art

Reisikiri vol16 (keeleoskus aitab ikka hädast välja)

Juba Prantsusmaal viibides meenus mulle, et kurat, tahtsin ju K-le Hispaaniast kingituse kaasa tuua. Nii et hakkasime ringi vaatama ja leidsime ühe kännust eriti kaugele kukkunud käbi, mis sobib suurepäraselt illustreerima väidet “Välismaal on kõik suurem”. Kuna minu käes olid juba kaart ja telk, hakkas seda tassima Kairi, minu pidevate manitsuste saatel, et ta ettevaatlik oleks.

Nii, kui me tagasi teele saime, hakkas ka lahe elu jälle peale. Näiteks võttis meid peale Austria rekkajuht, kellega me üsna kenasti jutustatud saime. Nagu enamuste keelte puhul, olin mina kursis grammatikaga ja Kairi jällegi teadis sõnavarast veidi rohkem, aga kahepeale saime kenasti hakkama. Ainus naljakas olukord tekkis siis, kui mees, kes oli pikalt jutustanud, et tal on ka kaks tütart, teatas, et tahab meid sööma viia ja “Geld ist kein Problem*”. Mees kõndis enesekindlalt ees, mina üritasin kannul püsida ja Kairi sikutas mind varukast ja sosistas “Kuule, jää seisma, ta ütles, et raha on probleem, me ei saa minna!” ja ei saanud esimese hooga aru, kui ma talle seletasin, et “ta ütles KEIN**!”

See tüüp oleks meid endaga Itaaliasse ja Austriasse viinud, aga me teadsime, et sel juhul tahaks ta meile ka kogu aeg välja teha ja me ei tahtnud lisaks karmavõlale ka veel suuremat tänuvõlga tekitada, lisaks meeldis mulle Prantsusmaa, nii et seda pakkumist me vastu ei võtnud. Ta tundus selle üle tõsiselt kurvastavat ja luges meile sõnad peale. Eelkõige et olge ettevaatlikud ja ärge mingil tingimustel türklastega sõitke, nad kõik on ühed kärnased perverssed koerad.

Nii et järgmine pealevõtja oli muidugi kõigile jutustamisreeglitele vastavalt türklane ja mitte lihtsalt türklane, vaid täielik monolinguaal, kelle keeleoskus piirdus türgi keelega ja Kairi vandus, et ka seda ei oska ta eriti hästi, sest Kairi üritustest mõne selgeksõpitud türgikeelse fraasiga jutule saada, ei saanud mees lihtsalt mitte midagi aru (mis otse loomulikult näitas tema küündimatust, mitte Kairi keeleoskuse kaheldavat väärtust). Ühel hetkel peatas ta auto kinni, pani METSIKU jooksuga minema ja tuli tagasi kolme Cocaga, millest ta kahte lahkelt meile pakkus, aga me olime juba nii kõrimulguni igasugu kraami täis ja tassida ka ei viitsinud, nii et pidime jälle keelduma. Ja ka meie plaan öö otsa hääletada kukkus taas läbi, sest meid pandi kell 11 õhtul maha kohta, kus autosid praktiliselt ei liikunud, nii et oli selge, et enne hommikut ei ole mingit lootust peale saada. Seetõttu pugesime põhku, lootes, et järgmisel päeval on õnne ja saame Nimes’i poole edasi kimada.

* Raha ei ole probleem

** nimisõnaga kasutatav eitusvorm

4 kommentaari “Reisikiri vol16 (keeleoskus aitab ikka hädast välja)

 1. Kesksoost (das) Problem’iga peaks käima kein, mitte keine. Mitmuses die/Keine Probleme
  Ma muidugi ei tea, võibolla Austrias on ainsusprobleemid naissoost 😀

  1. Väga võimalik, et ta ütleski “kein”, aga samas on minu isiklikud kogemused näidanud, et enamus tavainimesi kipuvad ära sööma kõiki käändelõppe, pöördelõppe ja unustavad vahel isegi eessõnu kasutada. Nii et kihla ei vea, kumb praegu hooletu oli, kas mina või see mees, parandan igatahes ära. Aitäh parandamast. 🙂

   1. Erinevate piirkondade saksakeelsed saa vahel ise ka üksteisest aru, mis siis veel teistest oodata 🙂
    Laensõnadest on näiteks on Saksamaal die Cola ja <der Jogurt, Austrias ja Šveitsis aga mõlemad das.

    1. See vähemalt ei sega arusaamist, lihtsalt saad elu lõpuni hüüdnimeks “imelik välismaalane”.. Ma pidin end pooleks naerma, kui kuulsin, kuidas prantslased hääldavad inglise keelest ülevõetud laensõnu “jogurt” ja “näts”. 😀

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.