faith

nohik Rents tegutseb jälle

Ma saan aru, et see ei ole teie jaoks põnev, aga proovime ikka välja kannatada, ma olen selline ometigi avalikult ainult vaheperioodide lõpus. Täna, kui üles ärkasin, vaatasin lõpuks selle internetipõhise asja ka üle. Selgus, et olin oma punkti kaotanud konksuga küsimusele, mida ma tegelikult ometigi teadma peaksin. Nojah, ehk järgmine kord läheb paremini.

Aga see-eest rääkisime me täna koolis huvitavatest asjadest (pane tähele, Mnc, see et ma neist artiklitest nüüd räägin, ei tähenda, et ma kõigega automaatselt nõustuksin, ma lihtsalt VAHENDAN). Me olime tunniks pidanud lugema kolme artiklit. Ühes rääkis arst oma kogemustele tuginedes sellest, kuidas inimesed ei saa kunagi uskuda, et nad saavad parimat ravi, sest kellegi peal peavad ju residendid ka harjutama, aga keegi ei taha inimesi närvi ajada öeldes “Okei, ma pole tglt seda kunagi teinud, aga ärge pablage,” mistõttu enamasti antakse näiteks residendile esimest korda skalpell kätte mõne operatsiooni käigus, kus patsient üldnarkoosis on. Samas ühtki teist lahendust ta ei näinud, kuigi tunnistas, et antud hetkel saavad parimat ravi ainult erakliinikute patsiendid ja arstide sõbrad/sugulased, sest sel juhul hoolitsevad arstid ise selle eest, et residendid nende patsientidega ei tegeleks. Samuti kirjeldas ta uudsete operatsioonide kasutuselevõtmist, kus alguses on surmajuhtumite protsent tunduvalt kõrgem, kuni arstid õpivad neid operatsioone tegema ning kasutegur, mis selle alguse kehva tulemuse üles kaalub, ilmneb alles mõne aja pärast. Eestlase jaoks ei ole siin vist just väga palju uut, meile õpetati küll juba koolis bioloogia tunnis, et kui tuleb mõni uus ravimeetod, siis tasub võimaluse korral ikka vähemalt aasta või paar oodata, enne kui seda oma nahal testida.

Lisaks lugesime Emily Martin’i artikleid sellest, et ühiskond peab rasedust haiguseks ja sellest, kui alatu see ikka on, et naisi diskrimineeritakse isegi läbi munarakkude. No et spermatosoide kui meeste esindajaid seostatakse kiire liikumisega, samas kui munarakk on passiivne, selle kohta ei öelda, et see liigub mööda munajuha, vaid et “see saadetakse” mööda munajuha kuskile. Mis on muidugi tõsi, sel lihtsal põhjusel, et nii see tõesti toimubki – õigemini, ma tahtsin öelda, meesbioloogid on oma naistevastases vandenõus meid seda uskuma pannud. Samuti on tema meelest ääretult solvav, et naiste igakuist menstruatsiooni seostatakse (kes seostab? mina näiteks ei seosta) alateadlikult raiskamisega, aga meeste seemnepurske puhul ei räägita kunagi sellest, et miljonid seemnerakud läksid lihtsalt raisku.

Kui nüüd veidi mõtlema hakata, siis ma täitsa näen loogikat. No selles mõttes, et kui ma sikutan Eestis kaevust suure ämbritäie vett ja kulutan terve selle ämbritäie lillede kastmiseks, ei ole hullu midagi, aga kui mul on toas ainult üks ämbritäis vett ja mul ei ole õrna aimugi, kui kaua ma sellega läbi aetud saan, siis tundub ka ühe klaasitäie pojengipõõsasse valamine laristamisena. Mitte et ma oleks kunagi päris elus kokku puutunud sellega, et keegi  tavainimestest menstruatsiooni munarakkude raiskuminekuna käsitleks. Spermatosoidide kohta mäletan küll, et arukas blondiin ütles telekas, et meeste eneserahuldamist võiks vaadelda kuritegeliku hülgamisena ja oma järglaste kaitsetusse seisukorda jätmisena.

