ainult möliseks

cb32fb8ac347873edc0fb51000253626

Üks sõber küsis minu käest, mis postitus mul Ekspressi läheb, ja kui ma ütlesin, et see, kus ma Tõnn Sarve kallal mölisesin, palus ta täpsustada, sest ma mölisevat ju ometi kogu aeg kellegi kallal ja tal ei tule kohe meelde. See, mu kallid sõbrad, on üks äärmiselt alatu laim, mitte põrmugi parem pidevalt hapu näoga passivast sidrunist. Enda arvates räägin ma kogu aeg toredatest vanadest headest aegadest, spordist (ja toredatest sportlikest inimestest), isegi Oprah’st, ei ole siin katki midagi.

Aga kui ma mõtlen selle teise loo peale ka, mis mul hiljuti ajakirjandusse edasi läks, siis ega ma päris rahul ei ole. Blogiformaat on blogiformaat ja kui see teise konteksti panna (muidugi tihti lisaks veel ka nüsituna ja vähemalt osaliselt kastreerituna), tundub see lihtsalt vale, sest see on hoopis teisiti kirjutatud kui tavalised artiklid. Blogipostituse mudellugejaks on inimene, kellel on teatud eelteadmised ja kes suhtub kirjutajasse sõbralikult – blogija saab kirjutada peaaegu semutsevalt, lubada endale rõvedaid nalju, emotsioone ja viiteid teistele tekstidele, lootes selle peale, et lugeja saab aru. Enamasti saabki, kuigi ka siin olen ma saanud vihaseid kommentaare inimestelt, kes ilmselgelt ei saa aru, et nad loevad kellegi blogi, mitte uurivat ajakirjandust, mille põhieesmärgiks on infot võimalikult objektiivselt edasi anda. Blogis võid sa kirjutada nii mitu kilomeetrit, kui parajasti torust tuleb, ja kõige hullem, mis juhtuda saab, on see, et inimesed ei viitsi lugeda. Ajakirjaniku mudellugeja on piiratud teadmistega, ükskõikne või pigem negatiivselt meelestatud ja valmis otsima viiteid Keskerakonnale või sellele, et autor on subjektiivne, kallutatud ja kinnimakstud. Lisaks ootab ka teatud pikkust, millega ta harjunud on. Ja noh, blogipostitus ongi alati subjektiivne ja ei üritagi midagi muud olla. Nii et selge see, et tekib teatud tunnetuslik ebakõla*. Mu avalik kiri Sven Lõhmusele on vist see ainus erand, mis näkku ei karjunud, sest huumor on ikka huumor, seda on lihtsam vastu võtta.

Aga tegelikult ka, ma olen täiega positiivselt meelestatud ja armastan inimkonda, sealhulgas selle peenisega liikmeid. Ja kui ma sel nädalal eriti ei blogi, on see tingitud sellest, et mul on trennis kestvusnädal ja ma olen kogu aeg täiesti KURNATUD, mitte pole ma kuskil rinnahoidjaid põletamas ja karva kasvatamas.

Peace out.

* Ei, ma ei kavatsegi “kognitiivne dissonants” kirjutada.

Advertisements

17 kommentaari

 1. 😀 Ajakirjandus ja tema formaadid. Jah, õlad eelkõige! Ja ei olegi mõeldud, et keegi peale R. aru saaks. 😀

 2. See sind ei häiri väheke, et sinu postitust kasutatakse labaseks juba jahtunud süte uuesti lõkkelepuhumiseks klikkide saamise nimel? Ma saaks aru, kui politsei alles tegeleks sellega, kuid nad juba lõpetasid kõik ära ja midagi aktuaalset sealt rohkem oodata pole ju.

  • Haha, ma ju isegi ei teaks, et seda nii kutsutakse, kui sina siin ei kireks. 😀 Aga kui see oli nüüd siiras pingutus mind häirida, siis ei häiri mind eriti, mida keskmine kommenteerija arvab kuskil ajalehesabas, mina ise tean, et luba mu postituse kasutamiseks küsiti kohe pärast selle avaldamist, kahjuks trükiajakirjandus (eriti kord nädalas ilmuv) on juba kord selline pisut aeglane. Need, kes mind loevad, teavad, millal see kirjutatud on – ja kõik, kelle IQ kinganumbrist madalam ei ole, saavad seda soovi korral siit kalendrist vaadata.
   P.S. Minu klikke ei mõjuta too lehelugu kuidagi, sest mu blogilinki ei tohiks seal artikli juures olla (küsiti, kas tahan seda sinna, vastasin, et mul pole vaja siia nii lolle inimesi, kes isegi guugeldamisega hakkama ei saa), ja tänase päeva statistikagi näitab, et isegi keskmisest veidi vähem on täna lugejaid olnud ja põhiliselt on need tulnud samast kohast, kust alati – kuigi tänu sinule avastasin nüüd, et mulle on perekoolist viidatud. 😀

