Mida kuradit?

Mingi vanamees pussitas bussijuhti (õnneks sai viimane käe ette), ähvardas teda tükk aega noaga, lubas suusõnaliselt ära tappa jne. Päris hirmus, eks? Õnneks Eesti ametnikud ei maga, kurikaelale esitati juba süüdistus, mis kindlasti ka väärilise karistuse toob. Nimelt süüdistatakse pussitajat AVALIKU KORRA RASKES RIKKUMISES. Oleks kodus pussitanud, oleks muidugi teine asi, siis poleks vist üldse süüdistust esitatud.

Advertisements

13 kommentaari

 1. miks see mind küll üldse imestama ei pane.. aga ma ei lasku detailidesse.

  • Teame-tema hästi, mida Sina silmas pead. 🙂 Paraku vaatad Sa asja iseenda mätta otsat. Täpselt sama moodi võib teine inimene vaadata asja oma mätta otsast ja arvata, et hoopis Sina … 🙂
   Aga esimene kivi visaku see, kes ise patuta on!

   • Ma ei tea, mida Sina “vahel ka arvaja” silmas pead. Võibolla budismi, võibolla kristlikku trafaretti. Et visaku kivi, kes on patuta?

   • Minul üldiselt selgeltnägemisvõimed puuduvad, mis teha. Niiet mina ei tea.

  • Eks paljud imestavad, et varastades peaaegu miljoni ja võttes süü kohtus ka täielikult omaks ei järgne banaanivabariigis sellele isegi mitte tingimisi karistust. Seetõttu süvendatav karistamatuse tunne tekitab hiljem palju probleeme nii kurjategijale kui ka kurjategijaga seotud inimestele.

 2. Njujaa, “avaliku korra (raske) rikkumine” – esimesed pähetulevad seosed on sellised, et viskas burgeripaberi üle õla maha, korkis õlle häbitult ja avalikult keset linna lahti, suitsetas lasteaia garderoobis, viskas mõned laternapirnid looja või oh häda, tühjaks saanud viinapudeli vihaga suvalise auto tagaklaasi.

  Tegelikult kolmandate inimeste nähes ja juuresolekul toimepandud vägivalla-aktid ongi avaliku korra raske rikkumine (ilmne lugupidamatus ühiskonna vastu – jah, väljendusviis paneb muigama). Selle alla lähevad nii baaris purustatud ninaluud, tänaval pudeliga pähelöömised, suva kohas jalaga näkku ja makku jne põhjendamatud barbaarsused.

  Kui selgub, et bussijuhi elule ja tervisele oli reaalne ja tõsine oht (võib-olla ka vigastus ei parane täielikult ja tingib osalise töövõimetuse), siis süüdistust ilmselt muudetakse.

  • Uvitav, kas noaga löödud saada, nii, et peab käe ette panema ja see käsi siis reaalselt päris korralikult viga saab, ei ole “tõsine oht elule ja tervisele”? Ma nagu ei tea, kuidas neid asju klassifitseeritakse nimelt.

   • Kehavigastused iseenesest klassifitseeritakse a) ülirasked b) rasked c) kerged
    … üliraskega siin (ilmselt) tegemist ei ole, surema ei hakka, katus igaveseks ära ei sõida, välimus/nägu pole igaveseks moonutatud jne.
    Raske juhul kui bussijuht on üle 3 ndl-a “vigane” või kaotab kuni kolmandiku töövõimest; kerge kui alla 3 ndl-a tagasi tööle läheb e “haigusleht” ka loogiliselt läbi on ja töövõime püsiv kahjustus ei ületa 10%.

    Kahjuks, vahel ka õnneks, saab ju ametlikult fikseerida vaid resultaati, reaalset olukorda ja tegelikke vigastusi peale vahejuhtumit, mitte seda, mis “oleks võinud olla”.
    Hüpoteetilise osa ja ohvri tegelike läbielamiste e kannatustega on raske. Jällegi õnneks ja kahjuks.

