anna kannatust

Elagu empaatiavõime!

LISA: Käesolev lõik on lisatud hiljem, kui selgus, et minu poolt viidatud autor ei talu eriti kriitikat ja ei ole valmis oma seisukohti ei kaitsma ega põhjendama, sest tegelikult on ta lihtsalt selline mees, kes tahtis internetti sittuda, et meel kergem saaks, ja ei mõelnud, et keegi sel teemal ehk tõsimeeli arutleda tahab – nii et ta lõi postituse parooli alla, et edasist arutelu vältida. Aga tema postitus oli tegelikult nagunii väga lühike (Ieska on seda täies hiilguses siin tsiteerinud) ja kogu selle point oli, et inimesed, kes teenivad miinimumpalka, võiksid vigisemise asemel end maha lasta. Hiljem, kui ta ise ütles, et talle ei meeldi FIE-na nii palju makse maksta, sest Eesti riik ei kasuta maksuraha otstarbekalt ja ma küsisin, kas see polegi siis vigisemine, leidis ta, et kuna tal on suurem sissetulek, on tal ka rohkem õigust vigiseda. Ehk siis umbes selline on see seisukoht, millega ma täna end vastandan.

Ma olen alati mõelnud, kust sellised idioodid inimesed (ma olen siiski naisterahvas ja seega taktitundeline, ei hakka kohe lahmima) tulevad, kes tambivad rusikatega rinnale ja ütlevad asju teemal:”Kui sa ei ole piisavalt hea, et keskmist palka saada, siis ei ole põhjust vigiseda, kui miinimumiga ära ei ela.” Siin näiteks on üks, kes leiab, et kuna tema tutvusringkonnas ei ole inimesi, kes saaksid miinimumpalka, siis järelikult kõik, kes seda teenivad, võiksid vähemalt vigisemata elada või kui vigiseda tahavad, lasku end parem maha.

Ma küll vahepeal ei teeni üldse ja kui tööl käin, teenin jälle üle miinimumi, aga vigisen ma sellest hoolimata. No kas ma tõesti ei või vigiseda, kui me elame riigis, kus peaminister räägib täiesti siira näoga, et Eesti jõuab Euroopa viie rikkaima riigi hulka (mis tegelikult on isegi äärmiselt tõenäoline, kui näiteks Kesk-Euroopasse tuumapomm pannakse); valimisloosungid kõlavad stiilis “Rohkem seksikaid mehi!”; kui spetsialistid hoiatavad peatselt saabuva majanduslanguse eest, siis peaminister nimetab seda idiootsuseks; kui majanduslangus kohal on, räägib see sama peaminister tõsise näoga, et kui see on kriis (see lihtlabane 20 protsendi kanti küündiv töötus näiteks), siis just sellises kriisis ta soovikski elada; kui meie pealinna linnapea avaldab nõukogude stiilis kirjutisi sellest, kuidas meie seltsimees ja suur lastesõber, kelle jaoks igas tehases on oma treipink, läks välja linnukestele pekki panema ja murdis jalaluu; kui rahvast meelitatakse populistlikult tasuta kartulitega; kui pärast elamislubade müügiskandaali ilmsikstulekut ei leia ükski inimene, et nad võiksid ehk vabatahtlikult tagasi astuda jne jne jne. See nimekiri on lõputu ja ma ei puudutanud siin praegu ühtki neist teemadest, mis mulle isiklikult korda lähevad ja mille pärast ma siin blogis juba piisavalt vigisenud olen. Ahjaa, miinimumpalgaga töötajate osas jäi ütlemata see, et Eesti poliitikud avaldavad riigitelevisioonis (taas kord nii siira näoga, et selle eest võiks Oscari anda) arvamust, et töötaja ja tööandja vahel on ju võrdne partnerlussuhe ja meil ei ole vajadust mitte midagi muuta (alles paar päeva tagasi väideti, et kõik “omal soovil” töölt lahkujad lahkuvadki omal soovil, sest tööandja ei saaks ju kuidagi töötajale survet avaldada) – kuigi on teada, et käesolev töölepingu seadus ja selles olevad töötajatele kahjulikud sätted suruti läbi lubadusega järgmistel aastatel viia sisse ka töölistele kasulikke sätteid (nagu see sama määrus, mille kohaselt ka omal soovil lahkujal oleks õigus hüvitisele), mida mitte kunagi ei tulnud ja mida nüüd enam isegi mitte ei lubata. Või näiteks inimesed, kes õppisid lasteaiakasvatajaks, sest see tõesti huvitas neid, ja võtsid õppelaenu, sest riik kinnitas neile, et riigiametis makstakse see nende eest tagasi – ja kui nad olid oma õpingutest 2/3 läbinud (=2 korda õppelaenu võtnud), teatati neile järsku, et kuulge, te peate ikka kõik ise maksma, meid väga ei huvita see, kui teil enda arust mingid õigustatud ootused olid. Kas tõesti ei ole sellises olukorras sellel miinimumpalga saajal õigust NATU-NATUKENEGI arvata, et riik on ta üle lasknud ja osaliselt siiski sellises olukorras süüdi, sest, olgem ausad, ei töölepingu seadus ega näiteks tagasiulatuvalt jõustunud õppelaenude hüvitamise seadus, ei ole mitte kuidagi selle vaese tööinimese süü.

Või teine näide, vaesuslõksust välja murdmise (või mitte murdmise) kohta. Mina pärinen küllaltki normaalsest perest, kus sugulased aitavad üksteist, väärtustatakse haridust (sealjuures nii tööstuskooli kui ülikooli oma) ja julgustatakse lapsi õppima. Lisaks ei töötanud mu vanemad mu lapsepõlves (ei tööta ka praegu, aga see pole oluline) miinimumpalgaga. Selle tulemusena ei pidanud ma põhikoolis muretsema selle pärast, et pere ei jaksa näiteks koolis mu söögiraha maksta. Minu head õppetulemused, mis võimaldasid mul ülikoolis tasuta kohale saada, olid suures ulatuses tingitud mu kodusest taustast – nii sellest, et ma ei pidanud kogu aeg kõhutäie pärast muretsema, kui ka sellest, et mu vanemad viitsisid laste küsimusele vastata. Mäletan, et küsisin väikse tüdrukuna isa käest, kuidas auto sidur toimib ja milleks seda vaja on – ja ta tegi joonise, et ma sellest paremini aru saaksin. Ja tal oli see järgmine kord meeles, kui me ta tuttava autotöökojas olime, ja ta näitas mulle küljest võetud sidurit. St mu vanemaid huvitas see, et meie küsimused saaksid vastatud.

