anna kannatust

Elu nagu hernes

Nädal on olnud selline, et mõtlesin siin heldimusega tagasi sellele kaalublogijale, kes innukalt kaloreid luges, aga sellisel omapärasel moel, et kolmandik kuni pool päevasest normist tuli kogu aeg veinist. Ma nimelt teen siin vahepeal nii, et söön pool päeva kasinalt, et saaks õhtul endale megarasvast burritot lubada. 😀 See istub mulle paremini ka, kui alkoholikalorid. Teisipäevaõhtul külastasime ühte töökaaslast, kes pakkus kodutehtud mõdu ja taevale tänu, et ma kaalule mõeldes ainult kaks klaasi võtsin, sest kuidagi oli sinna ikka päris kange kraad sisse saanud. Mina küll liikusin veidi taaruval sammul, aga pääsesin pohmaka ja suuremate ebameeldivusteta, mõni hoidis siin kaks päeva peast kinni. Nii et ilmselgelt puudub meie peres alkoholipõhiseks kaalulangetamiseks Jänku vilumus (mäletan ta kasutajanimest ainult seda, et kuidagi see jänkuga seotud oli).

Muidu ajab kohati jooma küll. Näiteks. Tulime Soome nädalavahetust veetma. Ma olin eelmisel õhtul külastatavad kohad välja valinud ja Waze’is ära salvestanud. Ja jõuame meie Soome ja selgub, et mul pole internetti, sest Tele2s on tehniline rike, millest nad omal algatusel pole vaevunud klientidele poole sõnagagi teada andma. Õnneks polnud ma üksi ja peiksil on teine teenusepakkuja, nii et tegi mulle hot spotti (küttis koha kuumaks?), aga no ilma temata oleksin ma istunud ja näppu imenud ja poleks isegi teadnud, mis kurat toimub, sest igasugune rändlus oli rivist väljas, ei saanud neile helistada ka. Korra on nad mulle nimelt varem teinud sellist asja, et avastan ootamatult, et rändlus ei tööta, helistan ja nad väidavad tõsimeeli, et ma olen ise iseteenindusse loginud ja selle välja lülitanud, mis sellest, et ma suviti pea igal nädalavahetusel Eestist ära olen (ja iseteenindusse peaks ID-kaardiga sisse logima, mis on selline asi, mis ilmselt jääks meelde). Nii et ma olen ikka väga tundlik juba nende huumorimeele suhtes, seda enam, et septembrist pannakse mind uude 15eurosesse paketti, samas kui mõni sõber maksab enda oma eest 3-5 eurot kuus ja naudib ikka internetti jms.

Tervisliku toiduga on õnneks hooletu olnud, sest vanaema pani eelmisel nädalavahetusel abivalmilt mõned kurgid-tomatid kaasa, ämbriga ikka. Jagasime sõpradele, jagasime töökaaslastele, aga ikka sõin viimase tomati alles reede õhtul.

Ahjaa, teate, mis mind eriti rabas? Tehnika on ikka imeline asi, minu kalorilugemise äpp on vahepeal sellise uuenduse saanud, et saab imelihtsasti iga ostetud toidu triipkoodi sisse skännida ja ta teab ise kohe, mitu grammi jogurtitops on, kui palju kaloreid saab jne. Ma poleks selle peale tulnudki, sest nägin ribakoodi märki küll, aga eeldasin, et Eesti asjadega see ikka kursis pole, õnneks sõbrad avasid silmad – polevat üldse eriline, vaid iga samasuguse äpi featuur juba.

P.S. Ma nagu mingi pooletoobine olen sada aastat teksti joondamiseks iga kord HTML-i modinud, sest WordPress võttis eelmise uuendusega ühtlase joonduse nupu ära. Täna hakkasin asja uurima ja selgus, et kuigi selle jaoks on vastav plugin, on see ehk üldse halb mõte, sest ärakaotamise põhjendus oli, et tänapäeva telefonimaailmas on väikeselt ekraanilt ühtlaselt joondatud teksti väga raske lugeda, mistõttu tuleks see vasakule joondada. Nii et ole inimene, vasta küsitlusele.

18 kommentaari “Elu nagu hernes

 1. Joonduse asjus, siis ligipääsetavuse nõuded ütlevad ka, et joondatagu vasakule 🙂 Mis huvitav kalorilugemise äpp see on, millest rääkisid?

