esp · prantsuse keel

Keeleteemalised mõtisklused

Mind vahepeal ikka üllatab see, KUI sarnased hispaania keele konstruktsioonid on. Seekord avastasin, et nii, nagu meie saame öelda, et “see mees on oma elu jooksul rohkem viina joonud kui sina piima,” ütlevad hispaanlased täpselt sama konstruktsiooniga “he visto más gente enferma que vosotros comidas calientes”. Inglise keeles pole ma selle konstruktsiooniga kokku puutunud ja prantsuse keeles leidsin ma esimese hooga ainult mingeid lauseid teemal “J’ai vu plus d’horreurs sur cette planète que tu n’en verras dans toute ta vie., “mis pole päris see. (Nodsu, ütlevad nad nii ka, nagu ma silmas pean?)

3 kommentaari “Keeleteemalised mõtisklused

  1. ei tea pead anda, aga kui ma üritasin mõttes selliseid lauseid teha, ei kukkunud ükski loomulikult välja. mulle tundub, et sõnade lühenemise kõrvalmõju on pr. keeles see, et vastukaaluks hoiavad nad vähemalt lauses kõiki sõnu hoolega alles ja ellipseid eriti ei harrasta. nt asesõnu pruugivad nad palju suurema hoolega kui itaallased või hispaanlased (ühest küljest arusaadav, sest muidu polekski häälduses aru saada, mis pöördes verb on, aga teisest küljest on mõni teine keel sellisel juhul ka verbivormide erinevused pikalt saatnud).

    1. üks põhjus ongi ehk see, et kuna neil on sõnades häälikumuutuste tõttu silpe väheks jäänud, siis ei taha nad sõnu lausetest välja jätta – rütmi mõttes on liiga vähe silpe sama ebamugav kui liiga palju. Aga teiseks on nende keelekorralduse traditsioon igasuguse mitteklassikalise suvalisuse vastu minuteada karmim kui hispaanlastel-itaallastel. Võta või nende ülilatiniseeritud ortograafia. Või see, kuidas neil deminutiive eriti ei ole. Ja see, kuidas artiklitega ringikäimise kord on rangem kui nt itaalia keeles.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.