Aga põhikoolis käis minu klassis näiteks tüdruk, kelle ema oli üksikema, kes pidi enda ja oma lapse ülalpidamiseks haiglas öiseid vahetusi tegema (elatise maksmine on minema tõmmanud isa jaoks Eestis teatavasti vabatahtlik – kui ikka maksta ei taha, on auto jms ema nimel ja elad nagu lill). Arvata on, et tal ei olnud aega oma lapsega tegeleda. Kui laps kehva hinde sai, ei võetud materjali temaga kodus läbi, vaid anti talle tappa, et teda “motiveerida”. Või minu gümnaasiumiaegne koolivend (seda olen ma vist juba varem rääkinud, aga räägin veel, sest see ilmestab liigagi hästi JOKK-olukordi Eestis), kelle miinimumpalgast elav ema oli nii nördinud, kui kuulis, et poeg otsustas gümnaasiumisse “aega raiskama” minna, et teatas, et poiss võib koolis käia küll, kui nii hirmsasti lolli mängida tahab, aga kolmandik eluasemekuludest ja toidust on nüüdsest tema mure. Poiss palus abi vallast, kui sotsiaaltöötaja koju tuli, teatas ema, et see on loll jutt ja et loomulikult ta toetab oma poega. Nii et see konkreetne noormees kolis juba gümnaasiumis oma korterisse ja käis kooli kõrvalt tööl – ja lõpetas pärast keskkooli nii ka tööstuskooli ja saab nüüdseks kenasti hakkama, kuigi joob veits liiga palju. Aga mis te arvate, kui mitu protsenti lastest suudaks sellistes tingimustes hariduse kätte saada? Mina arvan, et heal juhul kümme ja see on positiivselt pakutud. See konkreetne poiss ei tööta hetkel Eestis ja ei arva üldse Eestist eriti palju, sest mitte kedagi ei huvitanud, kuidas ta 16aastaselt hakkama saab, kus töötab ja mille eest süüa ostab, sest ema ütles ju naeratades, et poisil on kõht täis.

Minu point on selles, et miinimumpalka saavad vanemad, eriti üksikvanemad, ei suuda reeglina oma lapsi (või kasvõi ühte last) kasvatada nii, et lastel oleks võimalik vaesuslõksust välja murda. Neil ei ole võimalusi, et last huviringi panna (minu tuttavad Pärnust näiteks said lapsepõlves toetust trennis käimiseks üle ühe kuu – septembris saad toetust, oktoobris maksad ise, novembris saad jälle toetust jne, see, et ema palgast vaevu ots-otsaga välja tuldi ja ükski treener lapsi üle kuu trenni ei taha, ei huvitanud kedagi), neil ei ole tavaliselt aega, raha ja energiat, et lapsi matkale või muuseumisse viia jne. Neil ei ole raha, et osta lastele selliseid riideid, et rikkurite lapsed koolis mõnitama ei hakkaks (jah, igas klassis ei mõnitata, aga see on täiesti vedamise küsimus) – ja kui last koolis mõnitatakse, ei taha nad üldiselt sinna enam minna. Ainult raamatukogust jääb ju natuke väheks. Ja kas siis see ema/isa, kes üksinda miinimumpalgast last kasvatab ja peab näiteks käsitsi riideid pesema, sest pesumasin läks katki ja isegi kasutatud uue jaoks raha ei jätku, ei või tõesti natukenegi vigiseda, vaid peab selle olukorra rahulikult välja kannatama?

Ühes teise postituse juures pani Tauno mitu linki selle kohta, kuidas saab toetusi taotleda – see on utoopia. See on näide sellest, kuidas mõned mehed armastavad vahutada teemadel, millest nad midagi ei jaga. Toetusi taotletakse tagantjärele. Selleks, et saada sotsiaaltoetust, tuleb kindlaks kuupäevaks esitada tšekid eelmise kuu kulutuste (üür, toit, küte jne) ja sissetulekute kohta. Kui isiklikud sissetulekud puuduvad ja seetõttu on näiteks naabrinaine saatnud sulle sada eurot laenu, loetakse see sissetulekuks ja selle võrra saab toetust vähem. Kui inimesel on isiklik kinnisvara, on ta juba ette pekkis, sest teda loetakse rikkuriks – eriti hull on olukord siis, kui tal on laenuga võetud kinnisvara, sest riik ei leia, et peaks aitama sotsiaaltoetustega laenu tagasi maksta, isegi kui laenuga on ostetud ühetoaline lobudik ja igakuine laenumakse on alla 100 euro, st väiksem kui ükskõik millise korteri üür. See tähendab, et inimesi õhutatakse oma sissetulekuid varjama ja kõiki asju mustalt ajama, sest ainult nii saab riigiga suheldes asju ajada.

Aga okei, jätame kõrvale palga ja siirdume pensioni juurde. Kui näiteks Tauno vanaema oleks saanud rohkem lapsi kui 1-2 ja nendega ka veidi kodus olnud, nagu lastega ikka tehakse (nõuka ajal läks teatavasti väikelastega kodus veedetud aeg ka tööstaaži alla), oleks ka tema praegu olukorras, kus ta saab pensioni, mis oma olemuselt pole mitte raha, vaid näkku sülitamine (ja jääbki miinimumpalgaga suhteliselt samasse vahemikku). Ja kui see vanaema julgeks siis kurta, et kartulit jaksab osta, aga vahel tahaks sinna porgandit ka kõrvale panna, leiaks kallis lapselaps, et mida sa vanaeit vigised, lase maha ennast, kui ei oska riigilt sotsiaalabi taotleda või teist tööd kõrvale otsida.

No ma ei tea. Kas õigus konstruktiivseid ettepanekuid teha (mis vaeste ja naiste suust tulevatena nagunii kohe vigina alla liigitatakse) ei olegi mitte kodanikuühiskonna alustala? Ja kas inimestel ei ole õigust haput nägu teha, kui nad avastavad, et on kogemata sita sisse astunud (õigemini hooga kukkunud ehk siis Eesti Vabariigi vaesemasse kasti sündinud)?

63 kommentaari “Elagu empaatiavõime!

