antropoloogia

liigne informeeritus tekitab depressiooni

Mida rohkem ma koolis käin, seda vähem ma sinna minna tahan, sest ma kardan, et minust saab varsti teine Wild. Alguses meeldis mulle ilgelt see, et siin õpetatakse applied anthropology‘t ehk siis seda, kuidas asju paremaks teha. Teoreetiliselt. Reaalselt räägitakse meile sellest, et kõik on halvasti – suurem osa “abistamisprogrammidest” ei kanna vilja (viis aastat püsivat “abistamist” ja olukord on veel kehvem kui alguses), raha keerleb lihtsalt ringiratast (varastatakse igast otsast, kuni see lõpuks otsa saab, ilma et näiteks Gruusiasse ühtki kooli tekiks), professorid, kes räägivad terve loengu surevatest inimestest ja ebaõnnestunud süsteemidest, et iga natukese aja tagant küsida, ega nad liiga depressiivsetena ei kõla – kokkuvõtteks see, et me kõik sureme õudset surma. Näiteks inimesed, kes surid nälga, sest abistama saadetud inimesed olid liiga rumalad, et kultuuriliste eripäradega arvestada (arvati, et tegu on onupojapoliitikaga, tegelikult jagati toitu kõigi vahel võrdselt, kuni ühel hetkel kõik otsas oli). Või ravimikompaniid, kes olid raevus, sest Jim Kim ja Paul Farmer, kes tahtsid hakata Haiti inimestele normaalset arstiabi andma (mitte ainult ei toimi see nüüd paremini kui ravi mitmel pool USAs, vaid see heategevusprogramm toimib nüüd ka mitmetes teistes riikides) ja selleks, et saada rohkem ravimeid, ei ostnud neid mitte USA gigantidelt, vaid lasid Indias täpselt sama toimega kraami mitmeid kordi odavamalt teha. Ja heategevuses ringlevat raha ei ole sugugi mitte vähe – no näiteks ainuüksi Bill Gates annab igal aastal 6 miljardit dollarit. Warren Buffet, kes on veel kõvem mees, andis 2006. aastal 37 miljardit dollarit – mis toob muidugi mingil määral kaasa ka selle, et kelle suppi sööd, selle laulu laulad.

Üleval on Paul Farmeri intervjuu, mida nagunii keegi ei vaata, aga mis annab väikese ülevaate sellest, millega ta tegeleb. Kusjuures ta sponsorid treenisid ta intervjuude tarbeks ülikonda kandma – tal isegi ei olnud varem ühtegi, talle osteti üks just selle jaoks, et ta kaamera ees viisakas välja näeks. Kui keegi huvi peaks tundma, on ta avaldanud ka raamatu “Pathologies of Power”, mis on päris huvitav ülevaade ja räägib muuhulgas näiteks struktureeritud vägivallast (mul pole õrna aimugi, kas structural violence on ka kuidagi muud moodi eesti keelde tõlgitud) läbi tema marksistliku maailmavaate*. Igatahes mees, kes tõesti on pühendanud oma elu sellele, et arstiabi igasse maailmanurka jõuaks.

Teeb kohe südame soojaks, kui mõtlen, et mina olen siin nö lihtsalt ressursse raiskamas, sest tõenäosus, et keegi päriselt midagi muuta suudab, on üsna väike. Paul Farmereid on üsna vähe ja enamus neist tambitakse lihtsalt mutta.

* Ei, ma ikka veel ei ole kommunist

15 kommentaari “liigne informeeritus tekitab depressiooni

 1. Aga mis on halb II Wild olemises? Või sa kardad muutuda copycatiks & kaotada oma näo? Oh ole mureta, õudust võib levitada mitmel eri viisil & jubedust külvata xumatult & omapäraselt. Tähtis on kuulutada sünget tõde, olla ainuvõimaliku hävingu apostel & prohvet, mitte meetod, kuidas seda täpselt tehakse:)

  1. Oh ei, minu mure on hulga labasem – mulle nimelt tavaliselt meeldib rõõmsameelne ja muretu olla, aga reaalsus kipub seda toredat eesmärki järjest rohkem takistama.

 2. Ka mina, pärast seda, kui ma seoses oma erinevate tööülesannetega reaalselt kokku puutusin sellega, mida abiprogrammid “põllul” teevad, jõudsin järeldusele, et need kõik tuleks laiali saata ja uue süsteemiga otsast peale alata.

  Ma arvan, et üks probleeme on see tüüpiline organisatsioonimure: organisatsioonil on ikka laias laastus kaks eesmärki, üks on tema tegevusest sõltuv eesmärk ja teine on iseenda elushoidmine. Nüüd, abiorganisatsioonidega on aga praegu selgelt selline lugu, et need kaks eesmärki on omavahel tugevas vastuolus. Utreeritult: kui World Food Program suudaks lahendada näljaprobleemi, siis ta peaks laiali minema ja tuhanded ning tuhanded inimesed jääksid töötuks… Seega: nende huvides on korraldada asi täpselt nii, et inimesed nälga ei sureks, aga samas ei suudaks ka endale ise jätkusuutlikult toitu luua. Selles mõttes ei ole kedagi, kellel oleks liiga suur huvi korralikku kontrollimehhanismi luua. Kõik muud probleemid, mida sa mainid veel takkapihta (võimetus aru saada, et teised kultuurid ongi teistsugused jne)

  Structural violence võiks olla strukturaalne vägivald või süsteemivägivald.

  1. Näljaprobleemi saab siin planeedil veel ainult tuumapommiga lahendada, osa hukkub kohe, suurem osa näljastest aga püüdluses tuumaseent süüa…

  2. näljaprobleemi (inimeste, aga ka teiste selgroogsete loomade) ei lahenda tuumapomm, kuna tuumapomm hävitab loodusressursse rohkem kui selle tarbijaid.

 3. mida rohkem toiduabi saata, seda rohkem sigitakse ning probleem suureneb veelgi. iga maa saab kanda ainult nii palju inimesi, kui ta toita jõuab.

  1. Sõltub konkreetsest riigist, mitte sugugi igal pool ei ole probleemiks ülerahvastatus. Mõnel pool on probleemiks see, et valitsus on veel hullem kui siin – põllumaa lihtsalt renditakse julmalt välisfirmadele välja ja valitsust ei koti, et rahvas näljas on. Mõnel pool on nälg tingitud ootamatust looduskatastroofist (näiteks praegu saadetakse ka Tšiili toiduabi), abi ei vajata sugugi igal aastal.
   Aga iseenesest pooldan ka mina teistsugust abistamist, abi ei peagi ilmtingimata toidu näol minema.

 4. eks ole ammu teada, et optimist on kõigest halvasti informeeritud pessimist.
  asja hea külg on see, et wild sai kommentaari kirjutada 🙂

 5. OT totaalselt. N-lane E. küsis su järele täna ja kui kuulis, et oled Austraalias, siis teatas:”Koaalad söövad lehti, krõuh-krõuh.” Sa elad inimeste südametes ka mittekommunistina ehkki tundub, et äkki koaalana. Ehk muudab see sind rõõmsamaks. 😀

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.