anna kannatust

sada küsimust ja mitte ühtki vastust

Mul on täna nii palju muresid ja küsimusi ja peatse loodetatava koolilõpu kriis ja Taneli kolimisega kaasnev kriis ja lisaks viskaks kohe sisse ka sõpradega seostuvad probleemid.

1. Esimene mure on muidugi kõige olulisem, sest see puudutab konkreetselt ja ainult mind. Nimelt lõpetan ma kohe varsti ülikooli. Ilmselt tahaks edasi õppida ka, antropoloogiat/etnoloogiat siis (st see on pm sama asi, erinevates riikides kasutatakse erinevat sõna). Aga probleem on selles, et ma olen nüüd päris mitu aastat järjest õppinud (seitsmes aasta juba jookseb, sest nagu ma siin öelnud olen, teen ma kahte magistrit korraga jne jne jne) ja mul on tunne, et mu teadmised on väga teoreetilised. St ma olen teinud arhiivipraktikat ja kogumispraktikat ja Austraalias õppisin ma rakenduslikku antropoloogiat, mitte kultuurilist, aga ma siiski ÕPPISIN seda, mitte ei tegelenud sellega reaalselt – ja kõik teavad, et paljude asjade puhul ei tee harjutamine mitte meistriks, vaid heaks harjutajaks, eelkõige kui see harjutamine teoreetiline on. Nii et ma ise mõtlen nüüd, et äkki ikka ei oleks otse doktoriõppesse minek see kõige targem samm, vaid oleks targem vahepeal vähemalt aasta või kaks erialast tööd teha (kasvõi alustuseks kuskile “praktikale” nurudes), aga samas tundub mulle kõigi õppejõudude hoiak olevat selline, et “kui kohe doktoriõppesse ei lähe, siis ei lähe kunagi, tuleb suhtesõltuvus, siis tited ja siis ei lähe enam keegi ülikooli tagasi”. Nii et ma nagu ei teagi nüüd, mis see kõige õigem lähenemine oleks. See teeb ka otsustamist keeruliseks, et eriti huvitav oleks sellist asja teha ju kuskil Lõuna-Ameerikas või Aafrikas, aga K plaanide tõttu olen järgmiseks paariks aastaks siiski veel Euroopasse seotud, kui mul mingit imelist lühemat (no ca kolmekuust) programmi ei õnnestu leida. Nii et ei teagi kohe, mida teha.

2. Selgus, et seoses Tannu väljakolimisega on meil vaja riidekappi ja köögilauda, muu värgiga muret pole. Hetkel kammin Osta.ee-d, käin millalgi Taaskasutuskeskuses ja teen muid sihukesi asju, aga kui kellelgi on midagi pakkuda, võib seda julgelt teha – s.t. kuna ma tahaksin endale egoistlikult siiski voodit osta, tahaksin asju, mida võib saada tasuta või odavalt, nii et kvaliteedi osas mul eriti nõudeid ei ole, kuigi eelistan antiiki ja täispuitu. Ehk joppab ja saab miskit sõbranna käest, aga see on hetkel veel lahtine. K on üldse seisukohal, et ega meil neid asju nii hirmsasti vaja ei ole ja vajadusel võib oodata, kuni on raha, et midagi lahedat osta (talle meeldivad vanad asjad), aga ma siiski leian, et köögilaud nigu võiks vist olla või nii.

