Uncategorized

Kaine meel ja feminism võidutsevad

domesticviolenceconseq_sized

Pealinnas on artikkel sellest, kuidas lõpuks ometi ratifitseeritakse Eestis Istanbuli konventsioon (millest on juba AAAAAAASTAID juttu olnud), mille üks tulemus on ka see, et vägivaldne isa ei saa oma lastega kohtuda. Ja jah, seda ka juhul, kui ta “ainult” naise suhtes vägivaldne on (uskuge või mitte, aga ma olen kohanud hulgim inimesi, kes kasutavad seda täiesti tõsise argumendina, sest ilmselgelt see, kui laps näeb/kuuleb oma isa tema ema peksmas, ei mõju talle kuidagi kahjulikult ega mõjuta tema vaimset arengut). Ma ootan huviga, millal see artikkel peavoolumeediasse jõuab ja me saame kõik lugeda kommentaare sellest, kuidas kõik naised kogu aeg vägivallasüüdistusi fabritseerivad (millest järeldub vist, et kõik kohtunikud ja prokurörid on idioodid, rääkimata haiglatöötajatest, kes neid “fabritseeritud” ninaluumurde jms dokumenteerivad). Elage oma elu nii, et teie naine/mees ei leiaks suvalisel hetkel kolme naabrit, kes on valmis innukalt tunnistama, et tõesti käis pidev seatapukisa, ju seal ikka kedagi peksti, ja on kohe rahulikum öösiti magada.

Üks minu jaoks oluline punkt, millele artiklis tähelepanu juhiti, oli vabanduse palumine – sellised inimesed ei palu pea kunagi vabandust, sest nad ei ole võimelised vastutust võtma. Nende jaoks on alati keegi teine süüdi. Nad võivadki öelda kurva näoga, et “sa poleks pidanud mind nii närvi ajama”, sest no nii kurb ju, et naine ise ei saanud aru, et mees vihastab, kui naine armukadetsema hakkab vms.

Ma võtan seda megatõsiselt, sest ma olen perest, kus keegi võib sulle kogemata tellise jala peale kukutada või kahvli sardellist mööda sulle kätte torgata ja ikka ei palu vabandust, sest … Ma ei teagi, miks. Sest see oleks nõrkuse märk? Sest nii pole neil kombeks? Igatahes pean ma igapäevaelus oluliseks vabandust paluda, kui ma leian, et olen midagi valesti teinud (ja kui ma seda ei tee, ju ma siis ikka ei leia, eks ole, sest mul alles hiljuti oli ka juhus, kus keegi tuli tühja koha pealt mölisema, ma ütlesin talle halvasti ja tema käis hiljem kurtmas, et Rents oli õel ja isegi ei öelnud midagi hiljem – ei maksa liigselt ootama jääda, ei ole siit tulemas seda patukahetsuskirja), ja nõuan inimestelt sama, kui leian, et nad minu suhtes ebaõiglased on olnud. Sest ideaalis tahaksime me ju samade vigade kordamist vältida, aga see eeldab seda, et me esmalt neid tunnistame ja seejärel otsustame, kuidas nüüd edasi minna, et paremaks inimeseks saada (või kas see on midagi, millega me oleme valmis elama, st paneme nüüd kaardid avalikult laua peale ja igaüks otsustab ise, millega ta on valmis leppima ja millega mitte). Veel hullemad on muidugi need, kes lõdva randmega ja siira näoga iga kord vabandavad, aga tegelikult midagi ei muuda – aga siin õpetab elu õnneks inimesi ise üsna kiirest jutul ja tegudel vahet tegema.

Sooja õhku toota on küllaltki lihtne, seda, kas see ka tõsiseltvõetav on, näitavad muud asjad. Aga see soe õhk on enamasti siiski oluline esimene samm. Alles nädalavahetusel ütles üks tüüp mingit eksimust selgitama hakates, et “I’m sorry, but …” – ma ei hakka kuulamagi sellist juttu, ma ütlen kohe sõbralikult, aga konkreetselt ära, et vabandus, mis algab sõnadega “Anna andeks, AGA …”, ei ole tegelikult vabandus. Kui tahad vabandust paluda, siis tee seda, kui ei taha, siis ei ole mõtet hakata mingit poolkõva iba ajama. Eks ma teen omad järeldused mõlemal juhul,

Tore igatahes, et nüüd vastutuse mittevõtmisel natuke karmimad tagajärjed on. Ei pea ilmtingimata laskma inimestel ka oma laste elu lõplikult ära rikkuda.

