antropoloogia

agulielu võlud

Meeldiv on siin elada. Mõni päev ärkad kell pool seitse selle peale, et naabrimees hakkab hoovis lorilaule kuulama (seda nalja pole õnneks enam olnud, kurjad ähvardavad mehed on selle koha pealt kasulikud), teinekord selle peale, et mingi idioodist koer lõugab kell üheksa laupäeva hommikul. Põhjust oli muidugi kah – last hoiti süles ja koer tahtis, et emme ta maha paneks. Nimelt on meil uued naabrid, umbes aastane või kahene poiss (alles hiljuti käima õppinud) ja tema sama vana ema. Tegelikult ma liialdan, nüüdseks on ema ilmselt isegi täisealine, aga vähemalt aknast vaadates tundub selline stereotüüpne – vesinikblond, suits alati käes, laps mängib omaette, ilma et temaga räägitaks jne. Samas muidugi väga võimalik, et ema on vastutustundlikult suitsetamise ajal kaugemal ja toas tegeletakse lapsega väga palju, ega mina ju ei tea.

Tean ma igatahes seda, et nende pisike näss on täpselt üks neist koertest, kelle pärast inimesed väikeseid koeri vihkavad. Täiesti kasvatamata, suvalisel hetkel lastakse aeda mängima, tema sitta ei koristata jne. Okei, ma saan aru inimestest, kes põhimõtte pärast või laiskusest ei õpeta koerale selgeks traditsioonilist “istu-lama-seisa-too” drilli, aga kuidas sa suudad elada koos koeraga, kes ei reageeri käsklusele “ei”? Nende koer ju lõugab pidevalt ilma normaalse põhjuseta, kas neid endid ei aja see käitumine närvi? Ja kui ajab, miks nad siis talle ei õpeta, et nii ei tohi käituda? Aru ma ei mõista, mis mõne koeraomaniku peas toimub.

Lisaks on meil siin perekond, mille pead me kutsume Leiliks, sest ta lõugab pidevalt, nagu ta oleks leilis. Väga võimalik muidugi, et ta on lihtsalt veidi kurt vms, igatahes ta karjub kogu aeg ja mees siis vaikselt noogutab iga asja peale. Ükspäev näiteks karjus oma suurt telefoniarvet vaadates, et uskumatu, hullumajas on ju ka tavatelefon. Ilmselt on neil pool vahmiili seal, ei üllataks küll. Tänagi istusime akna peal ja vaatasime sugulastevahelist peretüli – isegi häbi ei ole vaadata ja irvitada, kui seda ise niimoodi eksponeeritakse, seistakse keset hoovi ja lihtsalt lõuatakse, ilma et keegi isegi üritaks konstruktiivselt probleeme lahendada. Me siis istusime akna all, jõime teed ja vaatasime huviga.

Selline on elu Eesti väikelinnas.

10 kommentaari “agulielu võlud

 1. koerad.. väikesed koerad.. eriti tore on see, kui üks väike koer paljastab oma teravad hambad ja sööstab haukudes su paljaste säärte poole, sul on parajasti 7cm tikud all ja teed nagu äsaks penile. Peni ehmub vastuhakkamisest (midagi uut, eks), hüppab eemale, 3m eemal seisnud omanikumutt hakkab röökima ja kiljuma, et mis sa hull plika teed sellele pisikesele ninnunännukesele. Ei mõista…siis oli vait, kui koer üsna kaugelt lõrises ja jooksma hakkas. Kohutavalt sadistlik mõte, aga kahju, et mööda lõin. See peni ei jaga siiani, kuidas käituma peab, aga ega ma seda looma süüdistagi, täitsa oma pererahvasse läinud teine..

