga et ta suisa ise kedagi häbistama on hakanud, tuli mulle üllatusena. Tegin siis pealkirja peal klõpsu ja mida mu noored silmad näevad – täiesti absurdne möla sellest, kuidas Liis Lass olevat IP aadressi järgi mingi netilaimaja koju läinud ja sellel (“loomulikult” paksul, kellel ühtki asjalikku sõna üle huulte ei tule – ehk siis diskrimineeritakse ülekaalulisi või netikommentaatoreid, sõltuvalt vaatenurgast) inimesel olemise ebameeldivaks teinud. Artikli lõppu on kirjutatud “NB! Uskumine omal vastutusel!”

Kas ajakirjandus ongi nii kaugele jõudnud, et ajakirjanik võib kirjutada ükskõik millist ila ja artikli lõppu lihtsalt kirjutada, et “ise teate, kas usute”? Kas avalikus meedias räige desinformatsiooni levitamine tõesti karistatav ei ole? Mõni arvutikauge inimene võib ju sellist lollust uskuma jääda.

Tegelikult oleks see päris huvitav, kui nad tõesti oleksid kellelegi ukse taha läinud. Sel juhul saaks ju kogu sellele seltskonnale päris korralikult väänata. Esiteks ei anna IP aadress teatavasti kellegi otsest aadressi, selle järgi saab IT mees aru ainult sellest, millise teenusepakkuja alla inimene kuulub. Selleks, et teenusepakkujalt andmekaitseseadusega kaitstavat informatsiooni kätte saada, on vaja asjale seaduslik käik anda – ja sel juhul ei väljastata informatsiooni mingitele suvalistele piffidele, vaid politsei hakkab ikka ise asja uurima.

Teiseks. Mina jagan IP aadressi püsivalt kolme inimesega, tihti on meil siin “õppimisõhtud”, kus korraga on külas näiteks viis läpakaga tüdrukut, kes igaüks oma asja ajab ja vahepeal antakse üksteisele tagasisidet. Kui IP aadress oleks mõne firma oma, võiks seda kasutada vabalt ka sada erinevat inimest. Tegelikkuses aga vahet pole, sest kui ma seda ka üksi kasutan, kehtib meil selline asi nagu (Liisu, pane nüüd hästi tähele!) süütuse presumptsioon. See tähendab, et enne kui keegi võib mind näiteks “leimajaks” (aga miks mitte ka “pedofiiliks”, “mõrtsukaks” ja “vägistajaks”) nimetada, peab mu süü tõestatud olema. See tähendab seda, et esimese hooga võtaks politsei minu arvuti ja uuriks, kas sellega on tõesti mingeid koledusi tehtud ja kui ka on, kas on siis võimalik kindlaks teha, kas see olin ikka mina, kes siin arvuti taga istus. Päris nii asjad ei käi, et mingi võltsblondiin astub lihtsalt mulle ukse taha ja kisab, et ma olen langija, puhub pasunat, teeb pilti ja kui ma just pillima ei hakka, olen homme ajalehe esikaanel.

Kolmandaks. Kui selline kamp juba pasunat puhudes ja kellade helisedes mulle ukse taha vajub, on mul raske uskuda, et preili mu käest esmalt viisakalt küsib:”Vabandage, kas ma tohin sisse astuda?”. Pigem trügitakse eesti meediale omaselt (kes Reporterit vaadanud on, saab kohe aru, millest ma räägin) julmalt üle ukseläve ja hakatakse (taas luba küsimata) pildistama. No kas te ise ei hakkaks nutma, kui keegi sõna otseses mõttes teid ahistaks – või kuidas teisiti te nimetaksite seda, kui keegi teie uksekella laseb ja seejärel luba ootamata välklampide sähvides teie tuppa tungiks, üle mõistuse käivat lärmi teeks ja seosetuid süüdistusi karjuks (ja hiljem veel ajalehes teie kohta kirjutaks, et teie suust tuli ainult “ebamäärane kögesh mögesh”)?

Seega, kui see artikkel tõele vastaks, oleks meil juba neli seaduserikkumust:

 1. ebaseaduslik jälitustegevus,
 2. loata võõrale territooriumile tungimine,
 3. loata võõral territooriumil pildistamine,
 4. vaimne ahistamine (kes tõestab, et tüdruk päriselt ka süüdi on, mitte psühhoterrori tagajärjel ei murdunud).

