art

Tervitan Martinit Saaremaalt!

Sõitsin mina täna bussiga. Uskuge mind, pooled head lood Tallinnas algavad selle lausega. Sõitsin mina täna bussiga, oli pühapäeva lõuna, nii et loomulikult oli bussis ka kaks juba/veel täis meest. Üks neist selline neandertaal, kui viidatud kultusfilmi sõnavara kasutada – näost näha, et kõige arukam pole. Teine oli täitsa okei ilmega (ja ajas normaalsemat juttu), kuigi oli kaetud selliste tätoveeringutega, mida väljaspool vanglaseinu väga tihti ei tehta – näete, ei saa diskrimineerida, tema oli normaalsem selles grupis.

Igatahes. Esmalt pakkus neandertaal vastas istuvale vene vanamehele õlut ja seletas talle, et rääkida tuleb ikka eesti keelt, sest me elame Eestis. “Aga tegelikult mulle venelased täiega meeldivad, enne tulgu siia venelased kui pagulased.” (Vene pagulasi ei mainitud, see ilmselt pole võimalik variant.) Sinna otsa saime muidagi kuulda, kuidas ta käib Rootsis tööl (“ainult mingid liinitöölised käivad Soomes, praegu käivad ikka KÕIK normaalsed inimesed Rootsis”) ja kuidas seal olevat mingi neeger kedagi vägistanud. Ja teate mis??? (Rahvas ootusärevalt:”MIIIIIS???”) See neeger oli pagulane!!!

Nagu Jeesus Maria, ma mõtlesin, et ei saa enam hullemaks minna. Aga alati saab! Järgmiseks üritas tüüp minuga juttu alustada, aga ma teesklesin, et ei kuule, ja olin ninapidi nii sügaval telefonis, et oleks peaaegu sinna sisse vajunud. Nii et minust läks see kirves mööda. Küll aga astus samal ajal bussi üks musta patsiga noormees ja istus pahaaimamatult Tõelise Eestlase vastu.

“What’s your name?”

– “Martin, aga minuga võib vabalt eesti keelt rääkida.”

“Ahsoo, ma vaatasin, et sa oled nii tõmmu, nagu mingi pagulane.”

– “Ei, ma olen Saaremaalt.”

“No aga kus sa TEGELIKULT sündisid? Sa näed täiega välja, nagu sa oleksid Brasiilias sündinud!” (Mina ka ei tea, kuidas sünnikoht nahavärvi mõjutab, mitte geneetika, aga no minu arust nägi Martin välja nagu tavaline eestlane, mis sellest, et tumedate juustega.)

Mul oli selle aja peale vaesest Martinist juba täiega kahju, kuigi ta ise tundus asja pigem huumoriga võtvat. Õnneks käskis neandertaali sõber ka tal suu kinni hoida, saime viimased paar peatust üsna vaikselt sõita. Martin tuli isegi minuga samas peatuses maha, ma pidin NII palju vaeva nägema, et mitte tema käest küsida, kas ta on ikka PÄRIS kindel, et ta Brasiiliast ei ole. Meenub kohe Sander Õigus, oma jutuga sellest, et inimesed ei julge enam solaariumiski käia (tal on muide ka teine naljakas video Saaremaal käimisest):

Kunst ikka inspireerib elu ja elu inspireerib kunsti. Igatahes ma loodan, et sul läheb hästi, Martin.

10 kommentaari “Tervitan Martinit Saaremaalt!

 1. Saaremaa ranniku lähedal läks 16. või 17. sajand üks suur Türgi laev põhja, aga nii, et pea kogu meeskond pääses eluga. Ja noh, jäid loomulikult Saaremaale elama. Ma küll ei suuda allikat meenutada, aga saarlaste üle keskmise tõmmusus olevat just selle sündmuse tagajärg. Vähemalt geneetikud on nõnda tuvastanud.

  Seda on muidugi juba keerulisem öelda, kas ühe keskmise eestlase jaoks on selle näol tegemist otseselt pagulastega seotud nähtusega või on nelisada ja enam aastat juba piisav aeg, et muutuda pärismaiseks…

  1. Ahh, ma tänan! Ma olen ema poolt Saare juurtega ja kogu sealpoolne liin pruunisilmne. Räägitakse mingit legendi tõmmust mehest, kuidagi oli jõutud arvamisele, et äkki hispaanlane? Ja pakuti hoopis hilisemaid põlvkondi, aga kirikukirjad ei ole seda sinnamaani, kuni neid kirikukirju lugeda saab (19. saj ja natuke 18. sajandit ka) kinnitanud. Aga ma arvan, et see Türgi versioon on vägagi reaalne. Emal on albumis noorepõlve portreed, tema enda pildi all on lustakas allkiri “tütarlaps Türgist” ja onu portree taga “noormees Mongooliast”. Kuni minu põlvkonnani on kõigil ema õdelel-vendadel, vanaisa õdedel-vendadel jne põlvkondi pidi tagasi olnud tõmmu jume ja pruunid silmad.
   Seda tilgakest Türgi verd on hoolega kohaliku heleda verega segatud, nii et pruunisilmne liin on väga õhukeseks kulunud (mina ja õde oleme viimased, meie lapsed on juba plassi jumega ja sinisilmised).
   Igatahes ma täitsa julgen ennast peale neljasadat aastat tubli veresegamist juba eestlaseks nimetada 😀
   Tänan veelkord, ja kui peaks see Türgi laeva hukkumise allikas meenuma, võib teada anda.

   1. Otsisin, aga ei leidnud. Arvatavasti on see mingi molbimaja bakatöö mis seda uuris, aga küllap on siseministeerium need kõik nüüdseks salastanud. Tänavarahutuste vältimiseks vms:)

   2. Mu põlisest saarlasest vanaisa oli ka nii tõmmu, et suviti oli ta näonahk tumepruun. 🙂 Meie suguvõsas räägitakse ka seda laevahuku juttu.

   3. Haaaa! Minu ebaeestlaslikult tumedad silmad on samuti Saaremaalt pärit, müsteerium lahendatud. Üks härra Zambiast isegi ütles, et kui ainult mulle silma vaataks, arvaks, et Aafrikast.

 2. See, kuidas eestlane hiljuti Soomes sisserändajate vastu protestis, tundus juba võimsalt väärikas ja loogiline. Hea on kuulda, et see hool ka Rootsi suunas on laienenud. Intellektuaalse järjekindluse võidukäik on vääramatu, tõdeme rahuoluga selle kirjatüki näitel

 3. Nii on , et bussiga on lõbus sõita ja pole midagi uut tõeline tase ongi selline missiis, et keegi seda taset idüllilisena kuskil meedias kuvab. 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.