Uncategorized

rõõmus (veel mitte-)proletariaat

Nagu ma kunagi mainisin, tegelen eriti aktiivsete ja laiahaardeliste tööotsingutega (s.t. vaatan iga päev Tallinna, Pärnu, Viljandi ja Tartu töökuulutusi ja vähegi sobivatesse kohtatesse saadan cv-sid ja kaaskirju jne) ja selle käigus näeb igasugu lahedaid asju. Näiteks ettevõte, mis otsib suvalist teenindajat ja eeldab NELJA keele HEAD oskamist – võin kihla vedada, et nad pakuvad palgaks ikka ca 50 krooni tunnis. Kõlab veits nagu ekspluateerimine. Lisaks kuulutused, mis pannakse üles nädalaks – ja seejärel lisatakse uuesti sama kuulutus, aga kõrgendatud nõudmistega. Ehk siis märgati, et tahtjaid on palju ja võibki vabalt juurde kirjutada selle, et ei ole vaja vene ja inglise keelt suhtlustasemel, vaid ikka VÄHEMALT vene, inglise ja soome keelt VÄGA HEAL tasemel ja lisaks varasem kogemus just kahvlite poleerijana või mis iganes kitsa, kuid keerukuseastme poolt ahvile sobiva tegevusvaldkonnaga parajasti tegu on. Üldistades võiks öelda, et enamus selliseid ettevõtteid asub Tallinnas, aga mujal jällegi pea et pole töökuulutusi.

Tallinnas elavad üldse kuidagi teistsugused inimesed. Näiteks, käisin ühes kohas proovipäeval (enda meelest läks üsna normaalselt, aga mine võta kinni, tagasisidet igatahes ootan alles) – ja avastasin, et mitte ühelgi teisel tüdrukul ei tundu olevat seda muret, et pealmistest juustest mõned ikka murdunud oleksid ja siis ümber pea hõljuksid. Ma arvasin siiani, et see on universaalne värk, aga selgub, et mitte tallinlannade puhul. Huvitav, kas nad tõesti panevad igal hommikul juukselakki pähe? Kuigi meigitud ja ehtestatud olid nad isegi vähem, kui ma olen harjunud Tartus nägema *(sest mingid tervisekaitsenõuded ei huvita selle koha pealt küll Eestis kedagi, ma pole kuskil päris meikimata ettekandjaid märganud). Ja üldse tunduvad inimesed Tallinnas kuidagi vähem üles löödud, aga rohkem hoolitsetud vms. Mulle täitsa meeldib, eriti see, et inimesed suhtlevad ka veidi julgemalt – kui välja arvata hetk, kus ma pidin tänaval pea südamerabanduse saama, sest üks piff hüüatas teisele:”MISSASSSSJA?! Ega ta OMETI ei oota, et sina ka üüri maksaksid ää?!” Meie hulgast lahkunud emantsipeerunud naised pöörlesid hauas ringi sel hetkel.

P.S. Erilised tänuavaldused lähevad sõpradele, kes üritavad aidata konstruktiivsete ideede ja nõuannetega. Peaauhind läheb Adamile siiralt pakutud idee eest:”Aga kui sul praegu kohe tööd vaja oleks, õpid ehk programmeerimise selgeks.”

* Tartus ma näiteks loobusin ühes söögikohas käimisest, sest ehted mind ei sega, aga  combo “pikad lahtised juuksed lehvimas pluss kunstküüned minu taldriku äärel” ajavad lihtsalt südame pahaks.

19 kommentaari “rõõmus (veel mitte-)proletariaat

 1. Hmm…olen samuti vaadanud, et väga paljud töökohad eeldavad vähemalt nelja võõrkeelt, pluss lindude-loomade keelt, töökogemust vähemalt 10 aastat jne jne…Aga siis kui läheb jutt palganumbri peale ja julged öelda, milline see palganumber võiks olla (kui oled juba niigi seda kaks korda väiksemaks öelnud, kui tegelikult sooviks), öeldakse sulle, et see on ULME – meie pakume 8000 krooni max (min maksud). Super, eks!

 2. Mõned mõtted.
  1. pakun katseajal 17K ja selle eduka läbimise korral 20K, lindude ega loomade keelt pole vaja mõista, aitab, kui oled haritud ehitusinsener, kolmeaastase (sugugi mitte kümne-) vähemalt objektijuhi kogemusega ja tönkad natuke vene keelt. Aga ikka on mul portfellis pakkumisi 21-aastastelt keskharidusega naljameestelt, kes on enda arvates “õppimisvõimelised”. Nende endi koostatud CV seda küll ei näita.

  2. Kui valdad vähemalt suhtlustasandil nelja võõrkeelt, siis on kindlasti paremaid valikuid, ku 8K bruto. Kohtades, kus tööandja maksab sellise lingvistilie pagasiga töötajale 8K, teenid teise 8 üksnes pestuna kohaleminemise ning viisaka suhtlemise eest tippidena.

