art

fotoblogijad aidake!!!

Ma ise ei tea pildistamisest suurt midagi, nii et tahaks targemate abi. Võtan sel semestril ainet “Visuaalsed meetodid etnoloogias”. Maakeeli tähendab tuu, et õpitakse, kuidas visuaalseid meetodeid kasutades etnoloogilist uurimust läbi viia. Matsid ütleksid muidugi labaselt, et õpitakse kuidas pildimassina abil mingit keskkonda uurida, aga magistrant ei ole ometigi mats.

Aine on enam kui huvitav, aga konksuks on see, et semestri lõpus pole eksamit, vaid tuleb esitleda endatehtud võimsuspunkti*. Selleks tuleb valida üks linnaosa, käia ringi, teha pilti ja vaadata, mis sinuga rohkem rääkima hakkab, et sellele vastavalt teemat kitsendada. Etnoloogia keskendub eelkõige kogukonnasisestele suhetele, nii et ka sellega tuleb arvestada.  Üks tüdruk näiteks keskendub ainult ühele bussipeatusele, sellele, kuidas seal päeva jooksul seltskond vahetub ja iga “huvigrupi” jaoks on oma kellaaeg – varahommikul õpilased, siis turule minevad penskarid, siis asokad jne. Et siis üks väike koht kätkeb endas nii kirevat elu, mis möödajalutades silmagi ei hakka. Äärmiselt põnev lähenemine, aga loomulikult juba tehtud. Üks tüdruk intervjueerib ainult kahte Ihaste perekonda, et näidata, kui erinevad elud võivad nii lähedalt külgneda.

Aga minul on vähe kogemusi ja seetõttu ei oska ma ka teemat valida. Piirkonnaks valisin Supilinna, kuigi kõhklesin pikalt Supilinna ja Karlova vahel. Alguses mõtlesin, et keskendun eraettevõtetele, sest need on kõik ju millelegi spetsialiseerunud ja seega on neid külastavad inimesed erinevad. Supikas ei ole ju ainult Herne pood ja Õlletehase pood, seal on ka ökopood ja lemmikloomapood ja kodumajutus. Aga siis hakkas see mõte mulle esiteks liiga nõme ja teiseks liiga mahukas tunduma. Seejärel mõtlesin, et eriti lahe oleks keskenduda seltskonna vahetumisele mänguväljakul – päeval on seal lapsed, õhtul noored alkohoolikuhakatised (maa sool!) ja öösiti ning vastu hommikut käivad minusugused seal salaja oma koeri treenimas (poomi on seal hea õpetada, noh). Aga siin tuleb takistuseks muutunud ilm, sest nüüd olengi mina ilmselt ainus, kes seal käib. 😀 Nii et mina kah enam ei tea, mida valida.

Ahjaa, ma ei peakski ilmtingimata ise pildistama, võin ka teiste tehtud pilte kasutada. Lihtsalt idee on see kõige olulisem.

* miks öelda powerpoint, kui meil on ometigi nii kaunis emakeel?

13 kommentaari “fotoblogijad aidake!!!

 1. MIna valiksin Annelinna. Ma valiksin Annelinna hoovid ja seal kogunevad inimesed – praegu rohkem igasugused mutid, aga ka lapsed. Või siis hoopis selle, kuidas Annelinna arhitktuur on nii erinev tegelikult. Või kuidas see on küllalt roheline linnaosa. Või hoopis selle linnaosa aknad kui mesitarud. Aga see tuleb kõik selles, et ma olen Annelinnas üles kasvanud ja tean täpselt, mis seda kanti kõige enam iseloomustab ja kuidas leida.

