anna kannatust

ei saa mina neist trennipededest aru

Lugesin eile artiklit, mis ütles, et trenn ei aita ainult pekki trimmi saada, vaid mõjub hästi ka ajutegevusele – mitte selles teada-tuntud endorfiinide mõttes, vaid selles mõttes, et tänu sellele toimub teatud aju osades neurogenees. Lisaks aitab trenn ajul rohkem hapnikku saada, mis on igati kasulik. Ei, mina ka ei tea, mis see esimene täpselt tähendab, aga kokkuvõttes on (väidetavalt) tulemuseks head asjad ja Rents, kes suudab päriselt kah millelegi keskenduda ja tunnis tähele panna. Piisab ainult kolmekümnest minutist trennist, et juba 48 minuti jooksul ajutegevus oluliselt efektiivsemaks muutuks. Geniaalne, kas pole. Nii et kuna ma olen nagunii juba viimasel ajal alzhaimer, otsustasin tihedamini basseinis käima hakata. Ujumine nimelt mõjub hästi kõigile lihasgruppidele (jaa, teoorias olen ma tugev), täpselt nagu koera omaminegi* ja bassein on siin ometigi tasuta.

Pealegi olen ma end viimasel ajal veidi lodevalt tundnud, sest Eestis pidin ma iga natukese aja tagant jalgsi kuskile ronima (tööle, kooli, koertega jalutama, sõpradega kohtuma), aga siin on mul ainult viis loengut nädalas ja tuttavatega kohtun eriti harva. Kuigi kann on vist ilusamaks läinud, paradoksaalselt just tänu alzhaimerile – kui ma otsustan elutoas õppima hakata, pean ma enne teisel korrusel asuvast magamistoast tooma pastaka, siis tuleb meelde, et kuskile tuleb sellega ju ka kirjutada, seejärel oleks raamatut vaja ja hiljemalt selle aja peale meenub mulle, et oluline kraam on nagunii arvutis ja targem oleks üles tagasi ronida. Aga noh, siinsed kogemused näitavad, et peenikesed jalad ei ole meeste jaoks sugugi kõige olulisemad.**

Nii et vedasin oma keskpärase kanni basseini (meeles netist loetud hõise, et “trennist on kasu juba KÕIGEST nelja pooletunnise trenni puhul nädalas” – milline kuradima idioot saab öelda “kõigest” millegi kohta, mida tuleb teha tihedamini kui ülepäeviti?), panin taimeri poole tunni peale ja hakkasin hagu andma. Ühel hetkel tundsin, et kaua ma aerutan, käed on ju surnud juba, jalad ka väsinud, ma vist ei kuulnud telefoni, sest kõrvad olid vett täis – aga oh rõõmu, selgus, et ma olen JUBA kaheksa minutit ujunud! Tubli, nagu ma olen, ujusin siiski hambad ristis oma pool tundi ikka lõpuni, ca 20 minuti peal tuli juba meelde, et ei peaks ikka kogu aeg ümber ühe külje keerama, muidu on viie aasta pärast üks rind teisest kolm numbrit väiksem ja meetrijagu kõrgemal, sest rindu ümbritsev lihaskude on ebaühtlane.

Nii et artiklis oli viga, esimene selginemine tuli juba kaheksa minuti peal, kui taipasin, et mängin lolli, ja kõigest 20 minutit peale alustamist võis märgata esimesi ajutegevuse tundemärke. Lihaseid venitada ma peale seda muidugi unustasin, ei tulnud kohe esimese korraga meelde, kuigi nad alguses veidi kanged olid. Päris hea tunne oli tegelikult (ja hiljem oli tõesti kergem õppida), tuli kohe meelde, kuidas mina Omal Ajal (jaa, see on nagu Al Bundy gümnaasiumiagne ameerika jalgpall) poolteist tundi järjest trenni tegin ja lisaks veel jooksmas käisin. Noh et anaeroobne treening ja aeroobne treening jne. Jaa. Olid ajad, olid majad. Tegelt jooksmas käimise peale olen ma mõelnud siin mitu korda, sest väga mõnus park on kohe maja juures ja pargi taga on staadion, aga ei teagi kohe. Ei ole need tennised ka nii mugavad ja… Kärss on nagunii kärnas. Ma mõned korrad aastas ikka proovin jälle aktiivseks hakata, aga tavaliselt raugeb see ind ca kuuga. Aga võiks ju iseenesest proovida küll, kuidas ajutegevusele ja keskendumisvõimele mõjub, kui kolm-neli korda nädalas jooksmas või ujumas käin. Joosta JA ujuda on vist veel natuke vara…

Ma ise ka ei tea, kuidas seekord nii läks, et ma alustasin sellega, et mina neid trennipedesid ei mõista, ja juba tuleb selline ila, et anna olla. Aga ma ei saa kauem mõelda kah selle põletava probleemi peale, sest ma pean minema treeningplaani koostama.

* Kõik kes selle väitega ei nõustu, omavad liiga väikest koera ja on esiteks oma koera liiga hästi kasvatanud ning teiseks ei viitsi temaga piisavalt tegeleda. Kui koer on kasvatamatu, on teil SUUREPÄRANE võimalus treenida igal jalutuskäigul pea KÕIKI lihasgruppe – jalalihaseid (esmalt kõndides, seejärel, kui olete olnud piisavalt lollid, et koer rihma otsast lahti lasta, ka joostes), käelihaseid (sel ajal, kui te pole veel koera rihma otsast vabastanud – köievedu on äärmiselt kasulik), seljalihaseid (kui see tõbras teid hooga pikali tõmbab, peate end ju jälle püsti ajama) ja emotsionaalsemad inimesed ka rinna ja näolihaseid (koledate sõnade karjumine ja kätega ähvardavate liigutuste tegemine – esimene muideks peaks kortse ka ära hoidma). Aga kui te olete lihtsalt armastav koeraomanik, püherdate te nagunii koeraga palli taga ajades põrandal, jooksete käterätikuga eest ära, jooksete (nüüdseks katkine) käterätik üle pea tõmmatud koera poole ja karjute “koll-koll-koll”, sikutate suuri oksi ja nööri otsas olevat palli, viskate suuri oksi ja nööri otsas olevat palli, hüppate tooli peale ja maha ainult selleks, et koera närvi ajada, roomate läbi torude, et meelitada teda endale järgnema jne. Ei, ma ei ole koerapede, miks te küsite?

** Katsed kahe blondi majakaaslase ja testgrupiga, kelle koondnimetuseks on SJ (Suvalised Joodikud), on tõestanud, et kui panna purjus meestele ette üks sõbralik väga heas vormis blondiin ja teine veidi pirtsakam ja paksem blondiin, kellel tänu suuremale rasvaprotsendile on ka suuremad tissid, vahivad kõik suu ammuli just seda paksemat ja noogutavad innukalt iga asja peale, mida ta öelda suvatseb.

2 kommentaari “ei saa mina neist trennipededest aru

  1. kusjuures töötab. ma ka siin olen oma distsipliini järginud. õhtuti, kui juhe kokku jookseb ja aju hakkab kasutuks muutuma, vean ennast rec centerisse. pool tundi intervallidega aeroobset, siis venitusi, lihastele harjutusi ja – voila! – saab aju veel kasutada enne magamaminekut.2x nädalas käin pilateses värisemas, eks ma ole kergelt masohhistlik vist. aga jah, anna kehale takka ja aju liipab ja järele.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.