3. Eelmisest punktist tulenevalt, aga ka niisama – nagu nägite, on mu mehel kallis maitse, nii et mõtlesin, et saadan ta tööle. Ta nimelt plaanib eriala vahetada, nii et enne sügist tal ilmselt kooli eriti asja ei ole (mis te nüüd, prantsuse keelt MUIDUGI ikka õpime edasi) ja saaks täiskohaga tööl käia. Siiani on ta põhiliselt olnud üldehitaja, st teinud enamvähem kõike peale müüriladumise (kui külla tulete, näitan oma magamistuba, mis on väga äge, kuigi tehtud minimaalsete vahenditega; nüüd, kui Tanel ära kolib, teeme ilmselt remondi ka köögis ja tema toas, nii et saan varsti ta oskusi meie koduga reklaamida :D). Kokku on tal seal töökogemust juba päris palju aastaid, sest kui mina temaga kaheksa aastat tagasi tuttavaks sain, töötas ta juba gümnaasiumi kõrvalt ehitajana ja on seda põhimõtteliselt teinud kuni selle sügiseni. Eks igaüks kiidab ikka oma meest, aga päris loll ta ei ole, näiteks kui ta laia ilma kogemusi otsima läks, töötas ta Iirimaal mehhaanikuna, st parandas tehases kõiki masinaid, mis parandamist vajasid, ja sealt sai ta väga ülivõrdes soovituskirja koju kaasa. Samas mõtleb ta, et on juba nii suur poiss, et tahaks juba mingit paiksemat tööd, nii et ta väga valiv ei ole, võiks ka kuskil ehituspoes või elektroonikapoes müüjaks olla, kuigi eelistaks muidugi midagi sellist, kus oleks võimalik veits tehnilist taipu rakendada (loe: ei oleks nii igav). Ilus on ta mul ka, nii et kui teil kunstikooli või mujale modelli vaja on, võtke ainult ühendust ja saadan ta alastipildid meilile. Põhimõtteliselt ei kirjutakski ma seda juttu siia, vaid oleksin ammu ta pildid Vogue’i saatnud, aga ta ei lase mul endale isepruunistuvat kreemi näkku määrida, nii et hetkel seisab asi veel selle taga. Nii et kõike võib pakkuda, aga arvestage sellega, et lõunamaareise reklaamima ta ilmselt hetkel ei sobi (veel). Ja ta palus lisada, et seksuaalfilmides ta ka ei taha mängida.

4. Tanel ei koli mitte ainult välja, vaid ta kolib teistega kokku. Mis tähendab, et need teised kolivad ka oma praegusest korterist välja. Nii et kui keegi otsib Kesklinna piirkonda ahiküttega kolmetoalist korterit, siis üks on üürile anda. Kui kõik ausalt ja otsekoheselt ära rääkida, siis naabrid pole just kiita (st üheks lähemaks naabriks oleksin mina). Korter on sihuke, et on üks pisipisike tuba, kuhu mahubki põhimõtteliselt voodi ja riidekapp ning mis sobib selliseks mõnusaks magamiskoopaks. Sealt läheb uks elutuppa, mis on parajalt suur ja kus on ahi. Sealt omakorda läheb uks esikusse ja pärast seda esikut tuleb nö väliskoridor, kust lähevad uksed kolmandasse tuppa ja kööki, kus on ka dušinurk. Köök ja dušinurk kuuluvad selle korteri juurde, keegi teine neid ei kasuta ja tegelikult on seal koridoris pärast kööki veel üks uks, mis ka lukku käib, nii et on võimalik see osa ülejäänud korrusest täielikult eraldada, lihtsalt maja ehitusest tingituna on kunagi peetud praktiliseks see asi niipidi lahendada, hoolimata sellest, et pööningu kõrval olev koridor on üsna jahe. Kuna eelmainitud kolmandasse tuppa läheb uks koridorist, käib ka see uks lukku, nii et pm on võimalik seda üürida ka kamba peale, nii et keegi saab pisikese toa, keegi suurema toa ja elutuba on siis kamba peale. Või miks ka mitte nii, et keegi saab pisikese toa ja ka elutoa ja keegi selle keskmise toa, mis see minu asi on, lihtsalt põhimõtteliselt on võimalik seda asja jagada. Põhiliseks miinuseks on see, et köök (mis seega tähendab ka dušinurka) on üsna jahe. Seal on võimalik elektriga kütta, aga eriti hästi see sooja ei hoia.  Muus osas on see minu meelest üks nummi korter, kuigi vana. Üldpinda on 68.2 ruutmeetrit (siia pole ilmselt sisse arvestatud korteriga kaasnevat pööningut). Põhiüür on 127.55, millele kinnisvarafirma lisab vee ja kindlustuse ja maamaksu. Novembri üüriarve oli näiteks kokku (st ilma elektrita) 148.90 eurot. Ja selgituseks olgu lisatud, et ei mul ega Piretil ei ole üldse hädasti vaja sinna kedagi leida, sest kinnisvarafirma, kes seda maja haldab, võib ju ise sinna uusi elanikke otsida, lihtsalt arvasime, et blogi kaudu kuulutades on suurem tõenäosus, et sinna tulevad inimesed, kellel on hea huumorimeel ja kes oskavad lugeda, mis on alati suurteks plussideks. Nii et see neljas punkt on selliseks üldiseks infoks.

