movies · music

Altan Urag (Mongoolia muusika) + “Khadak”

Edit: Ärge hakake jälle mölisema, vahepeal kipuvad videod juutuubist ära kaduma ja uuendan linke, sest mul on nii hea maitse, et kuulan ise ka neid laule, mida ma siia linkinud olen. Et oleks järgmine kord lihtsam otsida, siis nende nimed on Blue Mongol, Duujin-Daajin ja Mother Mongolia.

Vaatasime eile filmi “Khadak“, mille režissöörideks on Peter Brosens ja Jessica Woodworth, kes tegid ka filmi “Viies aastaaeg“. “Khadak” on mitmeski mõttes sarnane film. Esiteks on ka siin väga palju võimsaid pilte. Teiseks on ka siin üks ajajärk lõppenud ja algamas uus. Inimesed on aga segaduses ja ei tea, kas “uus ilm” neile üldse elamiseks sobib ja kuidas nad hakkama saama peaksid. Ainult selle vahega, et antud juhul räägitakse reaalsest elust. Film kujutab Mongooliat, kus nomaadidest karjakasvatajad on sunnitud linna elama kolima ja kaevanduses tööle asuma. Peategelane on epileptik, mida on traditsiooniliselt seostatud alati igasuguste müstiliste asjadega, kuid mis linnas saab hoopis teise tähenduse. Žanri poolest on see täielikult maagiline realism, suures osas jääb selgusetuks, mis oli päris ja mis mitte, kuigi tegelikult ei saagi sellest niimoodi rääkida, sest sõna “päris” ei oma siin filmis erilist tähendust, nagu ka sõnad “siin” ja “praegu”.

Aga muusika oli sellel filmil VÄGA hea. Suurem osa pärines Mongoolia bändilt Altan Urag. Koduleht on neil täitsa äge, nii et tasub klõpsida küll. Ametlikult on tegu folkroki bändiga, aga siin on see määratlus taas üsna mõttetu, sest nad ei lase žanridel end liigselt segada. Üks allolev laulgi on selline, et üks Eesti metalimees ütles selle kommentaariks, et see olevat “death metal Mongoolia moodi”, mis on üsna õige, sest oleks see meie harjumuspäraste pillidega tehtud, oleks tulemus üsna sinna auku. Bändi nimi tähendab põhimõtteliselt “Kin of the Khan”s.t. see on viide Tšingis-khaanile ja tema esivanematele.

Nagu arvata võib, on tegu üsna haritud poiste ja tüdrukutega, sest Mongoolia traditsioonilisi pille enam eriti kodus vanaisa kõrvalt mängima ei õpita ja ka kurgulaulmist peab veidi harjutama. See omakorda tähendab aga seda, et nad oskavad ka näiteks projekte kirjutada, et neid traditsioonilise kultuuri populariseerimises ja välismaailmale tutvustamises toetataks – ja mängivad piisavalt hästi, et mitmeid auhindu korjata. See kõik on ainult hea, sest vastasel juhul nad vaevalt nii kaugele oleksid jõudnud, et ka mina neid oma ekraanilt näha ja nautida saan, sest muusika on tõesti äge. Lubage mul seda teiega jagada:

3 kommentaari “Altan Urag (Mongoolia muusika) + “Khadak”

 1. Ometi leidsid sa midagi minu maitsele. 😀

  Ma tglt tahaks seda filmi ka näha, nii et kui ta sul kusagil on, siis arvesta sellega. Sobiks ehk suure-ekraani-joomaks? ;).

  1. Joomaks igatahes ei sobi. Kustutasin selle juba maha, aga prügikastist saab ilmselt veel kätte, nii et kui täna (pärast üheksat) või homme oma taasleitud mälupulgaga läbi tuled, võin anda sulle.

   1. Mälupulk endiselt kadununa mälupulklas koos sinu omaga. Nii et ootame ikka hunnikut kilobaidiseid varsti ringi sebimas. Loodetavasti sinu juures. K võib neile kunsttoitu pakkuda su disneerungi ajal, Tekstifailikesed ehk sobivad?

    Ja ma ei viitsi kodus midagi 7 minutist pikemat nagunii vaadata, seega 😦

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.