Praktiseerime

Nüüd on siis praktika esimene nädal läbi ja koos sellega ka täpselt pool kogu koolitusest tervikuna. Sattusime täitsa ägedasse firmasse. Ma ei tea, kas nad tahaksid, et ma neist kirjutaksin, nii et ütlen siis lihtsalt, et tegu rahvusvahelise suurfirmaga ja meie korrusel on ka hästi mitmekesine seltskond. Täna näiteks avastasin end “blin” ütlemas, kui pastakas maha kukkus, sest oleme ühes ruumis muuhulgas ühe Läti venelasega. Külge hakkab.

Algas kõik muidugi suurepäraselt, nagu mul ikka – suutsin esimesel päeval hiljaks jääda. Ja mitte niisama hiljaks, mis juba iseenesest on halb, esmamulje jne, vaid tehnilistel põhjustel, st ei saanud keerulise IT-maailma haldamisega hakkama. Vaatasin nimelt google mapsist, mis bussiga ma praktikakohta saan, see ütles, et tule maha peatuses X ja kõnni 200 meetrit. Tulin mina peatuses maha, vaatasin, et huvitavalt vale majanumber on otse ees, võtsin telefoni välja – ja avastasin, et tegelikult on sellest peatusest praktikakohta 2,9 km. Kusjuures täpselt praktikakoha ees on ka bussipeatus ja see sama buss, mille pealt ma maha ronisin, sõidab kenasti sinna välja. Väga piinlik.

Esimene nädal möödus põhiliselt igasuguse tarkvara paigaldamise ja enda maailma asjadega kurssi viimisega. Näiteks öeldi esimesel päeval, et tasub vähemalt algtasemel SQL-ist, HTML-ist ja Javascriptist aru saada, nii et guugeldasime innukalt kõiki neid asju, mida me veel õppinud pole. Päris palju jäi veel guugeldada, küll see internet on alles suur.

Samuti tutvusime esimesel nädalal uute peaaegu-et-kolleegidega. Kõik on väga sõbralikud ja abivalmis. Kuigi üks mees tuli mulle köögis ligi, tutvustas end ja küsis, kas ma olen ikka aru saanud, et kui ma IT-alal tööle tahan hakata, siis eraelu mul enam ei ole. Ma hakkasin selg ees köögist välja taganema, ta hüüdis mulle veel järele, et ma veedan varsti kõik õhtud kodus õppides.*

Ahjaa, juhendajaga on meil ka täiega vedanud. Ma mõtlesin, et ta on üsna otse koolist tulnud, sest ta näeb nii noor välja, aga selgus, et tegelikult on ta täiesti iidne, st minuvanune. Aga ta on kõrgest east hoolimata täiega äge. Esiteks on minu egoistlikust seisukohast kindlasti lahe see, et ta on iseõppija, st tal pole formaalset akadeemilist tausta, mis meiesugustelegi lootust annab. Ja teiseks on ta selline tüüp, et ta räägib oma teemast nii entusiastlikult, et sa saad kohe aru, et talle päriselt meeldib see, millega ta tegeleb. Kolmandaks viitsib ta küsimustele alati vastata ja selgitab põhjalikult. Nii et vähemalt esimese hooga tundub küll, et oleme sattunud kohta, kus võiks päriselt targaks saada, kui ise ka natuke pingutada. Nüüd on mul selleks õnneks aega ka, nagu ma kohe selgitan kõigile mittetõlkemaailma inimestele äärmiselt igavas lõigus, nii et ärge teie siis lugege. Tahtsin lihtsalt tööasjadest ka rääkida ja ei viitsinud eraldi postitust teha.

* Omamoodi on sel härrasmehel kindlasti õigus. Mul oli siin näiteks just täiesti kohutav kahenädalane periood. Nodsu põhjendas hiljuti halbade tõlgete tekkimist sellega, et projektijuht käib pinda ja siis võetakse tõlketöö vastu, kuigi end pädevana ei tunta ja kiire on jne. Mina kortsutasin veel kulmu, sest minu tavalises büroos käib nii, et Krissu pakub mulle tööd, ma ütlen, kas see tundub mulle sobiv teema või mitte. Kui on sobiv teema, siis ta uurib, millal ma selle valmis saaksin. Koos vaatame, kas õnnestub end ajalimiiti mahutada või mitte. Ja ALATI loeb keegi teine selle veel üle, sest see iseenda toimetajaks olemine ei ole ikka õige asi. Aga nüüd juhtus mul endal nii, et jaanuaris pakuti tööd, ma ei tahtnud võtta, sest tahtsin koolile keskenduda ja niigi on kiire. Tüüp pressis, rõhutas, et no ainult viis lk päevas ju ja palju kordusi (teate küll, tõlkemäluprogrammid, särgid-värgid) ja kõik jutud, nii et andsin järele ja võtsin vastu. Kui kätte sain, oli esimesel lehel märge, et pean ise toimetama ka, mis on täiesti absurdne, tegu on tehnilise tõlkega, vähemalt tehnilise toimetaja käest võiks selline asi ju läbi käia. Nii et lõpuks oli ikka nii, et kuna töö viimane osa oli hoopis teist masti, tõlkisime siin kogu perega (õnneks teavad korterikaaslased kahepeale üsna palju nii serverite toimimisest kui ka sellest, millal on okei “liitmik” öelda ja millal mitte), õigeks ajaks valmis ei saanud, pidin pikendust küsima ja ikka rabelesin öösiti tõlkida ning suutsin muuhulgas näiteks oma treeningpartneri pikalt saata, kui ta väsinud printsessi õrnade tunnetega piisavalt ei arvestanud ja teda pingutama sundis.