  3. Kui keegi oskab öelda, kui palju on Eestis müüjaid kauplustes, siis ei tee paha meeles pidada, et rõhuv enamus neist saab palka vähem kui 8K. Kusjuures nad teevad selle kasina saamiseks mitte ainult füüsiliselt kurnavat tööd, vaid peavad selle juures omama korralikku kogemust ning ettevalmistust ja on kõige selle tipus veel varaliselt vastutavad ka poes toimuva eest.

  4. Sita palga eest saamegi teenindajateks kõrtsidesse ja mujale mingeid võidunud rähmakaid, kes esimesest hetkest alates uskumatu blaseerumusega sinu supi sisse sülitama hakkavad, kuna neile tundub maailm sitaks ebaõiglane. Eriti ebaõiglane on vel see, et sel ajal, kui vaene teenindaja peab tööl olema, istud sina seall kõrtsilauas, kuradi buržui ja parasiit!

  1. No mul on see teema muidugi kah, et ma otsin tööd ainult pooleteiseks kuuks, sest kooli kõrvalt ei saaks veel kuidagi täiskohaga käia, nii et eelkõige vaatangi just selliseid kuulutusi, mis ongi mõeldud nö ajutiseks abitööjõuks, sest isegi mul on mingi eetika ja häbi hakkaks kandideerida kuskile, kus loodetakse, et ma aastaid nende kollektiivi panustama hakkan.

 3. Hei, ma ei tunne Sind, aga luba natuke targutada. Nagu ma aru saan, siis otsid tööd toitlustuses vmt. Niipalju kui ma Su blogi põhjal aru olen saanud- kas see pole vale suund (varsti loeme järgmisest Mutrikesest)?
  Oled Sa läbi helistanud reklaamiagentuurid, meediafirmad, ajakirjad-lehed, portaalid? Sa peaksid kirjutama.
  Minu kogemuste põhjal on tööandjad üsna pirtsakad- kui Su CV-s on kirjas nõudepesija, siis on tulevikus üsna raske näiteks tippagentuuri copyks saada…
  Lihtsalt vanema inimese tähelepanek, ära pane pahaks.

  1. Mhmh, ma mõistan, lihtsalt nagu ma just ütlesin, on mul järgmine semester planeeritud selliste ainetega ja sellises mahus, et kooli kõrvalt poleks lihtsalt võimalik tööl käia. Ja mingit normaalset agentuuri ma ei tahaks üle ka lasta, samas kui mõnele kaubandusketile võin ma vabalt septembris öelda, et sorry, ma enam ei tule. Pealegi, kui ma praegu kuu aega kuskil töötan, ei pea (ega kavatsegi) ma seda ju hiljem cv-sse kirja panema.

    1. Ei, muidugi mitte. Ma rääkisin postituses nii üleüldiselt kõigist neist kuulutustest, mida ma näinud olen.

   1. Ta mõtleb seda, et mutrike kirjutas oma blogis oma tööandjast (kuigi jättis mainimata asutuse nime jms). Mina üldiselt põhimõtteliselt tööasjadest oma blogis ei kirjuta, eriti nimeliselt ja avalikult – selleks, et ma hakkaksin avalikult kirjutama, peab ikka midagi eriti ulmelist toimuma.

 4. btw, ma tahaks TARTUS neid kohti näha, kus teenindajad kasvõi kahte keelt HÄSTI oskavad. Või naeratada näiteks. Alati muide juurdlen, et mis kuradi kriteeriumite alusel neid jolkameid tööle võetakse ja ilge ikaldus ikka, et kõik matsid on umbes kuu aega tööl ja siis tõmbavad keskkooli või mingile polotiloogia teisele kursale tagasi ja vsjoo.

 5. Lehes kirjutas, et mehi eelistatakse tööalaselt naistele. Tundub, et nii ongi. Ma sain küll baari tööle kuuks ajaks. Maksti palka isegi.

  1. Väga võimalik, et sa oled lihtsalt ilusam ja/või andekam. Aga ma vaatasin ka ainult cvkeskusest kuulutusi, seekord pole baarist baari küsimas käinud, sest eeldasin, et tahtjaid on seal nagunii tonnides.

   1. Noh, ma ei tea, ma üritaks sinu asemel ikkagi. CV keskuse kaudu on vist isegi tahtjaid rohkem. Pealegi suvel tahab ka teenindaja puhata ja asendajad peaks väga oodatud olema.
    Ilusam olen ka jah.

    1. Mhmh, ma polegi päris niisama peffi laiaks istunud, olen veits asjalikke asju ka teinud. Ühest kohast peaks paari päeva jooksul vastus tulema, aga ei ole väga head tunnet. Õnneks paar asjalikumat tööpakkumist ka terendavad augustiks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.