Näitan teile ühte feministi

dita

Inimesed kipuvad kogu aeg arvama, et feminism tähendab seda, et sa eitad oma seksuaalsust, vihkad sugudevahelist viisakust (mantli selga aitamist, uste avamist jne), IGATAHES vihkad mehi ja päris kindlasti leiad, et välimuse eest hoolitsemine tuleks ära keelata. “Sest kelle jaoks me ennast ehime? Vastassugupoole jaoks!” Ei, päris feministid ei arva nii, ainult hullud radikaalid. Muidu kipuvad neile neid seisukohti omistama teismelised poisid, kes naisi natuke nagu kardavad, eriti naisi, kes julgevad oma seisukohta väljendada.

Nii et täna näitan ma teile natuke ebastereotüüpsemat feministi. Ehk mõni saab aru, et see, et sa viitsid hommikul meiki teha ja paned kleidi selga, sest sa arvad, et see on ilus, ei tähenda mitte sugugi, et sa ei oleks feminist. Või see, et sulle meeldib oma mehe eest hoolitseda – tõenäoliselt meeldib talle ju sinu eest ka hoolitseda. Mulle meeldib ka vahel hommikuti esimesena üles ärgata ja pannkooke tegema hakata, ega ma selle pärast vähem feminist ei ole.

Nii et toon näite. Ma nimel eile öösel prokrastineerisin ja selle käigus lugesin intervjuid ja artikleid. Enamik teist ilmselt teab, kes on Dita von Teese – strippar (nad tegelikult eristavad strippareid ja burleskistaare, nii et ütleme siis nii, et postitantsu ta vist ei oska, tegeleb pigem erootikaga), ärinaine ja Marilyn Mansoni eks. Mina teadsin varem ainult seda, et ilmus järsku välja, abiellus ja lendas orbiidile. Et ta kannab väga ilusaid naiselikke riideid ja et talle meeldib väga ise süüa teha.

Mida ma ei teadnud, oli see, et nad olid enne abiellumist kuus aastat suhtes. Ja kui ta aasta pärast abiellumist jõululaupäeval minema astus, astus ta minema kaks kätt taskus. Või noh, mitte päris, sest kleitidel ei ole tavaliselt taskuid, ja tegelikult võttis ta kaasa nende kaks kassi, aga see oli ka kõik. Ta on pärit riigist, kus suurem osa naisi vahetaksid sellises olukorras ukselukud ära ja nõuaksid kohtus poolt varast – tema nõudis ainult seda, et Manson tasuks ise lahutuskulud (kuna lahutust algatati tema petmise tõttu) ja isegi sellega ei tahtnud mees kuidagi nõus olla.

Ta ei rääkinud otsesõnu ajakirjanduses lahutuse põhjustest, küll aga on ta rääkinud oma põhimõtetest. Muuhulgas ka seda, et päris mitmes suhtes on olnud pingeid, sest mehed tahavad, et ta koduseks jääks ja perele (= mehele) pühenduks, tema pole aga valmis oma karjäärist loobuma ja peab väga oluliseks seda, et tal oleks isiklik elu ja isiklik endateenitud raha. Samuti peab ta oluliseks seda, et ta jaksaks oma mänguasjade (ta kogub vanu USA autosid) eest ise maksta, ja tahab alati panustada ka elamiskuludesse, kuigi Mansoniga koos elades tundub poole toiduarve maksmine teistele ehk kerge overkill.

Lisaks usub ta muidugi seda, et burlesk ei välista feminismi, vaid, vastupidi, annab naisele võimaluse end tugeva ja sensuaalsena tunda, sest seksikus ja sensuaalsus ei tähenda veel mehest sõltumist, vaid eelkõige võimalust end naisena väljendada.

