Kas see kevad tuleb ka ükskord?

View this post on Instagram

Happy #womens day, ladies ❤

A post shared by Rents (@rrrents) on

Ma ei jaksa enam oodata. Õnneks on mul vähem kui kaks nädalat puhkuseni, aga hetkel lubab seal ka ainult 16 kraadi, ma lootsin ikka 18 kanti. 😦 Päikese käes on muidugi 16 ka hea ronimisilm, aga mulle meenub see kord, kui jätsime oma sügisese reisi väga oktoobri lõppu ning nii kui päike korraks pilve taha läks, ma lihtsalt värisesin vappekülmas.

Muidu üritan ma koolile ja eraelule keskenduda ning ignoreerida maailmas toimuvat. Ja kuna kool on nii elu keskmes olnud, mõtlesin sellega seoses, kuidas inimesed on ikka naljakad ja loomu poolest ebakindlad, alati mõtlevad, et “minust erinev, järelikult tublim”.  “Inimesed” siin siis, nagu “meie”, mitte nagu “nemad”, eks, ennast mõtlen ka siinhulgas. Nimelt üks minu meelest väga tark noor mees, kel on minust kindlasti laiem silmaring (seda pole muidugi väga raske saavutada), ütles eile möödaminnes, et “ma ei ole muidugi kõige targem ja kooli pole palju jõudnud, aga …” Ja mulle tundub vahel just vastupidi, et kool on neile, kes ilma hakkama saamiseks liiga lollid ja/või saamatud on. 😀 Okei, no mitte päris nii hullusti, mõnel erialal on diplom vältimatu, ilma arstiks ei saa, pluss kohati on see ikka hobi ka või lihtsalt võimalus silmaringi avardada, aga ma küll ei arva, et kas või mu bf selle pärast minust lollim on, et tal diplom kaitsmata jäi. Pigem vastupidi, vahel ma kuulan ikka suu ammuli, kui ta midagi selgitab. Ja IT-s on nii palju neid iseõppinuid, kes on ka üldises plaanis väga arukad, et seal oleks raske diplomiga tuult lehvitades kunstlikult tekitatud üleolekutunnet säilitada, sellal kui see ilma diplomita tüüp sul kodust tööd teha aitab või segaseks jäänud kohti selgitab.

Rääkimata sellest, et kui 20aastased lähevad ülikooli tihti lihtsalt sotsialiseeruma ja kogemusi omandama, siis minuvanused lähevad üldiselt ikka teatud tööriistu saama (või keskeakriisi leevendama). Minu kahe või ühe või nulli magistrikraadiga kolleegidel pole neid tööriistu vaja, sest nad pole oma elus nii palju vangerdusi teinud. Ja kui mina suudaksin iseseisvalt igal õhtul kodus natuke õppida, ilma et keegi kodutöid või eksameid nõuaks ja tähtaegu seaks, siis ma ei käiks üldse seal Tartus aega raiskamas, vaid õpiksin spetsiifiliselt just neid asju, mida vaja. Üks tuttav just tuupis igal õhtul pärast tööd pool aastat ja vahetas töökohta (ta on muidugi selline, et ta on vist pool elu igal õhtul pärast tööd veel tunnikese õppinud ja selle kõrvalt ka trennis käinud, ehk siis ilmselt robot). Uues kohas saab 700 eurot rohkem kätte kui eelmises. Poole Eesti jaoks see 700 eurot ongi juba kuupalk.

Kas minu diplom toob kaasa 700-eurose palgalisa? Kindlasti mitte, nii et ajakulu on suurem ja otsene kasu väiksem. Seega pole see kool majanduslikus mõttes sugugi NII arukas otsus ning suuresti oli õppimaminek ajendatud just sellest, et ma EI tundnud end veel piisavalt targana – selleks, et end iseseisvalt täiendada, pole vaja ainult pealehakkamist ja järjekindlust, vaid ka piisavat ülevaadet sellest, mida üldse õppida võiks. Üks noriv koolivend kogu aeg küsib, et mida see kool mulle annab. Praeguseks tegelikult tunnen küll, et ma olen juba saanud selle, mida ma sinna otsima läksin. Olen saanud nii palju erinevaid asju näppida ja sellega seoses sõprade/kolleegidega nii paljudest asjadest vestelda, et see on TOHUTULT just IT-alast silmaringi avardanud. Sel semestril teen töö juures teises osakonnas praktikat ka, MEGALT huvitav on. Ehk siis ma ei ole mitte niivõrd otsesest rahalisest kasust motiveeritud, vaid eelkõige tahaks, et huvitav oleks, ja tahaks ennast pädevana tunda (Peteri printsiibi kohaselt ei ole seda õnne muidugi iial kauaks, sest iga pädev inimene edutatakse kähku edasi kuskile, kus ta taas ebapädev on).

