Näkisarjast siis

Kuna sai juba lubatud, eks ma pean kirjutama. Nagu ma maininud olen, vaatasin seda samaaegselt “Sooasja” sarjaga, nii et esimene asi, mis silma torkab, on see, et tegelikult on tegu ühe ja sama sarjaga. Selles mõttes, et sarja sisukokkuvõte on järgmine: meil on väikelinn, mida põhimõtteliselt omab ja kontrollib ainult üks mees. Kõik inimesed selles väikelinnas on talle kas võlgu, töötavad tema heaks või on vähemalt varem talle teeneid teinud või neist ise kasu lõiganud. Keegi ei usalda teda, aga miskipärast teab ta kõigi saladusi. Isegi meie stereotüüpne šerif on ilmselgelt temaga seotud, ehk isegi rohkem kui peaks. Sellest hoolimata on selles linnakeses tekkinud teatud ökoloogiline tasakaal, asjad on paigas. Nüüd ilmub sellesse linnakesse aga ootamatult koletis – kuigi üsna pea selgub, et sugugi mitte ootamatult, koletise ilmumine on otseselt seotud selle paha mehe tegevusega. Ja esmapilgul koletisena tundunud tegelane on tegelikult väga heasüdamlik ning peab nüüd õppima, kuidas inimestemaailma ja sellest tingitud emotsioonidega toime tulla, kuigi selle käigus juhtub igasugu viperusi, sest inimesed on pehmelt öeldes ühed parajad tropid ja neile kulub vahepeal väike veristamine ära. Õnneks on tal abiks kohalik teadlane ja mõned sõbrad, kellega koos selles keerulises loos natukenegi selgust saada. No ja loomulikult ei puudu ka seksuaalne pinge teadlase ja koletise vahel, kuidas siis muidu,

Nali seisneb siis selles, et terve selle eelneva pika kirjelduse põhjal ei ole võimalik öelda, kummast sarjast jutt käib. KOGU taust on täpselt sama, lugu on täpselt ühesugune, nüüd lihtsalt tassitakse ühele taustaks sookulissid ja teisele ranna omad. No ja sellest tingituna on koletis loomulikult ühes sarjas seotud sooga ja teises merega, ühes on meil sookoll, teises näkk. Täpsemalt selline näkk:

Kusjuures naljakas on see, et need sarnasused kuidagi ei häiri. Alles lugesin mingit artiklit ka selle kohta, et tarbijat ei häiri see, kui laias laastus on kõik sama, neid hakkavad häirima väiksed detailid (no nagu mind häiris näkkide viimse detailini viimistletud kulmukaar ja püsimeik, Cyrust aga häirib kohutavalt šerifi iseloom, sest ta on liiga stereotüüpne).

Mulle meeldib see, et loo keskmes pole kellegi armusuhe, aga ma ei saa üldse aru, miks sarjas on üritatud näkkide ja inimeste vastandamist (mis muidugi on olemas juba niigi) veel kunstlikult suuremaks puhuda – rääkides sellest, kes on loomalik ja kes mitte. Inimesed ju täpselt sama moodi tapavad endale toitu ja täpselt sama moodi kaitsevad relvaga oma kodus. Täpselt sama moodi lähevad armukadedusehoos tülli jne, need erinevused oleksid samasugused ka siis, kui me räägiksime lihtsalt kahest erinevast inimeste kultuurist, mitte erinevatest liikidest. Või näiteks teises hooajas tehti suured silmad, kui näkid ütlesid, et nad ei saa mujale minna, sest mujal elavad näkid lihtsalt ei laseks neid sinna – järeldus oli, et “ahhaa, territoriaalne liik”. Mis on kena küll, aga me võtame väga rõõmsalt pagulasi vastu või? 😀 Lugege internetikommentaare, kui Itaalia külje all jälle mõni laev põhja läheb ja 80 inimest surma saab, kohe on selge, kui territoriaalne keskmine eestlane on.