 1. See läheb vist veits isiklikuks, aga mul ajab nats sita keema, et sel teemal vigiseb inimene, kelle elamiskulud on nullilähedased, kuna tal juhtub olema sõbralik vanaema. Proovigu korraks iseseisvat elu ja vaadaku kui hirmus VAJALIKUNA ta end siis tunneb. (st maksku Tartus korteri üüri ja kommunaale, hoidku ise oma lapsi ja katsugu samal ajal sitaks pappi teenida, eksole…)

  1. Inimesed, kes ise ei üüri/laenu ei maksa, ei oska arvestada sellega, et üürile/laenumaksele võib vabalt minna kuni kaks kolmandikku inimese sissetulekutest.

  2. Maali, see läheb isiklikuks jah.
   Kuna me elame vanas puumajas, siis igakuine remondifondide jmt makse on suurusjärgus võrreldav üüriga. Kommunaalid veel pealekauba. Ja Tauno sõbralik vanaema ei puutu siinkohal rahaliselt üldse asjasse. Lihtsalt, et SEE nüüd selgeks saaks. Edasi vaielge omakeskis.

   1. Ma igaks juhuks ütlen, et vaevalt et Tauno isik või tema rahaline seis kedagi väga huvitab (pigem üritas Maali põhjendada, millest Tauno empaatiavõimetus tingitud võib olla), siin räägitakse pigem sellistest hoiakutest üldiselt, mitte otseselt tema isikust.

    1. Ma leian selle põhjenduse väga veidra, eriti kui minu kallal on kahes blogis isiklikke rünnakuid tehtud. Tundub, et eelkõige on hakatud närima minu rahalise olukorra kallal ja seejärel laskutud üleülbalisse sotsialistlikusse mölasse, mida suudab toota ka viieaastane laps, kui õiged väljendid (Ansip maha!) ette sööta.

     Igatahes olen ma oma “outbursti” põhjenduse ka vastavasse blogisse teinud ja ma ei tunne end kellegi ees süüdi (v.a. inimesed, kes seda väärivad ja kellega ma ka eraldi rääkisin, nagu Liis) ja ma arvan, et mu postitus tabas naelapead, sest miks muidu keegi peaks sinusuguse inimese blogi nii palju lugema ja kommenteerima, kui mitte kellegi teise kallal vingumise pärast 😀

     Alati teie,
     Pümppüssi-Tauno

     P.S. Kas ma peaks Facebooki fännisaidi tegema? Mind oluliselt küll ei huvita varakeskealised sotsialistidest lesbid, aga võiks ju?

    2. Tauno, kas sa oled tõesti veits jopakas? Selleks, et isiklikke rünnakuid teha, peaks kedagi mingilgi määral tundma. Mina sind enda teada isiklikult ei tunne ja polnud su blogigi varem lugenud (sina ilmselgelt minu oma ka mitte, sest muidu ei peaks sa mind ei sotsialistiks ega lesbiks, kuigi ehk tahtsid sa lihtsalt suur poiss olla ja koledaid sõnu öelda), nii et järelikult sain ma vastanduda ainult su seisukohale, sest mul ei ole lihtsalt piisavalt informatsiooni, et isiklikuks minna (ei taha ka, pole plaaniski). Kui sa midagi internetti kirjutad, siis on selge, et inimesed hakkavad arvamust avaldama, eriti kui tegu on paljusid huvitava teemaga. Kui sa midagi internetti kirjutad ja selle poole vaidluse pealt lukku lööd, siis arvata on, et sind peetakse äpuks, kes ei julge oma sõnadele kindlaks jääda ja/või neid põhjendada. Sinuga vaidlesin ma sinu blogis. Siin arutlesin ma ainult sinu jutu sisu üle, seda tegid ka pea kõik kommenteerijad (Maali vist ainult üritas sinu sõnu vabandada sellega, et sa ei kujutavat ette, kui kõrged üürikulud on), see, mis tingimustes sa ise elad, mis tööd sa teed, mitu naist, last ja puuhobust sul on jms pole siin absoluutselt mitte kedagi huvitanud. Pealegi, kui tegu oli sinu jaoks outburstiga, mis oli mõeldud ainult emotsioonide välja elamiseks, oleks võinud ju seda öelda – aga sa ei ütle seda ju tegelikult praegugi (st seda ütled sa oma blogis, aga mitte siin meile), siin ütled sa hoopis:”Loll, sotsialist, lesbi, varakeskealine!” See on rahupiibu taskust tõmbamiseks küll üsna efektne viis, aga tõenäoliselt mitte just kõige mõjuvam. 😀

     P.S. Ma ei tea, kui palju sinu blogi loetakse, aga minu blogil on lugejate arv üsna stabiilne (st päevadel, kui ma midagi kirjutan muidugi, päevadel, kui ei kirjuta, on ilmselgelt ka lugejaid mitmesaja võrra vähem, sest paljud tulevad riiderite või blog.tr.ee kaudu). Ja kommentaare on sellel teemal ka ikka veel tunduvalt vähem kui näiteks mu ca nädalatagusel postitusel, mis üldse itaalia keelest rääkis, nii et ei tasu end liiga kõrvust tõstetuna tunda. Minu statistika näitab, et minu lehelt on su blogi linki praeguseks ca sada korda klikitud, mis päris rahvusvahelise kuulsuseni veel ei küündi.

     P.P.S. Juhul, kui kedagi veel huvitab Tauno isiklik seisukoht oma luku taha pandud postituse osas (mida iseenesest Ieska siin täies mahus tsiteerinud on), saab seda lugeda siit: http://k6verjoonlaud.wordpress.com/2012/02/26/trolling-level-feminism/

    3. Seriously, kas kõik inimesed siinpool Marsi on huumorisoone kaotanud, või räägin ma lihtsalt audientsile, kes tahab igast suvalisest sõnast kinni haarata ja pool tundi möliseda?

     Jah, minu jaoks on isiklik, kui keegi minu postitust ilma loata kopeerib, ja tõenäoliselt saaks selle vastu ka seaduslike vahenditega vaielda, aga ilmselgelt pole kõnealune rikkuja minu jaoks piisavalt tähtis, et seda teha, samuti pole seda see postitus, mis, nagu ma juba eelnevalt ütlesin, oli NALJAGA POOLEKS kirjutatud ja vastused sellele on olnud ÄÄRMISELT NALJAKAD, nii et laske tulla. Järgmisel nädalal räägime säästupirnidest.

