anna kannatust · feminismus

Sina ei pea mitte oma küünalt vaka all hoidma

View this post on Instagram

It's Friday, bitches ❤

A post shared by Rents (@rrrents) on

Vaatasin üllatusega Facebookist, kuidas mu kunagised klassiõed, üks mimmum kui teine, olid kõik Metallica kontserdile jõudnud. Mõni isegi kurtis internetis, et pole midagi selga panna, sest pole ühtegi rokibändi särki (rääkimata Metallica särgist), et kas keegi nahktagi saab laenata v. Ja ma ei räägi inimestest, kes on viimased kümme aastat korralikud pintsakliplased olnud ja nüüd kaevasid kapipõhjast oma vana särgi välja, vedasid üle ootamatult kasvanud õllekõhu ja läksid peole – neist ma saan täiesti aru, lähed noorusaegu meenutama jne. Mina ei läinud, sest mulle üldse ei meeldi nende viimased albumid (from thrash to trash jms naljad), aga saan aru, miks kunagised fännid läksid. Aga minu jaoks on see mittefännide kokkuvoorimine täiesti arusaamatu, keegi peaks peale maksma mulle, et ma läheksin väljakule tuhandete võõraste inimeste vahele trügima, et näha bändi, mis mulle tegelikult ei meeldi. Pigem vastupidi, hetkel peaks bänd mulle ikka VÄGA meeldima, et ma end kodust välja veaksin. Laulu- või tantsupeost ma veel saan kuidagi aru, sest seal on kõik vaeva näinud, mingeid laule vms harjutanud ja siis see ühistunne ja blablabla. Mitte minu teetassike, aga siin ma suudan juba empatiseerida ja saan aru, kuidas see võib nauditav olla.

Naljakas lihtsalt, et minu paanikahoog on kellegi teise arusaam meeldivast õhtust. Vastupidi muidugi ka, mina nautisin nädalavahetust, millega muuhulgas kaasnes pendlisse kukkumine, nii et lendasin küljega vastu seina (muidu polnud midagi, ainult jalg jäi kukkudes hetkeks köie taha kinni, nii et pahkluu on nüüd natuke tundlik, aga õnneks isegi mitte valus), vihapisarad, sest ma vihastasin korraga peiksi ja iseenda peale, ning väga palju raskeid liigutusi – ja ma olen VÄGA VÄGA rahul, mul pole ammu nii lõbus olnud. Olgu öeldud, et pärast seda kukkumist vedasin ma end kohe üles tagasi ja tegin ikka liigutuse ära, nii et selle üle olen suisa uhke.

On ju tore, et igaüks saab niimoodi lõbutseda, nagu just talle meeldib? Ma vähemalt tahaks uskuda, kuigi vahepeal tahetakse ikka vägisi meelde tuletada, et võiks ikka normidele vastata. Minu käest küsiti nimelt enne nädalavahetust, kas ma nädalavahetusel puhkan või ronin, nii et ma pidin taas kord vastama, et puhkan ronides, sest see ongi meie jaoks kõige nauditavam puhkus. Ja taas kord ei suutnud küsija seda vaatenurka üldse mõista. Sain hoopis ootamatu loengu teemal “ebanormaalselt sportlikel naistel on tulevikus raskusi rasestumisega”. Ee, bitch say what?

See ebanormaalne keha on siis selline, nagu ülemiselt pildilt näha võib, kõhtu sees hoidma ei pea, aga kõhulihased paistavad ainult hommikuti ja pärast trenni. Kuigi selle ülisportlikuks nimetamine on muidugi värskendav, mu treener ütleb tavaliselt “ronija kohta suur” ja Reet ütleb, et “ilmselgelt armastab ronida, aga kooki armastab ka”. Ma ei ole hetkel viitsinud end isegi suveks soorituskaalu ajada, sest lihtsalt ei viitsinud, oktoobrireisiks võtan veits alla, aga hetkel naudin seda, et hea tugev tunne on. Aga no lihtsalt võrdlusmaterjaliks, ülisportliku ronija keha on näiteks selline (ja kui mul talveks mingit reisi plaanitud pole, elan ma terve talve julgelt selles tema “käest ära lastud” kaalus ja ei muretse ka):