23 kommentaari “sada küsimust ja mitte ühtki vastust

 1. Teemal number 1. Ära räägi! Mul on ei vähem ega rohkem kui kaheksa virtuaalset stickie’t töölaual ja tuleb juurde. Igaüks esindab mingit võimalust järgmiseks sügiseks, sest mul on ju sel kevadel kuramuse Kaukaasiast tagasi tulles ka vaja oma teine magistritöö kokku keerata, aga edasi on must maa. Erialast tööd Eestis hädapärast leiab – palun, kui peaks meeldima teha just täpselt seda tüütut asja, mille seitse aastat tagasi ülikooli astudes kindlalt välistasin. Kõige põnevamad praktikad välismaal (Biškek! Jerevan!) on tasustamata, toidurahaga kohtadele on kaelamurdev konkurss. Doktorantuuri ei taha, või siis vähemasti veel ei taha. Lugesin Postimehest artiklit “Kuidas aidata töötut noort?” ega saanud abi. Sellepärast Sulle ka ei soovita. Üldse ei oska midagi soovitada, nii et kaon häbiga vasakule ära.

  1. 1. Mis mõttes mulle ei ole su blogi kutset saadetud? Palun see viga parandada.
   2. No täpselt nii ongi, minu jaoks oleks Eestis see “kõige õigem” erialane töö kas arhiivitöö või siis mingite integratsiooniprojektidega töötamine, aga esimene on maru igav ja teine on selline, et kui eestlased üles tõusma peaksid, lüüakse esmalt maha võrdõiguslikkuse volinik ja seejärel on kogu see kamp hangudega minu ukse taga. No ja “kanalisatsioonisüsteemi rajamine Mehhiko vaesunud piirkonnas” vms tundub ju veits põnevam kah, seda enam, et milleks seda hispaania ja prantsuse keelt siis õpitud sai.

   1. Ma vaatasin õudusega, et see asi lingib siin mu väga, väga vanasse nostalgilistel põhjustel lõplikult kustutamata blogisse ja otsin võimalust õigesti ümber suunata. Rumal asi! Mine vaata http://picturesofthesummer.wordpress.com/ : )

    Ma tunnen kah, et kõik mul viimase kolme aasta akadeemilised pingutused oleksid maha visatud, kui ma läheksin kohe kuhugi viksilt telefoni vastu võtma ja standardlepingutes lünki täitma. Tahan veel aktsiooni ja vähemalt poolautoritaarseid režiime!

  1. Mhmh, me just ka mõtlesime, et sellist “vene läikivat” üritame vältida, seda enam, et hetkel veel pole riidekapi jaoks hädavajadust ja minu riietest saaks ikka veel vähemalt ühe prügikoti jagu ära anda. 😀

    1. Ma olen siis see täiega pervo, kellele selline võigas nõukogude stiilikas lausa meeldib. Aga seda peab olema suures kontsentratsioonis ja ta peab olema terve ja hästi hooldatud, et näeks välja nagu päriselt, nagu koduarmastaja raamatupidaja Aino ja edasipüüdliku autojuhi Arnoldi ning nende 2,5 lapse elamine. Ma kammin vahel kinnisvaraportaale, et kaifida seesuguseid (üha haruldasemaks jäävaid) sisekujundusi.

 2. Köögilaua saad. Mäletad seda lauda, mida me käruga Supikast Võru tänavale poodi vedasime? Kui seda tahad, siis selle saad raudselt. Ma ei jätnud seda ometi Igorite hoolde, vaid tõin ikka ära. 😀 Praegu on kuuris. Ja kui K. viitsib nakitseda veidi, siis äkki saab midagi huvitavamat ka sealt. Ma päris Tanel ei ole kolakogumise alal, aga üht-teist ikka on kokku veetud. Üks lahe puust nikerdatud jalgadega suur ruudukujulise plaadiga laud on näiteks, mida tuleks väheke kõpitseda.

 3. KUI mu 2 töövestlusest asja saab, siis oleksin teie üürikast igatahes huvitatud. See aga selgub mitte varem kui jaanuari keskpaigaks, võib-olla isegi veidi hiljem, seega ei midagi kindlalt, aga tegelikult nagu ikka tahaks…:)

  1. Mul on selle korteriga tegelikult ainult nii palju seost, et see asub minu omaga samas majas ja ma olen seal külas käinud, aga eks sa võid mulle jaanuaris meilida ja küsida, kas on sinna keegi uus sisse kolinud.

