Uncategorized

Elukooli saab poest ja sõjaväest

Viimasel ajal on päris mitu inimest sattunud seltskonnas rääkima elukoolist ja selle olulisusest. Jutu eesmärgiks on loomulikult pea alati olnud rõhutada seda, kui palju neil ikka seda läbitud on, aga vestluse käigus on selgunud mõned väga huvitavad väited ja seisukohad.

Tuntuim väide on muidugi see, et sõjavägi teeb mehest mehe. Miski muu ei tee mehest meest. Kui su isa sureb/läheb minema, kui sa oled viiene ja sa pead 15aastaselt tööle minema, et ülejäänud peret toetada, ei tee see sinust meest. Mehe teeb sinust alles see, kui sa kaheksa kuud korralikult sõna kuulama õpid (ettevalmistus abieluks?) ja metsas matkamas käid.

Teine väide, mida küll otse välja ei öelda, aga mis vestlusest selgub, on see, et elukool ja tavakool välistavad teineteist. Kui sa näiteks oled terve ülikooliaja kooli kõrvalt ka täiskohaga tööl käinud, lisaks veetnud semestri, aasta või kogu õppeastme teises riigis (olgem ausad, võib tõmmata nii mõnegi paralleeli sõjaväega, ainult, et sellises olukorras pead sa otsustama OMA peaga), oled sa ikkagi tõenäoliselt naiivne haritlane, sest PÄRIS elust ei tea ju akadeemikud midagi.

Eriti armastavad elukoolist rääkida baaride stammkunded, kes suvisel ajal on hoopis küla- ja linnapoodide stammkunded. Fakt, et nende elukool on suuremas osas ühe ja sama poe ja/või baari läheduses saadud, neid ei heiduta. See, et pooled seltskonnas olevatest üliõpilastest samas baaris rohkem aega veedavad, kui kuue samba vahel, ei heiduta neid samuti, sest nad on ju üliõpilased, nad ei tea PÄRIS elust midagi, nii et neile see siiski ei lähe elukooline kirja.

Aga mis seal ikka, vaadake parem teisi piltisid, mis Detroidi lagunenud (aga kunagi nii uhketest) majadest tehtud on.

13 kommentaari “Elukooli saab poest ja sõjaväest

 1. Sõjavägi treenib sõduriks. Sõdur peab olema mees. Selles suhtes õige.,
  Aga Mees on rohkemat kui Sõdur, seepärast on see jutt naiivne, et sõjavägi teeb Meheks.

  Muidugi on kujutlus mehelikkusest ja meheks olemisest erinev. Aga kui mees, kes pole sõjaväes/sõjas käinud, suudab oma pilguga panna elukutselise sõduri sitsima, siis järelikult on asjad keerulisemad.

  PS. Kas see, kes trance’i või heavymetalit kuulab on rohkem mees, kui see mees, kes naudib ooperit?

 2. Väga tore, et lõpuks ometi hakkab tasapisi eestlaste mõttemaailma imbuma teadmine tõsiasjast, et ajateenistus teeb poisist mehe. Jääb väikegi lootus, et reform meie kaitsevõimet p*sse ei keera. (Loomulikult ei ole maailm must-valge ja loomulikult ei ole ajateenistus AINUS asi, mis meheks teeb.)

  Heiksi kommentaar on küll naljarubriigist. Mis on sõjaväel sõjaga pistmist ja mis on ajateenistusel elukutselise sõduriga pistmist? Mismoodi ajateenistus sõduriks treenib? Ma siiamaani teadsin, et treenib kodumaad kaitsma, kui sõda peaks puhkema, sõduriks treenib Scoutspataljon. Mismõttes sõdur peab olema mees? Trance ja metal on ühes pajas? Elukutselised sõdurid on inimesed, mitte Terminaatorid. Derren Brown võib pilguga Laaneotsa ka kükki panna, sina ei saaks käsklusegagi ajateenijat kükki, kui sul ka paar tärni õla peal oleks:D

  1. Tagasiulatuvas perspektiivis vaadates on poisi, sõjaväe ja mehe seost proovitud eestlaste mõttemaailma pookida varsti juba sada aastat, alates esimesest ilmasõjast. Enne seda käis nekrutiks võtmine loosi teel ja õnnetus sellele, kes loosi tahtel pidi meheks saama. Esimeses Eesti Vabariigis prooviti seda mehekskasvamise juttu garneerida patriootilise kastmega. Millega see patriootiline kasvatus ja meestevärk lõppes, on teada. Nõukaajal sai see poisi-mehe sõjaväejutt alles päris õige hoo. Ning näib, et nende seoste olemasolu uskujaid leidub siiski ka tänapäeval.

   Ülalöeldu ei tähenda seda, et eitaksin kohustuslikku kaitseväeteenistust. Seda küll hoopis teistel põhjustel kui seda on küsitava väärtusega mõttekäik poistekasvatusest.

 3. Nojah, vähemalt see on selge, et ajateenistuses mittekäinuna ei tee ma ajateenijal ja sõduril vahet 😛

  Sõdur peab olema mees – st täiskasvanu, iseseisev, biloloogiliselt piisavalt elujõuline. Moraali-eetika vaatepunktist võttes muidugi. Lapssõdur võib isegi olla efektiivsem sõjamasin, aga just selle moraaliprisma läbi vaadates ei tohi lapsi sõduriks võtta, vaid ikka juba mehemoodi noormehi.

 4. Loll on see, kes vabandust ei leia. Ja kui tuleb välja, et su vestlusparner on leidnud aega ja tahtmist enda harimiseks, siis tuleb maailmas tasakaal taastada ja enda elukäigu põhjendamiseks lasta käiku vastav teooria, mis seletaks hästi su valikuid (või vaimset võimekust / stressi-, rutiinitaluvust). Tahtmatult väikese kirjandusliku liialdusega, sest ega ju täpselt ei tea ka, millest kellegi haridus, elukool või sõjaväeline treening koosneb.

  1. Nojah, aga ma tavaliselt ei alusta baaris juttu sellest, et “teate, ma olen nii lahe, ma käin ülikoolis,” seda enam, et Tartu baarides käivad suure tõenäosusega ka baari koristaja, nõudepesija ja ettekandja ülikoolis, linn lihtsalt selline. Aga tundub tõesti, et inimestel kuskilt midagi kripeldab, et on vaja rääkida, kui lahedad nad on.

  2. Alati on kõige kavalam oma valikuid põhjendada sellega, et “nii on ainuõige, kõigeparim, vms”
   Selmet öelda: see on/oli minu valik ja see on minu elu.

   Nii need meemide sõjad kujunevad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.