     P.S. See ei ole üleüldse “minu” blogi, sest ma ei ole piisavalt igav, et sellist asja nagu blogindust teha või jälgida. Mul ei ole aega. Teil on. Palju õnne. Ma osalen oma elukaaslase blogis vahel mõne iroonilise postitusega, või üritan inimesi närvi ajada, mis mul ilmselgelt õnnestus 😀

     Alati Pohhui,
     Pumppüssi-Tauno

    4. Seriously, kas sa arvad, et keegi nuttis arvuti taga seda lugedes või sai vahepeal suurest vihast ninaverejooksu? Inimesed vaidlevad siin enamasti pigem “mängu ilu” pärast, mitte selleks, et kellelegi raudkangiga pähe anda ja selle pärast, et see on natukene huvitavam meelelahutus, kui telekast erineva nimega aga sama sisuga filmide vaatamine. Ülehomseks on kõigil su nimi meelest ära läinud. Okei, valetasin, nii meeldejääv nimi jääb ilmselt natuke kauemaks meelde, aga tänapäeva inimesed ahmivad info sisse, oksendavad teisipidi välja ja nädala pärast on neil kõik meelest läinud, kui just lollust süstemaatiliselt peale tulema ei hakka. Mitte et seda viimast nüüd ilmtingimata väljakutsena oleks vaja võtta. 😉

     P.S. Oled alati mu blogisse teretulnud, aga palun ära enam ütle, et su naine igav on. See ei ole sinust üldse viisakas. Või noh, ehk on asi minus, kui mulle tundub, et lause “ma ei ole piisavalt igav, et sellist asja nagu blogindust, teha või jälgida” otseselt ka su enda naist solvab. 😀

    5. krt, kus te olete andekad:)) väga head teksti tuleb nagu Vändrast saelaudu!:)) Väga hea meel, et blogimisega tegelema hakkasin – saab midagi paremat, kui “kus-sa-tööl-käid” jutte:))

     ja kade ka natuke. Väga hea oleks ju praegu uus blogi launchida:
     Pumppüssi-Tauno
     ja slogan:
     Alati Pohhui!

    6. Kui oli nali ja pohhuism, siis mina ei saa aru, miks on vaja kàia ja vabandada “ma ei mòelnud nii” ja “te keegi ei saanud minust aru”, kaastunnet ja/vòi aplausi otsida. Pàriselt, kòigepealt ytelda, et “minge persse ja laske ennast maha” ja siis kui vastatakse “mine ise ka persse ja vòta pumppyss yhes”, hakata nutma ja virisema, kuidas keegi ei mòista, see on silmakirjalik ja hale. Rààkimata sellest, et tyypiline “tugev nòrkadega ja nòrk tugevatega”.

   2. Hahah. Just selliseid vingu-vingu kommenataare ma ootasin ja tahtsingi.

    Plebeleid, elage ennast välja, Pumpüssi-Tauno on teie ukse ees!

    ROFL go on, go on, see on fantastiliselt naljakas,

    Järgmine nädal säästupirnid ;D;D;D

    HAHAHAHAHA

    1. Tüütuks lähed, poisu.
     Mine ja arene veel.
     Ja õpi elu tundma. Enamus nendest, kellele sa pumppüssi soovitad, on kõvasti targemad ja enamat väärt, kui sina.

    2. Plebeleid? As plebeid? As roomlased? Su mõttelend on mu pisikese peakese jaoks vist liiga keeruline, seda enam, et ma ei näe ei neid suuri hüsteerikuid ega vingujaid, kellest sa räägid.

    3. Tauno, see postitus ei olnud naljakas, vaid teie blogi kohta kuidagi kummaliselt madalalaubaline. Ma üritasin sellele leida mingit seletust ja kõige loogilisem seletus sellisele vaatele on see, et sul lihtsalt pole teatud perekondlike iseärasuste tõttu olnud võimalust maailma kogu tema hiilguses näha ja kogeda. Kuna sa andsid märku, et edasine arutelu pole teie blogis eriti teretulnud, kolisin oma hüpoteesiga sinna, kus on. Sul on võimalus kirjutada Rentsile ja paluda see kommentaar maha võtta, kui sulle tundub, et see sinu kohta delikaatseid isikuandmeid vms. avaldab.

  1. Nojaa, aga ütleme, et pere lahutab, isa kaob nelja ilma poole ja miinimumpalka teeniv ema ei jaksa enam 150 eurot kuus üüri maksta, vaid kolib korterisse, kus üür on kõigest 80 eurot kuus (Tartus tähendaks see seda, et koridoris on kuivkäimla). Selline korter peab päris kindlasti tunduvalt vähem sooja ja on tõenäoliselt ahiküttega – kas emal, kes nüüd üksi tööl käib, on aega ise puudega tegeleda ja talvel igal hommikul enne tööle minekut kütta, et lapsel oleks esimesest klassist tulles lõuna ajal ka enamvähem normaalne temperatuur toas? Lisaks läheb puude peale ka üsna palju raha, mis tuleb ju korraga välja käia.

   Jääbki ainult see Tauno poolt juba soovitatud geniaalne idee – vaesurid võiksid ju omavahel kokku kolida, kui eestlased Soomes nii hakkama saavad, miks siis mitte ka Eestis.

   1. Oot, aga siis saab edasi ju veel nii ka mõelda, et näe, angaar seisab suisa tühja seal tuntud saapaõmblemisfirma hoovis, küüditame juba kommuunis elama harjunud tööjõu sinna, koos kütavad hingeõhuga angaarigi soojaks.
    Siis kaotame miinimumpalga üldse ära ja toetused kah seniks kui riigikeses on kuskil olemas kasvõi 1 töökoht kääru leiva ja klaasi tee eest, et välistada tööpõlgurlust ja tõsta paindlikkust.
    Aga saapaid müüme raiskadele ikka täishinnaga ja maksud kingime mõnele rikkale Saksa pangale näiteks.

    Kui inimene ei ole kunagi tootvat tööd teinud ega elamispinda turuhinnaga üürima pidanud, siis ei olegi muud tahta kui pumppüssimeest.