  1. Mina kasutan sellist tasuta äppi nagu LoseIt, kuigi see lööb kõiki ühe lauaga ja arvab, et kalorilangetamiseks peab minu mõõdus naine ilmtingimata ca 1600 kalorit päevas sööma, samas minul konkreetselt on nii palju lihasmassi ja piisavalt aktiivne eluviis, et kaal hakkab ka 1800 kalori juures vaikselt alla liikuma, kuigi LoseIt hoiaks mind siis püsivalt punases. Olen aru saanud, et kõik teised moodsad äpid on ka üsna lihtsasti kasutatavad ja pakuvad ka võimalust triipkoodi skännida. Mulle oli meeldiv üllatus see, et näiteks Rimi saiakeste kalorisisaldus jms on ka kenasti olemas, väga informeeritud on see.

 2. See kaaluvärk on mingi ulme. Käisin nädalavahetusel rattamatkal – kolm päeva uhamist (järelkäruga), palav ilm, ujusin korralikult jne. Sõin tagasihoidlikku matkatoitu koos ülejäänud grupiga, külakõrtse ega burksputkasid lihtsalt polnud. Tulemus +1.5 kg kaalu juurde. Kustkohalt!? Ei tea.

  1. Mul on nii, et kui päriselt äpiga kaloreid loen, siis paistab ikka silma küll, kust need tulevad. Peiks näiteks joob mul palavaga alkoholivaba õlut – pudelis jälle 150-200 kalorit, õhtul kolm tükki joob, on ju juba 500-600 kalorit, ehk siis ühe suure eine jagu. Päris õlle puhul muidugi rohkem veel. Minu meelest paljud inimesed ei saa aru, kui palju kaloreid nad lihtsalt vedelikest saavad, et lattetass on 100 kalorit ja kui päevas neli jood, siis nii ongi.

   Aga konkreetselt sinu puhul muidugi ühe nädalavahetusega rasvaprotsent või lihasmass ei tõuse/lange, muutub pigem lihtsalt see, kui palju organism parajasti vett kinni hoiab või kui palju sinu sees hetkel lasti on jne.

  2. Kaur, mul võib kaal ühe päeva jooksul kahe kilo ringis kõikuda, olenevalt sellest, kui palju ma parasjagu söönud-joonud olen. ning jah, nagu Rents ütles, rasvaprotsendi jms värgi kohta ei ütle see suurt midagi (ma olen näiteks täiesti suuteline õhtu jooksul hajameelselt poolteist liitrit piparmünditeed sisse kulistama).

  3. Puhtalt sellest, et jood ja kui tähele paned siis higistad, siis kui oled äsja joonud muidu nagu ei higistakski organism ise regullib sool ja magus seovad ka vett piisavalt hästi et veest paiste minna. Vanainimestel hakkavad soojaga jalad paistetama vesi koguneb sinna jne. 🙂

  1. jee, ma saan kogu oma kaheeurose kuutasu tagasi. 😀

   põnevust oli küll kogu raha eest. hea, et ma ikka läpaka kaasa võtsin, sellega sai võõraid wifisid mööda kolistada.

 3. Teemast ehk mitte nii väljas, sest pea igas postituses teed paari sõnaga ronimisest juttu. Lihtsalt pidin jagama, sest oled inimene kes peaks mõistma mu piinasid. Proovisin eile esimest korda elus boulderingu, saavutustest vaikib ajalugu aga hommikul pidin külmiku ust kahe käega avama ja koerte jalutamine oli tõeline piin. Minu ärkavaid kahtlusi evolutsiooniteooria korrektsuses aitasid kõrvaldada mõned tüübid, kes on ilmselgelt poolel teel tagasi puu otsa. Alles peale ise proovimist saad aru millist pingutust, osavust ja mõtteteravust see ala nõuab. Edu sulle! Ma lakun nüüd nädal aega haavu enne kui julgen seina poole isegi vaadata.

  1. Oo, kui äge! Ma siiralt loodan, et lähed ikka veel proovima, kui juba kenasti hamba verele saab, ega siis enam pooleli ei jäta. 🙂

 4. Sina ka, rents..
  Ma arvasin juba, et see ebateadus
  nagu kaloritelugemine, on meie vaene minevik.

  Kõik arvavad, et nad on targemad oma kehast.
  Et meie pea, mis sisaldab 2..3 kg aju hallollust
  kontrollibki kõike ja täidab meie nutiseadme soovitusi.

