Kahju, aga Eesti mehed on tõesti lollid :(

St õnneks muidugi mitte kõik, aga statistiliselt, Ma arvasin varem, et see on ainult noorte probleem, et just noored mehed on lollimad kui nende kaaslased mujal Euroopas, ja et sellest kasvatakse välja. Riskikäitumine on miskipärast asi, mille üle meie kultuuris uhkust tunda (vaadake kasvõi artikleid, kus räägitakse ühelt katuselt teisele hüppavatest lastest ja kommentaarium on täies 30aastaste meeste heietusi teemal “no kes meist ei oleks lapsena oma elu ohtu pannud, see on ju osa toredast lapsepõlvest, ho-ho-ho”). Just oli selle kohta taas üks artikkel ka, Eesti on seljaajutraumade osas Euroopas esikohal ja suurem osa õnnetustest juhtub täis peaga või mõttetuid riske võttes. Loe: sest noored eestlased on lollid.

Ma nimelt mõtlesin varem, et saavad hiljem täiskasvanuks ja võtavad mõistuse pähe. Aga ei, täna räägiti tuleohutuskoolitusel, et alles mõne aasta eest oli Eesti Venemaaga ka tulesurmade osas esikohta jaganud ja seal on ülekaalukaim õnnetuse põhjus keskealine purjus mees, kes toas suitsetades* magama jääb. Nüüdseks on olukord paranenud, oleme Leedu ja Lätiga üsna võrdsel pulgal, aga Soomes ja Skandinaavias on asi siiski tunduvalt parem. Ehk siis lühidalt öeldes – neist, kellel õnnestus noorena täis peaga vette hüpates ellu jääda, on keskeaks suur osa alkohoolikuteks muutunud ja kui 20aastane tatt tapab ainult iseend, siis 40aastane võib terve pere endaga koos maha põletada.

Ehk siis lapsed-lapsed, tantsige ööklubis, kellega tahate, aga kokku kolida tasub nohikuga – või selle tähtsa otsusega mõnda aega oodata.

* Toas suitsetamine on juba iseenesest muidugi teatud sotsiaalse klassi tunnus, aga kahjuks siiski ikka veel tunduvalt rohkem levinud kui mõelda meeldiks

Advertisements

24 kommentaari

 1. No mina oleks võinud sulle juba varemgi öelda, et ega ikka aastatega tarkust juurde ei tule. Mingi naligi on meeste kohta:
  Kui mees pole kahekümneselt kena, kolmekümneselt tark ja neljakümneselt rikas, siis ta seda enam ei saavutagi.

  • Mõned, kes 20-selt suht jubedad välja näevad, lähevad vanemaks saades täiesti ilusaks. Just sellised nerditüüpi poisid. Ja lokkispäised kutid jäävad juustest ilma ning kasvatavad topeltlõua ning õllekõhu ning muutuvad suht jugedateks. 😀

   • *jubedateks

    • mõned lähevad jugedaks ka

    • S.o olemasolev sõna või? “juge”, ma mõtlen.

 2. Nojah, mitte ainult Eesti mehed …ma oma kirjutises just soigusin, et olen kukkumisest ja autoõnnetusest sant. Purukaine ja algkooliealine ja mitte mees, aga siiski tõesti loll.
  Nice timing. 😀

  A postitusele tahtsin lisada seda, et vähe sellest, et joodikud ja lollakad – mõrtsukad ka; Tallinn (immigrantidele suht suletud ja üldse mitte ihaldatav riik oma pealinnaga e kohalikud) on teatavasti aastaid üks TOP kolmest murder capitalist EU-s, esikoha pärast võistleme enamasti Vilniusega – a kas need on riskialdis joodikud või Ted Bundy tüüpi karismaatilised nohikud, seda ma enam küll ei oska öelda.

 3. Tore, et vähemalt eesti naised nii targad on.

  Kuigi tegelikult ei tasu mehi ja naisi võrrelda. Nad mõtlevad erinevalt ja väärtustavad erinevaid asju.