Nii et kui sa, Kadaka teel elav tüsedusele kalduv netikommentaator, päriselt olemas oled, siis soovitan sul julgelt asja kohtusse anda. Leimamise eest saadav karistus on kordades väiksem, kui see, mida ebaseadusliku jälitustegevuse eest väänatakse. Aga isiklikult arvan ma siiski, et isegi ELU24´s ei saa NII lollid inimesed töötada, kes endale vabatahtlikult sellist sõnnikut kaela tõmbaksid.

Pilt on pärit siit.

*langima – sünonüüm verbile leimama

7 kommentaari “Lassi Liisu on jälle arvuti taha lastud (jah, langin* ja leiman)

 1. mina olen liisi poolt…ja kahju,et ta seda ei teinud…sest see oleks ilus olnud…(tuleb meelde jay and silent bob,kes käisid oma kommantaatoritel külas ja andsid neile peksa…)

 2. Kes on see siga sellel pildil ja mis seos on tal Liis Lassiga?
  Kas autor võib tõendada, et seda kärssa pole söödetud Iiri dioksiini lisanditega söödal ja tema tarvitamine pildi või toiduna pole ohtlik?
  Kas autor elab hiina kalendri järgi, et kasutab sea pilte?

  PS. paljud IP aadressid taanduvad nimekujule, mis annab üsna täpse geograafilise piirkonna. Kuigi IP aadressi jagatakse on igal arvuti võrgukaardil sh wifi kaardil kordumatu MAC aadress, näiteks 00-11-11-90-6D-F3 (nimetatakse ka füüsiliseks aadressiks). Seejuures logitakse tehinguid märksa rohkemates kohtades kui SIM kaarti helistamisel ja seetõttu on arvuti leidmine isegi lihtsam telefoni avastamisest. Pealegi pole interneti anonüümseid kaarte, kõik ühendused on isikustatud lepingu alusel.
  Valimistel näeme, rsk!

 3. Pildil pole mitte siga, vaid keskmine internetikommentaator. Kuigi mõni tähelepanelikum vaatleja võib muidugi märgata ka teatavat sarnasust Rein Langiga.

  Ja see, kui täpse geograafilise piirkonna IT mees välja nuputab, pole oluline, kui selleks ei ole kõrgemalt poolt tulnud luba (ja kõrgem pool ei = Liis Lass ega Elu24 juhtkond), on ikkagi tegemist ebaseadusliku jälitustegevusega.

  P.S. Kui keegi mulle tänaval teatab, et ma olen paks emis, siis kui karmilt teda solvamise eest karistada saab? On see üldse karistatav, milline võiks olla see karistusmäär? Ehk siis tahaks teada, kas tänaval kellegi seaks sõimamise eest saab suurema või väiksema karistuse kui sama tegevuse eest internetis.

 4. Ah või siuke lugu juhtus?
  Kurat küll Liisul ikka vedas, et ma midagi tema plaanidest ei teadnud. Oleksin jalamaid nõnda mahlaka leimi valmis meisterdanud, et oioioi. Lassu oleks kohe padavai MINU ukse taha jooksnud ja ega ma siis nutma poleks hakanud. Oleks pakkunud kohvi ja konjakit. Aga ei.. minuga ju selliseid asju ei juhtu. Tekibki kohe küsimus, et miks kõik lõbusad asjad juhtuvad tüsedate tüdrukutega, kes ainult tudish piipi oskavad suust välja ajada.. või oli see koogelmoogel? mögesh? whadev.. Elu on ikka ebaõiglane.. Mina olen ju maailma kõige andunum Liis Lassi fänn ja mis ma selle eest saan? Sittagi! Tuhat ja tuline, ma ütlen! A ehk pole veel hilja? Põrutan kohe leimima.. LIISU HJEEER AI KUMM!!!

 5. Eks liisul oli vaja oma palk välja teenida. Seega kribas rutturuttu verest ja soolikatest nõretava artikli netileimarite hirmutamiseks. Ilmselt mõni nobenäpp tulevikus isegi mõtleb korraks, enne kui leimi veebi lükkab – asi seegi. Analüüsivõimelised inimesed tavaliselt avalikult ja anonüümselt nagunii ei läbusta.
  Virgole ütleks niipalju, et kui eluaeg oled humanitaari õppinud ja igapäevaste reaalsete toimemehanismide kohta omad vaid ähmast ettekujutust, siis enne PS. tarkuseterade poetamist võikisd seda kõikide jaoks selgelt väljendada.

 6. Kusjuures nüüd ma tean, miks kõik netikommentaatoreid ja elu24.ee’d kiruvad… Sest jõudsin tänu siinsele lingile ka sinna ja nägin, mis toimub… Õudne! 😀

  rohkem ei lähe, luban!

  Aga Lassist võiks kirjutada küll:)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.