literature · prantsuse

Preili Smilla lumetaju (ja natuke elementaarosakestest)

Täiesti uskumatu, et ma ei olnud seda raamatut varem lugenud. Ja lugenud ei olnud ma seda selle pärast, et lumetaju kõlab minu jaoks nii romantiliselt, et olin kindel, et tegu on armastusromaaniga.  Tegelikult on see aga pigem detektiivromaan, kuigi mitte päris klassikaline ja ulmesugemetega. Autoriks Peter Høeg ja peategelaseks poolinuit Smilla, kes elab Taanis, aga kes sündis ja kasvas Gröönimaal ning kellel on seetõttu märkimisväärne lumetaju, mille abil ta nüüd ka mõrva lahendab (ja tänu millele ta on töötanud ka teadlasena, kes uurib lund).

Kahju on sellest, et eesti keel on üks vähestest, kus üldse nii ilus sõna nagu “lumetaju” olemas on – ingliskeelde oli see tõlgitud kui “Miss Smillas feeling for snow”,  prantsuskeeles oli tulemuseks romantiline “Smilla et l’amour de la neige“, originaalis “Frøken Smillas fornemmelse for sne“. Eestikeelne pealkirjatõlge on väga hästi õnnestunud – ja üldse kogu tõlge tervikuna on väga nauditav, Arvo Alasele hea töö eest kümme punkti.

Peategelane oli nii kõva eit, et juba tema ema oli kõva eit – inuit, kes  oma soost hoolimata võis endale relvaga ringi laskmist ja jahil käimist lubada. Ja see ei ole selline ühiskond, kus naine võibki traktorist olla ja siiski vabal ajal täpilise kleidi selga panna. Lisaks on Smilla lemmikautor Eukleides ja ta on üldse üks lahe piff. Autor on väga põhjalikult tausta uurinud, nii et suisa mõnus on lugeda.

Ainus asi, mis raamatus väikese ebakõlana silma torkas oli see, et kui meesautor naispeategelase suu läbi oma riideid kirjeldas, tundus see ebausutav – on levinud seisukoht, et naised peaksid tihti oma riietusele mõtlema ja seda ilmselt järgida üritatigi, aga naised mõtlevad tõesti riietele tervikuna, mitte ainult kaubamärkidele, millele autor oli keskendunud.

Aga lugu ise oli selline, et kogu aeg mõtled kaasa, et teada saada, mis kurat siis toimub ja mis selle surma taga peituda võiks. Ei ole igav armastusromaan, lugege.

P.S. Ma ei viitsi Houellebecqi “Elementaarosakestest” eraldi postitust teha, aga see on ka hea raamat. Räägitakse küll palju seksist, kellegi mokkade kujust ja muust sellisest, aga tegelikult on raamat sellest, mis juhtub inimesega, kui maailm on järjest individualistlikum ja lõpuks ei suuda enam keegi sügavamaid inimsuhteid luua, sest mõeldakse ikka ainult iseenda rahuldamisele. Kurb raamat, seda enam, et saab Vana Maailma valupunktidele üsna täpselt pihta ja vääriks tegelikult täielikult eraldi postitust – mis jääb tegemata ainult selle pärast, et kell on pool viis hommikul ja ma olen liiga unine. Üksikisiku traagika maailmas, kus jääb mulje, et ükskõik oled sa abielus või üksi, vaimselt oled sa ikka alati isoleeritud ja tegelikult ei oskagi ise ka teistega kontakti võtta. Me kõik ilmselt tunneme vähemalt ühte sellist inimest. Elementaarosakestest räägitakse ka, füüsika on viimasel ajal popp.

5 kommentaari “Preili Smilla lumetaju (ja natuke elementaarosakestest)

  1. Huvitav, mina oli kuulnud ingliskeelset pealkirja “Miss Smilla’s Sense of Snow”, mis kõlab tunduvalt paremini kui feeling. Aga raamat on jah üks parimaid. Filmi puhul oli mul kahju, et eriti lõpus need raamatu hämarad pooltoonid must-valgeteks muutusid ja üleüldse oli film üks raamatu kahvatu-kahvatu vari, kuigi seal mängis Gabriel Byrne.

  2. Taanis ikka, Kopenhaagenis, mitte Norras. Kuna Gröönimaa on Taani poolt ära koloniseeritud ja tsiviliseeritud, võib seda romaani vabalt muuhulgas postkolonialistliku kirjandusena vaadelda (mida on kindlasti ka tehtud, ei ole uurinud).

    Lugesin päris ammu, aga mu mäletamist mööda oli üks tugev motiiv Smilla süütunne selle pärast, et ta on pooleldi kolonistide verd ja häbematult jõukas, samas kui tema ema rahvas Taani heaoluriigis social case’idena kuhtub.

    Film oli küll masendavalt lame.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.