anna kannatust

Klassiühiskond

Olen tööl. Tööd ma siin loomulikult ei tee, selleks on mu tööviljakus liiga madal, nii et üritan aega muul moel mööda saata. Loen näiteks ajalehti. Mul ikka vahepeal on see komme. No ja täna lugesin muuhulgas artiklit, kus meie guru ja vaimne juht Andrus Ansip sarjab üliõpilasi, kes on oma meeleavaldusega ilmselgelt üle piiri läinud. Nõustun täielikult, juba fakt, et nad nii suurepärases riigis üldse meelt avaldama on julgenud minna, on laiduväärt ja need närakad tuleks ülikooli nimekirjast kustutada.

Eriti meeldis mulle aga see lõik:

Ansipi sõnul ei pea ta normaalseks, kui tudengid töötavad kooli kõrvalt täiskohaga, kuid kõiki tudengi kulusid ei pea katma anonüümne maksumaksja.

Ehk siis meie peaminister taunib üliõpilaste täiskohaga töötamist, aga on samas kindlal seisukohal, et riik üliõpilaste elu kinni maksma ei pea. Või öelgem otse – mingid proletariaadi järeltulijad ei peaks üldse ülikooli ronima. Kui papal-mammal raha pole, siis ära tule kooli. Eliit on siiski elitaarne ja peakski nii olema, me ei saa ju igasugu rotte harima hakata. Või võtku vähemalt korralikult õppelaenu ja alustagu iseseisvat elu minimaalselt nelja tuhande eurose laenuga, on need sunnikud mingitki pidi lõa otsas ja ei saa töö juures liigselt möliseda, sest igakuine laenumakse tahab ju maksmist. Kui on enda meelest nii kõvad mehed-naised, et peavad suisa välismaale vahetusüliõpilaseks ronima, siis olgu valmis hiljem oma hariduse eest maksma, kui välismaisest õppest kõik oma õppekavaga ei kattu (ja kunagi ei kattu kõik sajaprotsendiselt). Ammu ajab see närvi juba, et mingid suvalised vaesurid ringi reisivad ja ülikoolis oma viledaks kulunud pükstega toole määrivad.

Teemaga seostub vist veidikene ka see, et ma olen kuu aega toidupoes tšekke kõrvale pannud, et kuu lõpus arvutada, palju mul siis igakuiselt söögi peale kulub. Nüüdseks on juba hirm naha vahel ja ma üldse ei tahaks neid tšekke enam lugeda, sest ma tean, et raha on kulunud tunduvalt rohkem, kui mulle meeldiks (kuigi koeratoitu jms ma siia ei arvesta), sest toidu pealt ma eriti kokku ei hoia – aga mul ei ole ka mitte mingit soovi hakata sööma stiilis “liha saab igal teisel pühapäeval” ja “hallitusjuust ja tomatid makaronide juures tähendavad, et kellelgi on sünnipäev”. Nii et ilmselt seisan ma üsna peatselt silmitsi sellega, et mu kulud on suuremad, kui ma arvestanud olen, aga ma ei taha eesoleval semestril töötada, vaid tahan rahulikult lõputöid kirjutada ja viimaseid aineid teha ja prantsuse keelt õppida. Sest eksternina lõpetada ka väga ei tahaks, tahaks ikka kõigega sel aastal ühele poole saada. No ja hommikusöögiks, lõunaks ja õhtuks ainult praekartulit süüa ka ei taha.

Muide, minu ideest (telekat vaadates keelt õppida) tundub asja saavat, sest asi liigub ülesmäge – esmalt vaatasin ma Engrenages’i ingliskeelsete supakatega. Nüüd hakkan vaatama Braquo’i prantsuskeelsete supakatega ja pärast seda on mul Maison close hoopis ilma subtiitriteta. Loodetavasti areneb mu keeleoskus nendega kaasa. Engrenages kordas küll eelkõige slängisõnu ja roppusi, mida ma küll varem teadsin, aga mis varem nii esimese hooga pähe ei karanud. St sõnad, mida kogu aeg ja kõige kõvemini karjuti, olid näiteks flic, fric, cul, merde, salaud, bâtard jne.  Ka K õppis midagi – pärast selle sarja vaatamist on tema lemmiksolvang “te ajate mind sitale” (vous me faites chier, kuigi tema ütleb seda ikka eesti keeles). Mu õppejõud oleksid kindlasti väga uhked.

13 kommentaari “Klassiühiskond

 1. Ma just tahtsin mainida, et mida su Clotilde arvaks, kui sa seriaalikeelseid ettekandeid hakkad esitama.

  Meie ühises lemmikus Guardianis oli hiljuti artikkel sellest, kuidas seepidesse reaalselt kasutusel olevat tänavakeelt korjatakse. Ja et niipea, kui see telekast on maha öeldud, võid olla kindel, et tänaval seda väljendit enam ei kasutata. 😀

  Aga ma ei viitsi linki otsida, The G. otsing on nii sürr, et masinkirjasisulise artikli otsimiseks ei sobinud sõna “typing”, küll Aga sõnad “work women” 😀

  1. Ma väga tglt ei usu seda. St ära kaovad kohe need väljendid, mis olulised on (näiteks narkootikumide nimed jms vahetuvad tänaval kiiresti), aga tavaväljendid võivad kümme aastat püsida – Eestiski on mendid ikka mendid ja tropid ikka tropid juba meie sünnist saadik.