 4. Kas Eesti mehed on lollid? Oleme küll. Tekib vaid küsimus, kas Eesti naised on paremad või nagu põhiprobleemile viidatakse – targemad. Natuke vananenud info, aga vast kõlbab:

  Portugali probleemiks on Euroopa mõistes kehv haridus. Keskkooli ei lõpeta 80% õpilastest. 7% elanikest on kirjaoskamatud. 64% portugallastest pole kunagi ühtegi raamatut läbi lugenud. Käivitatud on „uute võimaluste programm“, mis tähendab, et puuduliku haridusega inimestele antakse lühikese kursuse järel – arvestades näiteks „elukogemust“ – natuke kõrgemat haridustaset näitav diplom. Mitmed kõrgkoolid on sisuliselt „diplomivabrikud“. Uute liikmesriikide tulek Europa Liitu lõi senisel odava tööjõu mudelil jalad alt. Elatustase langes Euroopa Liidu keskmisega võrreldes.
  Professor Kaarel Kilvitsa raamatust on see lõik.

  Kogu Lõuna-Euroopa on lolle täis, siis ikka ja jälle naised ronivad sinna mehele. Miks? Kuna on lollid bimbod? Võimalik, mõni üksik eksis ära, rändamine on niikuinii in? Ja kui mõelda diplomite peale, siis kuidas neid üldse hinnata? Kuidas me võtame üht või teist eriala ja hakkame võrdlema? Kaks oma ala spetsialisti: autoremondi lukksepp ja kes iganes kusagilt kõrgelt? Pane filoloog autot kokku panema. Fat chance ju. Pane lukksepp keelevärgindusega tegelema – samuti lootusetu.

  Minu jaoks on loomulik, et naine peabki paberi järgi hariduselt targem olema, kuna muidu ta on üpris tihti paras udu. Ja ma mõtlen, et kui magistrikraadiga naine arvab, et baka omaga on loll, siis ilmselt naine on olnud “laisk” ja peaks juba kõrgemat omama. Kas mehed on laisad? Stereotüübid? Mees nõusid ei pese ja muud sellist stereo stuffi. Ja no ikkagi Bill Gates vajab ka kiitust ju: http://www.youtube.com/watch?v=iADTpgRXYrk&feature=youtu.be&t=1m2s

  • Eesti naistel on muud probleemid, olen kirjutanud ka sellest, et naistele suunatud foorumites võib tutivahatamise teema saada 500 vastust, aga kui noor gümnaasiumilõpetaja küsib, kas perspektiivikam oleks insenerieriala või IT, tuleb vastuseid viis. Rääkimata pidevatest teemadest “Kas keegi saaks oma mehe käest nõu küsida, ma ei oska lambipirni vahetada,” mille puhul jääb igale normaalsele inimesele arusaamatuks, miks sellist nõu just MEHE käest küsida on vaja. St Eesti naiste probleemideks on täiesti perses prioriteedid ja õpitud abitus (viimasega kaasneb ka siiras usk, et keegi teine peaks midagi tegema ja terve elu nende eest hoolitsema ja kui seda ei tehta, on neil õigus olla pahane ja istuda kasvõi kütmata siledate seintega toas külmas, sest ükski MEES ei küta ju ja tapeeti ka ei pannud).

   Aga antud hetkel ei mõelnud ma lollust raamatutarkuse osas, vaid lollust riskikäitumise osas. Võõras kohas vette hüppamine, autoga kihutamine (sellest ohtlikum on tiheda liiklusega maanteel pidev nõelumine), toas suitsetamine, toas korraga joomine ja suitsetamine PÄRAST seda, kui on juba mitu korda suitsuga magama jäädud. Näiteks see mees oligi ju välja magama saadetud selle pärast, et ta kippus suitsuga voodisse magama jääma. Lolli parandas haud, hea, et naisel nii palju mõistust oli, et ei olnud valmis mehe puuduliku mõistuse pärast surema.