 4. Mul on põhimõtteliselt müüa üks täispuidust antiigisugemetega hiigelkummut (või vähemalt mu miniatuurses elamises tundub ta hiigel), mis töötab siiani riidekapina täitsa edukalt. Selle Daki lubas küll kunagi ära osta, aga kuna kunagi on ilmselt väga kunagi, siis julgen sulle ka pakkuda.

  1. Üks riiulitega asi mul on, mis enamvähem ajab asja ära, aga põhimureks ongi see, et mul on mõned asjad, mis peaksid olema just riidepuu peal ja kokkupakkimata, et neile sobivad tingimused tagatud oleks. Aga kuna Tanel tegelikult alles homme lepingut sõlmima läheb, siis eks me nädalavahetusel vaatame ja mõtleme. Tore igatahes, et nii paljud kaasa mõtlevad. 😀

 5. Mul on ka juba mitu aastat magistriõppest möödas ja igal aastal olen mõelnud, et kas peaks doktorantuuri minema. Ühe korra proovisin natuke teise eriala dokki, sinna ei saanud sisse. Aga saaksin vabalt minna ja eesti keele ja kirjanduse raames “vihmausside lauluvõimet” vmt uurida, aga ma leian, et sellel pole absoluutselt mingit mõtet. Mida see mulle annab? Viienda diplomi. Tööd ma sellega ei saa (või kui siis sellist nõmedat arhiivis kärssamist, mida ma ei taha enam teha).
  Nii siis ma vist ei lähegi dokki mitte kunagi. Aga asi pole ka suhte ega laste pärast ära jäänud, nii et kui tahad tittesid vorpida, siis lase aga käia, see ei välista.
  Ma pigem mõtlen, et õpiks mingi ameti ära. Itipededele makstakse meie riigis ju kõige rohkem, nii et oma kunstnikuandega oleks mul mõistlik arvutigraafikuks hakata.
  Aga no eksole – nokk ja saba. Töö ja raha.

  Ega humanitaaridel pole juba sündides lootust normaalselt elama hakata.

  Üks minu tuttav rääkis, et tema minuvanune tütar õppis esmalt psühholoogiat, aga siis omandas veel juuksuri ameti. Noh et nüüd elab ära ka.

  PS – “vene läikivate” põletamisega olge ettevaatlikud, see lakk võib päris tõsiseid sisseplahvatamisi korraldada. Testitud, enam ei taha.

  1. Haah, no tänud hüva hoiatuse eest 🙂 Eks siis tuleb järelikult see kapike jaanilõkkeks ohverdada, kuna ma tõesti ei näe vaimusilmas ennast uut kapiust mingist palgist välja tahumas…

 6. Mina olin kaugetel aegadel see tegelane, kes kandikul ette sokutatud doktorantuurile eelistas tööleminemist. Algul mõtlesin ka, et eks paari aasta pärast vaatab. Jäigi vaatamata. See pole küll takistanud tuhandet muud asja õppimast, aga tegelik elu tekitas tunde, et praktikas pole vist selle tiitliga midagi pihta hakata, kui ainult eluks ajaks teadusesse jäädes. Pole oma valikuid kahetsenud.

 7. ma tuletaksin siinkohal meelde, et ka teadustöö on töö. 😀

  aga doktorantuuri tasuks tõesti minna alles siis, kui on olemas juhendaja ja/või konkreetne teema, millega tegeleda tahaks. samas kui juhendaja on asjalik ja läbisaamine temaga hea, siis võib ka mõne projekti või grandi alt tööd saada.

  aga kui rohkem töö moodi tööd tahta, siis humanitaarharidus + blogimine võiks ju ajakirjaniku kokku anda. igaks juhuks mainin, et lisaks elu24-le on olemas ka kultuuri- ja teadusajakirjandus. ning inimeste keeles teadusest rääkimine ehk teaduse populariseerimine on üks väga vajalik tegevus.

  1. Nõustun 100% eelkõnelejaga.
   Mis point sul seal doktorantuuris oleks? Kui on mingi konkreetne põnev teema, mida uurida tahad või kui soovid edaspidi teadust teha, siis muidugi, lase käia. Muid põhjuseid ma eriti sinna minemiseks ei näe.

