faith

täisiga ei tähenda vaimset küpsust

Ma ei tahaks küll nooremaid diskrimineerida, aga ma kohe teen seda.

18aastane on titt, ta ei tea, mida ta elult tahab. Üldiselt tahab ta juua ja lõbutseda. Kui ta ka tahab tõsist elu elada, ei ole ta üldjuhul veel siiski valmis tegema otsuseid, mis mõjutavad kogu ta tulevast elu. Okei, valid vale eriala – savi. Eriala saab vahetada, boyfriendi saab vahetada, see ei ole mingi probleem. Aga kui tõesti seadust muudetakse ja 18aastane võib lasta lihtsalt tuju ajel end steriliseerida, eeldusel, et see tuju tal vähemalt 30 päeva kestab, on see pöördumatu. See on otsus, mis mõjutab kogu tema ülejäänud elu ja mida enam muuta ei saa – edaspidi saab ta ainult kunstliku viljastamise teel rasestuda. 18 aastane ei ole lihtsalt kuidagi pädev selliseid otsuseid langetama.

18 kommentaari “täisiga ei tähenda vaimset küpsust

 1. Mulle tundub, et perenaine lärtsub jälle vale puu all. Minu arvates ei ole selle otsuse tegemiseks pädevate osakaal 18-aastaste vanuserühmas sugugi väiksem kui 28- või ka 38-aastaste vanuserühmis. Ma lihtsalt arvan, et naturaalselt lollide osakaal on neis kõigis ühtmoodi (kahetsusväärselt) kõrge. Ja mulle, ma rõhutan, mulle tundub, et kõik nad (loe: naturaalselt lollid) ei ole pädevad tegema seda otsust. Täpselt sama vähepädevad on nad tegema otsust, et rasestuvad (ja sinna otsa ka sünnitavad). ja see on juba … puhas eugeenika.

  Teie Mengele.

  1. Ma siiski loodan naiivselt, et kui kümne või 20 aastaga ka mõistust ei tule, siis veidi kindlamad seisukohad kujunevad ikka välja. 18aastane tahab täna üht, homme teist ja ülehomme mitte kumbagi.

 2. Sedasi siis, et kasiinomeelelahutuseks on kahekümne aastanegi veel ullike – mõtelda, ta mängib ju RAHA maha!!! Noh aga, et lapsevõimalused ära lõigata, see on ju tühiasi…

 3. No ei ole see asi niisama lihtne, et lähed lihtsalt paned oma munad paku peale ja ongi valmis. Neid tingimusi – vä­hemalt kolm last, rasedus ohustaks tervist, muud rasestumisvastased vahendid on vastunäidustatud, isikul on oht saada raske vaimse või kehalise tervisekahjustusega laps, isiku haigus või tervisega seotud probleem takistaks lapse kasvatamist – ei ole ka mu meelest niisama lihtne täita.
  Steriliseerimisseaduses on kirjas ka, et see otsustatakse vähemalt kolme arsti otsusel ja vajadusel kaasatakse ka sotsiaaltöötaja.
  See on jälle siuke nokk lahti, saba kinni asi – kui tõesti on teada, et sünnitad vaid puudega lapsi või et kõik su rasedused katkevad – siis oleks mõistlik ju asi ära teha.
  Pealegi, ma ei usu, et suvalist õllepudeliga jollerit, kes tuleb uksest sisse, püksitagumik põlvini, ja tahab, et ta kohe viljatuks saaks – nii kergelt seda otsust tegema lastakse.

  1. Selles see asi ongi, et kõik need sinu loetletud asjad kehtisid siis, kui inimene oli noorem kui 35 aastat. Kui vanust piisavalt ei olnud, pidi olema vähemalt kolm last või vastunäidustatud rasedus, kui aga vanust piisavalt oli, siis piisaski sellest, kui naine läks kohale ja teatas, et aitäh, rohkem ei soovi (mis on minu meelest täiesti mõistlik, selles vanuses peaks ju juba teadma, mida elult tahad). Nüüd aga tahetakse seda “piisava” vanuse numbrit 18 peale lasta. Ainus tingimus, et peale soovi avaldamist tuleb 30 päeva oodata, kui siis kah hea mõte tundub, siis skalpell käima…

   1. Aa, tõsi jah, mul jäi see “või” seal nägemata. Siis on tõesti suhteliselt arulage otsus, kui nad selle täide viivadki.
    Mu silmanägemine ilmselt ei tahtnud uskuda, et siuke asi võimalik on ja lugeski üle rea ja nii, nagu tahtis näha.