View this post on Instagram

**Update** So, many of the people that know me and follow my see that I absolutely LOVE fitness! YES, I climb and there for I’m a climber, BUT that’s NOT all I am! I have always loved testing my body through other workouts as well and seeing the transformations and also seeing how far I can push my limits. I LOVE seeing how strong I can get and what I can do with that strength. Something that I have always wanted to get into as well as staying a professional climber is the fitness world in general. I follow so many other amazing athletes, such as @clairepthomas , and fitness influencers on Instagram and love seeing what they do and how they motivate others to push themselves and live a healthier life style. For many years I have worked out in the gym, not talking about the climbing gym, because I love it. I love the feeling of working hard and sweating! 😁😆 SO… In the near future I’m going to start training programs for climbers and non climbers. For people that just want to live a healthy and fit life so as they get older they can still keep enjoying all the things they want to do! Website with training, healthy sweet recipes and much more will be coming soon! Come along with me on this journey and let me share my passions with y’all! 😁 The first 2 pictures are from the last week after working harder to tone up. The climbing pictures are from when I gained about 10-12 lbs after taking a break from climbing and training. They were taken about 2 or so months ago. It’s hard to bounce back sometimes, but the hardest part is starting!!! 💪🏻😄 #uhamikakuto

A post shared by Alex Puccio (@alex_puccio89) on

Miks ma üldse selgitan seda? See ei ole kellegi asigi, tegelege oma kehaga, mitte ärge jõllitage teiste omi. Pärast onaneerimist ehk tuju parem ka ja vähem huvigi kedagi teist kritiseerida. 😀

Lihtsalt see vestlus pani mõtlema, et saan täiesti aru, mida minu kunagine lemmikkommenteerija MadMax mõtles, kui ta ütles, et lapsi kasutatakse naiste kontrollimiseks. Mul isegi ei ole lapsi, aga minu emaka potentsiaalselt töökorras hoidmine on ikka igati sobilik asi, mida jutuks tuua – ja minu emaka töövalmidus on ometi hulga olulisem kui mina ise. Kas ma olen õnnelik, ei ole siin võrrandis oluline. Mina kui juba olemasolev inimene, minu unistused, soovid ja eelistused ei loe. Või ehk loevad, aga kui see kellegi huvide rõhutamiseks parajasti sobib, on igati okei letti lüüa argument “sa peaksid elama, nagu mulle meeldib, sest su emakas”. Ja noortele meestele ei käi keegi rääkimas, et järelkasvu huvides tuleks vähem juua või suitsetada, keegi ei tule selle pealegi, kuigi kõik teavad, et tervemate laste saamise nimel võiks mees enne lapseteoga pihta hakkamist vähemalt kolm-neli kuud joomisest ja muudest meelemürkidest hoiduda. Kui mitut meest te teate, kes päriselt seda teeks või kellele emme/issi käiks rääkimas, et peaks tegema? Keegi ei käi vanematele meestele rääkimas, et ära sina lapsi saa, vanematel isadel on suurem tõenäosus autistlik laps saada. Järelikult ei ole asi lapses, asi on ühe sugupoole kontrollimises, sest inimesed arvavad, et neil on õigus naisi kontrollida.

Samas ei maksa unustada, et see sobivus on tegelikult väga hea lihtne binaarne vastandus. Nagu lüliti. Sa oled kas sobiv emakakandja uue armsa valge heteroseksuaalse lapsukese loomiseks või ühiskonna seisukohast kasutu parasiit. Ja sellest pole midagi, kui sa juba kord oled oma emaka raiskulaskja, siis on väga hea rahulik elada. Inimesed aktsepteerivad seda, et ahah, nüüd on siis nii, ning vahel harva mõni üksik käib mölisemas (nagu seekord), kui talle isiklikult miskipärast ei meeldi, et sa tema parema äranägemise järgi ei ela. No et tal oleks just praegu lapselapsi vaja näiteks ja väga ebameeldiv, et sa siin mingit indiviidi mängid ja neid käsu peale välja paugutama ei taha hakata. Neid inimesi on võimalik vältida, nendega vähem suhelda ja rahulikult oma asja edasi ajada, elu on chill. Ei ole üldse mõtet põdeda.