 2. Rents riigikokku! Ei, selles mõttes, et ma veel ei ole kohanud normaalse lastetoaga inimest kes mõistaks vaesemate probleeme sel tasandil. See tekst võtab kokku suure osa sellest mis ise asjadest arvan. Mul endal läks muidugi kehvemini, vanemad lahutasid, isa sai varad, emaga iga aasta tagant uude üürikorterisse. Ema rabas ja jäi lõpuks pangaröövi ohvriks, aasta hiljem tehti korter tühjaks. Vaimne tervis läks mul varakult väga kehvaks ja kuigi mõistust ja eeldusi on mulle antud, kuulun selle tõttu ‘põhjakihti’ kuna seisundi kroonilisuse tõttu ei teki kunagi piisavat hingetõmbehetke, et välja rabeleda. Ja tõesti kõige rohkem heidan ette seda irvitavat suhtumist mis alandab rohkem kui ükskõik missugune vaesus.

  1. Kusjuures see on asi, mille ma postituses unustasin – vaesuses kasvanud inimestel on suureks saades tihti nn orjamentaliteet. Neid on lihtsalt nii palju koheldud, nagu nad oleks väärtusetud, et nad on seda ühel hetkel ise uskuma hakanud ja käivadki kogu aeg pilk maas. Või nagu meil üks õppejõud ükskord rääkis, et ta oli aasta alguses teinud inglise keele tunnis lihtsa harjutuse – öelge igaüks üks asi, mis teil väga hästi välja tuleb. Sellega oli õpilastel raskusi nii Härmas kui tööstuskoolis – Härmas ei suutnud õpilased kuidagi ainult ühte valida, tööstuskoolis leidsid õpilased järjest, et nad on täiesti saamatud ja ei oska absoluutselt mitte midagi hästi teha ning neid pidi tükk aega pinnima, enne kui nad vastasid näiteks, et nojah, tegelikult teen ma tõesti sõbrannadele enne väljaminekut lahedaid soenguid, sest see tuleb mul hästi välja vms. Või ka teisipidi pöörates, vaesunud aristokraat on ikkagi elu lõpuni aristokraat, sest ta on harjunud selga sirgena hoidma.

   1. Aga mõtle kui kerge on selliseid vaeseid ja soovitavalt harimatuid valitseda! Nad on kõigega nõus!
    Kolivadki 10kesi kokku 10 ruudusesse tuppa, söövadki topsimakarone ja ei küsi tööandjalt kunagi kui palju see nende tööga tegelikult teenib. Seni kui on kuskilt veel järeleandmisi teha, teevadki.
    Ja keegi ahnem ja kavalam saabki nende tööga jõukaks. 5 jõukama hulka suisa.

    1. Absoluutselt, Itaalias on nii mõnedki kinnisvaraomajad avastanud, et immigrantidele annab üürida “voodit”, on sinu oma kaheksa tundi, kus magad, siis tööle ja järgmised kaheksa tundi magab seal keegi, kes käib tööl kui sina magad… Siis ei ole ju muret, et immigrandid teenivad nii vähe, et isegi tuba ei saa üürida.

    2. Kas s.o seal igasuguse seadusandlusega kooskõlas, s.t üheselt legaalne? Et üürija niiviisi tunni kaupa sängi üürile anes ei käi mingite euronormidega reguleeritavate majutsuasutuste alla vms? Kaks roostevaba kraanikaussi, voolav vesi ja ma ei tea veel mis iganes. Iga-aastane prussakakontroll. 😀 Lihtsalt huvitav oleks teada.

    3. Noh, isegi tudengid üürivad peamiselt mustalt oma tube, seega ka need… Loomulikult on suur osa probleemist see, et riigil ei ole poliitilist huvi kontrollida, mis üüriturul toimub.

     Aeg-ajalt mingid asjad tulevad välja, aga põhjalikum kontroll ju tähendaks, et poliitikud ei saaks oma ettevõtetes ja kodudes alamakstud immigrante pidada…

     Aga tehastes magavatest hiinlastest võiks ka veel jutustada ja igasugustest muudest huvitavatest meetoditest kulusid kokku hoida.

    4. Tehasetäis hiinlasi võiks tõega märkamata jääda, kui nad kellegi hoovi peale ei satu ning oma hiinlaste pidustusi üleliia valjusti ei tähista…aga albaanlased või araablased pidevalt muutuvas koosseisus mingis elurajoonis mõnel konkreetsel aadressil..seal peaks siis kogu ümbrus suht kahtlane olema ning soovima võimudega kokkupuuteid vältida. 😀 Arvaks ju, et vastikud kituletormavad naabrid on igal pool üle ilma olemas. 🙂

    5. Naabrid on kah albaanlased 🙂 Nigeerlased ja kòik teised. Ja pealegi yyrivad kah endale kaheksaks tunniks voodit, neil pole aegagi teisi nàha. Sedalaadi projektid ongi ikka kenasti linnajagude kaupa, suured hulgad inimesi… Pluss, suurtes linnades ja suurtes majades inimesed ikka liiguvad edasi tagasi, keegi ei jaksa tàpselt silma peal hoida.

     Pluss, itaallased kyll ei làhe kituma, isegi kui teavad, et kòrvalkorteris ametlik yyrileping on yhel yliòpilasel/tòòlisel ja elab viis. See ei ole lihtsalt mòeldav… Ja see laieneb ka immigrantidele, lihtsalt selleks sa pead olema immigratsiooniuurija vòi uuriv ajakirjanik vòi vàga sellest probleemist huvitatud, et teada, et immigrandid ei yyri korterist tuba vaid voodit. Nendel, kes voodit yyrivad ei ole vàga aega naabritega vestelda.

     Itaallased ilmselt pòòrduvad vòimude poole, kui neil on kahtlus, et kòrvalkorteris on mingi karm vàgivald vòi peetakse lòbumaja vms. Aga seda ka mitte igal pool, ma arvan, et maffiaregioonides pòòrdutakse absoluutselt vàga harva….