   Kõrgkoolidiplomiga on hoopis teine lugu, aga tavaliselt saab inimesega vesteldes esimese poole tunni jooksul aru, kui inimene gümnaasiumist välja langenud (või üldse mitte sinna jõudnud) on. On mõned üksikud intelligendid, kes end iseseisvalt harivad, aga neid on vähe. Bill Gates, keda kõik hariduseta inimesed armastavad näiteks tuua, on tegelikult väga sitt näide, sest:
   1. ta sai Harvardisse sisse (see punkt peaks juba piisav olema, sest enamik neist, kes teda näiteks toovad, on end jeeli-jeeli gümnaasiumist läbi vedanud)
   2. ta rabas/rabab nagu loom (ta on oma autobiograafias kirjeldanud oma tööharjumusi, mehel polnud aastaid puhkepäevigi, mida taas kord ei saa öelda nende loodrite kohta, kes jätavad kooli pooleli, sest nad lihtsalt ei viitsi)
   3. tal oli kooli pooleli jättes selge tulevikuvisioon olemas (tavaliselt jäetakse pooleli, sest taibatakse, et “seda ma teha ei taha”, ilma et oleks mingit kindlat ideed, mida tegelikult teha tahetakse)

   • Tehniliselt võttes on naissoole omistatav oskamatus lambipirni pessa keerata ka siiski riskikäitumine, kuivõrd see toob endaga kaasa ohu, et a. naine istub pimedas b. kutsub mingi suvalise poldi pirni keerama ja satub teatavasse ohtu c. on sunnitud mingi suvalise poldiga koos elama hakkama, kusjuures see ei garanteeri veel lambipirnide õigeaegset asendamist.
    Ehk siis, lollus on kõik see, mis vastutuse oma elu eest kellegi teise kaela lükkab.

    Rolandile ma mainiks nii muuseas, et lollidest naistest on Rents oma blogis kirjutanud täiesti massiliselt, vahelduse mõttes võib ju 1-2 peatükki lollidest meestest ka kirjutada. Enne kurjustamist tasuks taustaga tutvuda.

    Aga y-kromosoomi ja riskikäitumise kohta on siin kena artikkel: http://www.novaator.ee/ET/inimene/peeter_horak_miks_elavad_mehed_vahem_kui_naised/

    • Hea link, Morgie. Ei midagi otseselt uut, aga väga mõnusalt kirjutatud 🙂

     TÜ evolutsioonilise ökoloogia loengute materjalid olid vahepeal vabalt netis, see oli ka hea / hariv lugemine.

    • Ma ei tea, enda arvates ma ei kurjustanud, Morgie, aga kui jäi selline mulje, siis jäi, ei vaidle sel teemal. Ei, olen ka lugenud Rentsi arvamusi lollidest naistest, muidugi mitte kõike 😛

 5. Tasub veel mainida, et kui mina laps olin, siis suitsetasid toas kõik inimesed, nt TPI õppejõud, kellelt nagu puudulikku haridust ju ei eeldaks. Tõsi, ma ei näinud, et nad oleksid seda teinud voodis. Ja lastetuppa ka suitsuga ei tuldud.

 6. Ahjaa, Roland, hariduse kohta – sinu puhul ma ka ei üllatuks, kui selguks, et gümnaasium on pooleli jäänud, igatahes olen üsna kindel, et bakat sul ei ole. Ja mitte selle pärast, et ma arvaksin, et sa loll oled, vaid selle pärast, et sul pole funktsionaalset lugemisoskust, mille paljud saavadki alles ülikoolist. Ma ei ole käesolevas postituses haridust poole sõnagagi maininud, kirjutasin lollidest ja mainisin ka nohikuid (mis ei eelda sugugi haridust, Bill Gatesil ju seda ei ole, aga nohik on ikka). Aga sina tegid kiire taandamise lollus=harimatus (mida tekstis üldse ei olnud) ja jätkasid vestlust sellelt baasilt.