Nii et väike kokkuvõte. See, et sa teed mehele süüa, ei välista feministiks olemist. Ega ka see, et sa lased mehel poekotte tassida. Ega see, et sa kleidi selga paned. Feministiks olemise välistab see, kui sa arvad, et naistel ei peakski meestega võrdseid õigusi olema, et naised ei saaks nagunii rohkem ajupotentsiaali nõudvatel ametitel hakkama, et neile polegi hääleõigust vaja (piisab ju sellest, kui mees valimas käib), et on normaalne, et naised sama töö eest vähem palka saavad (sest nagunii pool ajast lobisevad omavahel või mõtlevad kleitidele). Kui sa nende viimaste asjadega nõustud, oled sa tõestifeminismivastane. Kui sa tahad ise otsustada, millal ja kellega sa suhtled või mis tööd sa teed, aga samas tahad ka oma kaaslase jaoks ilus välja näha ja teda vahel millegi armsaga üllatada, oled sa lihtsalt normaalne inimene.

dita2

Advertisements

27 kommentaari

 1. Ma ei saanud ikka aru. MIKS sa meikimise vastu oled???

  • Mu arust pole Rents siin kordagi öelnud et ta meikimisvastane on, vastupidi ütleb et kui sa teed meigi ja kannad kleiti siis võid sellegipoolest feminist olla.

   • Ära pane tähele, Kaur harjutab trollimist. Nagu näha, siis natuke tuleb juba välja. Tubli poiss, Kaur!

    • Trollimist ei saa harjutada – seda, kas oskad või siis ei oska.

    • Kuulake meistrit.

    • Räägid minust või endast? Eks neid meistritasemeid on erinevaid, aga ma pole kurb, et Sinu tasemeni ei küündi 🙂

 2. Ma ei mõista ehk feminismust nii sügavuti,kui multifilme, ent eelmise blogi kommentaariumis paelus mind paar huvitavat mõtet. Kaur – “Lapsevanem keerab teleka käima, istutab tited selle ette ja sisustab tekkinud vaba aja enda aoks.. AbFab – “Saepuru-Sass ja Sita-Aadu”

  • Ma tegelt püüdsin sellele järgneva vaba aja definitsiooniga ka nalja teha, vist ei tulnud välja. Aga no tore, kui meeldis, ja Sirks, jah.

   • pead paremini üritama 🙂

 3. Kusjuures keegi ei ütle ära heast õllest. Isegi laps mitte..

 4. Feminism tähendab, et naised saavad alateadlikult aru, et neil on ikka päris sitasti. Mõistus ütleb – ei taha olla teenendaja, tahan olla inimene.

  Kuid füüsiline tung jääb peale. Loodus võidab. Loodus on alatu naiste vastu. Loodus sunnib naised lapsi saama ja oma elujõudu-energiat ning isiksust kaotama.

  Need üksikud naised, kes suudavad selle orjastava tungi võita on hakkama saanud tõelise kangelasteoga. Aga nad surevad muidugi üksi. Nagu kõik vabad olendid.

 5. “Lapsesuu ei valeta”
  Raadiosaade. Reporter küsib lasteaias lastelt, et kas president peab olema mees või naine. Kõik lapsed arvavad, et mees, sest mees on tark.
  Pereväärtused. Inimeseks olemist nähakse ikka soorollide järgimises, alandlikus keskpärases elus, mis tagaks paremad võimalused ellu jääda. Orjameelsus ja küürutamine, püüd tavapärasuse poole. Pereinimesed soovivad, et nende lastest saaksid samasugused arglikud olendid nagu nemad.

  • Ei ütleks, et need pelgalt pereväärtused on. Täpselt samasugust, tühja ja ambitsioonitut elu elab ka enamik üksikuid ning sugugi mitte kõik pereinimesed. Perekonna olemasolu ei takista isikuvabaduste realiseerimist kui selleks vaid tahtmist on, samuti ei tähenda üksindus automaatselt vabadust. Asi on ikka inimestes endis kinni, mitte “süüdi on perekond”.
   Võrdõiguslikkus on aga tõesti oluline ilmselt vaid osale ühiskonnast, ülejäänud ei näe selle järgi vajadust.