  Seega, minu soovitus on see, et võta fotokas kaasa ja kuuka esialgu mööda Supilinna ringi, küll ta sinuga kõnelema hakkab. Otsi neid kohti, mis sulle tundub, et on “supilinnalikud”, et kui sa teistele jutustaksid, siis seda asja ilmtingimata mainiksid. Kui sa niimoodi oled mõne aja kuuganud ja pildistanud, siis ühel hetkel jõuab kohale teadmine, mis selles linnaosas kõige huvitavam on – sinu jaoks – ja siis saadki oma loo kätte. Näiteks selle, et kes käivad talvises supilinnas 🙂

 2. Mina valiksin Olevi korteri, millest saaks vist kohaliku pungi ajaloo raamatu välja anda. Tegelikult sinu õlleka idee ei ole kah just paha, kuna sise info on olemas. Muidugi kahju, et Porno välismaal, muidu saaksid teha esitluse sellest, millises pohmaka skaalas ta hommikul õllekasse ronib.

  1. Kairi pakkus ka Olevi korteri välja ja see idee hakkab mulle järjest rohkem meeldima. Selle kasuks räägib muidugi ka see, et suur hulk pildimaterjali on juba olemas – ja seltskond on seal tõesti kirev, lisaks saaks soovi korral ju multikultuursuse mõttes venelastest naabri ja selle hullumeelse (“MILLEGA MA KEERAN SELLE LUKU LAHTI?!!! MILLEGA??!! MUNNIGA VÄ???!!!!”) samuti. See võib päris hea mõte olla tõesti.

   1. Korter on pildistamise jaoks suht nõudlik keskkond. Välklampi tuleb kasutada ja ku WB ei pane paika, tulevad ilgelt kollased pildid tavalise el.valgusega jne. Vabaõhupilte on lihtsam teha selliselt, et endal päris õudpiinlik ei oleks vaadata. No ei ole jah kunstiprojekt, aga minul oleks küll häb ülevalgustatud säravkollaseid nägusid esitada…või mis iganes asjad seal välgusära tagasi peegelaksid. Viinapudelid, samovar ja ämma kristalllühter.

  1. Mis nüüd selle bioloogide kursuse nimi oli, mille läbijad peavad tegema mõnest olendist topise? Taksidermoloogia? Ma näen, et siin on algmaterjali…

 3. ma vaataks hea meelega pilte: koer ja tema peremees. see oleks lõbus ka, peale selle, et inimesed jumaldavad koerapilte. istud parginurka, kus nad käivad ja pildistad salaja (näiteks neid poomiharjutusi). mida sarnasemad on, seda naljakam on.

 4. Kuna ma tean tartust nii sitaks vähe, siis tasuks sul mõnel fotoblogardil sabast haarata…
  Ma sainisegi sellele mõttele pihta, mida sinu õppejõud tahab…
  Minu jaoks kangastus see hoopis õhe vana puumajaga sellest sisse välja liikuvate inimestega. Muuseas, viskan sulle msni ühe lingi, seal on tehtud aasta jookusl ühest kohast pilte. erinevaid tehnikaid või siis valgust kasutades. See pole küll sama asi, kuid selle ideega on midagi sarnast.

  1. Kui ma online ei ole, ei pruugi praegu sellest viskamisest midagi kasu olla, sest kasutan töö juures windows messengeri ja see ei võta neid linke vastu. Login siit korra sisse ja hiljem Live Messengeris kätte ei saa. 😦

   Ja õppejõud ei taha midagi konkreetset, vaid igaüks võib ise vabalt oma unistust taga ajada, nii et see on puhtalt igaühe tõlgenduse küsimus.

 5. Ega sa inspiratsiooni mõttes Jaan-Jürgeni filme vaadata ei taha? ta teeb sellist visuaalset antropo- või etnoloogiat, mis koliseb. Lutsu rmtkogus on, kui välja ei ole parajasti laenatud.

  “Võimsuspunkt” on iseenesest nunnu sõna, ainult ma kujutasin seda nähes ette, kuidas just see bussipeatus vm objekt muutub karmiks võimsuspunktiks, kus energia maa seest üles peksab nagu vesi Tuhala nõiakaevust ja turistid tulevad vaatama ja Nokiat pole enam vaja otsida. ja siis tuli jutust välja et ähh, mingi ettekanne, mis on rohkem minig laiali määritud asi kui punkt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.