  • Ma vaatan, et Sa oled kohe väga põhjalikult vastanud. Väga tore (Ei ole sarkasm)! Eks ma püüan vastata. Kohati mulle tundus, et Sinu pealkiri oli vastuolus sisuga. Riskikäitumine ei oma mitte mingisugust seost lollusega (OK, kohe tuleb keegi ütlema, et omab ikka küll.Jah, midagi ikka omab jah). Riskikäitumine on hullumeelne, aga see ei tähenda seda ilmtingimata, et inimene kes tegeleb ohtlike tegevustega, et ta on loll. Tema tegevus võib Sulle ebahuvitav ja loll olla, aga see ei tähenda, et tema lihtsalt naudib elu. Tema jaoks on elamine eluga riskimine. Adrenaliin. Ta võib-olla ei soovigi 60. elada. Selline on tema maailmavaade ja tal ei pea selle kohapealt arvamama nagu Sina. Tema võib-olla peab lolluseks 3+2+10 aastat õppimist/diplomeid, et siis ikka midagi suurt korda saatmata. PS. Siinkohal ütlen, et see pole minu maailmavaade.
   Toon näite. Paljude jaoks on autoralli ja ringraja võidusõit ka lollus. “liiga ohtlik, võib surma saada”. Inimesed on erinevad. Paljude arvates elu polegi väärt elamist ilma et võtaks kogu aeg riske, et adrenaliini laks oleks pidevalt sees. Oled kuulnud Alex Zanardist? Võitis Ameerikas kõrgelt hinnatud CART sarja. 2001 kaotas võistluses oma mõlemad jalad, jäid napilt ellu. 2003-2009 võistles päris tugevatasemega võistlussarjas World Touring Car Championship, mida keegi poleks uskunud. 2012. võitis paraolümpial 2 kulda ja ühe hõbeda ratastooli sõidus. Ma ei usu, et tema nõustub Sinu väitega, et ta on loll, kuna on elanud põnevat elu, mida Sina kunagi ei ela. Ja pole tähtis, et Sind selline elu ei huvitakski.
   Mina üldiselt riskikäitumisega ei tegele. Vahel vargaid peatades läksin jah liiga hoogu ja korra väänasin pahasti jala välja, kui trepist alla kukkusin.4 kuud olin põhimõtteliselt toolil/voodis. Sai kilosid hoolega kogutud, aga naljakas, lool oli ka positiivne pool: kui varem ma ei saanud üle 0,5-1 km joosta, kuna jalg lagunes ära, siis pärast paranemist sain, polnud enam mingit probleemi kohe 4-5 km ära joosta.
   Bill Gatesiga seoses postitasin, et näidata, kuidas vabalt suhtuda Ülikooli süsteemsema poolepealt. Ja kui nüüd rääkida üldse Gatesi valdkonnast, siis mida kõrgem haridus sul on, seda väiksem on tõenäosus, et sa oled edukas. Kui ul on kõrgem haridus kui baka vähenevad sinu võimalused edukas olla ettevõtluses. Võimalik, et siis tekivad uued huvid?
   Kirjutades minu haridusest. Lõpetasin põhikooli neljade-viitega. Paar nelja. Mis Sa arvad, millise näoga ma direle otsa vaatasin, kui ta mulle raamatu kinkis selle eest?:D