Aga usu mind, kui sa nüüd mõtled, et hakkaks seda lülitit näppima, sest lapsed on ju armsad, siis SEE mäng ei käi nii, et sa vajutad lülitit ja oled plõks! hea ema. Mkm, kullakene, sinust saab alustuseks rase ja seejärel ema. Aga juba enne, kui see elu õis sulle sülle asetatakse, avastad sa, et järsku ei saa sa peldikusse ka kõndida, ilma et mõne uue lüliti otsa ei koperdaks. Sest nüüd on need järsku IGAL POOL, sest status quo on kõikuma löönud ja absoluutselt iga inimene tahab võimalust kasutada, et sind endale sobivasse vormi väänata. Kas sa raseduseelse joogaga tegeled? Kas sa liigutad piisavalt? Ega sa liiga palju suhkrut ei tarbi või liiga kiiresti juurde võta? Rasedusaegne diabeet on hirmus asi, kole, kui ema oma lapse tervisest ei hooli. Kas sa annad ikka rinda? Ega sa liiga kaua rinda ei anna? Kas sa ikka lased lapsel oma toas magada? Ega sa lapsel ometi oma voodis magada ei lase? Miks ta sul nii kaua mähkmetes on? Kas sa tõesti IKKA VEEL annad rinda? Miks su laps võõrastega suhelda ei taha? Miks su laps nii lärmakas ja rõõmsameelne on, kas ta ei saa aru, et see segab teisi? Äkki saaks ta kohvikuskäimise ajaks välja lülitada? See ei ole mäng, mida võita saaks. Kui mul oleks oma praeguse elukorralduse juures laps, oleks kogu mu suguvõsa veendunud, et ma olen halb ema, sest mis mõttes isa peab oma lihase lapsega iga kahe nädala tagant kaks päeva üksi tegelema, kuni ema koolis on? Meie suguvõsas joovad isad õlut (heal juhul) ja vaatavad õhtul enne magamaminekut korra üle magamistoa ukse, et näha, kas laste arv jätkuvalt klapib, ja sellest piisab, et heade isade nimekirjas püsida. Utreerin, väga häid isasid on ka, aga neile teistele ei käi keegi midagi ütlemas. Emadele on hoopis teised reeglid ja neile öeldakse hulga kergemini otse näkku, et issand jumal, kui sa juba need lapsed saanud oled, peavad nad ometi esikohal olema. Mis kool, mis isiklikud unistused, ela läbi lapse. Tema akrobaatikaringi esinemine on nüüd sinu aasta suursündmus.

Nii et ainus variant on mitte mängida. Saada perse, vähenda suhtlust, soovi korral kas või naerata ja ütle, et nii kurb, et pole aega külla tulla. Tahad, saa laps. Tahad, võta kolm dalmaatsia koera. Sitta pead ikka ise kasima mõlemal juhul. Ei ole vaja end kellegi jaoks kringliks väänata, oma asja ajades on mingigi tõenäosus, et vähemalt üks inimene on lõpptulemusega rahul.

20 kommentaari “Sina ei pea mitte oma küünalt vaka all hoidma

 1. Olen sinuga täielikult nõus! See on tegelt häiriv, kui rasedatele hakatakse selliseid asju ütlema…

  1. Minu jaoks eriti imelik, et seda öeldakse inimesele, kelle kohta sa üldse ei teagi, kas ja millal ta lapsi planeerib. Ma ei kavatse kellegagi seda teemat arutama ka hakata, sest see on minu isiklik asi ja ma ei saa lapsi kellegi teise rõõmuks.

 2. Mina tegelt tean ühte meest, kes umbes pool aastat enne lapse valmistegemist jättis (koos naisega) suitsetamise maha ja phmt ta on mu iidol, sest ühel peol rääkis midagi teemal: “Naised on inimesed,” talle vastati, et bah, tuhvli all oled vist? ja tema omakorda vastas, et teda absoluutselt ei huvita, mida tast arvatakse või mida sina, jobu arvad.