 2. Austraalias elades või inglise-ameerika filme vaadates paneb mind alati imestama kuidas inimesed arvavad et võivad sinu kohta kõike öelda, ainult selle põhjal, mis rajoonis sa elad. Eestis sellist eraldamist ei ole. Ülikooli professor ja laotööline elavad rõõmsalt kõrvuti. Nüüdseks olen ma Tartus elanud vähemalt kümnes eri kohas ja tundub, et on ikka vahe küll kus elada. Õnneks on Tartu elukekkond küllalt mosaiikne. Näotuse ja sitapeadega täidetud paigad vahelduvad kenasti ilusate ja heade inimeste elupaikadega. Kastani tänaval oli üsna tavaline, et mingi lillelises kleidis fuuria järsku uksest sisse lendas ja teatas, et viskab kohe selle diivani meil aknast sisse, mille me aeda vedasime, et oleks mugavam grillida. Naabrimutid, kes pidevalt majaomanikule kaebasid, et need tudengid jälle oma prügi nende kasti on pannud, või jälle üliõpilaste koer situb nende peenrasse, kuigi koera meil polnudki ja nii edasi ja nii edasi.
  Paras kultuurišokk oli Kitzbergi tänavale kolimine. Naabrinaine annab kevadel tasuta istikuid, et me oma aeda kaunistada saaks. Naabrimees kutsub oma aeda grillipeole, kolmas enda poole spordivõistlusi vaatama. Pluss veel pikad ja harivad vestlused ja ühtse kogukonna tunne. Eile näiteks naaber küsis mu käest kuhu see kukk on jäänud, kes hommikuti nii ilusasti kires ja küll tal on kahju, et ma selle toreda looma maha lõin. Vägisi jääb mulje, et inimesed ongi ilusad ja head.

 3. Minu meelest on kogu Eesti 1 suur agul, sest kui ma mõtlema, hakkan, siis igasuguseid juhtumeid on nähtud igal pool ja ma ei oskagi eristada, et mis koht see nüüd on see päris agul ja mis ei ole enam agul. Ma elasin suures kivimajas Narvamäel Tartus, aga see oli tavaline, et koju minnes tuli trepil magavatest joodikutest üle hüpata (mõnel juhul 25-kilone koer süles) või et alumisel korrusel elavate joodikute korterist tormas mingi deliiriumis inimene välja, kirves peos. Või et kõrvalkorteris elavad tibid korraldasid sellise pläusti kell 3 öösel, et ma pidin raevunult politsei kutsuma, sest ma ei saanud magada. Või…

  Nüüd elan Mustamäel ja selle viisakamas, remonditumas ja kenamas, kesklinnapoolsemas otsas. Öösiti istun rõdul ja vaatan mismoodi joodikute kambad lauldes ja tantsides kuskile öhe kaovad või mismoodi purjus naised tulevad kuskilt ja lähevad ei tea kuhu…

  1 suur agul

 4. Tasuta kino on ju lahe! Kui see enda elu segama ei hakka. Karlovas on meil näiteks üle tänava majas ikka aktsiooni. Seal elab üks parmott, kellele naine vahel politseid kutsub. Vahel kutsub aga keegi teine ja siis naine püüab kallist meest politsei käest välja lunida. Olen näinud nii õnnestunud kui ka ebaõnnestunud üritust. 🙂

  Suure palavusega elati lausa nagu tänaval, sest kõikidel olid kõik aknad lahti. Parmoti korteris toimus remont. Ma ei saanudki aru, kes seda tegi, aga ilmselt mitte parmott ise. Sest ühel õhtul oli seal koos peranaine ja 3 purjus meest ning arutati probleemi, et sein on kõver. Üks meestest lausus ajaloolised sõnad, mis kõlasid nagu Vene klassikast pärinevad: “Aga niiviisi ei saa ju elada, proua!”

  Samas majas elutseb melomaan, kes muuhulgas on ka tugitoolisportlane. Õnneks kuulab ta täiesti normaalset muusikat ja hoidub igasugusest tümakast kui katkust. Välja näeb ka nagu 70ndatest pungunu. Ehkki ta vahel vaatab öösiti valjuhäälseid actionfilme, on ta siiski päris talutav.

  Arvestades minu koera “palonka”-vaenu on koernaabrus üpris hull, sest mõlemas kõrvalmajas on valge nässakas ja diagonaalis üle tänava veel üks. Too viimane on kõige hullem, aga õnneks ei jaluta neist ükski ennast ise. S.t nad püsivad enamasti aias ja rihma otsas liiguvad harva.

