faith

Kas te olete eestlased? Aga miks te siis vene keelt ei räägi?

Täpselt sellise küsimuse esitas eile meile lätlane, s.t. läti venelane, kes meid tee äärest peale korjas, kui me Pärnu poole hääletasime. Ta rääkis küll arusaadavat inglise keelt ja sai ka meist aru, aga ikka tahtis teada ja ei tundunud sugugi rahulolev, kui ma selgitasin, et linnas, kus ma elan, ei ole selle jaoks reaalset vajadust. SEE oleks pidanud olema ohu märk ja kui Rents oleks taibukas tüdruk, oleks ta seda märganud. Aga ei, Rents, kes tahtis rääkida, kuidas ta vene keele õpingud edenevad, läks natuke liiga hoogu, nagu alati.

Rents: Ma hakkan sel semestril jälle vene keelt õppima. Leidsin isegi ühe Juri, kes viitsib minuga praktikat teha. Kuigi tal on päris kummaline huumorimeel.

Venelane: Mis mõttes?

Rents: Noh, talle meeldib näiteks teiste ärritamiseks rääkida, et eestlased ise tahtsid, et Nõukogude Liit neid vabastaks, kuigi eestlased on üldiselt üksmeelel, et see võiks pigem vallutamise nime kanda.

Venelane (täiesti tõsiselt): Ma arvan kah, et see oli vabastamine.

Rents: …

Selline tore poiss siis. Muuhulgas selgus, et ta ei tohiks tegelikult üldse Eestis olla, sest ta on üks neist, kes on musta nimekirja kantud, sest osales vene koole puudutavate haridusreformide vastasel meeleavaldusel (Lätis viidi need tunduvalt järsumalt ellu, kui siin, ja lajatati lihtsalt korraga keset põhikooli suur hulk aineid lätikeelseteks, samas kui meie teeme seda järkjärgult ja seetõttu ei ole suuremat tüli olnud). Selle koha pealt olime me muidugi taas eri meelt, sest mina arvasin, et see on ju venelastele endile vajalik, sest see on praegu üheks põhjuseks, miks neid nii vähe ülikooli jõuab, tema aga arvas, et venelane korjab riigikeele ju nagunii juba muu elu käigus ja riigikeele tundides üles ja vaatas mind nagu hullumeelset, kui ma rääkisin, et ega tegelikult ikka suletud keskkondades, nagu Narva ja mõned Tallinna piirkonnad (sest olgem ausad, kohalike jaoks need seda suures osas siiski on), ei õpi küll.

Edit: See, et see poiss oli lätikeelse hariduse vastu põhikoolis, ei tähenda, et tal oleks midagi inglisekeelse hariduse vastu ülikoolis, nimelt oli ta baka saanud ühes Venemaa ülikoolis, magistrit plaanis aga Inglismaale tegema minna ja huvitaval kombel ei kurtnudki, et neil võiks ikka seal vene rühm olla, sest “keel mõjutab suures osas ka kultuurilist mõtlemist” (see nimelt oli põhjenduseks, miks põhikool peaks läbinisti venekeelne olema – ma nõustun küll täielikult selle väitega, muidugi mõjutab, aga minu meelest on just hea, kui noortele varakult mõlemat maailma tutvustatakse).

Keeled suhu ja Euroopasse!

Üks kommentaar “Kas te olete eestlased? Aga miks te siis vene keelt ei räägi?

  1. Ma kohtasin inimesi täna, kes hakkasid peaaegu nutma, sellepärast et punkarite poolel mängisid jalgpalli kukeharjadeta vennad, kes lõid väravaid nii, et halb hakkab.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.