Samuti ajas mind närvi see, et need näkid on omavahel sadu aastaid suheldud saanud, aga nüüd, maale tulles, hakkavad nad lihtsalt kõik üksteisega inglise keelt rääkima (mille nad peavad kõik inimestelt või üksteiselt ära õppima, aga no nad on kiired õpilased) – ma saaksin sellest aru, kui nende boss oleks kas või ühe lausega öelnud kuskil, et kuni oleme maismaal, räägime inimeste keelt, sest see on meile ellujäämiseks hädavajalik, sest nii ju on. Aga mingit selgitust polnud, lihtsalt ronisid kaldale ja hakkasid vaevaliselt inimkeelt purssima, enne kui saba korralikult küljest äragi kukkunud. See on see koht, kus oleks võinud natukenegi näidata nede loomulikku suhtlust (ma ei usu, et see ainult kehakeeles käib, kuigi nad palju käemärke jms kasutavad) ja ühes osas minut aega subtiitreid kasutada, enne kui inglise keelele üle minnakse. See looks ju ka võimaluse neil omavahel inimeste eest nö salakeeles suhelda, samas kui inimestel seda võimalust ei ole, vähemalt mitte kauaks, sest näkid õpivad nii kiiresti.

No ja lisaks tundub mulle, et peategelast on ikka mõjuga lapsestatud. Ehk siis viimased kolm lõiku võiks vist kokku võtta väljendiga “liiga ameerikalik”. Teoreetiliselt on tegu karjajuhi ja hea sõdalasega, kes suudab tervet karja oma kontrolli all hoida, aga inimestega suheldes võtab ta kohe ülepakutult lapsiku ja õrna naiseliku rolli, ronib kaissu, tahab musitada jne. Pole siis ime, et ameeriklased redditis selle seksistseeni pärast endast väljas on, neile tundub, et põhimõtteliselt kasutati ära piiratud teo- ja otsustusvõimega isikut – kuigi samas antakse meile teiselt poolt signaal, et näkkidel valib naine mehe ja algatab seksi jne, nii et küllap ta ikka teab, mis ta tahab ja millal. Beni käitumine (tahaks kogu aeg hoolitseda ja kätt hoida, muretseb selle pärast, kuidas see röövloom ikka vees hakkama saab jne) muidugi võimendab seda veelgi. Nii et sellele kõigile tülgastuseni kurgust alla topitud Viienda Elemendi troobile (õrn ja kogenematu naine, kes on õrn ja kogenematu AINULT MINUGA) on siin rõõmuga veel viis vinti peale keeratud. Selline eit ei juhiks mingit karja, seda enam, et seal karjas on mitmeid päriselt tugevaid naisi.

Ja sellest kõigest hoolimata ma ilmselgelt vaatan nüüd seda sarja, alustasin juba teist hooaega. 😀 Ütlen ausalt, et kogu kriitikast hoolimata on see näkkide temaatika minu jaoks huvitav, selles mõttes, et põnev on vaadata, kuidas nad mingi teema lahendanud on jne. Ja on tõsi, et nad on selle lahendanud hulga paremini, kui oleks osanud arvata, päris iga teine tiinekasari pole. Aga minu maitsele on ikkagi natuke liiga palju suvalist suhtepahna siin ümber, ma kipun vahepeal suisa automaatselt 15 sekundit edasi viskama, kui jälle ühte teatud paarikest või Maddy ema näitab (kuigi viimasega on mul tunne, et sealt tuleb mingi tume saladus, nii et ilmselt pean end tema stseenidest ikka hambaid krigistades läbi närima, sest miski ütleb mulle, et selgub, et ta ema on ise ka mingi imeelukas või vähemalt mingite võimetega ja sellest tingituna kõigi nende sõltuvuste juurde jõudnud). Olen ka sõltlane ilmselgelt, valin oma ellu rämpstoitu, et saaks hiljem selle kallal internetis hambaid teritada.

Muide, ma saan aru, miks näkkidel nibusid pole, sest no kalad, aga miks neil siis rinnad on? Ainult meremeeste püüdmiseks? See pole ju nende põhitoit.