8 kommentaari “Kaine meel ja feminism võidutsevad

 1. Hämmastav, et vabandus paljudel nii raskelt tuleb.
  Mina palun andestust, kui tunnen, et olen midagi valesti teinud. Ja siis on mu ümber need, kes ei vabanda ja …
  noh, aga mul on vabadus neile mitte andeks anda, kuni nad ei palu =P

 2. Tahtsin siia postitada selle lingi. https://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_violence_against_men. Mõlemad sood on partneriga võrdselt vägivaldsed. Mehed löövad kõvemini. Hakkasin lugema ka kriitika sektsiooni, et äkki on uuringud ümber lükatud. Sattusin selliste pärlite otsa, ma viskan siia enda lühendatud tõlke: “Kersti Yllö leiab, et autorid kahjustasid feministlikku liikumist avaldades uuringu tulemused”. “Nancy Worcesteri sõnul on tulemused näiteks, kuidas soo-neutraalsed uuringud vägivallast on piirangutega ja ohtlikud”. Paroodia võrdõiguslikkusest.

  Kui tore oleks ometi Istanbuli konvektsioon, kui see oleks sugudele võrdne. Aga noh pole sest… vägivaldne ema ei ole lastele ohtik? See protsent vägivaldseid naisi on liiga väike. Pole mõtet seadust võrdseks teha, las peksavad lapsi.

  1. Nõustun sellega, et selline seadus peaks olema sooneutraalne ehk vägivallatseja sugu ei tohiks otsustamisel rolli mängida.
   Aga väitega “mehed ja naised on võrdselt vägivaldsed” saab nõustuda vaid juhul, kui võrdustada kõrvakiil tõsise peksmisega ja mu arust on ikka oluline vahet teha vägivallal ja vägivallal.
   Samuti on välja toodud lõik wikipedia artiklist küll nüüd pehmelt öeldes kallutatult siia kontekstist välja võetud justkui see oleks ainus kriitika konfliktiteooriale. Isegi sealsamas wiki artiklis on tunduvalt põhjalikumalt lahti kirjutatud kriitika:
   “Researchers have also found different outcomes in men and women in response to intimate partner violence. A 2012 review from the journal Psychology of Violence found that women suffered disproportionately as a result of IPV especially in terms of injuries, fear, and posttraumatic stress.[115] The review also found that 70% of female victims in one of their studies were “very frightened” in response to intimate partner violence from their partners, but 85% of male victims cited “no fear”.[115] The review also found that IPV mediated the satisfaction of the relationship for women but it did not do so for men.[115]
   Gender asymmetry is also consistent with some government findings. According to government statistics from the US Department of Justice, male perpetrators constituted 96% of federal prosecution on domestic violence.[116] Another report by the US department of Justice on non-fatal domestic violence from 2003-2012 found that 76 percent of domestic violence was committed against women and 24 percent were committed against men.[117]”

   Ehk meeste vägivald naiste vastu on reeglina raskemate tagajärgedega, põhjustab pikaajalisi ja raskemaid kahjustusi. Seetõttu on ka kriminaalstatistikas enamik perevägivallas süüdimõistetuid mehed, sest seadus sekkub just raskemate vägivallajuhtumite puhul. Seega sugude võrdsusest selles kontekstis on kohatu rääkida.

   Pikemat teaduslikku analüüsi konfliktiteooria tulemustest on kirjutanud ka Michael Kimmel, täismahus tasuta loetav:

   Click to access 6f957e196434edb1c80cba5f27429c930978.pdf

   Samu tulemusi on andnud ka Eestis tehtud vähesed uuringud:
   “Meeste ja naiste erinevused ilmnevad kogetud vägivalla raskusastmes, sageduses ja erinevate
   liikide akumuleerumises. Näiteks on naised kogenud paarisuhtes meestest oluliselt rohkem
   korduvalt esinevat hirmutamist ja ähvardamist, samuti rasket füüsilist ja seksuaalset
   vägivalda.”
   Samuti uuring täismahus loetav:

   Click to access 553_Paarisuhtevagivald%20Eestis_levik%20ja%20tagajarjed_loppraport%202010.pdf

   Samuti kommentaari viimane lause on juba puhtalt jabur – laste peksmine on niikuinii seadusega keelatud. Nüüd on aeg edasi liikuda selles suunas, et ka vägivalla pealt nägemist nähaks seaduse silmis kui vägivalda lapse vastu.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.