    Võib ainult fantaseerida teemal kui palju on “osside” kaklusi nädalavahetuse öödel, kus röögatatakse ka korduvalt “tra, ma tapan su maha, värdjas, rsk” … , mõnigi kord lahendab neid ka politsei, siiski jääb enamasti ikka osapooltele hing sisse ja päeva-paari pärast saab päikeseprillidega tööle liibata.

    Ah, vastik ja komplitseeritud teema, seadusandlus ongi äärmiselt jäik ja üldistav, iga juhtum samas unikaalne ja individuaalne.

    • Tead mis, ma seda juhtumit päris mingi osside kaklusega ei võrdsustaks.

     Üldiselt alati, kui ma loen mingit kohtulahendit, mis tundub haruldaselt absurdne (sarivägistaja saab JÄLLE 7 aastat, mingi pedofiil saab tingimisi, jne jne), siis ma alati mõtlen, et ajakirjandus ju kajastab ainult killukest kogu tõest…ja kohtupraktika on väga keeruline…ja ma ei saagi kõike mõista… ja siis ma mõtlen, et kuidas krt ma (ja väga paljud koos minuga) mitte kunagi mitte ühtegi niisugust kohtuotsust ei mõista :/ Kas seadused on vähe metsa või kohtusüsteem? Või mina ikka? Ma päris ausalt alati murran pead… Kui keegi mind päise päeva (ja noh, töö ajal) noaga ründaks nii, et pärast on kiirabi abi vaja, siis mind väga hämmastaks takkajärgi sündiv arutelu, et “peab enne kindlaks määrama, kas siin oli oht tervisele või ei.”
     Las ma arvan, kui selgub, et bussijuht ikka üldse ei saa seda kätt edaspidi kasutada korralikult, siis ründaja saab KARMI HOIATUSE ja võib-olla isegi läheb vangi! Tingimisi.

 3. Lugesin samuti seda pussitamise-lugu ja ärritusin. Esiteks, et selline asi tänapäeval üldse võimalik on. Teiseks, et “tegija” oma igaõhtust suppi rahulikult veel edasi lürbib, nagu poleks midagi erilist juhtunud.

 4. Avaliku korra raske rikkumise eest saab kõrgema karistuse kui ähvardamise või kerge kehavigastuse tekitamise eest. Seadus on vildakas, mitte selle enforce’ijad – proks kasutab meelega just seda paragrahvi sellistel puhkusel, et saaks suurema karistuse määrata.

 5. § 263. Avaliku korra raske rikkumine
  Rahu või avaliku korra rikkumise eest, kui see on toime pandud:
  1) vägivallaga;
  2) vastuhakkamisega avalikku korda kaitsvale isikule;
  3) relva või relvana kasutatava muu eseme, lõhkeseadeldise või lõhkematerjaliga ähvardades või
  4) grupi poolt, –
  karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega.

  § 120. Ähvardamine
  Tapmisega, tervisekahjustuse tekitamisega või olulises ulatuses vara rikkumise või hävitamisega ähvardamise eest, kui on olnud alust karta ähvarduse täideviimist, – karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.
  § 121. Kehaline väärkohtlemine
  Teise inimese tervise kahjustamise eest, samuti löömise, peksmise või valu tekitanud muu kehalise väärkohtlemise eest – karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

  Simples.

 6. Ma tglt ka ei kujuta ette, mis sellistele ilmselgelt ajukeemia häiretega isikutele mõjuks. Sundravi ei saa ju seadustada, sest selle väärkasutamine on liiga hirmutav võimalus. Kohaliku kõrtsi ees okseloike kasima ja sees peldikut pesema panna? Siis varsti kõik ainult kasiksid ning oksendajaid ja potist mööda sihtijaid ei olekski. 😛 Vangimaja ja trahv on ses mõttes tõesti andekas väljamõeldis ehkki kavatuslikku mõju silmas pidades vist mitte kõige tõhusam. Aga sellist saja-aastast küürakat nagunii parandabki vaid haud. 😀


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s

 • Kategooriad