Uncategorized

Stereotüüpe murdes

Et teile ei tunduks, et ma ühekülgne olen, pean teile vahelduseks teise nurga alt lugusid ka rääkima. Näiteks küsiti mu käest hiljuti, miks ma kõiki ilusaid (tähenduses ‘hoolitsetud’) naisi vihkan. 😀 Üldse ei vihka, mulle väga meeldivad ilusad tüdrukud ja ma usun siiralt, et ka ilusad tüdrukud võivad väga targad olla – mitte ainult ei usu, vaid isegi tunnen mitmeid selliseid. Ja vaatan neile tõsiselt alt üles, sest mul tekib vahepeal sessi ajal olukord, kus juukseidki jõuan kord nädalas pesta, aga nemad on alati väga hoolitsetud, paljud teevad lisaks koolile/tööle veel trenni jne. Ma tõesti ei tea, kust nad selle aja leiavad. Lihtsalt enamus neist ilusatest hoolitsetud naistest on tõesti just seda – ilusad ja hoolitsetud, mitte ei kanna igapäevaselt nn litsimeiki ja -riietust ja ei mõtle paaniliselt, kust rinnasuurendusoperatsiooni jaoks raha saada. Nii et selle teise grupi suhtes on tõesti väike eelarvamus, mida senised kokkupuuted on ainult süvendanud. Mitte et ma neid vihkaks, aga raske on tõesti uskuda, et mõni neist võiks lennukeid ehitada.

Aga vahel suudavad ilusad ja hoolitsetud tüdrukud mind siiski VEEL ROHKEM üllatada. Näiteks käisin hiljuti sünnipäeval, mis oli veidi temaatiline. No ütleme nii, et eestlased olid põhimõtteliselt sellest välja lugenud, et naised võiksid kleidi selga panna ja vahelduseks ripsmed ära värvida ja mõni mees pani isegi valge särgi selga. Vahelduseks päris tore. Igatahes vestlesin seal tüdrukuga, keda ma tundsin, aga kellega ma mitu aastat kokku sattunud polnud. Ütleme nii, et seda teadsin ma juba varem, et ta väga tark on, aga kui ta teatas, et taastusravi magister teda ei rahuldanud (ära lõpetas ta selle muidugi siiski), nii et ta astub nüüd otse biomeditsiini magistrisse, jäi karp lahti küll.

Mitte et ma oleks arvanud, et ta selleks oma kenast kleidist ja kingadest hoolimata võimeline ei oleks, lihtsalt biomeditsiin on eriala, mis eeldab palju keemiat ja muid keerulisi asju ja keemia on minu jaoks juba TEH ULTIMATE keeruline asi, nii et see kõlab lihtsalt ulmeliselt, kui kaunis tüdruk sulle veiniklaasi tagant sujuvalt lausub, et ta sinna otse magistrisse astub. Selliseid asju peaksid ütlema inimesed, kellel on prillid, mis on paksema klaasiga, kui minu omad. Aga näete, võib ka nii. 😀

Edit: pildil olev tüdruk on ka tark. Päriselt.

20 kommentaari “Stereotüüpe murdes

  1. Mm, ma arvan, et see sõltub esiteks sellest, kuidas see välimus on saavutatud ja teiseks sellest, kuidas tarkust defineerida. Näiteks kui inimene üldse oma välimuse eest ei hoolitse, võib ta siiski teadmiste poolest tark olla, teda lihtsalt ei koti. Mul on näiteks üks naaber selline, et näeb välja nagu joodik, aga teenib lisaraha näiteks sanskriti keele õpetamisega. Joob muidugi ka palju, aga tark on ta sellest hoolimata. 😀

   Aga muus osas on su küsimus valet pidi, mitte inimese välimus ei määra, kui tark ta on, vaid inimese tarkus määrab selle, kuidas ta välja näeb. Ja see sõltub ju valdkonnast – kui sina oled näiteks IT-mees, võid sa ilmselt endale munni ka otsaette tätoveerida ja sellest hoolimata piisavalt palka saada, kui sa oma tööd hästi teed. Kui tahad töötada meesmodellina, pead veits ikka arvestama.