  2. Vaata, PRAEGU on steriliseerimiseks vajalik täita nimetatud tingimused alla 35 aastasel – üle 35 aastane saab ka ilma selleta oma kraanid kinni keerata lasta.
   Uus seadusemuudatus tähendaks, et tingimusi pole vaja, inimene otsustab oma suva järgi.

   Minu meelest on praegune seadus täiesti piisav:
   “Kehtiva õiguse kohaselt on seega praegu lubatud steriliseerida isikut – ehk võtta talt võimalus lapsi saada –, kes on vanem kui 35 aastat, või 18–35-aastast, kelle puhul on täidetud üks järgnevatest tingimustest: tal on vä­hemalt kolm last, rasedus ohustaks tema tervist, muud rasestumisvastased vahendid on vastunäidustatud, isikul on oht saada raske vaimse või kehalise tervisekahjustusega laps, isiku haigus või tervisega seotud probleem takistaks lapse kasvatamist.”

   Ja midagi enamat pole lihtsalt vaja. Mine ja tõesta ära, et sul on tõsine vaimne häire, mis takistab sul lapse üleskasvatamist ja sul lubatakse see lõikus teha.

 4. Ma ei usu et see väga popp võimalus saaks olema (meeste seas veel eriti, mistõttu sel teemal negatiivsetest meestearstidest hästi aru ei saa). MIs see oligi, eestis 29 meest ja mingi 500 naist laseb end muidu steriliseerida. Ja ma tean väga palju mõistlikke praeguseid ja endisi 18 aastasi … nii et tutvusringkonna tõttu /kus ei leidu ühtki kiizukat või nunnukat/ kipun ilmselt inimeste otsustusvõimet üle hindama.

  1. Ma tunnen ka väga mõistlikke 18aastasi ja inimesi, kes kunagi olid väga mõistlikud 18aastased, aga paljude plaanid on elu jooksul muutunud. Kuigi võib loota, et mõistlikud 18aastased üldiselt ka arvestavad sellega, et 5 või 10 aasta pärast võivad nad hoopis teisel seisukohal olla. 🙂

 5. Olles mõnda aega imetlenud sõna “täi-siga” asusin lugema, mida Rentsil sellise looma kohta öelda on või keda ta siin sellise algupärase sõimuga kostitab. Seatäi veel, aga täisiga… 😀

 6. Sellega meenub venelaste ütlemine: 20-selt mõistust ei ole? Ja ei tule ka! 30selt raha ei ole? Ja ei tule ka! 40selt tervist ei ole? Ja ei tule ka! 😀
  Aga jah, üldiselt tekib terviklikum maailmatunnetus pisut hiljem…

 7. Naistearstid lähtuvad sellest, et neil on süda paha olukordadest, kui tuleb 22-aastane prostitutka (ilmselt on selliseid eestlasi ka, aga ma olen stereotüübi kütkes) ja tahab 6. korda aborti teha.
  Ja noomimise peale ütleb, et no ma steriliseeriks enda ära, kui saaks, aga ei saa ju, mis te tahate!

  1. hm, aga see 22aastane prostitutka võiks naistearsti abiga tõestada, et ” isiku haigus või tervisega seotud probleem takistaks lapse kasvatamist.”. Ja olekski asi lahendatud.

   Sest vaadake, tervise definitsioon Maailma Tervishoiuorganisatsiooni järgi on: “tervis tähendab täielikku füüsilist, vaimset ja sotsiaalset heaolu, mitte ainult haiguste ja põduruse puudumist”.

   Kuivõrd paljude autoriteetide arvates tähendab prostituudi töö sotsiaalse heaolu puudumist…
   … ei ole ju raske kokku liita 2,5 ja 3,1 ja saada tulemuseks 5,6, või kuidas?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.