Näitan teile tugevaid inimesi

Vahel on mul trennitegemiseks eeskujusid vaja, nii et jälgin Instas inimesi, kes on VEEL osavamad kui mina (nad postitavad tihti häid treeningnippe ka, oma lemmik kerelihasteharjutuse olen näiteks nii saanud). No ja olgem ausad, sellel mehel ja tema paljal ülakehal silm lihtsalt puhkab (ja see peapealseis lõpus on uskumatu):

Ja kuna öeldakse, et naistele on vaja tugevaid naiseeskujusid, siis ärge heitke meelt, neid on ka (on hulga ägedamaid trikitajaid, aga täna hommikul vaatasin joogainimesi, ja ta juttu võib ignoda, ma ei viitsi selgitada seda järjekordset joogamaailma draamat, mis teist kedagi ei huvitaks):

View this post on Instagram

When all is said and done this is what it always comes back to for me. Practice. Nothing more. Nothing less. Just practice. _ If you are disappointed in me, please know that I am even more disappointed in myself. _ I am a flawed and imperfect messenger for an ancient and very pure spiritual path. When I first started teaching I felt impossibly unworthy of sharing the gift of yoga. Now I again feel entirely unworthy. My heart broke when I read that some people have given up on yoga because they are disillusioned with me. I have been told how I am an awful, terrible, corrupt person. Let me tell you, I don’t see myself as some saint. I‘ve broken the heart of everyone who has ever loved me. Sometimes when reflecting on how many mistakes and how much pain I’ve caused, I look at my husband and thank him for not leaving me. Today I sit with a feeling like the world would be a better place without me, that I’ve only contributed pain and suffering. _ Hold me accountable for my actions, but please don’t throw yoga away because me. The only perfect being is God and I am not God. I am just a deeply troubled, haunted, wounded person who has found a little peace through yoga. _ I am learning an awfully painful lesson right now. People are abandoning me, condemning me, and throwing me out. I am fighting hard not to take on all these negative views and see myself as someone who is truly useless to the world. It’s hard for me because I do struggle with depression and suicidal ideation. It feels like I want to press the restart button on this program called life BC it’s all a mess and I don’t even know where to start picking up the pieces. _ I think it starts with saying I‘m sorry. I am SO sorry I let you down. One day, when the dust settles, when time passes, when my actions tell the story of whether or not I’ve learned from all this, when you’ve healed (and so have I), maybe just maybe we will meet again and share a practice. Until then, I love you, I value you, I respect you, I thank you and I’ll never stop believing in you. But for now I understand and accept if it’s goodbye. _ Day 1 #onemillionyogischallenge is Downward Dog with @yogisoli @yogagivesback 🙏

A post shared by Kino MacGregor (@kinoyoga) on

3 kommentaari

  1. Mul on tunne, et mingites maailmates (iluuisk, ratsutamine, siis ka jooga) on need draamad kuidagi alati olemas ja mingites muudes ei ole. Varem tuli pullerits ja tõmbas käima mingi jooksjad vs ratturid sae, aga nüüd on tema ka ära väsind.

    • Ka õigus kui mõnda teemat hästi palju nüpeldada ja siis veel kohe pandlaga, siis hakkab see teema kuidagi teiste hulgast välja kargama ja ulguma.

  2. Tee järgi:


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Kategooriad