hooker · olemise talumatu kergus · rotid

Kohustuslik suitsuandur on ohtlik

Täna on siis see päev, mil lisaks maksude tõusmisele ka suitsuandur kohustuslikuks muutus (tõsi küll, mitte kõigis kodudes) – mind see iseenesest ei puuduta, sest elan üürikorteris, aga uskumatu on see siiski. Eriti see osa, et teoreetiliselt on tuleohutusjärelvalve ametnikul õigus mu elamist igal hetkel kontrollida.

Mõelge selle peale – kas keegi teist teab, milline näeb välja tuleohutusjärelvalve ametniku töötõend? Mina küll ei tea, kuigi mu sugulane töötab tuletõrjes. Meie riigis on praegu sada tuhat töötut, kellel on hädasti raha vaja. Kui neil on internet, teavad nad, et inimesed on kohustatud selle ametniku tuppa laskma – seega oleks naiivne arvata, et juba esimesel nädalal ei ilmu välja petised, kes heal juhul üritavad seaduskuuleka kodaniku rahakotti pätsata ja halval juhul… Halval juhul annavad oma parima, et täide viia Psühhoterrori viisijupp “Esteet kusipea, sul’ tappa annan raisk, su baarikapi tühjaks joon ja nikun sinu naist!”. Seega on seadus antud kujul otseseks ohuks minu julgeolekule.

Teiseks. Ma saan aru, et Päästeseaduse 281. paragrahv ütleb, et

(1) Riikliku tuleohutusjärelvalve ametnikul on õigus:

1) siseneda objekti valdaja teadmisel tuleohutusnõuete kontrollimise eesmärgil mis tahes territooriumile, hoonesse või ruumi;

aga samas ütleb ju Põhiseaduse paragrahv 26, et

Igaühel on õigus perekonna- ja eraelu puutumatusele. Riigiasutused, kohalikud omavalitsused ja nende ametiisikud ei tohi kellegi perekonna- ega eraellu sekkuda

ja paragrahv 33 koguni, et

Kodu on puutumatu. Ei tohi tungida kellegi eluruumi, valdusse ega töökohta ega neid ka läbi otsida.

Ma küll tunnistan, et enamuse ajast lugesin ma ühiskonnaõpetuse tundides ilukirjanduslikke raamatuid, aga siiski on mulle kõrva jäänud, et Põhiseadus on kõigi teiste seaduste suhtes ülimuslik. Kuidas on siis nüüd võimalik, et tegelikkuses see ei kehti? Või on sellega sama moodi nagu sellega, et Kadrina vallas keelati täisealistel õpilastel valla territooriumil suitsetamine – kõik teavad, et kui keegi viitsiks kohtusse minna, saaks vallavanem (õigemini tõenäoliselt tema abi, sekretär ja aednik, kelle kaela süü aetakse) kinga, aga samas teavad kõik ka seda, et eestlane tõenäoliselt kohtusse ei lähe? Igatahes, kui seadus on põhiseaduse vastane, on see ju otseselt ohuks ka demokraatlikule riigikorrale.

Lisaks meenuvad mulle mõned aastad tagasi näidatud politseisaated, kus näidati, kuidas politsei tungis kahtlustatava korterisse, ei leidnud põhimõtteliselt mitte midagi ja hiljem rääkis saatejuht eriti hingestatult sellest, kuidas ei leitud küll narkootikume ega varastatud asju, mida algselt otsiti, aga see-eest leiti 10 (KÜMME!!!) piraatplaati, nii et põhimõtteliselt tuleks see inimrämps siiski trellide taha saata. Nüüd, kui naabrinaine peaks kellelegi kiusu pärast politsei kutsuma, saame sama moodi telekast näha/kuulda, kuidas äärmiselt ohtlik (!) saast trellide taha saadeti, sest ta arvutist leiti alla tõmmatud muusikat ja laes polnud suitsuandurit. Tema seotust Al-Qaeda’ ga pole küll VEEL tõestatud, aga küll ta varsti murdub ja kõik üles tunnistab. Ehk siis lihtsalt veel midagi, millega vajadusel inimesi peedistada, kui mitte midagi muud ei leita. Nagu kohustuslik tulekustuti autos, millest on üheksal juhul kümnest kasu ainult siis, kui sa kedagi sellega lööd, sest igasuguse tule kustutamiseks on see liiga väike.

Pilt on pärit siit.

6 kommentaari “Kohustuslik suitsuandur on ohtlik

 1. Põhiseaduse osutatud paragrahvides on ju kenasti kirjas, et “… välja arvatud seadusega sätestatud juhtudel ja korras avaliku korra, tervise või teiste inimeste õiguste ja vabaduste kaitseks, kuriteo tõkestamiseks, kurjategija tabamiseks või tõe väljaselgitamiseks kriminaalmenetluses. ”

  Seega, kui on põhjendatud kahtlus ning selle alused seadusandlikult fikseeritud, siis politseil on ikka teatud õigus kodu läbi otsida (ja ma isegi väga ei protesti selle üle) – peaasi, et kahtluse põhjendatus oleks väga selgelt fikseeritud, kontrollitav ja mitte sõltuv politsei suvast. Nüüd suitsuanduri kontrollimine on muidugi huvitav, see arvatavasti lähtub tervisest või teiste inimeste õigustest ja vabadustest mitte olla ohustatud sinu kodu suurema tuleohtlikkusega…

  Kui sellega nüüd teoreetiliselt leppida, et järelvalveametnik peab saama kontrollida, siis praktiliselt see, et seadus ei näe kuidagi ette kaitset tuleohutusametniku eest, kes otsustab iga päev minu elamist kontrollida, see mind häirib. Noh, see ametnik ei või siiski suvalist läbiotsimist teha, piisab, kui ma talle oma andurit demonstreerin – aga kui tahta elu häirida, on see siiski võimalik ning see mulle ei meeldi. Kuidagi keerulisemaks peaks see asi olema tehtnud, mingi ajavahemikupiirang või nii.

