anna kannatust

Mis on maakamentaliteet?

Ei tea, kas peaks lollidele maakatele alustuseks kirja panema, et ma ei arva, et kõik maal elavad inimesed lollid maakad on? Ei, teeme parem nii, et kõik, kes juba pealkirja peale solvusid, võivad järeldada, et tõenäoliselt nad on lollid maakad – või hoopis USA feministid, mu keeleõppeprogrammis suudavad nad pea iga hispaaniakeelse lause juures mingi põhjuse leida, miks ka see lause ilmselgelt allasuruv ja solvav on. Näiteks lause “Mees jookseb, naine kõnnib” puhul on verbide õpetamine teisejärguline, esmatähtis on see, et sellega kinnistati teadmist, et naine on mehest nõrgem ja ei jaksa joosta. Äkki isegi mees ei luba tal joosta? Kuna üks osapool on mees, ei saa välistada ka seda, et naine kõnnib tunduvalt eespool ja mees ajab teda taga plaaniga ta vägistada ning ehk isegi tappa.

Aga maakamentaliteet on see, mis on omane väikeste asulate (st mitte päris maakohtade) noortele, kes vabal ajal ei tahakski muud teha kui paljuneda või konflikte otsida (või paljuneda JA konflikte otsida), sest muud ju nagunii teha ei ole. Kuna kogukond on väike, siis on väga oluline seda võõraste eest kaitsta – mis tähendab, et kui ikka roiukas Ülenurme baari tuleb, tuleks talle turpi kütta. Ja võib-olla ka lõuksi sõita. Need on küll sünonüümid, aga tõeline maakas ei jäta kunagi kasutamata võimalust selliseid uhkeid väljendeid kasutada.

See, kes ootamatu lõuksi sõitmise peale solvub ja politseisse läheb, on PEDE. Ei, mitte homoseksuaal. Inimene, kes on ilmselgelt homo, oleks tappa saanud juba ENNE baari sisenemist. Aga see, kes mingi sellise väikse probleemi pärast kaebama läheb, on ju “mingi pedevärd nahh”. Kui kaebama jookseb naissoost isend, kes solvus selle peale, et Pets tahtis Mardile õlleklaasi pähe puruks lüüa, aga lõi mööda, nii et see kogemata hoopis Piretile näkku lendas, on solvumine veel suurem, järgnevad solvangud veel räigemad ja võib juhtuda, et Piret ei rasestu terve järgmise aasta jooksul suvalisest baarikülastajast, nii šokeeritud on kõik tema ebanormaalsest käitumisest.

Minu mõtted on inspireeritud Õhtulehe artiklist, kus noored neiud väidavad, et pidid ööklubis Club Tartu piletite eest topelthinda maksma ja kui selle peale kaebama läksid, saadeti nad esmalt pikalt ja õhtu lõppedes soovitati neil diskoripuldist järgmiseks korraks rikkad mehed otsida ja paremini imema õppida. Eks probleemide selline lahendamine (või “lahendamine”?) on ka selle mentaliteedi hea näide, aga eelkõige meeldisid mulle kommentaarid. Linnainimesel oli ikka üsna huvitav lugeda, kuidas “normaalne inimene ei laota selliseid muresid Facebooki” (meil linnas laotavad normaalsed inimesed isegi oma pissiproovi pildi Instagrammi kaudu sinna ja ülekohut vägisi kotti tagasi toppida ka ei üritata) ja loomulikult leitakse, et ju siis neiude imemisoskused tõesti jätavad soovida. Lisaks kirjutavad paar tükki, et mingi konflikti korral visatakse inimene kohe jopeta tänavale ja võib kas uue pileti osta, et seda kätte saada või loota, et sõbrad selle ära toovad. Tegu siis sama kohaga, kust lahkunud tüdruk detsembris surnuks külmus ja ka seal väideti alguses, et ta lahkus klubist turvamehe käsul.

Aga kommentaarid olid väga informatiivsed, muuhulgas sain teada, et Võrus on KOLM klubi. Eelmainitud Club Tartu, Club Balance ja Rannaklubi. Ma ei kujuta ette, kuidas neil igale poole rahvast jätkub, aga äkki on üks tegelikult põrandaalune bordell ja teine 10 istekohaga kinnine klubi, iial ei või teada. Või siis on Rannaklubi avatud ainult siis, kui meri nii kõrgele tõuseb, et ukseni ulatub, mida ilmselt niipea juhtumas ei ole. Igatahes pidi Club Tartu süsteem olema selline, et keskööni on sisenemine tasuta, siis 3 eurot ja sealt edasi läheb pilet iga saja külastaja pealt euro võrra kallimaks. Pifid ostsid oma piletid enne ühte ja maksid kuus eurot pileti eest. No antagu mulle andeks, kui ma Võru tantsulõvisid alahindan, aga mina küll ei usu, et sellises linnas, kus elab ainult 13 000 inimest (neistki jäävad vahemikku 18-64 vähem kui 8000) ja kus on suisa kolm glamuurset ööklubi, pärast keskööd tunni ajaga veel kolmsada inimest juurde tuleb. Kellegi matemaatika lonkab vist mõlemat jalga – aga sellele tähelepanu juhtida oleks muidugi äärmiselt kohatu ja seda ei tasu teha, muidu pean ka äkki sunniviisiliselt mingeid harjutusi tegema hakkama.

