faith

Feminist röögib (ehk meie lastekasvatus on eelmises sajandis)

Ma pole juba ammu end soo pärast diskrimineerituna tundnud – ilmselt seetõttu, et ma ei vali endale sõpradeks molkusi, kes arvavad, et naised peaksid piirduma valikuga kinder-küche-kirke, – aga täna nägin vaatepilti, mis mul suu ammuli võttis. Nimelt oli lasteaiarühm linna jalutama tulnud, suunduti jääskulptuuri poole. Lapsed kenasti paaris, helkurvestid seljas, kõik rabelesid natuke nagu lapsed ikka ja üks väike roosa jopega tüdruk astus sammu (konkreetselt ÜHE SAMMU) kõrvale, et skulptuuri paremini näha – ja selle peale langes talle kaela sõim, mille põhisisuks oli “Appi, sa käitud ju nagu POISS!!! Kas sul häbi ei ole???!!!”

Kurat, kui mul oleksid lapsed ja ma saaksin kunagi teada, et minu tütar on saanud lasteaias sõimata selle eest, et ta “oma soole mitteomaselt” julgeb astuda sammukese lähemale oma eesmärgile, ei jääks vist kivi ka kivi peale selles asutuses.

Üks asi on üldine viisakus (näiteks mul pole midagi selle vastu, kui keegi kellelegi uksi avab või mantli selga aitab vms), aga see, et lapsele keelatakse tema loomuomast käitumist põhjendusega, et see ei ole tema soole vastav, sest kasvataja on oma vanusest hoolimata ikka veel 19. sajandis, on minu jaoks tänapäeval ennekuulmatu.

Kohe helistan Marianne Mikkole ja lasen võrdõiguslikkuse voliniku Tartu lasteaedasid inspekteerima saata. 😀

Pilt on pärit siit.

11 kommentaari “Feminist röögib (ehk meie lastekasvatus on eelmises sajandis)

 1. Mis teha kui naisterahvas ise on kasvanud sellistes tingimustes ja abielus molkusega kellele naine ei ole inimene , vaid teenia .
  Kuigi kusagilt on asjad ikka väga kiiva läinud küll .
  Tüdrukud ropendavad , kaklevad , suitsetavad ja käivad ringi nagu tont teab kes . Vaatad peale ei saa arugi kas poiss või tüdruk . JA SEE EI OLE ÜLDISTUS . Kuid nagu kõigega siin maailmas sellised halvad kogemused jäävad eredamalt meelde kui elementaarne viisakus iseenda ja teiste vastu .
  Nagu öeldakse . ” Issanda loomaaed on suur . “

 2. Sõim ei tähenda minu jaoks ainult sõnakasutust, vaid ka hääletooni jms – ja selle lapse peale konkreetselt karjuti, nii et ma julgen seda sõimuks nimetada küll. Kaklemine ja suitsetamine on minu jaoks ühtviisi labase inimese tunnused, samuti eeldan, et inimene suudab oma sõnakasutust vastavalt seltskonnale korrigeerida, ükskõik, kas ta on poiss või tüdruk.

  See, et nüüd tüdrukute ropendamist märgatakse (ja alateadlikult poiste oma normaalseks peetakse) on tingitud sellest, et poistele on juba pikka aega tunduvalt rohkem lubatud olnud ja nüüd, kui ka tüdrukud saavad loomulikumalt areneda (st inimese kaasasündinud agressiivsust ja nn “loomalikkust” päris maha ei tambita), tundub see ebanaiselik, sest naiselikkust seostatakse teatud külgeõpitud käitumismallidega. Loomulik, bioloogilisest eripärast tingitud naiselikkus (näiteks see, et naised on emotsionaalsemad jne) jääb ju paratamatult alles.

 3. Ei maksa südamesse võtta. Ühiskonnal on tarvis ka vähem taibukamaid inimesi, kes kraavi kaevaks, kaupa skänneri ees liigutaks, lapsi kasvataks jne.

 4. Tohoo kurja, laseme lollikestel lapsi kasvatada, nagu ma viimase kommentaatori optimistlikust repliigist aru saan..?
  Ilus-kaunis tulevik: iga järgmine põlvkond saab olema järjest tuhmim, sest nagu kasvatajad ees, nõnda järelkasv taga. Iga järgmine põlvkond “vähem taibukaid lastekasvatajad” on jälle kriipsu võrra juhmim ja kõik on tip.top, eksole!

 5. See valem, et nagu kasvataja ees – nõnda järelkasv taga, nüüd küll päris paika ei pea.
  Autoriteetide käitumine võib lühiajaliselt lapse enda käitumist mõjutada küll aga pikemas perspektiivis ei maksa selle pärast üleliia muretseda, kuna on olemas üks selline kasvuperiood, kus iga noor inimene seab talle ette antud piirid ja normid küsimärgi alla. Naised saunas rääkisivad, et seda pidavat kutsutama puberteediks 🙂

 6. Eks ta tõsi ole, kuigi mulle on jäänud mulje, et keskmise jobu puberteet ei seisne mitte seniste väärtuste küsimärgistamises ja ise õigete valimises, vaid minnakse lihtsalt vanemate väärtustelt sõprade omadele üle. Ehk siis minnakse suurema massiga kaasa.

 7. Lasteaialapsi puberteedis kahtlustada oleks isegi tänapäeva akselerantide puhul natuke julm 🙂 Mingis vanuses, paraku just põhuhoiakute kinnistumise ajal on just vanemad autoriteedid tähtsad, et mitte kasutada väljendut ülitähtsad.
  Kontekstikohatu võrdlus, ent moslemiilmas on väikelaste esimesed mõjutajad just harimatud ja usudogmadesse uskuvad naised. Tulemuseks on suures osas harimatu usuhull manipuleeritav mass.
  Ja vaat`seal on tõesti juba nii, et iga järgmine ring vajub järjest hullemasse sohu.

 8. kas see on siis normaalne, et poisid kaklevad, ropendavad ja muud?
  minu meelest nii väikestel lastel ei saa asja veel testosterooniga kah põhjendada.
  igal juhul on mingi käitumisviisi keelamise põhjendamine lausega “appi sa käitud nagu poiss” alandav NII poistele, keda ju automaatselt sealsamas kohe halbadeks lasteks tembeldatakse, KUI tüdrukutele, kellele mööndakse vähem isikuvabadust.
  jubedad on veel need pesupulbrireklaamid, kus poiss ntks tahab saada keemikuks ja tüdruk, arvake kelleks… mitte kunstnikuks või ehitajaks vaid ikka kokaks.
  ühiskond genereerib päevast päeva väikestele lastele signaale, mille kohaselt tüdrukud peavad olema rumalamad ja vaguramad kui poisid ja see on idiootlik, see on isetäituv ennustus.
  kui mõni ema või isa nii loll on, siis pole eriti midagi teha, reklaamitootjate intellektitaset ei anna vist kah seadusega tõsta, aga lasteaiakasvataja võiks asjast natuke rohkem teada – tänapäeval peaks neil olema ju kõigil eriharidus.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.