sport

Oh neid hipisid küll (Ashtanga)

Raiskasin just seitse minutit oma elust, et õppida, kuidas joogas õigesti hingata, nii et loomulikult tahaksin ma, et teie seda sama teeksite. Kirsiks koogi peal on see, et ta õpetab, kuidas genitaalide taga olevaid lihaseid pingutada ja räägib sellest, kuidas selle + õige hingamise koosmõjul tekib palavikulaadne kuumus, mis toksiine hävitab. Ehk siis igaõhtused tõsiteaduseminutid.

Kui alguses oli minu teooria, et proovi lihtsalt hingata nagu Darth Vader, siis pärast selle video vaatamist … sain ma aru, et olen igati õigel teel ja võin vabalt sama rada edasi lasta. Kui nüüd see ka sisse kuluks, millal sisse ja millal välja hingata, siis küll oleks hea – aga iseenesest järgib see seda sama vana head loogikat, et pingutades või edasi venitades hingatakse välja. Meditatiivne on see selle pärast, et ideaalis peaks siis iga liigutus olema täpselt kas üks sisse- või väljahingamine, teatud poose hoitakse teatud arv hingetõmbeid, aga kõik on täpselt paigas. Lähed tundi Hispaanias või Californias, tundi võid ikka täpselt ühtviisi kaasa teha (kuigi üldiselt teeb igaüks oma tempos, sest igaüks hingab erineva kiirusega). Mind ajavad segadusse need kohad, kus tuleb allavaatavat koera viis hingetõmmet hoida – aga tegelikult viis ja pool, sest sa alustad seda välja hingates, aga järgmisesse asendisse hüppad ju sisse hingates, st nii alustad kui lõpetad allavaatava koera välja hingamisega. Ja noh, sellised asjad on olulised, sest neid harjutusi on hulga normaalsem teha, kui on rütm sees. Kehalukud on iseenesest päris head – ainuüksi kehapinge hoidmine terve see tund aega järjest on omamoodi pingutus.

Näitan seda ka, kuidas see peaks käima, kui inimesed oskavad seda teha (mulle meeldivad need harjutused, mis algavad ca 49:30 – tuletan meelde, et selle seeria harjutused on need, mis peaksid kõigile tavainimestele sobima, kui järjekindel olla, mitte ainult kehaväänajatele). Läks jupp aega, et aru saada, et kui õpetaja siin videos ütleb “inhee” ja “ekshee”, siis need on tegelikult sisse ja väljahingamine, mitte sanskritikeelne podin. 😀 Need võimlejad siin videos on selle pärast kõik nii heas vormis (ja taimetoitlaste kombel saledad, et mitte öelda hirmutavad), et nad on tegelikult ise joogaõpetajad, kes parajasti guru juures tunnis on. Ja see on siis algajate versioon, vaadake näiteks, kuidas siin korrektselt kättekõverdusse liigutakse ja kuidas ülesvaatavas koeras tegelikult põlved (ja põhimõtteliselt jaladki, peale jalalabade) maad ei toeta, vaid hoitaksegi end kerelihastega. Ja kuidas toimub ülesvaatavast koerast allavaatavasse üleminek, st kuidas jalalabad seal liiguvad. Kui see seeria selgeks saab, saab edasi liikuda selliste harjutuste juurde (vt ka seda joonist näiteks). Ütleme nii, et arenguruumi on. Ja see on üks põhjustest, miks ma isegi võiks Tallinnasse kolida – seal oleks kindlasti ka selliseid trenne, kus saali ees on juhendamas ja ette näitamas ja sind õrnalt paika lükkamas kergelt hipsterlik krunniga heas vormis mees.

Üks kommentaar “Oh neid hipisid küll (Ashtanga)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.