Hea mark igatahes.

9 kommentaari “Mis on maakamentaliteet?

 1. ehk on klubi-anttil õigus, kui ta arvab, et linnatüdrukud tulid maakluppi põnevusvärinatega tembitud eksootikat-erootikat otsima? tegelt pole ju üldse paha – 6 euri eest ajalehte ja puha, kahju et neiudest pilti ei old, oleks veel kuulsamaks saand.
  ps – mu vene kolleegid (jõletumad seksistid-shovinistid), kuulanud mu ülevaadet juhtunust, teatasid seepeale – баба и в африке дура

  1. Ma sain aru, et pifid tegelikult enam tiinekad ei olnud, ühe kohta käis isegi kole kolmekümnendate koll juba kuskilt läbi. Aga nagu ma ütlesin, ärgitasid mind eelkõige stereotüüpselt maakalikud kommentaarid, konkreetse solvangu tõeväärtus mind niiväga ei huvitagi. Lihtsalt üsna ulme, kui palju rõvedaid nalju sealt järjest tuli. Kuigi hinna osas on tõesti kahtlane, kas niivõrd kiire hinnatõus ikka on korrelatsioonis vahepeal sisenenud sadade külastajatega. Mina kui linnatüdruk ei ole ka harjunud sellega, et rahaga üritatakse alati “tillist tõmmata” ja vihastatakse, kui see mulle ei meeldi.

 2. Oo, brace yourselves! Võrus on praeguseks alles jäänud kolm klubi, mõni aeg tagasi oli neid rohkemgi. Legendaarne paadikuur/kõrts Bosswechter pandi alles mõni aeg tagasi kinni, selle on Justament isegi laulu sisse pannud! Ja vahepeal tegutses paar kohta, mis avati ainult suurte pidude jaoks. Ja siis olid veel mingisugused, ja siis veel mingisugused. Võru ööelu näeb ikka ette, et ühe õhtuga tuleb vähemalt proovida kõik kohad läbi käia, muidu ei lähe arvesse.

  1. No kui igaühes on pilet kolm eurot (või enne südaööd suisa tasuta), siis jaksab vist küll igal pool klaasikese võtta ja kohalikke ettevõtjaid toetada.

 3. Ma ei mäleta kas ma sellest juba korra rääkinud olen aga pole vist eriti hullu, kordamine on tarkuse ema.
  Lihtsalt tahtsin öelda, et seda sama maakamentaliteeti võib kohata sõna otseses mõttes oma akna all. Mul on suisa kahju, et augusti lõpus sealt minema kolisime. Nimelt, elasime rõõmsalt ühes kenas puumajakeses armastatud karlovas, teisel korrusel. Esimesel korrusel, täpselt meie veranda all elutses perekond kelle täpset koosseisu ei tea keegi. Purjuspäi on ju ka kolmanda korruse jorss venna eest.

  Istusin siis mina rõõmsalt suvel verandal, nautisin sigaretti ning lugesin raamatut. Hoovis oli selleks hetkeks käimas mingisugune vahva pidu (tundus, et oli saunapidu, sest pea kõik mehed käisid ringi saunalinad seelikuteks. ainuke, millest ma aru ei saa siiani on see, kust kuradi kohast nad ainult selle sauna leidsid. see selleks). Vaatan aknast välja ning vaatepilt on järgnev: miniseelikus tibin nutab ja tahab väravast välja joosta, tema kannul tõttab mingi mees, kes üritab teda tagasi tuua. Mees saab tibina kätte. Tibi nutab veel hullemini. Tibi hõikab “MONSA, tule apppii ää!”. Sel hetkel haarab umbes kuuendat kuud rase Monsa laualt viina, võtab julgestuseks paar mehist lonksu ning jookseb miniseelikus sõbrantsi päästma. Monsa hüppab tüübi ja tibina vahele, tibi jookseb minema. Mees saab tigedaks, sest mismõttes julgeb mingi eit minu asjadesse oma nina toppida. Mees lööb Monsale korraliku paremsirge. Monsa jookseb tuppa. Teised joovad edasi. Umbes 20 minuti pärast jookseb veel rohkem purjus Monsa toast välja, suur nuga käes, tahab Mehele kallale minna samal ajal täiest kõrist röökides “Mismõttes sa lööd MINDää? Seda ma ei andesta ma ütlen! Seda ma ei andesta!” Teised mehed hoiavad Monsat kinni. Trall jätkub nõnda umbes 15 minutit. Lõpuks rabeleb rase Monsa end lahti, käed juba ammu siniseid muljumisjälgi täis ja jookseb tagasi tuppa nutma.
  Kogu see tramburai kestis nõnda veel tunde. Vahepeal kutsuti üksteisele politseid, löödi viinapudeleid teineteisele pähe puruks ja noh, kokkuvõtlikult nautisid inimesed suve.

 4. Sul jutt jumala õige. Aint et Võrus ei ole merd ja see ei saa tõusta Rannaklubini. Järv on küll seal. Ma tean, olen kohalik;)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.