   1. Londonis tulevad pidevalt uued immigrandid peale, seal on välismõjusid ikka märgatavalt enam ja liikumine kiirem. Slängi muutumine tõenäoliselt seetõttu ka. I.k on ju miljoni pidzhiniga. Eesti on sihuke konnatiik, et sellega võrrelda päriselt ei saa. Me oleme neist ikka kõvasti traditsioonilisemad.

 2. Oma blogis tõdesin, et keda see üliõpilase elu kotib kui see ei lähe korda tudengitele enestelegi. Ning mind paneb imestama, miks Ansip üldse sõna võttis olematute meeleavalduste suhtes.

 3. A kesse peaks kulud katma?
  Maksumaksjalt saaks muidugi enam väljapigistada, a sellega on sihuke jura, et kuna raha pole ja raha ei tule, siis see katmine saab tulla ainult tulevase kõrgema maksukoormuse arvelt (või mõne teise ühiskonnagrupi arvelt – kelle?), see aga teatavasti peletab inimesed tükis siin saadud haridusega riigist minema, + veel mõned, kel on karikast veel see ainus piisk puudu.

  1. No mina olen siiani olnud seisukohal, et üliõpilane peaks ise oma kulud katma ja kui ta peab selle nimel tööl käima ning lõpetab kolme aasta asemel neljaga, siis kulutab ta ju ainult oma aega (ja mitte õppejõudude oma, sest need loevad aineid ikka hoolimata sellest, kas mõni õpilane tuleb sel või järgmisel aastal – sest ainet võtab see üliõpilane ju ikka ühe korra, nii et lisatööd ta õppejõududele ega ülikoolile ei too). Ja see, et üliõpilased peavad tööl käima, on hetkel KOLMVEERANDI jaoks reaalsus, ega me ju tööl selle pärast ei käi, et ilgelt lõbus oleks – ja nüüd tuleb Herr Ansip ja teatab, et tööl käia ei tohi. No aga kui tööl käimine on keelatud ja riik ka raha ei anna, ei jää nagu väga palju variante peale pangalaenu. Või peavad kõik üliõpilased leidma rikka kommionu, kelle keelega katsumine kõik kulud kenasti katab. Arvestades seda, et üliõpilasi on meil kümne tuhande kanti, võib neist onudest puudust tulla. Või lunima raha emalt-isalt, kellel ilmselt on Eestis niigi pangalaen kaelas ja kes mõtlevad, kuidas omale süüa osta ja maamaksu maksta. Minu jaoks on üliõpilase töötamine neist variantidest ainus, mille puhul mingist inimväärikusest rääkida saab, nii et on täiesti absurdne, et tuleb mingi rikkur, kellel pole õrna aimugi, palju kasvõi sai maksab, ja teatab, et üliõpilased ei peakski tööl käima.

   1. Üliõpilastega on siis nagu penskaritega – ronivad mõlemad raisad tööle, selle asemel, et oma “põhiasjaga” tegeleda ja seda kõike puhtalt teiste inimeste kiusamiseks.

    Herr Unzip vist peab seda silmas, et täiskohaga töö kõrvalt on raske õppida, seda ei peaks tegema, mitte, et ta niivõrd kellelgi töötamist tahaks keelata, a arusaamatu, miks seda üldse öelda kui selle tõdemusega asi piirdubki.
    Tglt peaks küsima Evelin Ilvese käest, kuidas tema teemat näeb. 😀

    1. Herr Unzip räägib ju ikka tudengite meeleavalduse valguses. Tudengid avaldavad meelt eelkõige selle vastu, et tahetakse teha kohustuslikuks õppekava 100% läbimist IGAS semestris (st sul ei ole enam võimalust, et teen sügisel natuke rohkem ja kevadel natuke vähem, nii et saan kevadel tööl ka käia; või et teen kaks aastat natuke rohkem, on kolmandal aastal rohkem aega lõputööd kirjutada – st nii saab teha küll, aga siis pead hakkama pärast eelviimast semestrit maksma, sest polnud ju 30 punkti), mis tähendab, et pole enam võimalik tasuta kohal kolme aasta asemel neli veeta ja selle kõrvalt tööl käia, sest nii kui õppekava täitmine alla 100 prossa on, pead kohe plekkima hakkama. Minu meelest tähendab see aga üheselt seda, et vähendatakse vaesemate perede järeltulijate ligipääsu haridusele.

 4. “Olen tööl, aga tööd ei tee.”
  Tean seda mõnusat tunnet. Kunagi magasin ka ise tööjuures. Aga eile jäin ametisse 3 min hiljaks ja tehti viimane hoiatus koos vallandamisvihjega. O tempora, o mores!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.