  Aardlas on teised inimesed palju häirivamad. Tümakas tuleb kurat teab kust ja kajab kolme suure maja kõikidesse akendesse. Tatikad laamendavad palju laiemal territooriumil ning kisa tõuseb neil vahel taevani, ilma et mõni lapsevanem või naabrimutt märkust teeks ning autodel lastakse õuealal pool tundi mootoril töötada. Ja naabertrepikojas elab ca 40-aastane mees, kes sõimab läbi iga koeraga liikuva inimese iga kord, kui teda silmab. Isegi kui aknast koera näeb, võtab sõna. Talle kuluks küll ära üksikvangistus eramajas. 😛

  Ma eelistan seda Karlova sorti agulit, mis ongi ehitatud agulieluks. S.t see elu ei ulatu arhitektuurilistel ja planeeringulistel põhjustel paarist majast kaugemale. Omad hullud on ikkagi omad hullud, eks. 😀

 5. Üritan ka praegu Tartusse mingit normaalsemat elamist leida. Nüüd ma siis tean, et ei tohi vaada ainult, kas korter on kena, sooja peab, pesemisvõimalustega, vaid tuleb ikka naabrid ka hoolega valida 😀 Kinos ma käia ei saa, see peaks siis koduhoovil olema 😛

 6. Ma täitsa kannataks ära oma maja parmotid, lillelises kleidis prouad, kodutülid ja alati mu aknast sisse vahtiva vanamehe, aga mida ma äära ei kannata, on see, kui inimesed teadlikult (ja nagu sihilikult) oma sisemisi värdjaid teiste peal välja elavad. MIKS peab tümpsu laskva autoraadio jätma mängima, kui ise lähed pooleks tunniks tuppa? MIKS teevad teised värdjad õuediskot minu akna all? (Tuba ei ole teil või?) MIKS sa kurat lased oma autol keset suveaega pool tundi käia, ja seda muidugi minu akna all? (Ma saan aru, et talvel soojendatakse pikalt autot, aga MIKS praegu, kui temperatuur on stabiilselt nii 30 kraadi?) MIKS on teatud kontingent veendunud, et ma tahan öösel kell 2 kuulda oma akna all VALJULT peetud intiimseid jutuajamisi? MIKS peab oma kassi situtama laste liivakastis? MIKS te ei osta kõrvaklappe, kui te olete nii kurdid või lollid, et saate kuulata ainult ülivalju muusikat (loe: tümps-tümps-tümps-tümakat)? Ja ma võiks jätkata.

  Fakind tümpsu- ja autoterroristide kõrval on suht kökimöki kui paar korrust kõrgemal tegutseb lõbumaja ja/või üks tüli lahendati väikse omavalmistatud lõhkekehaga. Pole probleemi, mida vägivald ei lahendaks. Ehk peaks ma sellest õppust võtma ja kah mõne pommi meisterdama. Siis ehk kannataks ka esimesel korrusel elada.

 7. Vat jah, kümme aastat tagasi oli siin tiigritänavas esindatud kõik eelpoolnimetatud tegevused pluss veel remondipedest naabrimees.
  Praegu on siin aga surnuaiavaikus ja ainus häiriv asi on öine kajakakisa ja naabermaja konditsioneeri undamine. Selle viimasega olen ma kusjuures juba ära harjunud.

 8. Hakkan mõtlema, et on ikka täitsa hea, et elan “pärapõrgus” naabriteta – ainuke aegajalt arutult klähviv koer on enda oma (kui ta näeb näiteks siili, siis ta ka kaks tundi hiljem ikka veel moepärast haugub), ainuke laulev mees on enda oma, ainukesed purjus inimesed saame olla me ise, ainuke…
  Kuigi samas oleks ju vahva vahetevahel ka kedagi teist, kellegi klähvivat koera ja purjus meest aknast vahtida ja kommenteerida. Vist?

 9. Mhmh, ei ole meiegi sest agulimöllust puutumata jäänud. Viimased paar aastat on aga tore tasakaal – kui linnamöll ära väsitab, siis pageme maale (lähim naaber 1 km kaugusel), ja kui maal linnulaul kurdistavaks muutub, jookseme linna.
  Mõlemal elukeskkonnal on omad plussid-miinused, nt sel suvel olid sääsed ja parmud maal päris tüütud, siis tundus vahepeal linnas olemine täitsa lõõgastav.
  Praeguse olukorraga oleme väga rahul ja ideaalis sellise seisu säilitakski :o)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.