Kuidas me näitust teeme

Ma olen kunagi rääkinud, et teeme Valga muuseumi näitust Eesti romadest või maakeeli mustlastest. Nüüd hakkab see valmis saama (oktoobris peaks lavale jõudma), nii et käisime eile konverentsil oma tööst rääkimas. Konverents oli iseenesest samuti päris huvitav. Muuhulgas oli üks ettekanne, kus räägiti ka sellest, et poliitiliselt korrektne oleks siiski kasutada sõna roma – mille peale üks mees tõusis püsti ja teatas, et tema on end terve elu mustlaseks (no tegelikult tsigan’iks, ta rääkis vene keeles) kutsunud, ei leia, et see teda kuidagi halvustaks, ja mingid eestlased ei peaks talle üldse ütlema, kuidas tema end kutsuda võib. Ehk siis poliitkorrektsusest ühe ja teise nurga alt. 😀

Igatahes oleme me nüüdseks juba umbkaudu aasta aega intervjuusid teinud ja selle käigus väga palju huvitavat materjali leidnud (ja kahjuks selle käigus vahepeal ka väga koledaid asju ning kohati ka kohalike omavalitsuste hoolimatust näinud). Õnneks on meil väga hea fotograaf, kel lisaks pildistamisoskusele on ka pikaajalised kogemused vanausulistega, kes on ka küllaltki eraldatud grupp. Tema fotosid saab rohkem näha siin, mina näitan täna ainult mõnda.

Igatahes on see aasta päris kindlasti palju üllatusi pakkunud. Esiteks see, kui sõbralikult meid igal pool vastu võetakse. See on tõesti selline rahvas, kes katab laua ka siis, kui tal ongi ainult leiba ja teed. Teiseks see, KUI puhtust armastavad nad on. Ükskõik kui kehvades tingimustes nad elavad, nende kodud on ikka laitmatult puhtad. Me oleme pea alati inimesi ette hoiatamata külastanud ja ikka on nende kodud sellised, et mina küll koristamise osas konkureerida ei suudaks. Ja kolmandaks see, kui vähe me neist tegelikult teame. Inimesed, kes kuskil bussijaamas ennustavad, on ju ainult jäämäe kõige ülemine tipp*, aga on ka suur hulk tavalisi inimesi, kes meie kõrval vaikselt oma elu elavad, nii et me neid ei märkagi. Ka nende hulgas on rikkaid ja vaeseid, õnnelikke ja õnnetuid, moodsamaid ja vanamoelisemaid. St nad on kõik erinevad, on teatavaid ühiseid jooni, mida me üritame näidata, aga ka palju erisusi, mille näitamine meil loodetavasti samuti välja tuleb. Nii et tulge oktoobris näitusele, kui ma teid kutsun, see läheb üle terve Eesti ringi rändama. Üritame selle elulugude peale üles ehitada ja selle kaudu ka kultuuri laiemalt tutvustada. Praegu peaks käima see osa, kus me otsustame, millest me täpsemalt räägime, aga see on üsna keeruline, sest huvitavaid teemasid on välja koorunud väga palju.

* Kuigi nii mõnegi jaoks on ennustamine nende leib ja neil, kes seda hästi teevad, klientide puudust ei ole.

Advertisements

7 kommentaari

 1. no taiesti teemavaliselt tahtsin oelda, et aitah lumosity infi eest, panin ka end kirja ja sain pakkumise uurimises osaleda. olen juba nadal aega iga paev usinalt aju treeninud. Tanud!

 2. kindlalt tulen, niipõnevju!

 3. Väga põnev!

 4. Põnev jah. Tulen näitusele, kui vähegi saan. Aga mis on sinu jaoks “hästi ennustamine”?

  • Tõeväärtuse osas ei oska sõna võtta, sest mulle pole ennustatud. Siin pidasin silmas pigem tegevust, millest inimesel edaspidi kasu on. See on suures osas ju selline psühholoogitöö ja kui inimene tõesti selle tulemusena enda jaoks parimaid otsuseid langetab ja õige raja peale saab, on järelikult kasu olnud. Lisaks mõjutavad nad inimesi ka muul moel, näiteks on inimesi, kes on tänu mõnele neist joomisest lahti saanud – see on muidugi inimesega manipuleerimine, aga nende omal soovil, ja kui sellest neile kasu on (oleme ka rahulolevaid kliente näinud), siis järelikult on see ainult hea.

   Aga nemad ise räägivad muidugi vahel ka tõeväärtusest ja sellest, et alati on nii neid, kes lihtsalt ennustamisega raha teenivad, kui neid, kes räägivad tõtt.

   • Aitäh, avardasid mu arusaama ennustamisest.

 5. Tundub nii lahe asi, et pole nagu vajagi öelda, et muidugi vaatama.


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.