Igatahes, tunnis me enam artiklitest otseselt ei rääkinud, aga selle materjali kinnistamiseks vaatasime mõningaid videosid sünnitusest. Esimese panen ma siia kah, sest see on Monty Phyton ja kellele ometigi SEE ei meeldiks.

Teised, mida ma siia ei pane, sest need on liiga verised ja üksikasjalikud, näitasid ühte haiglasünnitust ja ühte kodusünnitust. Esimeses oli naine, kellel oli enne rasedaks jäämist olnud südamerabandus ja kes seetõttu rääkis sellest, et ta peab arstide hoole all olema. Seejuures oli kohe näha, et meesarst oli see, kes ütles, mis toimub – üldse oli seal väga palju ühist selle ülemise videoga. Last tõesti näidati ainult hetkeks ja kogu üldmulje oli ka selline, et sünnitaja ise pole piisavalt kvalifitseeritud, et midagi teha. Enamasti võib see muidugi tõsi olla, aga teatud tingimustes võib viia selliste asjadeni nagu hiljuti Eestis – noor sünnitaja tunneb, et midagi on viltu, aga tema jutust ei tehta välja, sest kogenud arst on kindel, et tema teab rohkem. Kuna arst on jõupositsioonil (ja nagu ma Perekoolist aru olen saanud, siis on täiesti tavaline, et naised juba sünnituse alguses mingeid valuvaigisteid saavad, mis olemise uduseks teevad), ei julge naine väga vaielda ega oma keha usaldada, kuni on suur jama. Kusjuures iseenesest ju võiks, sest mu tutvusringkonnas on mitu naist, kes on teatanud juba enne ultrahelisse minekut, et nad teavad niigi, et neil sünnib tüdruk (või teise näite puhul poiss) – ja neil on õigus olnud. Ehk on tõesti neil kõigil jopanud (eksimise tõenäosus on ju ainult 50 prossa), aga tundub küll, et naised siiski natuke oma keha tunnevad ja arstid võiksid selle võrra ju nende jutule ka rohkem tähelepanu pöörata.

Teine video näitas kodusünnitust. See toimus vannis, nii et kogu tegevus polekski nii kole olnud, pigem isegi veidi naljakas (eriti hetkel, kui ema paneb täiest kõrist röökiva lapse oma rinnale ja isa küsib täiesti siiralt:”Kas ta hingab juba iseseisvalt?”), kui naine poleks pidanud vajalikuks oma platsentat välja tõsta, et seda oma abikaasale näidata (“Vaata, kallis, kui pirakas”). No ma ei tea, ma tahaks ilmselt kah, et mees mu kätt hoiaks, aga päris kõike ta ka nägema ei pea, ma tahaks temaga ikka tulevikus ka veel seksida. Rääkimata sellest, et ma ei tea, mis toimub inimese peas, kes paneb sellise video youtube’i üles pealkirja all “Minu esimene kodusünnitus” (kuigi, kuna ma seda videot ise ei otsinud, siis see võib olla vabalt ka mõne naljahamba poolt kuskilt mujalt võetud ja sinna pandud).

Aga huvitav fakt, mis sellest välja tuli, oli see, et kuigi kodusünnitus on tunduvalt odavam (ja USAs on vähemalt üle kümne miljoni ravikindlustuseta inimese, aga need on masueelsed andmed, nii et võimalik, et lausa kordades rohkem), on see siiski haritud ja rikaste naiste lõbu. Esimest selle pärast, et neil on piisavalt informatsiooni ja teist selle pärast, et vaestel naistel ei ole piisavalt raha, et ENNE sünnitust pidevalt kontrollis käia, et saada kinnitust, et ta tervislik seisund on kodusünnituseks piisavalt hea. Nii et lõpuks jõuavad nad haiglasse ja saavad endale metsiku arve, mida nad kunagi maksta ei jõua. Aga nii sünnituseelne, -aegne kui -järgne meditsiiniline abi on ropult kalliks tehtud ja küsitakse iga asja eest.