   Keskkoolis ma ei õppinud üldse, kuna kõik tundus ebahuvitav. Sain päris palju “kahtesid”, kuna ei teinud kodutöid – ei näinud mõtet. Paar kolme oli tunnistusel, ülejäänud neljad-viied. Eksamiteks noh ei valmistunud üldse, kuna olinkoolijuhtkonnaga päris tülid. Saatsin dire sinna, kuhu päike ei paista ja saatsin haridusministeeriumile päringu direktori tegevuse kohta. Nagu arvata oli, mul oli õigus. Ma ei saanud isegi käskkirja, et viha hoos saatsin teele lubamatuid sõnu. Dire vastutulles ei vaadanud enam minu poolegi. Põhjus, miks mind välja visati taheti: ma ei soovinud koolipinki tihti külastada nagu nemad soovinuks, aga mul oli alati tõend olemas. Hinded oli enne neljad-viied. Eksamid tegin väga kesised: kõik kolm riigieksamit 64-66 punkti. Kirjandit kirjutasin teemal, mida äsja hommikul olin ajakirjast lugenud, mata eksam õnneks oli sellepärast lihtne, et hoolimata, et ma ei teadnud enamus kujundite valemeid peast, sai neid tuletada ja noh mõned ülesanded nõudsid valemite tuletamist ja siis ülesannete lahendamist. Mina muidugi tegin kõike vastupidi.
   Mis puudutab bakat, siis seda mul tõesti ära viitsinud lõpetada. Ained, mis mulle on meeldinud, on hinded head, eksamid väga head. Turundusejuhtimisel olin 10 minutit enne teisi väljas ja sain eksami 92%, muidu hinne oli kehvemapoolne 3 või 4, kuna mulle ei meeldi kodutööd ja testid (rääkimata ettekannetest, pigem kuulan, muide hea ettekanne oli Sul mustlastest :)). Ained, mis ei meeldi, on paar-kolm tegemata. Neid alusõppe uuring ja põhiõppe uuring ei taha üldse vedu võtta. Ja mis peamine, minul seda paberilipikut vaja ei ole, olen päris palju õppinud, aga ega ma paberi pärast käi koolis. Referaatide eest alla “4” pole saanud, üle ka mitte, ainult korra kukutati läbi, kuna unisena kirjutasin õppejõu nime valesti (googledasin mingi 4 öösel)) :P. Mul oli väga piinlik.

   Ammu tõestatud, et inimestele meeldib endast väga rääkida. Sorry.

   PS. Suitsetamist ma ei salli silmaotsaski ja pole 20 aastat ühtegi suitsu/mahvi teinud, seega mul on suht pohhui, kas suitsetada sees või väljas, ikka on ebameeldiv. Kannatame ära!:)

   • Eks Eestis olegi diplom suures osas eelkõige märk järjekindlusest. Seda, kas koos diplomiga ka reaalsed teadmised on saavutatud, näitavad juba muud asjad.

    Ja mina olen muidugi tuntud alkoholivaenaja (tegelikult küll mitte, ütleme nii, et maani täis olemise vaenaja), aga mulle tundub täis peaga võõras kohas vette hüppamine elukutselisest rulatamisest/rallisõidust vms väga erinev. Näiteks Tony Hawkile heidetakse pidevalt ette seda, et ta “paneb oma tütre elu ohtu” (näiteks nii) – see on minu meelest täiesti totter, inimesed ei saa aru, et Hawkil on rulal tunduvalt väiksem tõenäosus kukkuda, kui neil endil tänaval komistada.

    • Mina ei oleks nii kindel selles “kas teadmised on saavutatud, näitavad juba muud asjad”. Pigem nii mõnelgi erialal tööandja hakkab arvama, et ülikooli (mitte kõrg)haridus on mõttetu, et selle eeskujul inimesi palgata (Eestis suht tavaline). Ja keskmine tase on pärast laulva revolutsiooni lapsi märgatavalt langenud. Helgeid päid leiab vast igast aastakäigust, aga ainult näpuotsaga.

     No rallisõit on ikka tihtipeale ainult arvamise/tunnetuses kinni. Ehk kes oskab võimalikult hea legendi koostada ja sellepärast nn amatöörrallidel juhtubki rohkem õnnetusi. Tehakse harjutussõite, aga tundmatus kohas noored sõidavad ikka mõned puud maha olgu nii proffid kui tahes.

    • Ja muide minu väljaviskamise katsega seoses mind kõrvaldati koolist nädalaks, kuna ma puudusin liiga palju 😀

    • Ma arvan, et teadmised jne ei ole seoses diplomiga.