 3. Issand kui hea artikkel! Ma esitaks selle kuskile auhinnale 🙂 Ja just nimelt mitte selle pärast, et mina sinna kategooriasse kuuluks, keda survestataks lapsi saama vaid üleüldise võrdse kohtlemise ääretult hea piltlikustamise pärast. Oi ma hakkan sind tsiteerima nüüd…või noh esitan neid näiteid omade pähe :))) Aga mõte ju loeb, äkki kellegil teisel tuleb veel ahhaaa moment (eriti mõtlen mehi).
  Ma olen sinust väga vaimustunud hetkel 🙂

 4. Metallica särgi saad hästivarustatud kaltsukast. Kindlasti on lastega inimestel teistsugused huvid kui lasteta ja seda et inimesed tunnevad huvi üksteise vastu on tavaline, suhtlus kui see häirima hakkab, siis on pu…is, nagu sa ise näed on su jutt ainult eneseõigustus, aga eks noogutage kaasa ja naeratage. 🙂

  1. Minu tutvusringkonnas on näiteks kaks ema, kes lapse kõrvalt doktorit teevad (üks käis just 18-kuuse kõrvalt paar nädalat konvekal). Üks ema jättis aastase lapse mehele hoida ja läks kolmeks nädalaks jalgrattamatkale. Üks pere, kus on lapse ühe kuu sünnipäevast alates ära jagatud, millised on mehe trenniõhtud ja millised naise omad ning millal veedetakse koos aega. Peresid, kus väikseid lapsi pidevalt matkama kaasa veetakse, tean nii paljusid, et see tundub väga tavaline olevat. Jah, loomulikult huvitavad neid vanemaid laste akrobaatikaringid ka, aga isiklikud huvid on siiski samuti selgelt alles.

   Mind isiklikult häiris lastejutust hulga rohkem see, et keegi tuli lambist minu keha kritiseerima. Kui mina läheksin paksule inimesele rääkima, et tervislik oleks alla võtta, leiaksid kõik, et ma olen ebaviisakas, aga miskipärast on sportlike inimeste kritiseerimisest uus normaalsus saanud. Huvitundmine on üks asi, aga öelda konkreetselt, et “sellise kehaga ei ole enam naine”, nagu mulle armastavalt öeldi, on ikka VÄGA ebaviisakas.

   1. Oh sind, inimesel on kade meel tuleb kritiseerib ja kusjuures täiesti põhjendamatult see ju puhas kadedus sa paks õnnelik olema, et kehaga püüad pilke ja tähelepanu. Pealegi tekitab su keha nägemine nõrkades inimestes hirmu, nii et harju ära ehmunud inimene on ikka alguses ebaviisakas. 🙂

 5. Hahhahhaa, no leidub ikka idioote – ma mõtlen selliseid, nagu see sinu liiga sportliku keha kohta kommenteerija. Ma ei tea, mis loogika see peaks nagu olema, et kas kui liiga palju lihast kõhus, siis äkki laps ei mahu ära sinna või?

  Või tegelt äkki on neile inimestele mõjunud kogu see eriti viimastel viimastel aastatel ikka ja jälle teemaks tõusev dopingujama sportlaste juures ja siis kui keegi on sportlikuma välimusega, siis eeldatakse kuidagi alateadlikult, et ju teeb ka mingit tšikibrikit endaga selles mõttes. Et oled nagu mingi DDRi rekordinaine või midagi sinnakanti. 🙂

  1. No naistel, kes liiga karmilt treenivad ja kelle rasvaprotsent liiga madalale langeb hakkavad tõesti päevad ära jääma jne – aga see probleem on minu kehast umbes valgusaastate kaugusel. Mul on kuri kahtlus, et see on seotud taustsüsteemiga, no umbes nagu ameeriklased ei saa enam aru, milline näeb välja normaalkaalus laps, sest trullad on enamuses ja normaalkaalus eristub ja tundub imelik ning seega liiga kõhn. Kommenteerija on ise suur, mina tundun siis ilmselt ohtlikult pilbas.

   1. Selline päevade ärajäämine pole ju pöördumatu, või on (ma ei viitsi ise uurida 🙂 )? Nii et iseenesest ei peaks nagu andma alust suu pruukimiseks sel teemal, eriti veel mitte kuigivõrd lähedase inimese puhul.

 6. Sama “see ei ole kellegi asigi, tegelege oma kehaga, mitte ärge jõllitage teiste omi” teema, reproduktsiooniga seondumatult. Ma kogu aeg imestan, olen sellest ka bloginud, kust tuleb kaaluteemaline topeltmoraal. Et “sa peaksid alla võtma” ei sobi öelda, aga “sa peaksid juurde võtma” justkui sobib küll. Mina näiteks söön rohkem kui mõni mees, aga kiire ainevahetus ei lase kaalul koguneda. Vot olengi sihike pisike. Ja olen nii kuradi tüdinud kaasinimeste selleteemalistest märkustest. (läheb vihaselt nohisedes külmutuskapi kallale)

  Aga mis puutub sotsiaalsesse survesse sünnitada, siis sa oleksid pidanud kogema, mismoodi vene ajal asjad käisid. Kui sa 25ndaks eluaastaks abielus ei olnud ja vähemalt ühte last ei omanud, olid ühiskonna (iseäranis lähisugulaste) silmis täielik paaria. Praegusel ajal on naistel siiski mingil määral hingamisruumi.