Meie õppejõud näiteks rääkis, kuidas üks haigla loobus temaga tegelemast, sest ta jättis teadlikult kahe rasedusaegse visiidi vaheks rohkem kui ühe kuu – haigla teatas, et nemad ei kavatse osaleda tema sündimata lapse tervise ohtu panekus. Naine, kellel on kaksikud, rääkis (kahjuks mainimata, kas see toimus Austraalias või tema päritolumaal), kuidas ta ultraheli tegema läks – maksis, tehti ultraheli, saadi teada, et ta ootab kaksikuid, kõik oli kena. Ja siis nõuti tema käest veel kord sama summa, sest lapsi on ju ometigi kaks! Kui rahaküsimiseks läheb, on kõik ühtviisi osavad. 😀

Jah, terve pikk postitus tittedest ja tuttidest. Aga põnev on ju! 😀

P.S. Mu öine ülevalpassimine tasus ära, vähemalt SELLE ülesande eest sain maksimumpunktid.

6 kommentaari “nohik Rents tegutseb jälle

 1. Kui kogu maailma jõledad meditsiinikogemused ühte ainesse kokku korjata, siis võib tõesti kursuste kaupa meditsiinipelglikke inimesi toota. 😀

  1. No tegelikult oli sellel arstil ju õigus – kuskil peavad nad harjutama ja lõpuks on tulemus hea, aga keegi ei taha olla harjutatav. Lihtsalt lääne inimene ei taha ju tõde teada, isegi liha peab olema poes pakendatud nii, et sa ei peaks mõtlema, et see looma seest tulnud on.

 2. Mis raiskamisse puutub, siis patriarhaalsetes süsteemides on igasuguseid tühja minevaid seemnepurskeid sama suures, kui mitte suuremaks raiskamiseks peetud – Vanas Testamendis loetakse öise ejakulatsiooni teinud meest sama roojaseks kui menstrueerivat naist (mõlemad peavad pärast seda roppu asja puhastatud saama) ja pihkupeksmine on samuti paha-paha, eriti just meeste puhul. Kuidagi selle loogikaga komplektis, et spermatosoidis on ju pisike homunkulus, naine on kõigest inkubaator, kus see suureks kasvatada, nii et every sperm is sacred, aga menstruatsioon on lihtsalt kole ja verine – mitte mingi eriline raiskamine, vaid rohkem nagu haigus.

  1. No see tädi ilmselgelt toetus ainult neile allikatele ja seisukohtadele läbi ajaloo, mis talle vajalikul seisukohal olid. 😀

 3. Loomaarstidel on sessuhtes muidugi parem, omanik saadetakse minema, enne kui roheline meedik elajat torkima-lõikuma lastakse.

  (P.S häbi tunnistada, aga minagi olen lehma seemendama minnes omanike kahtlevale küsimusele “kas te olete seda varem ka teinud?” vastanud “muidugi olen,” sest alles ma samal hommikul oma elu esimese lehma seemendasin).

  (P.P.S igaühele oma, aga ei saa jätta kiremata, et ma ka just ülearu nõudma ei hakka, et mees sünnituse ajal peadpidi asja juures oleks. Ma tegelt ise ka ei taha päris filigraanselt näha, misasi seal rebeneb ja nii.)

  1. Krt, see platsenta-osa oli minu jaoks ka ikka kole. Mitte kole vaadata, mis ta ikka nii hirmsat on, aga mõte sellest, et keegi tõmbab oma jalgade vahelt suure kamaka välja (tõesti oli pirakas) ja ütleb mehele:”Oi, vaata kui palju!”

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.