   Kui defineerida tarkust kui oskust elus hakkama saada, võivad ka välimusega väga palju vaeva nägevad ja kunstlikku kraami eelistavad pifid väga targad olla, kui nad lõpuks oma keha abil USA Playboy heaks töötavad ja sellega oma tuleviku kindlustavad. USAs näiteks töötab mõni stripparina, et arstiks õppides õppemaksu maksta. Või leiavad lihtsalt rikka mehe. Selliseid on ju piisavalt.

   Nii et oma seniste kogemuste põhjal ma ütleksin, et ma olen siiani näinud tarku inimesi pea igale sotsiaalsele grupile viitava välimusega inimeste seas, välja arvatud see väga ülepakutud white trash. Nii et võiks vist tõesti öelda, et ülemeigitud ja labaselt riietuvatel tibidel pole tavaliselt vist tõesti tarkust kummaski mõttes, sest enamasti on nende välimus märgiks ainult sellest, et nad annavad kätte. Ahjaa, tarka natsi pole ka veel isiklikult kohanud, sellist, kellega suheldes tõesti tekiks tunne, et wow, kui tark ta on. Aga see on ilmselt pigem tingitud sellest, et ma selle ringkonnaga väga vähe suhtlen. Mimmude osas ei saa võrdlusmaterjali puuduse üle kurta.

   1. Tarku natse ma võin kohe päris mitut näidata, nende välimusest sa nende poliitiliste eelistuste kohta küll mitte ühte vihjet ei saa:D Tarkade skinnidega on natuke kitsam, endale haakriste otsaette tätoveerivates tüüpides on veits raske intelligentsust tuvastada tõesti…

    1. No ma mõtlesin ikka neid, kellel välimuse põhjal midagi järeldada annab, sest postitus on välimusekeskne. Arukas inimene enamasti hoiabki väga radikaalsete (või lihtsalt peavooluga vastuolus olevate) vaadete korral oma välimuse pigem keskpärase, et mitte silma torgata, kui ta just väga ambitsioonikas ei ole ja ei taha a la usujuhiks saada.

 1. Ma arvan, et Rents tahtis öelda seda, et targad võivad olla ka muu välimusega tüdrukud, mitte ainult märssi järellohistavad sammalseelikud.

 2. Noh… Mari-Leen Albers murrab need stereotüübid väga tõhusalt teisest otsast. Kõikide paksude naiste nimel (prille mul ei ole), ma olen VÄGA solvunud!

 3. Jah, mina ei saanud biomeditsiini magistrantuuri. S.t ma tglt ei saanud proovidagi, sest sinna astumiseks pidi kirjutama oma teadustööplaani. Ja vastu võeti täpselt üks inimene. Ja mu professor oli välismaal. Järeldage ise, kas ma suutsin selle plaani valmis võluda. Nii et kui lugu on endiselt sama karm kui 8 aasta eest, siis õnn kaasa neidisele! Ehk 3+2 on ikka leebem…

  * Kes ometi peaks tahtma oma raha eest sanskriti keelt õppida? S.t ma kujutan ette nii mõndagi, kes tahaks, aga kust nad raha saavad selleks? Õpetavad ise aramea keelt või?

   1. Ma pidasin silmas, et selleks, et keegi saaks sanskriti õpetamisega lisaraha teenima, ei ole veel tingimata vaja, et õpilased selle eest otse omast taskust maksaks, vahel maksab ka õppeasutus.

 4. Issanda püha pärseauk vai kedägi. Om ikke illustratsioon sellesinatise postitise juure sätitu.
  Ku säänne krõhva tuless mulle strippi vai kedä egänes tegema, et ülikuuli jaoss raha tiindä, siis… Edimäse asjana saadass ma ta kas alko/narkoravile vai sanna, ja stripaku siis nigu jaksap, ku tervess ja puhtass saap.
  Olgu ta nüit ku tark tahes, a ta om kole nigu äruppunu’ rotte täis tuhlikeller Imäjõe äären suurvee aigu.
  Indä iist hoolitsemine vai asi… Pigemb määnekist laadi indärahuldamine.

    1. No ega see tüdruk ka kogu aeg selline välja ei näe. Ma loodan. 😀 Teiste piltide peal oli ta üsna tavapärase välimusega.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.