  1. Värk näib olevat nii, et on mingi spetsiaalne liik inimesi, kes lihtsalt ei suuda pidada ennast teise välimusele hinnangut andmast. Ükskõik kas teise kaal liigub üles või alla, nad garanteeritult peavad oma silmapaistvat tarkust näitama, et oi kui kõhnaks sa jäänud või oi kui paksuks läinud. Alati ühed ja samad tegelased ajavad seda juttu, mingid oma arvates etaloni hoidjad ühesõnaga. Samas normaalsemad inimesed ei kommenteeri kaalu juurdevõtmise ega mahavõtmise kohta, kui just inimene ise sellest juttu ei tee ja arvamust ei küsi.

 7. Mind ärritab eriti kui peol mitte alkoholi tarbides peab vastama küsimustele, kas sa järsku hakkad last saama. Kuid kuna oleme elukaaslasega koos olnud üle kümne aasta, kuuleb neid vihjeid ja küsimusi juba ka niisama päris palju. Kuna lähedased inimesed selliste totruste peale ei tule ja teavad, et me lihtsalt lapsi ei taha, siis suvakatele olen ma hakanud süüdimatult teatama: “Tead, me oleme küll kõike proovinud, aga selgus, et me ei saa lapsi.” Õel ja kole nali, aga need piinlikud näod ja reaktsioonid on hindamatud. Tõenäoliselt mõtlevad järgmine kord pikemalt, enne kui selliseid kommentaare teevad.

  Eestlased on nagu lambad, kes jooksevad kõik sinna, kuhu esimesed ees lähevad. See puudutab nii laste saamist kui ka näiteks Metallica kontserti, viimase puhul oli õnneks suurem osa karjast pärast pettunud, et nii vähe peavoolu hitte mängiti (aga pilte pidi muidugi ikka postitama).

 8. Metallica kontserdi külastajaid vaatasin ka mina imestusega. Ma näiteks kunagi kuulasin Metallicat palju ja vanemad albumid kõik väga meeldivad ka. Aga vot see uuem kraam on jama ja mina ei viitsinud Tarusse ronida. Ed Sheeran jättis ka täiesti külmaks, aga kõik käisid. Well, ma olen ise imelik ja ei hakka kedagi elama õpetama. Metallica t-särki muidu tahaks, lähen kaltsukaid kammima. 😀

  Ja see sport ja rasedus teema. Idioodid. Küsimus pole sportlik olemises vaid just nimelt rasvaprotsendis eksole. Liiga kõrge rasvaprotsent rikub hormonaalset tasakaalu ja liiga madal samamoodi. Sul on mõlemini nii pikk maa, et ei tasuks isegi teemaks võtta. Rääkimata sellest, et see on äärmiselt ebaviisakas ja mis see üle selle ütleja tagumikku torkis? Tahab sinuga last saama hakata.

  Muide see su liftiselfie on väga kihvt, kleit sobib nagu valatult!

 9. Kleit on lahe jah, agagaga mis ometi on Rentsi teises käes?! Seal, kus telefoni pole?
  Sangaga purk jahu? Suhkrut? Kuidas see tal üldse käes püsib, seal käes on mingi ristkülikukujuline asi ka ju? Ja kas purgi küljes on tõesti läikpaberist rosett???

  Nii palju küsimusi …!

 10. Käisin kunagi Rammsteini kontserdil ja imestasin, et miks suur hulk lava ette pileti ostnuid niisama jõllasid, samal ajal kui mõned õnnetud pidid rõdukohtadel rokkimisega leppima. Kui sa bändi ei kaifi ja naasama kuulsat bändi tulid vaatama ja pildistama ja postitama, võiksid ju selle ilmselgelt lavaette ihkava inimesega piletid vahetada. Krdi poosetajad.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.