Uncategorized

oh sa mu nunnukene

Ma mõtlesin muidu, et mina olen poollollakas ja peast koeraomanik, hellitan vahel teiste meelest oma koeri liigselt, kulutan nendega tegelemise peale liiga palju aega jne – aga selgus, et ma olen hoopistükkis kõigest valesti aru saanud. Delfis on täna artikkel, kust tuleb välja, et haukuvad koerad häirivad naabreid. Tõsi ta on, mind ajab ka naabrite pisike nässu närvi, sest jookseb aias ringi ja muudkui lõugab ilma põhjuseta. Mina nimelt arvasin siiani, et käsklus “haugu” ja keeld “ei” on mõlemad koertele üsna kergesti selgeks õpetatavad, nagu ka näiteks valvekoerale territooriumi piirid jne. Kommentaare lugedes selgus aga, et ma ei tea koerakasvatusest ikka mitte sittagi.

Nimelt teadsid targad kommenteerijad rääkida, et see on NORMAALNE, et koerad hauguvad, sest sel viisil väljendavad nad oma emotsioone. Tõesti, mulle meenub, et ka mu korterikaaslased on mulle mõlemad vindistena seletanud, et see on normaalne, et nad keset ööd trummi taovad/elektrikitarri mängivad, sest neil on parajasti tuju end väljendada – nii et see teooria kehtib järelikult ka inimeste puhul.

Lisaks pidi see valvekoerte puhul normaalne olema, et nad teavitavad teisi oma olemasolust, et kellelegi ei tuleks pähe vargile minna. Korteris veel eriti, sest muidu ei pruugi ju inimesed aru saadagi, et korteris valvur on, nii et seal on lausa hädavajalik, et koer hauguks ALATI, kui keegi korteriuksest möödub – ja mina, idioot, olen siiani koertele õpetanud, et haukuda tohib ainult siis, kui keegi korteriukse taha seisma jääb, kui keegi kõrgemale korrusele läheb, pole põhjust möliseda. Tõsi küll, nad on siiski veidi isetegevust teinud, sest meil käib siin majas vahepeal tüüp, kes kõnnib aeglaselt ja longates – kui tema öösiti tuleb, tehakse ka alati korraks häält. Igatahes arvasingi mina naiivselt siiani, et valvekoer tähendabki koera, kes territooriumi VALVAB, ilma et sellel lõugamisega või mittelõugamisega olulist pistmist oleks. Ühele keskmisele koerale peaks saama kenasti selgeks teha, et territoorium hõlmab ainult aeda ja kõnnitee selle alla ei kuulu – eeldusel, et omanik soovib oma koera piinata ja keelata talle suhtluse kõnniteel liikujatega, vaba eneseväljenduse ja territooriumi valjuhäälse kaitsmise.

Iga päev õpid ikka midagi uut. Täna õhtul hakkan peale Aktuaalset Kaamerat koerakontserti tegema, et nad ikka end väljendada saaksid. Ja ärge te, Allah hoidku, ometigi kellelegi öelge, et ma neil seda siiani teha ei lubanud, muidu kutsuvad veel loomakaitse kohale.

4 kommentaari “oh sa mu nunnukene

  1. Aga see on ju täitsa hea uudis, et koer KOGU AEG haukuda võib… mulle meeldib…nii ei pea ma enam piinlikust tundma kui oma koeraga ema juures külas olen ja see (st koer, mitte ema) otsustab pool ööd siili peale haukuda, keda ta hommikul nägi. Nüüd ma saan naabritele öelda, et mul on lihtsalt väga tark koer, kes end emotsionaalselt väljendab. Küll on hea teada!

  2. Keskmine pere on endale koera hankinud, sest naabritel ju on ka aias. Ühe ringi ehk on koolis käinud temaga. Aga “pidev suhtlus” ja “koeraga tegelemine” hõlmab nende arvates 2x päevas söötmist. Ja ise oleks olnud samasugune ilmselt kui poleks “keerulist koera” võtnud. Oleks-poleks… valus teema hetkel.

  3. Mul on kaks koera olnud, kes on ülemäära haukunud – üks mustlaste ja teine (peamiselt Moskva*) venelaste peale, ilma et ma seda neile õpetanud oleks.
    Kas mustlaste ja nende teiste peale haukuv koer on tolereeritav nähtus või oleks ma pidanud neile integratsioonist rääkima ?
    Ahjaa – Osama haukus minu peale ka kui ma kella 8-ks polnud temaga välja läinud.

    *nu neeed siiberdasid aia taga ringi koguaeg, juhl kui nad parasjagu kassil vurre maha ei lõikand või kedagi/midagi muud ei lõhkunud.

  4. Koerapiinaja! Halastavam on loom magama panna kui niimoodi “koolitada”! Mis sa ise tunneksid, kui sul keset ööd tuleks tahtmine haukuda ja sind lihtsalt ei lubata?! Või ulgudes ennast väljendada? Ja omanik ei luba, sest mingid ajast-arust kivistunud eelarvamused takistavad looma, st inimese vaba eneseväljendust!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.