  1. Kriminaalmenetluse puhul tullakse siiski kohtu orderiga ja see on minu jaoks piisav põhjus. Praegu on olukord aga täiesti absurdne – kui ma märkan, et naabreid pole juba nädal aega näha olnud ja kuulen, et nende koer juba näljast kiunub, pole politseil seaduslikku õigust korterisse sisenemiseks ja karistuse hirmus nad ei teegi seda (ja nii on Eestis vähemalt üks koer nälga surnud), samas mingi suvaline tüüp võib nõuda oma sisselaskmist, et ta saaks mu korterit “kontrollida”.

   Lisaks on Tartus juba olnud juhtumeid, kus inimesed teesklevad, et nad on korravalvurid ja üritavad inimestelt raha välja petta – näiteks ähvardati ühte koeraomanikku trahviga, sest koer ei olnud rihmastatud, aga sel korral oli inimene petisest rohkem informeeritud ja teadis, et selles paigas on tal selleks seaduslik õigus. Aga petiste lemmiksihtgrupp – pensionärid – ei tea ju sellistest asjadest midagi, maksavad vaikides ära ja on õnnelikud, et “said väiksema trahvi ja ei hakatud protokolli tegema”.

 2. Päästeameti töötaja ütles täna riigi raadios välja, et see plastikust junn nimega suitsuandur vajab vähemalt 2 korda aastas puhastamist (tolmuimejaga, et ega umbes ei ole) ja tööiga on tal 5 kuni 10 aastat.
  Lisaks on suitsuanduri näol tegemist seadmega, mis kasutab 9 V patareisid. Mina ei ole taolisi akusid ega laadijaid kohanud aga ei välista, et need on olemas. Seega on tegemist kurikavala inimeste rahakotti ronimisega, et sa teeksid sundkulutuse, sest 98 % eluruumidest ei põle kogu oma eksistentsi jooksul ja samas suureneb looduse reostamine plastiku, elektroonika ja patareidega.
  Mis puutub tulekustutit, siis isegi sellise käevarre pikkusega pole eriti midagi teha, sest elektrilühise korral põlevad kaasaegsed plastikautod eriti ereda leegiga. Olen ise üle elanud aastaid tagasi liinibussi väikse põlengu, ilmselt küttesüsteemi rikkest ja tookord läks selle kustutamiseks nii bussis olnud tulekustuti varu kui kahe õnne peale mööda sõitnud lumesahkade ehk veokite tulekustutid. Seega siis mingi 3 x 10.
  Nii suitsuandur kui tulekustuti autos on pigem psühholoogilist liiki, et sa usud sellest abi, umbes nagu II maailmasõja ajal jagati USA lenduritele Jaapani vastase sõja ajal hai vastase pulbri pakikesi. Umbes nii, et kui ookeani kukute, siis saate selle mürgiga äkki hairünnaku tõrjuda. Tegelikult teame tänapäeval, et hai rünnaku vallandab pigem saaki meenutav kuju ja seda ei takista mingi rusika suuruse nutsakuga.
  Ilmselt samal eesmärgi, et midagi ennetada alustati ka inimeste sõrmejälgede passi kandmist. Seal on samamoodi, et 90 % inimestest ei pane kunagi toime kriminaalkorras karistatavat kuritegu aga neid käsitletakse kui turvariski ja potentsiaalseid kriminaale, sest kunagi ei tea, et kes kaasinimese vastu käe tõstab. Pealegi ei jätku politseis uurimiseks inimjõudu ja töö lihtsustamiseks hakatakse kasutama infotehnoloogia vahendeid: mobiilide positsioneerimist, kõnede logimist, KMA andmebaase…
  Politseiriik ahju!

 3. Suitsuanduriga on nõnda, et mingit äkk-kontrolli pole ametnikul õigust teha. Kui ametnik saab vihje (loe: anonüümse kaebuse), siis peab ta korteriomanikuga oma visiidi eelnevalt kooskõlastama ning kui ametnik kokkulepitud ajal sisse ei pääse, siis on tal õigus trahvi teha.

  1. Okei, mina nüüd tean seda, aga üheski artiklis pole seda minu meelest mainitud. Röövlite lemmiksihtgrupiks on pensionärid – enamus neist blogisid ja lehekommentaare ju ei loe.

   1. OK, minu info pärineb Saaremaa lehe artiklist, kus miski päästespets kutsus inimesi üles naabrite peale kaebama, kui naabril suitsuandurit pole.
    Iseenesest kurb ju, et säherdust infot vaid maakonnalehed jagavad, aga see ongi viimasel ajal pigem reegel.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.