 3. võtab ikka mõtlema, millisel roosal imedemaal ma elan seetõttu, et kui mu lapsel on vaja muusikaõpinguteks metronoomi või talveks uusi saapaid, tuleb lihtsalt tema vanaemade-isade poole pöörduda ja ohata.
  Hakkab ikka väga õudne inimeste pärast, kel sellist võrku ei ole maandumise ja kere vahel. Sest noh, mul ju ikka kunagi raha pole rohkem kui natukene…

 4. Sa justkui alguses kirud päris kõvasti riiki, seejärel aga tood näiteid peredest, kus vanemad tunduvad olevat üsnagi kaabakad. See tegelikult nagu eriti ei toeta sinu seisukohta, et kui riik inimesi rohkem toetaks, oleks kõik lill. (See oli muidugi utreeritult väljendatud, kuid üldjoontes sinnakanti sa ju oma jutuga tüürid.) Vigiseda aga üldiselt eriti ei tasu ka siis, kui asjad on tõesti halvasti, sest fakt on see, et suur vigisemine pole veel kedagi haljamale oksale viinud. See ei tähenda, et pooldaksin hoolimatut suhtumist mitte enda süü läbi raskesse olukorda sattunud inimestesse ja keegi normaalne inimene nii ei suhtugi. “Sigu” aga on nii rikaste kui vaeste hulgas, see piir ei käi varandusliku staatuse kohalt. Kogu see värk on mitmetahuline. Nt kui palju on meil inimesi, kes pidevalt vähese raha üle kurdavad, samas aga kulub neil märkimisväärne osa sellest suitsule ja alkoholile, mis kahtlemata pole mingid esmatarbekaubad. Jne.

   1. Ei, jeska, sellised andekad kommentaarid viivad…

    Sa mõtle ise, mida sõna “vigisemine” tähendab ja kas selle alla käib pigem ühiskonnakriitika või nutulaul. Vigisemine väga sageli reaalselt tähendabki ärakannatamist. (Nt mida Rents siin kirjutas ei ole minu arvates vigisemine, kuna tegemist on aktiivse inimesega, kes otsib tegelikult ka lahendusi ja ei piirdu niisama halaga.)

    1. Kuidas on võimalik üldse teada saada kuidas pööbel elab, kui nad/me sellest rääkida ei tohi, sest see on vigisemine, mis ära ei tasu?
     Või kui haljale oksale jõudmine võimalik ei ole, siis ära mölise? Küll valitud ja seatud sinu eest otsustavad, sina pea lõuad ja teeni edasi?

     Riiklik retoorika ütleb ka, et raha ei ole, kuigi Saksa pankurite püksivärvli vahele Kreeka aitamise sildi all topitakse kasvõi vägisi. Kas poleks siiski mõistlik natukene riigimehelikkust üles näidata ja kõigepealt oma näljas ja paljast rahvast aidata?
     Kui kellelgi on looduse poolt rohkem mõistust kaasa antud, et ta võiks vähemate võimalustega inimesi juhtida ja suunata, siis miks seda annet kasutatakse sulaselgeks teiste mahatampimiseks ja ahnitsemiseks?

    2. Kuule jeska, võta nüüd natuke tuure maha ja mõtle natuke järele, mida ma tegelikult ütlesin… Kust otsast sa võtad välja, et ma keelasin probleemidest rääkimise? Ma räägin sellest, et MITTE PIIRDUDA VIGISEMISEGA, jättes kõik muu samaks.

     Kui sulle ei meeldi meie poliitikute käitumine, siis ehk saab seda kuidagi rünnata ka ilma mind nendega ühte patta panemata?

  1. Ma ei olegi ju väitnud, et rikkamad inimesed kõik sead oleksid – aga näiteks see haiglas öiseid vahetusi tegev ema ei ole tegelikult halb inimene, ta on lihtsalt ületöötanud ja rampväsinud ja ei jaksa lapsega tegeleda. Kui ta saaks mõistlikku palka, saaks ta töötada veidi vähem. Minu teises näiteks on ema küll tõbras, aga see on sotsiaaltöötaja tegematajätmine, et ta sellises olukorras näiteks kooliga ei vestelnud, lapsel pikemalt silma peal ei hoidnud jne, vaid uskus seda varianti, mis talle vähem tööd tähendas. Või nagu siin minevikus tahtis üksikemade liit viia läbi Soomes toimivat süsteemi, kus isa maksab elatist riigile ja riik emale ja kui ka isa ei maksa, saab ema igatahes raha kätte ja isast saab riigivõlglane. Eesti poliitikud sellest süsteemist huvitatud ei olnud, kuigi see väga palju lapsi näljast päästaks, ja ongi kõik. Väga paljud asjad on siiski otseselt tingitud kõrgemalt tulevast hoolimatusest – kui ikka pooled riigikogulased on ise kolmandal või neljandal ringil, siis nende jaoks ongi normaalne, et mehed võivad käed taskus minema kõndida.

   Ja samas, vigisemine aitab näiteks prantslasi ja kreeklasi ja teisi inimesi, kes piisavalt valjult vigisevad – meil on miinimumpalk madalam kui Kreekas ja töötus jällegi kõrgem, aga ikkagi toetame meie neid, mitte vastupidi. Sest eestlane kannatab vingumata välja, tema arvelt saab anda.

   1. Ma polegi öelnud, et sa seda väitsid. Ma ainult ütlesin, et sinu näited ei olnud sinu kriitika seisukohalt just parimad, kuna andsid liiga lihtsa võimaluse vastuvaidlemiseks.

    Minu jaoks pole vigisemise vastand mitte vaikimine vaid aktiivne tegutsemine olukorra muutmiseks. Nii et selles mõttes need rahvad nüüd “vigisemisega” küll ei tegele, isegi kui nende taotlused pole alati eriti hästi põhjendatud.

    Vigisemise mahalaitmine ei võrdu empaatiavõimetusega ega raha andmine hoolimisega. Endast sõltuva mittetegemine on kurjast nii üleval kui all.

    1. Mul on tunne, et me defineerime vigisemist lihtsalt erinevalt. Minule tundub, et paljude inimeste jaoks on häda kurtmine ja olukorra üle arutlemine juba eos vigisemine ja nii ma seda sõna siin pisut utreerituna kasutasin. Tegelikkuses sõltub ka minu jaoks tähendus eesmärgist – kui vigina eesmärgiks on leida mõni väljapääs (näiteks vigisetakse, sest polnud võimalik nooruses koolis käia ja nüüd käiakse tööl – ja rabatakse kohe kinni võimalusest minna õhtukooli, kui kuuldakse, et see eksisteerib), siis pole tegelikult tegu vigisemisega, vaid lahenduste otsimisega. Aga mulle tundub siiski, et see, kui vaesed üritavad lahendusi leida, et mitte ainult ise miinimumpalgast kõrgemale pürgida, vaid et miinimumpalgaga ka kuidagi ära elada kannataks, siis vaadatakse sellele ikka väga halva pilguga.