   • Ära võta nii isiklikult kõike, mind ei häiri absoluutselt, kui sina saad rohkem klikke, kuna sul on normaalne blogi mis väärib seda. Ma räägin sellest, et sind minu meelest kasutatakse ära ja ma ei kannata meedia poolt nende arust müüvamate sündmuste kunstlikult pinnalhoidmist ja korduvat “tilgutamist” ilma mingi mõtteka lisainfo pakkumiseta. Värk selles ongi, et küsimise ajal oli see juhtum aktuaalne, nüüd aga enam mitte eriti ja päevakajaline kirjutis aegub.

    • Esmalt küsid, et “kas sind ei häiri, et sind labaselt ära kasutatakse” ja kui ma ausalt vastan, siis ütled, et ei tasu kõike isiklikult võtta. Okei siis. 😀

     Üldiselt ei näe ma põhjust ei öelda, kui mõne mu postituse kasutusõigust ära osta tahetakse, kui seda just mingil mulle mittesobival eesmärgil (a la alkoholireklaam või lasteporno) kasutada ei taheta.

    • Tead, mida iganes. Kui sa ei võtnud seda isiklikult, siis mina küll ei saa aru sinu vastuse sissejuhatusest ja üldisest sõjakusest. Ma ei arva ka, et mul oleks selle koha pealt mingi paus lugemisoskusega, nagu sinul oli selles klikkide küsimuses. Inimene räägib väga selgelt meediaväljaandest, sina võtad pähe, et jutt käib sinu blogist – aga oh ei, ei mingit isiklikult võtmist kuskil. Eks ole õnnelik oma rahaga siis, sest kindlasti ju Ekspress Grupp kuskil oma väljaannetes alkoholireklaami ei tee.

    • Ohoh. Ja siis öeldakse, et Eesti mehed pole emotsionaalsed. 😀

 3. Minu arvates mõtles seeru seda, et ajalehed koguvad klikke reklaamiandjatele näitamiseks, et nad ikka väga loetavad on, ja sinu lugu oli neile ka vaja klikkide kogumiseks. Arvan et ta ei mõtelnud blogi vaatamisi.

  • Väga õige selgitus.

 4. Mul on selle sõbralikkusega mõnikord probleeme. Mitte sinu puhul. Küll aga näiteks kõikide kirjutavate koolmeistrite puhul. Tuletan endale kogu aeg jõuga meelde, et konkreetse blogi taga on tõenäoliselt tore ja südamlik inimene, mitte… eee… kibestunud haridusametnikust verivaenlane.

  Nii et ära oota oma lugejatelt liiga palju.

  • hmm, pehkindpriimula blogis oled sa küll päris sõbralik olnud.

   • No ta tuletab endale kogu aeg jõuga meelde, dohh =)

    • vvn, jah, ja ilma naljata. Tegelikult on kõik pedagoogid, keda ma tean, nii mu laste õpetajad kui niisama tuttavad, väga toredad inimesed. Eriti veel need, kes laste koolivälise huviharidusega tegelevad. Aga süsteem ise on (kohtati) läbinisti õudne.

     Eks see on kõikide suurte süsteemidega nii. Mu endine tööandja näiteks, mitusada tuhat inimest. Kõik eraldi võttes hirmus targad ja suheldes mõistlikud. Aga kokku andsid organisatsioonina täiesti ebainimliku monstrumi.

     Siin kirjutan sest lihtsaks viitamaks, et mitte kõik lugejad pole sõbralikud. Mõni loeb hoopis seetõttu, et vihkab feministe / tartlasi / kaljuronijaid / lätlasi vms.

    • Kaur, kas sa reaalselt usud, et keegi viitsib KALJURONIJATE vihkamisele sedavõrd pühenduda, et hakata LUGEMA? Nad räägivad jah, et alpinistid on keskmisest intelligentsemad, aga ikkagi …lugema … Ah, ok, ekstreemharrastused, jajah.

 5. Jah, sest Rents on nii loll ja ei teagi, kuidas ajakirjandus töötab ning millal teda võidaks ära kasutada. Aitame teda.

 6. Jah. Ja WTF!


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Kategooriad