Ja võin kihla vedada, et ei mäleta keegi hiljem, et ma selle töö üldse ainult survestamise ja meelitamise peale vastu võtsin, meelde jääb ainult see, et “lubas teha, aga näed, õigeks ajaks valmis ei saanud”. No ja selge see, et selle kõrvalt eriti õppida ei jõua. Peab hakkama karmilt ei ütlema sellistele asjadele. Nüüd õnneks peakski saama praktika lõpuni välja lisatööga üsna rahulikult võtta ja päriselt programmeerimisele keskenduda. See on veidi põnevam ka. Täna näiteks tegime ise servletti, äge ju. Aga selleks, et siin targaks saada, peaks TÕESTI igal õhtul kodus natukenegi end täiendama. Kui ainult päeval mingeid asju vaadata ja mitte tausta juurde otsida, olen mina küll üsna segaduses hiljem. Nii et saan veel hullemaks nohikuks hakata, kui ma senini olin.

Advertisements

10 kommentaari

 1. oskad sa linkida, millal ma sellist juttu täpselt ajasin? selle üle olen kindlasti vingund, et projektijuht käib pinda, aga ma ise olen viimastel aastatel ka üsna edukalt sõrgu vastu ajanud. piisavalt suur laiskus aitab halbade tõlgete tegemise vastu. (kuigi jah, tõenäoliselt lõppeb asi sellega, et asja võtab vastu keegi, kes on lihtsalt süüdimatum.)

  • Ei mäleta, minu blogisabas hiljuti, aga see oli teoreetiline jutt, mitte just sinu enda kohta. Pigem, et ‘paljud’ annavad järele ja tulemus on kesine.

 2. Vanasti, s.t. enne google mapsi, inimesed küsisid kaassõitjatelt abi õige peatuse leidmiseks. Toimis paremini.

  • Ma elasin ka nii, aga Tallinnasse rulles avastasin, et google maps on ideaalne abimees. Nüüd siis avastasin, et mitte siiski päris. Kõige naljakam on see, et õhtul selgus, et korterikaaslane käis nädala eest samas hoones ja oleks osanud ise peast öelda, mis bussiga ja kuidas. 😀

   • regio / delfi kaart http://kaart.delfi.ee on korrektsem. Ma olen ise ka google mapsi tõttu nagu loll õigel ajal vales kohas olnud.

 3. Mul on palju tuttavaid itikaid, kes on väga edukalt paljunenud, nii et kindlasti saab eraelu ka olla.

  Normaalne palk muide annab rohkem vaba aega. Kui sul on võimalik plaatijale 10 eur/m2 osta või mis see värske näide oligi, siis tema plaadib, sina eraelad. Kui sul seda raha pole, siis plaadid ise ja aidaa eraelu, sest potentsiaalne partner veedab samal ajal aega itikaga, kel eraeluks aega.

  Küll on tõsi see, et inimestele MEELDIB õppida, nii et kui neil on töö, kus SAAB õppida, siis nad võtavad ja ÕPIVADKI, ja ka vabast ajast.

 4. A ikkagi. Kas teooria ja praktika jooksevad omavahel kokku? Kas teooriast oli kasu? Kui te servletti kirjutate, siis vist jah?

 5. Mul tunne, et eraelu puudumise all mõeldakse, et see on avalik ehk jälgitav, suurfirmades on su telefon ka jälgitav ja manipuleeritav turva spetside poolt.
  Mingi Tallinna transa kaat on ju ka olemas kuus kõik kellaajaliselt kirjas
  http://soiduplaanbeta.tallinn.ee/index.html

 6. Mind on google kaardirakendus Tallinnas ühistranspordiga sõites valesse kohta viinud siis, kui ma ise tänavanime teisega segamini ajasin (majanumber jäi samaks). Mõlemal tänaval oli majas umbes number 60 matusebüroo, lihtsalt üks oli ühes Tallinna servas, teine teises.
  Et siis viga ei ole ikka Google Mapsis vaid ühes teises tihendis 😛

  Autoga sõites on seal vist mingi see probleem, et ajutisi liiklusolukordi ja BUs-iradu ei kajasta Googe Maps teps mitte. Ja metsavahetaludesse on mõttekam Regioga navigeerida.

  • Minu puhul polnud selles asi, kontrollisin veel hiljem üle. Sait ikka lihtsalt valetab otse näkku.


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Kategooriad