    2. MInu meelest me sellisel juhul defineerime seda ju üsna sarnaselt, ainult siis sina kasutasid seda utreeritud kujul tema tegelikust tähendusest veidi erinevalt. 🙂 Ma kahtlemata ei ole nõus sinu postituse ajendaja “pangu ennast põlema” tüüpi lähenemisega, kuid samas ei saa eitada, et meil ON piisavalt levinud tühja jutu tasemel halamine, ilma et halajad kuidagigi midagi muuta püüaksid. Midagi sinna orjamentaliteedi kanti, mida sa enne mainisid.

     Kui juba midagi nimetada olukorra üle arutlemiseks, siis see üldiselt ei saa olla vigin, või kui ehk siis, kui nn arutelu tegelikult ei ole kudagipidi suunatud lahenduste leidmisele. Seda ma siiski ei arva, et meil vaadataks kuidagi eriliselt halvasti lahendusi otsivatele ja tasapisi ülespoole pürgivatele vaestele. Või kui, siis on see pigem mingi argpüksliku kadakasaksluse ilming, et mis te tahate siin tulla meie elitaarsele mängumaale ja sundida meid koomale võtma või? See on pigem juba konkurentsi kartus kui hoolimatus.

  2. Õppelaenuga ja töölepingu seadusega toimunut ei anna muidugi ka kohe mitte kuidagi tavalise tööinimese kraesse ajada. Kõrgharidusreformi ka mitte. Jne, lõputult.

 5. Ühest targast raamatust sai loetud, et lahendamist vajavate küsimuste puhul on ainult 3 võimalust: muuda olukorda, muuda suhtumist või loobu olukorrast. Elu on näidanud, et see on nii ja tavaliselt sobibki ainult üks variant. Virisemist ja vingumist ei ole kuskil kunagi soovitatud, kuid see on kõige mugavam, sest siis ei pea ise millegi eest vastutama ja eriti veel oma elu eest ning oodatakse, et kuskil keegi(riik?, naabrinaine, prints valgel hobusel) tuleb päästma ja viib paradiisi. Ja ma ei kiida üldse heaks meie riikliku nõrka sotsiaalhoolekandesüsteemi ega nt arusaamatuid populistlikke otsuseid. PS – ise töötan ka hetkel miinimumpalgaga, kuid see on pigem minupoolne valik.

  1. No mina olen enda arvates lausa sarivigiseja – kui ikka mõni mure on, tulen ja kurdan blogis. Ja olen siit mitu korda lausa SUUREPÄRAST nõu saanud. Kui näiteks ei saa prantsuse keele subjunktiivist aru, tasub vigiseda, sest siis tuleb keegi ja seletab. Ja see, et ma selle õpetuse tänulikult vastu võtan, ei tähenda ju, et see eelnev vigisemine poleks olnud, kuigi lõpptulemusena sai ka olukord muudetud ja võin nüüd öelda, et saan subjunktiivist aru. Näiteks.

   1. Nojah Rents, kui sa sellist asja (ilma utreerimata) vigisemiseks nimetad, siis me võib-olla kasutame seda sõna tõesti erinevas tähenduses. Selline konkreetsetes asjades abi otsimine kindlasti ei ole minu seisukohalt vigisemine.

    1. No mina tavaliselt ei nimetagi, aga ma olen korduvalt kuulnud seda, et ma muudkui vigisevat oma blogis. Ju siis nii on, eks targemad teavad.

  2. Kui olukorra muutmine on kellegi teise tööülesanne ja sa maksad talle selle eest palka, siis sa lähed ja vigised ta kallal, et ta seda teeks. Valitsusele me maksame kõik palka, seega, kui nende valitsemise tulemil on mingil grupil inimestel paha, siis on nende kodanikukohus vigiseda. Mitte tingimata isegi lahendusvariante pakkuda (pakub see, kes oskab), aga just vigiseda “minu suhtes on see ebaõiglane”.

 6. Normaalsest lastetoast ja nõrgemate mõistmisest – huvitav, mulle on alati mulje jäänud, et “normaalse lastetoaga” inimesed ongi rohkem valmis nõrgemaid mõistma, sest neil on oma nooruse eeliste tõttu empaatiaressurssi alles. Mul endal on Rentsiga suht sarnane hoiak: hariduslikus mõttes sündisin ma, hõbelusikas suus, olgugi et pere oli nõuka aja kontekstis suhteliselt vaene (aga ega see ei tähendanud, et raamatute pealt oleks kokku hoitud) – see-eest vanemad tegelesid minuga ja kuna nad olid ise haritud, hakkas palju infot lihtsalt osmoosi teel külge. Nii et kui ma kuulen sellistest halva stardipositsiooniga lastest või üldse vaesuslõksus inimestest, siis esimene mõte, mis pähe tuleb, on kaastunne – sest ma tean, mis eelised mul on olnud ja mida neil ei ole. noh ja seda rohkem imetlen ma neid, kui neil õnnestub vähegi tubli olla – sest neil tuleb selle jaoks ju tunduvalt rohkem pingutada kui mul.

  Kahtlustan niisiis, et kõige kurjemad on nõrgemate vastu need, kes on ise hambad ristis, vaesusest või hoolimatute vanemate kasvatades üles rabelenud – ressurss on läinud hakkamasaamisele, kaastundeks enam ei jätku. minu arust on tüüpiline sotsiaaldemokraatia pooldaja ikka pigem keskklassi taustaga haritlane, töölised valivad pigem reformi (või vähemalt oli reformi toetajate hulgas ebaproportsionaalselt palju vaeseid inimesi).

 7. Ma loen praegu Leida Tarandi mälestusi (soovitan kõigile, 2.trükk Ilmamaa 2010, 1. trükk 2006). Mitte et elupõline ajalooõpetaja peak ültema kõigile sobivaid ja absoluutse tõena kehtivaid tõdesid, kuid mulle meeldib see, kuidas autor kirjeldab Briti riigimehe S.Baldwini ütlust oma hariduse kohta: mul on 60 aastat haridust: 20 a vanaisal, 20 a isal ja 20 a mul endal. Ning kuidas autori avates asjaolu, et Eestis seesugused inimesed praktiliselt puuduvad (ning need, kes olid pungumas, niideti 40ndatel maha) mistõttu on palju tahetud, et Eestis ülearu palju adumist, poliitilist kultuuri vms oleks.

