Keeleteemalised mõtisklused

Mind vahepeal ikka üllatab see, KUI sarnased hispaania keele konstruktsioonid on. Seekord avastasin, et nii, nagu meie saame öelda, et “see mees on oma elu jooksul rohkem viina joonud kui sina piima,” ütlevad hispaanlased täpselt sama konstruktsiooniga “he visto más gente enferma que vosotros comidas calientes”. Inglise keeles pole ma selle konstruktsiooniga kokku puutunud ja prantsuse keeles leidsin ma esimese hooga ainult mingeid lauseid teemal “J’ai vu plus d’horreurs sur cette planète que tu n’en verras dans toute ta vie., “mis pole päris see. (Nodsu, ütlevad nad nii ka, nagu ma silmas pean?)

Advertisements

3 kommentaari

  1. ei tea pead anda, aga kui ma üritasin mõttes selliseid lauseid teha, ei kukkunud ükski loomulikult välja. mulle tundub, et sõnade lühenemise kõrvalmõju on pr. keeles see, et vastukaaluks hoiavad nad vähemalt lauses kõiki sõnu hoolega alles ja ellipseid eriti ei harrasta. nt asesõnu pruugivad nad palju suurema hoolega kui itaallased või hispaanlased (ühest küljest arusaadav, sest muidu polekski häälduses aru saada, mis pöördes verb on, aga teisest küljest on mõni teine keel sellisel juhul ka verbivormide erinevused pikalt saatnud).

    • Ma ise ka mõtlesin, et kõlas kuidagi väga valesti, kui proovisin peas moodustada sellist asja.

    • üks põhjus ongi ehk see, et kuna neil on sõnades häälikumuutuste tõttu silpe väheks jäänud, siis ei taha nad sõnu lausetest välja jätta – rütmi mõttes on liiga vähe silpe sama ebamugav kui liiga palju. Aga teiseks on nende keelekorralduse traditsioon igasuguse mitteklassikalise suvalisuse vastu minuteada karmim kui hispaanlastel-itaallastel. Võta või nende ülilatiniseeritud ortograafia. Või see, kuidas neil deminutiive eriti ei ole. Ja see, kuidas artiklitega ringikäimise kord on rangem kui nt itaalia keeles.


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

  • Rubriigid