 6. See mida kirjeldab autor, on võrdõiguslikkus, mitte tänapäevane feminism. Teise laine feminism, mis võitles naiste võrdse kohtlemise eest töökohal ja ühiskonnas, leidis aset 60ndatel kuni 90ndatel. Paljud teise laine feministid arvavad, et praegune kolmanda laine feminism ei vääri seda nime, sest nad ei võitle enam võrdõiguslikkuse, vaid privileegide pärast. Täpsemalt siis keskendudes nendele aladele, kus nende arust on meestel rohkem privileege (poliitika, teadus, sookvoodid, affirmative action), aga vaikides maha need võrdõiguslikkuse murekohad , kus naistel on märksa rohkem privileege või palju tugevam toetusvõrgustik (kool, ülikool, kohustuslik ajateenistus, koduvägivald, kodutud, 8% suurem palk 22-31 vallaliste seas, lahutusseadustik). Põhimõtteliselt tänapäevane feminism kohati juba suurendab aktiivselt sugudevahelist ebavõrdsust.

  • Jõuame vana hea mõistete defineerimise juurde, ehk siis kui öeldakse “feminism”, siis keegi pole enam kindel, mida selle all mõeldakse.
   Ilmselt on tõesti targem kapituleeruda ja ennast võrdõiguslaseks kutsuda. Sest ma tegelt ka leian, et kaevuri elu on nõme ja see, et mehed ennast surnuks töötavad, ka eriti tore pole.

   • Olen sinuga nõus, Ab, et “feminism” on üpris kulunud klišee. Mida definitsiooni parandamiseks teha? Arvan, et pole vaja meeste ja naiste vahelisi suhteid liialt vastandada.

    • Vaba valik.

   • Eesti ülikoolides õpetatakse akadeemilisel tasemel soouuringutega tegelejatel selliste vaatenurkadega inimestel end võrdõiguslikkuse toetajana defineerida; feminismi kasutatakse ka, aga üsna ettevaatlikult, kuna väljaspool akadeemilist maailma st laiemas ühiskonnas on see sõna omistanud pigem varasema “radikaalse feminismi” tähenduse. Noh, et kõik sõnumi vastuvõtjad dekodeerivad seda erinevalt ja nii…

    Aga muidu, ma koordineerisin ühel veidral perioodil oma elus kaevurite elamistingimusi ja töötingimusi. Firma, kes mu palkas, on 2005. aastast värbamisel 1-kümnest-olgu-naine tehnikat rakendanud. Tänaseks on need naised paljuski kommuuni koristajad, kokad ja korrapidajad, musta töö tegijate seas on naisi vähe. Miks? Nad nõudsid miski toreda ühingu vahendusel endale välja lühemad tööpäevad, väiksema füüsilise koormuse (kuna suutsid kohtunikule ära tõestada, et naistel on väiksemad musklid ja neid nii suureks arendada, et meestega võrdne olla, on üldse võimatu või kui ka saaks – kole vaadata), pea aastase emapuhkuse (Okeaania kontekstis ennekuulmatu) ja sama palga, nagu kuttidel. Ja need naised kutsusid ennast feministideks. Fucked up.

 7. Ärgem ajagem segi võrdõiguslust ja feminismi. Esimese seisukoht seisneb s a m a töö eest võrdse palga ja puhkusepäevade saamist. Teine seisukoht eeldab täiesti uue suhtemudeli loomist?

  • Kust see geniaalne teooria nüüd siis?

   • Miks, oh miks peab selle aju toimimisse isegi kuidagi üritama süveneda?

    • Kui nii tahate?

 8. Paluks ülevaadet kronoloogiliselt, mis värk on: lugesin Merje blogi, et mingi tüli mallukaga, seejärel vaatasin, et Merje blogi top100 arvestuses on langenud 7. kohale ja malluka blogi 32. kohale. Aitäh.

  • Kas sa päriselt käid kuskil blogide populaarsust vaatamas? Kas seda tehakse ikka veel blogtrees?

   • Käisin küll, jah. Lihtsalt erialaline huvi tekkis.

  • Ma julgen arvata, et asi on lihtsalt selles, et Mallukal ja Merjel on eelkõige püsilugejad, kes ei sisene sinna blog.tr.ee keskkonna kaudu – täiesti võimalik (suisa üsna tõenäoline), et blog.tr.ee ei loe lihtsalt siis neid külaskäike. Või tõesti piisab blog.tr.ee jubinast lehel, et kaunter käiks?

 9. Kõik su hullud on jälle tärganud. Ma juba lootsin…ehkki tean, et optimism on alati ülepakkumine. 😀


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.