View this post on Instagram

Nuova fanpage di Gomorra #gomorra #gomorrah

A post shared by Gomorra Serie (@gomorra_fanpagee_2) on

P.S. Gomorra osutus päriselt heaks sarjaks, sellest kohutavast pildist hoolimata. See on suisa nii hea, et Cyrus on nõus ilma igasugu nurinata subtiitreid lugema – ja võtab ise jutuks, et vaataks veel. See siis lugu Itaalia maffiast. Tundub, et suht tänapäeval, vähemalt sarjas kasutatav muusika on küll sellest kümnendist (selles mõttes, et ka sarja sissekirjutatud muusika, ühes osas on Alessio kontsert näiteks), aga telefonid on küll meie mõistes vanamoodsad. No mitte et vanglasse peaks ilmtingimata uusima nutika saatma, aga isegi meie allmaailmabossil olevat vanglas oma tuba ja telekas olnud, kuidas see Itaalia maffia kehvem on. Ja telefonid tunduvad nupukad (ehk siis mitte nutikad) olema ka teistel, kes sugugi vangis pole. Cyrus kurdab Itaalia räpi üle, mida seal palju kasutatakse – talle ei meeldi see, et nad räppi nii meloodiliseks üritavad teha. Mulle isegi meeldib, selline huvitav, erineb tuntavalt teiste riikide omast, kuigi Prantsusmaal on ka kohati sarnane. Ja seal kasutatakse muusikat palju inimeste iseloomu näitamiseks (kes mida ja mis olukorras laulab või kuulab jne), nii et eks see ole ka oluline. Selles mõttes võiks Sopranodega paralleeli tõmmata, et sari on mõnusalt huumoriga vürtsitatud, aga kuna me oleme ometi Euroopas, siis näidatakse muidugi ka paljast ihu (mitte ilmtingimata seksuaalses kontekstis, meilgi ju armastatakse Eesti väärtfilmides näidata, kes mida kraanikausis peseb) ja lendavat verd.

See esimene reklaampilt on selles mõttes täiesti kohutav, et ei anna sarja olemust üldse edasi, vaid tekitab mulje, nagu meil oleks siin Sõprade taastulemisega tegu, aga kasutasin seda ikka, sest sarja alguses on diivanil oluline roll mängida. Ja vihkan seda paksu molkust taga vasakul, vastik ärahellitatud rikkurist tropp. Ehk siis tekitab ilmselgelt täpselt seda emotsiooni, mida ta on mõeldud tekitama. 😀 Aga selliste viisakate piltide vahele näeb palju ka selliseid stseene, kohutavaid soengud, maikasid ja Adi dresse (üldse oskavad nad hästi erinevaid stiile koos mängima panna):

10 kommentaari

 1. See, et … kui näkid suhtlevad vee all, siis oleks küll loogiline, et nad häält ei kasuta. Viipekeel, mingid erituvad lõhnad või kui hääl, siis mingi vaalade stiilis huiklemine, kusjuures tähendused on igal natuke kõrgemal ja madalamalt helivarjundil.
  Ehk vbla ei ole neil KUIVA MAA jaoks sobivat keelt lihtsalt?

  • Ma ise mõtlesin ka eelkõige huiklemise peale. Aga selle peale ei tulnud, et hääl ei pruugi edasi kanduda niimoodi maa peal.

 2. Ma vahtisin seda näki-videot ja mõtlesin ka, et mis tissid? Kas ta imetab? Keda?

  Hääl levib vee all päris hästi, ikka võivad huigelda või laulda või mida tahes.

  Aga noh, sci-fi, sealt vist loogikat otsida väga ei tasu?

  Üldiselt on tore su blogi lugeda, ma kohe tunnen, et olen filmi- ja telemaailmaga sada korda rohkem kursis kui ilma 🙂

 3. googli otsing “how do mermaids communicate” seob kaks teemat KOHE üheks:
  The breasts of the mermaid can then function as resonating chambers, so that she can sing like a dolphin.

  https://worldbuilding.stackexchange.com/questions/45793/how-could-mermaids-talk-with-gills

 4. A see “näkid vs inimesed” ja “näkid sellised-ja-sellised” on ise trope, ilmselt see: https://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/FantasticRacism

 5. Näkk kui kalameeste lemmikviirastus.

 6. Gomorra on väga vaadatav, lõpetasin just viienda hooaja. Kõik tegelased on parajad tropid!

  • See on ilmselt üks selle sarja võludest. 😀


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.