Lisaks olen ka mõistnud, mida ma siis tegelikult süvitsi edasi õppida tahan – ja usun, et oleks ma algusest peale ainult seda teinud, tunneksin ma end ikka ebakindlalt, sest saaksin aru ainult väga väikesest jupikesest kogu süsteemis. St ma saan jätkuvalt aru väga väikesest jupikesest kogu süsteemis, aga nüüd on mul mingigi ülevaade sellest, mis osadest see süsteem üldse koosneb. Kui prillid ette panen, siis ehk ei aja meie ettevõtte monoliiti suvalise sitahunnikuga segamini, mis sellest, et need esmapilgul nii sarnased on. No ja võimalus igal teisel nädalal Reedal külas käia on muidugi ka väärtus omaette, kuigi ma ei tea, kas mu tööandja just selle eest maksta tahaks. 😀

Üldse arvan ma, et Eestis on ülikooliharidus kuidagi ülehinnatud. Nagu üks Eesti blogija, kes kirjutas, et ta peiks ütles talle, et ta isegi ei kaaluks temaga abiellumist, kui blogija vähemalt gümnaasiumit ära ei lõpeta ja ideaalis ka ülikooli ei lähe. Selle peale ma muidugi naersin tookord kõva häälega, sest tema oli jälle teisest äärmusest ja oli minu kasutu hariduse üle nalja teinud. Oleks endal seda rohkem olnud, oleks kohe mehelegi saanud, mis ta tollane eesmärk tundus olevat. Vähemalt kihlasõrmuse ta sõrme sai (pärast diplomi kättesaamist), aga ma ei kujuta ette, kuidas keegi üldse on nii väiklane – mõlemas suunas, sõltumata sellest, kas sa arvad, et inimene on loll, sest tal pole haridust, või sa arvad, et ta on loll, sest ta “õpib mingeid kasutuid erialasid”. Kui oled ta juba kaaslaseks valinud, on nagu hilja öelda, et pulmad tulevad ainult siis, kui diplomi saad / selle põlema paned. Lõpuks on küsimus ikka selles, mis sind ennast huvitab ja mida sa teha tahad – ja samale eesmärgile on võimalik jõuda mitut teed pidi. Ega sa kellegi teise rõõmuks siin ilmas ei ole.

P.S. Tahtsin kirjutada ka sellest, et suurim tragöödia on neil, kes hirmsasti tahaksid eneseteostust või elu mõtet, aga ei suuda seda leida – või tuli see rong juba teismeeas ja läks hooga mööda, nagu ei oleks selles peatuses olnudki, nüüd seisad ikka nukralt perroonil. Aga no sellest annaks juba eraldi essee kirjutada. Õnnelikud on need, kes teavad, mida nad tahavad, olgu see eesmärk nii suur-väike kui tahes.

P.P..S. Hoopis teisel teemal, et lõpetada lõbusama noodiga. Juba aastate eest kutsus üks mu venna sõpradest teda “teie isa ilusaimaks lapseks”. Ma ei ütle, et ma selle pärast aastaid end magama nutnud olen või talle jätkuvalt selfisid saadan, anudes, et ta mind ka ilusaks nimetaks, aga ma ei väida ka vastupidist. Igatahes, pange tähele, ma olen JUBA traumeeritud. Nii. Ja lähen mina siis ema sünnipäevale koos selle mehega, kes tavaliselt ei pane tähelegi, mis mul seljas on või kuidas ma välja näen, kuni keegi teine komplimendi teeb – siis ta vaatab ja kohmab, et “üsna okei vist jah”. No ja nii kui peolt minema saame, oli ta esimene lause: “Su vend oli NII heas vormis, ta on vist tõesti hakanud jõusaalis käima?” Nagu mine abiellu temaga siis, tõesõna.

6 kommentaari

 1. Ära nüüd diskrimineeri, teine on armunud, vaeseke. Ja naiselikku muskli-ilu ei mõista hinnata lihtsalt.

 2. Kevad tuleb suvel. 🙂

 3. No ee… et mismõttes ei elata teiste rõõmuks. Mul siin üks õpetas ühes ülikoolis mõni aasta. Ja kurtis, et on kõige rohkem hädas vene neidudega, kes käivad loengus pmst küüsi lakkimas. Ja eksamitel üritavad mistahes viisil vingerdades ükskõik missuguse positiivse hinde kätte saada. Neidude erialavalik käib nimelt nii, et emme ei luba enne mehele minna, kui ülikoolist paber käes. Võetakse siis ülikooli kodukalt eriala, mis tundub nii sisse saamise kui lõpetamise mõttes kõige lihtsam olema, ja püütakse mamma käsku täita. Sest mehele ju tahaks. Aga sisulist motti või huvi – null. Plaani või soovi õpituga miskit peale hakata – null. Elus on üks eesmärk, ja see on abielu, ja selleks on vaja mamma õnnistust, ja see käib miskipärast läbi ülikooli, kogu lugu.

  Sina ja su “õpin iga päev” tuttavad elavad mingis maailmas, mis on enamiku (enamuse? krt seda etteütlust) jaoks täiesti tundmatu ja mõistetamatu.

  • Kas nad on proovinud mingi… ilma ema nõusolekuta seda asja ajada kuidagi?

   • Pigem ei?

    Kui su elu plaan on saada matriarhiks, kes keelab käseb poob ja laseb, siis sa ei saa “karjääri” alustada kehtiva matriarhi võimu kõigutamisega 🙂

 4. Aga pealkirjale jaa, isegi minul on suusatamisest küllalt ja võib paarinädalase pausi teha, olen täiesti kevade poolt 🙂


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Kategooriad