  Ehkki kui ma mõtlen sotsiaalsetele oludele Suurbritannias, siis ei ole vist isegi sada aastat haridust saanud riigimeestest kasu. 😀

  Armastan küll tsitaatide selja taha pugeda, kuid mul omal on mulje, et kõige edukamad on esimese põlvkonna haritlased, sest neil ei ole seda saja-aastase kultuuri koormat seljas, mis paneb kahtlema ning kümmet erinevat võimalikku teed ning nende võimalikke mõjusid kõikidele ettejuhtuvatele inimestele läbi mõtlema. 😀 Aga eks kasvukeskkonnast sõltumata moodustub edukaid (klaasikalises, s.t materiaalsete väärtustega mõõdetavas mõttes edukaid) egomaniakke igalt poolt.

  1. Eh, esimese lõigu viimase lause konstruktsioon tuli küll ebagrammatiline. 😀 Püüan korrata.

   Ning kuidas autori avates asjaolu tõttu, et Eestis seesugused inimesed praktiliselt puuduvad (ning need, kes olid pungumas, niideti 40ndatel maha), on palju tahetud, et Eestis ülearu palju adumist, poliitilist kultuuri vms oleks.

   Vabandan. 😉

 8. Lootsin kunagi ülikooli astudes, et minu tulevane palk peale lõpetamist saab olema müütiline eesti keskmine. Tol hetkel tundus see küll üsna utoopiline, ma ei kujutanud isegi hästi ette, et mille eest küll selliseid summasid võidakse maksta, sest mu vanemad ei teeninud nii palju ka kahele peale kokku. Õnneks juhtub mul olema selline tegevusala (IT), mida kiputakse erinevalt näiteks raamatukogutöötajatest või lasteaiakasvatajatest ka rahaliselt väärtustama ja seega seda küsimust enam pole, kuid ma saan aru, et see on muidugi lihtsalt minu õnn. Sest ilmselt ka raamatukogutöötajad on valinud oma eriala, nagu minagi, just seetõttu, et see on neile südamelähedane, mitte millegi muu pärast – neile lihtsalt ei maksta eriti selle eest, ükskõik kui head nad oma töös on. Sama hästi võiks olla raamatukogundus just viimase aja rahahitt ning hoopis IT miinimumpalgaga väärtustatud.

  Ma arvan, et vaesed inimesed tekitavad suure hulga oma probleeme endale ise ning seda mitte sellega, et ei oskaks toetusi taotleda, vaid sellega, et nad ei taju end võrdsena, mida nad tegelikult on – ükski inimene pole oma varandusliku seisukorra pärast teisest parem ega kehvem, kuigi tihti tajutakse seda just nii. Õndsust ei saa osta. Pannes aga end vabatahtlikult kehvemasse kategooriasse tõmmataksegi enda võimalikule potentsiaalile kriips peale. Näiteks nägin kord abikaasa sugulaste juures Ukrainas olukorda, kus tüdruk käis naabermaja poisiga, aga tüdruku vanemad ja vanaema (kõik kõrgharitud inimesed) arvasid sellest halvasti – nimelt pidasid nemad endeid vaesteks, aga poisi perekond oli “rikas,” poisi isa oli meremees ning nende korter oli euroremonditud ja perel oli olemas auto. Klassivahe tõttu selline suhe nagu hästi ei sobivat. Ja oleksid nad siis päris vaesed olnud, täiesti tavalised inimesed nagu enamvähem kõik kes seal elasid, haritud ja hakkama saavad, lihtsalt ei suutnud euroremonti ja autot lubada.

 9. Ma nüüd ka kogemata lugesin pumppüssi-Taunot. (ieska blogi tsitaadina)

  Näha, et inimest on lapsest saati valesti kasvatatud.
  Jääb üle talle vaid kaasa tunda. Masendav tüüp.

 10. Hahaa, meelelahutus – keegi, keda vist enamasti väga tähele ei panda, sattus ogarasse joovastusse viieteistkümne minuti kuulsusest. Kui see nüüd veel mõned korrad kordub, siis on oodata ühe eepilise trolli koorumist, see koht ongi kuidagi tühjaks jäänud. Samas – isegi trollimine nõuab talenti, nii et väga kõrgele ei maksa vist “lootusi” ajada.
  Elame-näeme.

  😀

 11. Blah, kogu pasanteer pluss kommentpeer oli liiga pikk, et viitsiks süveneda. Aga, mis silma hakkas. Tüüp on FIE, sest ta ei viitsi (tema enda sõnad – ei viitsi) oma tegevust OÜ – ks ümber vormistada, ega OÜ raamatupidamist teha. Samas tüübi enda väljakäidud numbrite põhjal pole just tegu megakäivetega. No ei saa just olla kõige teravam nuga see mees, kes omaenese viitsimatusest maksab makse 60% sissetulekutest ja viriseb väikeste numbrite pärast.

  1. FIE maksud ei ole päris 60% sissetulekutest. Sotsmaks läheb maha samasuguse valemiga nagu põhikohaga töötajatel: ehk siis nn palgafond (see summa, kust lähevad nii sots- kui tulumaks maha) ei ole mitte 100%, vaid saja protsendina arvestatakse alles n.ö brutopalka (kust läheb ainult tulumaks). See tähendab, et palgafond on 134 % brutopalgast; sotsmaksu protsente arvestatakse aga brutopalgast. Tähendab, igast 134 eurost läheb sotsmaksuks 34 eurot (st umbes neljandik) ja ülejäänud sajast veel umbes viiendik. Nagu põhikohaga töötajatelgi.

   st tegelikult läheb maksudeks umbes 40% – kõigepealt umbes veerand maha ja allesjäänust veel umbes viiendik maha. Väikeste, kuid mitte alla miinimumpalga jäävate sissetulekute puhul isegi vähem, sest siis annab tulumaksuvaba miinimum rohkem tunda ja maksudeks läheb kõigest see sotsiaalmaksu-veerandik. Alla miinimumpalga on aga kuri karjas, siis tuleb maksta miinimumpalga sotsmaksu hoolimata sellest, et miinimumpalga suurust summat tegelikult ei saa.

   Ma ei ole ausalt öeldes süvenenud, kas OÜs oleks võimalik endale alla miinimumpalga maksta ja saada sellest hoolimata sotsiaalsed tagatised (haigekassa näiteks) – kui see oleks võimalik, siis oleks üliväikese käibega FIE-l tõepoolest kasulikum OÜ olla.

   Ja kas OÜ saab olla käibemaksuvabalt? Kui ei saa, siis on väikese käibe puhul odavam olla FIE.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.