     Mina näiteks olin viieline terve põhikooli, pingutama ei pidanud, õpiharjumust ei tekkinud. Keskkoolis oli juba keerulisem, sest läksin “eliitkooli”, kus tuli kodus ka õppida (põhikoolis pm kodus õppima ei pidanud, kõik jäi niigi külge). Lisaks 15-aastaselt elasin juba omapead ja eks sinna kulus ka energiat, mida oleks saanud kooli jaoks kasutada. Bakast jäi puudu I semester, sest sain väga heale erialasele t.kohale.

     Nüüd ei ole mul mingit diplomit vaja. Olen kaalunud baka lõpetamist, aga teisel erialal, sest enamik ainetest sai kunagi ju läbitud. Käin aegajalt kursustel, loen palju erialast infot ja tegelen sellega, mis päriselt meeldib.

 7. Näen blogimaastikul massiivset bitšimist.. Merjel on mingid põmmpeadest austajad, sina oled häiritud põmmpeadest üldiselt ja Mallukas norib mingi tibinaga tühja.

  Mis puutub meeste lollusesse, mis statistikast hästi silma torkab, siis ma arvan, et tegu on ühiskonna mingi arenguetapiga. Eestis. Ka täiesti mõistlikud inimesed riskivad oluliselt rohkem, kui ilmselgelt mõsitlik oleks. Ma ise samuti (kuivõrd mõistlik/tark ma olen, pole kindel, bakat pole, ülikool jäi pooleli) – kogu rügamine ja halvasti eesmärgistatud elukorraldus nagu nõuab, et ära siis vähemalt transpordi peale aega raiska ja kima kiiremini, ja sama päeva päikseline õhtu lausa karjub alkoholi ning karastava järvevee järele. Ülgse tahaks veidi puhata ja üpris pohhui on kõigest.

  Ma arvan, et kui inimestel hakkab midagi materjaalset hinge taha kogunema, niiet igapäevane mõte töökoha vahetusest või selle kaotamisest, ei tunduks enam maailma lõpuna, jõutakse mõelda ka rohkem enda ja ennast ümbritseva peale. Kõik see lõppeb ilmselt selle sama ühiskonna allakäiguga, kus inimesed muutuvad jälle liiga laisaks, mis kulmineerub mingi maailma tajumise vahetusega. Ning kõik algab jälle otsast peale.

  PS. Lõunamaa mehed on mulle alati kuidagi kahtlased tundunud, kuid Eesti naiste pärast ma eriti ei muretse. Vähemalt need, kes mind ümbritsevad on leidnud head mehematerjali ka Maarjamaa pinnalt.

  PPS. Nägin kogemata lõiku ajusurmaTV-st (TLC), kus mingi tibi oli pulmapeo jaoks lühtri ostnud, millel ei olnud pistikut otsas. Elektrik küsis pistiku paigaldamise eest $250. Aaaghhh… kui masendav.

  • “Arenguetapp” ei seleta seda, kuidas Eesti mõrvade ja riskikäitumise osas suudab kogu aeg maas olla ka Poolast, Ukrainast jms riikidest.

   Ja ma näen enda ümber väga paljusid Eesti mehi, kes ei ole lollid, vähemalt mitte päris läbinisti. Kaur, näed, suudab veel naljagi teha.

   • Aitäh. Mu häda on küll see, et ma võin nalja teha, aga naljast aru ma ise küll ei saa.

 8. No ja mis see $250 siis ära ei ole? Mul tuttav (õigemini tuttava eks-poiss-sõber) oli NYC-is elektrik, see kirjeldas sealseid värvikaid kliente, ja muuseas asjaajamise rahalist poolt. Mingi pisitöö eest paarsada taala võtta ei olnud probleem ei küsijale ega maksjale.

 9. Eks Eestiski oleks kasulik osata midagi praktilist teha. Baka olemasolu ei tohiks olla takistuseks.


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.