  VANA disainerid olid ettenägelikud ja lõid teise aju ka.
  See asub.. et mitte nüüd öelda perses, aga väga lähedal.
  Nimelt, meie mikrofloora 2..3 kg reguleerib ka meie aju.
  /mitte ajada segamini lähedal asuva meie juurkeskusega/

  Mul ei ole midagi selle vastu, et tooted oleks markeeritud
  ja riba/või muud koodi skaneerides saaks teada mis värk on.
  Aga, siin on üks aga, seda ei ole võimalik üheselt teavitada.

  Nimelt, üks asi on need kilokalorid ja toiteained etikettil,
  hoopis teine asi on mida meie keha sellest kõigest omastab.
  Sellega tegeleb meie soolestikus meie 2.aju ehk mikrobioom.

  ———————————————————-
  Toote etikettil oleval toiteväärtusel ja meie keha poolt,
  meie teise aju poolt soolestus, omistataval toiteväärtusel
  ja muudel kasulikel ainetel ei ole mingit otsest seost.
  ———————————————————-

  Ühesõnaga, paar lihtsat näidet eelneva selgituseks.
  Kui sa hammustad 200kcal apmsu, siis sa ei saa sellest 200kcal.
  Kui sa jood siidri 200kcal, siis võibolla hoopis kulutad 400kcal.

  See kalorilugemine ei ole lineaarne, et paned hagu niipalju
  ja niipalju ka saad nagu need kaalulangetajad ja äpid lubavad.
  Meie kehad on erinevad, aga nad saavad väga hästi aru, kas on
  hea aeg või veidi kitsam, või lausa karm dieet ette võetud.

  Vana hiinlane võib peotäie riisiga ka kuu aega elada.
  Aga meie suvine grillimise kampaania täidab metsaalused
  ja matkarajad läbiseedimata, aga täisväärtusliku toiduga.

  1. Issa ristike, kõik teavad tänapäeval ju niigi, et toidus SISALDUVAD kalorid ja toidust OMASTATAVAD kalorid on kaks erinevat asja (ja et on kurb tõsiasi, et šokolaadist saab keha hulga paremini kalorid kätte kui näiteks tomatist, nuuks), aga see ei muuda lihtsaid tõdesid, nagu see, et kui vähem sisse ahmida, kipub kaal langema, ja et paljud inimesed ei saa aru, et vedelal kujul võib märkamatult palju kaloreid sisse libiseda.

   P.S. Loodan, et sa vastasid ausalt, et sina ikka ainult jätad lolle kommentaare, et saaks end jälle mehisemalt tunda, mitte ei käi siin tegelikult lugemas.

   1. Loomulikult 😀
    Aga vasta sina ka ausalt,
    kas sa tõesti loed neid kaloreid?
    Või ujud uudistevoos lihtsalt kaasa?

    1. Usu või ära usu, aga kui sa tahad kaalus alla võtta, siis vähem kaloreid tarbides, kaal TÕESTI langeb. Nii et kui sa mu blogis ainult ei targutaks, vaid päriselt loeksid, siis sa teaksid, et jah, suveks langetan ma kaalu lihtsalt tervislikumalt süües, aga kui on konkreetne eesmärk (üldiselt ronitripp), siis enne seda tõesti loen kaloreid, sest see ei ole selline “ära kooki söö ja kaal ise langeb kaal” minu jaoks, vaid natuke madalam.

 5. Printsessi blogist:
  “Henzen, sa oled vist kõige omapärasem kommenteerija mu blogis. Olen vahel ka Rentsi blogis su kommentaare näinud ja ütlen ausalt, et tihti ei saagi täpselt aru, mida sa öelda tahad. ”
  **
  Minu meelest jauras see kommenteerija ühe armsa papi blogis kah ja ma ei saanud aru,kas ta on “natuke omapärane” või kiuslik. Mõtlen seda ka praegu…

  1. Ei tea, minu kogemus on olnud, et kui ma ühel hetkel hakkan sihukeste inimeste kommentaare spämmi saatma, on nad kõik väga šokeeritud, sest nad tahtsid ju ainult aidata jne. Samuti näitab minu kogemus, et siiani on need, kes mu vormi või kaalulangetusvõtteid vms kritiseerivad, eranditult minust kehvemas vormis olnud, nii et ma ei võta neid väga tõsiselt.

 6. Ma vaatan et suvel kuumaga igasugu ullikesed ikka eriti aktiveeruvad – kamoon, minge randa (a joonda kuidas tahad, ma loen feedlyga, siia tulen tõesti aint lollakaid kommentaare lugema/jätma).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.