   Pean tunnistama, et olen isegi ettevõtte poolelt CV-sid vaadates ja tööintervjuid tehes kahtlaselt põrnitsenud neid “häid harjutajaid” ja kerge eelarvamus nende suhtes kipub tulema jah. Akadeemiline elu ikka suht teine kui igapäevane tööinimese elu.

   Aga kui on mõte pikemalt väljamaal lustida (ja siiski mitte terve perega sinna elama asuda päriselt), siis on enne “päris tööd” ja “titesaamist” väga õige aeg see ära teha. Hiljem on muidugi ka võimalik, aga elu kipub kuidagi rööpasse ja mugavaks sageli niimoodi ja siis kipuvadki need mõtted unistuseks jääma.

   Edu vastuste nuputamisel

   Ahjaa.. doktorantuurist…
   http://philip.greenspun.com/careers/
   Achievement Gallery sektsioon ja sellele eelnev graafik 🙂

   1. No ma olen kooli kõrvalt ikka kogu aeg tööl ka käinud, muidu ei jaksaks õppida. St juba üle aasta olen poole kohaga tõlkija ja lisaks olen ühikas asendaja, st käin administraatorina tööl, kui neil vaja on – ja tavaliselt on neil ikka iga kuu vähemalt nädalakese jagu vaja. Nii et tööl käinud ma olen, mure on mul pigem selles, et tahaks vahelduseks erialast tööd ka teha – või tööd, mis on natukene huvitavam/asjalikum/paremini tasustatud kui ühikas istumine ja mööduvatele üliõpilastele tere ütlemine.

    P.S. Kogu see sait oli üsna vahva, ka muu osa peale graafiku ja piltide.

   2. Kui Sa tõesti töö peale mõtled, siis ilma kogemusteta noorel inimesel on selleks hetkel üks hea kanal – tuttavad. Sinu puhul võivad veel abiks olla blogituttavad. Siit kumab ilusti läbi, et kahe kõrva vahel Sul seda hallollust jagub, nii loogiliseks mõtlemiseks kui ka sõnaseadmisoskuseks ja klaviatuuri sihtotstarbeliseks kasutamiseks. Neid oskusi läheb siin ja seal vaja.

    Ja ka ühika adminni asendaja töö kogemus on selles mõttes positiivne, et näitab Sinu rutiinitaluvust ja seda, et Sa ei hõlju pilvedes. Olen ise näinud neid kraadiga aga ilma igasuguse kogemuseta inimesi, kes on kindlad, et nemad peavad kohe midagi juhtima hakkama või tippspetsialisti tasemel tööd saama. Pilved on ilusad, aga mitte praktilised.

    Ehk siis, kui otsustad töö kasuks, siis hõika see siin konkreetselt välja ja maagiline suust-suhu võlukommunikatsioon hakkab tööle. Kui ma praegu lapsega kodune ei oleks, siis kaaluks täitsa tõsiselt Sind endale abiks võtmisel oma freelanceri elusse (teadmata muidugi, kas see ala Sind üldse huvitaks), sest need omadused, mis ma eelpool Sinu kohta mainisin on peamised, mida tegelt vaja läheb. Kõik muu on õpitav kui motivatsiooni jagub.

    Aga ikkagi 🙂
    Miks mitte hoopis väljamaale ennast tuulutama minna. See on muidugi minu personaalne kiiks, et mulle see parima variandina tundub. Mul nimelt tekkisid need kaks rutiini asja (“päris töö” ja lapsed) üsna varakult ja väljamaal pikemalt tuulutamas jäigi käimata. Elu oli küll mõnus ja lapsed on toredad, aga pisut kripeldab. Vahepeal täitsa tõsiselt kaalusin lapsed kaasa haarata ja Aafrikasse pooleks aastaks vabatahtlikuks minna. No jäi küll minemata, aga tuulutamise variante otsin jätkuvalt (nüüd lihtsalt selles mõttes keerulisem, et need peavad lastega koos tuulutamiseks sobima).

    1. Kusjuures blogi on üks ütlemata kasulik koht, ma olen siit niisamagi tööpakkumisi saanud, ilma et ma oleks üldse parajasti tööd otsinud. 😀 Nii et ega ma selles osas ei muretse ja päris ilma peale jääda ei karda.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.