antropoloogia · music

Inimesed on omavahel seotud

Mul on tihti nii, et ajan mingit asja, mis on minu arvates täiega huvitav ja järsku avastan, et inimesed minu ümber tegelevad tegelikult millegi sarnasega, see pole lihtsalt kunagi jutuks tulnud või on neil need ideed tekkinud alles minuga samal ajal. Näiteks kirjutan etnoloogias lõputööd Eesti romadest ja nüüd avastasin, et üks inglannast fotoajakirjanik Ciara Leeming, kelle tegemisi ma juba mitu aastat olen vahepeal jälginud, aga kelle blogisse ma juba kevadest saadik sattunud ei olnud, andis välja raamatu Inglismaal elavatest romadest ja kajastab seda teemat ka oma blogis, kuigi need, kellel just selle teema vastu sügavam huvi on, saavad muidugi just selle projekti blogi lugeda ja ta muud mõtted vahele jätta.

Kuna Inglismaa on üks suur sulatusahi, on see väga huvitav ülevaade. Näiteks pildil kujutatu, mis esmapilgul silma ei torkakski, oleks Eesti mustlaste puhul äärmiselt ebatõenäoline. Naised võivad pükse kanda küll, aga emad seda üldiselt enam siiski ei tee – mitte ainult Eestis, vaid üldiselt ka teistes riikides. Selles konkreetses Tšehhi kogukonnas kannavad aga pükse ka vanaemad ja saidil oli isegi pilt sellest, kuidas kaks naist dressides surnuaias haudu külastasid.

Tore on ka see, et raamatus piirdus fotograaf pigem pildistamisega ja lasi inimestel endil rääkida sellest, mis neile oluline tundub, nii et seal on muuhulgas juttu feminismist, usust jms, mis kellelegi südamelähedane on. Elvira/Romana, kellega Ciara kõige tihedamat koostööd teeb, on muidugi lühikese ajaga uskumatult kaugele jõudnud – Inglismaale saabus ta ilma oma tütreta, et esmalt mingi elu paika panna, alustas lendlehtede jagamisega jne. Kahe ja poole aastaga sai temast diplomeeritud tõlk, pere on taas koos ja ma ei tea, kui oluline see talle endale on, aga muuhulgas on ta kutsutud ka kuninglikule lõunasöögile, et teda ametlikult tunnustada. Inglaste jaoks on see igatahes väga uhke värk, seda enam, et ka kuninganna ise oli seal.

Muuhulgas armastavad UK-s elavad noored Tšehhi mustlased hiphoppi ja teevad seda ka ise. Minu meelest laulab Lil Bengz küll tšehhi keeles, mitte mustlaskeeles, aga üsna äge:

5 kommentaari “Inimesed on omavahel seotud

 1. mul oli oma kunagiste naabrite pealt isegi mulje, et pükse ei kanna ükski abielus naine (isegi kui lapsi veel ei ole), ainult noored tüdrukud võivad.

   1. Huvitav, kui ruttu Eestist või Lätist Suurbritaaniasse kolinud mustlased pükste kandmise kombe külge õpivad. S.t ei tea, kas takistab isiklik sisemine tabutunne või väline oma rahva traditsioon. Või lihtlabane harjumus? 🙂

    Ehkki ju nad Inglismaal elavad vähemalt alguses oma samast riigist või lähiriikidest väljarännanute grupis ning vbl üsna kaua. S.t väline “surve” on ka seal kohal.

    1. Mulle jäi sealt saidilt mulje, et pükse kannab ainult see konkreetne kogukond, nii et julgen arvata, et pigem võtavadki Tšehhi romad asja vabamalt.

 2. Tõsielusarjade kanal TLC kajastab aeg-ajalt Mikimaa romade pulmakombeid, saate nimeks oli vist “My big fat gipsy wedding”. Sattusin seda kord vaatama ja kui poleks ikka igal sammul rõhutatud, et nad romad on ja kuidas nad oma kultuuri tähtsustavad ja värki, siis poleks nagu aru saanudki, et meie mõistes mustlased või nii. Pigem meenutasid veidi slaavi verd kodanikke, igatahes püksid olid kõigil jalas ja kõik oli võimalikult värviline ja blingbling. Meie kohalike romadega sarnanesid väljanägemiselt sama palju kui öö ja päev.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.