Mina ka kardan vahepeal

Algas see lugu vist … reedel. Jah, reedel käisin sõbraga lõunal ja nägin vaeva, et suud söömiseks piisavalt lahti hoida. Arvasin ise, et väike igemepõletik, sest mul on all vasakul hambarea lõpus igemes lihtsalt auk (kui õigesti mäletan, siis selle pärast, et tarkusehammas on seal aastate eest nüginud, aga siis rahule jäänud) ning mul on korra varem ka juhtunud, et läheb sinna mingi seeme ja siis mõned päevad on ebameeldiv. Noh, enam ei ole ebameeldiv.

Pühapäeva öösel ei saanud valu pärast magada, eile avastasin, et lisaks sellele, et ma nüüd verd tatistan (brutal, bro!), on ka kerged koordinatsioonihäired, st põletik ilmselt veidi suurem, kui esmapilgul arvaks. Nii et eile olin ise targem, võtsin päeval ibukat ja enne magamaminekut ka (ning nagu ma just teada sain, see, kes enne magamaminekut kell kümme õhtul ibukat võtab, saab hommikul kella kuueni magada, nii et NII hull see asi veel pole).

Aga nüüdseks on kehvematel hetkedel tunne, et valutab terve vasakpoolne lõualuu, nii et mul on kuri kahtlus, et see rahulik tarkusehammas ei ole enam nii rahulik – ja mul on kabuhirm. Cyrusel on üks tarkusehammas välja tõmmatud, härra maailmakodanik ei saanud üldse aru, mida ma kardan, “nagunii magad ju”. Kui selgitasin talle, et meil siin metslaste hulgas tehakse neid operatsioone kohaliku tuimestusega, läks näost kaameks ja küsis, kas poleks ehk võimalik natuke rohkem maksta ja PÄRIS arsti juurde saada. Nagu kõik mu tarkusehambakogemusega tuttavad oleksid habemeajaja juures teinud seda nalja. 😁

Aga nüüd ma täitsa tõsiselt küsin, et kui ma homme ka suremas olen, kuhu ma siis Tallinnas helistan? Kas on üldse mõni koht, kuhu on lootust kohe saada, aga samas ei pea korterit maha müüma ja koheldakse kenasti? Ja kui ON tarkusehammas, kas meil Eestis on siis tõesti ainult kohaliku tuimestuse variant? Sest kõik inimesed, kes on mulle oma opikogemust kirjeldanud, on põhimõtteliselt sõjakogemusi rääkinud, selliseid veriseid ja valusaid ja vastikuid …

Kardan. 😥

23 kommentaari

 1. Mina käisin ja lasin Tallinnas Unimedis tõmmata välja üldnarkoosis kõik neli tarkusehammast korraga. Hambad polnud jõudnud veel otseselt häda hakata tegema, aga arst soovitas välja võtta.
  Pole kindel, et nad hädaolukorras nagu sul, saavad nii kiiresti reageerida ja üldnarkoosi teenust pakkuda, sest anestesioloogi neil endil pole ja peavad kuskilt mujalt haiglast ta kohale kutsuma ja selleks saama ajas kokkuleppele.
  Kokku läks see lõbu maksma 2017 aastal ca 850 eurot. Taastumine polnudki mul kusjuures väga hull. Järgmisel päeval läksin isegi lõunast tööle juba. Natuke hamstrinäoga olin, aga mitte midagi kohutavat.

 2. Mul on Eestis tõmmatud välja kolm tarkusehammast kohaliku tuimestusega. Ei olnud valus (st valus hakkab alles siis, kui tuimestus lõpuks lahtub, aga sama on narkoosiga), ei lennanud verd kahte lehte ning ainus ebamugav asi oli pinge lõualuus, sest ega need hambad sealt just välja tulla taha, seega tuleb tugevalt sikutada. Umbes kuu eest tõmmati mul hammas välja Šveitsis, ka kohaliku tuimestusega ja oli keeruline hammas. Lisaks lõualuu sakutamisele oli ainus ebameeldiv asi see, et suud pidi ligi tund aega lahti hoidma.

  Tunnistan ausalt, et minu jaoks oleks narkoosist taastumine ja võimalikud kõrvalmõjud ilmselt ebameeldivamad, kui see sakutamise tunne. Liiatigi kui tegu on vaid ühe hambaga. Kui tuleks tõmmata neli korraga, siis läheks ma ka ilmselt narkoosi teed.

 3. Hambaarsti kiirabi ilmselt kirjutab kõigepealt antibiootikumi välja, et põletik taanduks, enne midagi tõmbama ei hakata.
  No ja mul võttis kevadel osaliselt lõikunud tarkusehamba (kolmandik oli igemest väljas) eemaldamine aega paar minutit, kuigi olin ka õuduseks valmistunud. Nüüd sügisel lähen teise hambaga, eks saab siis näha, kas sama kogemus. Aga vali kindlasti hoolega arsti, st see peaks olema arst-kirurg, kes igapäevaselt tarkusehambaid eemaldab.

 4. Dr Raul Vallaste (Ülemiste hambakliinik). Valmistusin tarkusehammaste väljatõmbamiseks hea mitu kuud, olin valmis õudusfilmiks, kus lendab verd, liha ja hambatükke. Kõik see jäi ära…esimese välja tõmbamise puhul oli pisut pusimist, mis viis mind mõttele, et paari kuu pärast lubada ka teine tarkusehammas välja tõmmata…ent see osutus ka arstile parajaks katsumuseks, hambajuur oli keerdunud …pikka juttu ei tee, kulus pisut üle tunni, paar õmblust ja korras. Tänapäeval on valuvaigistid…seega 2 päeva tablette + antibiootikumid ja 5 päeva pärast õmbluste eemaldamine. Elu läheb edasi ja kui peaksin veelkord selle teekonna ettevõtma, siis dr Vallaste juurde julgen minna küll.

 5. Tallinna hambaarste ei tea, aga Tartus lasin küll kõik neli tarkusehammast eri aegadel tõmmata sellel samal arstil, kes mu auke lappis ja hambakivi üle imestas. Viimaste tõmbamiste ajal ei olnud tal isegi assistenti. Kohalik tuimestus, tavalised annused valuvaigistit ja korras. Ainult ühe hambaga oli see, et ma loputasin suud liiga sageli ja see koorik, mis pidi haava kaitsma peale kasvama ei kasvanud ja siis oli veits pikem taastumine ja vahepeal nõme.
  Tavaliselt on kohalik tuimestus ka nõme, sest pool päeva on sellest taastumisel pekkis, suu lollakas ja ila jookseb. Aga tarkusehamba tuimestus on seal nii taga, et ei sega üldse.
  “kõik inimesed, kes on mulle oma opikogemust kirjeldanud, on põhimõtteliselt sõjakogemusi rääkinud, selliseid veriseid ja valusaid ja vastikuid …” – sest keegi ei viitsi kuulata argist lugu sellest, kuidas kõik läks okeilt ja tüsistusi polnud.

 6. Mul oli ka kõiik ok selle kohaliku tuimestusega.
  Isegi põske hammustasin süües, sest valus polnud ja lihtsalt vere maitse ja teistmoodi tunne, üks teine kord. Kui polnud tarkusehammas kolme tükina välja tõmmatud, sest olin teda enne kaks korda parandamas käinud, aga seal ei püsinud plomm, sest ilmsest oli ta nii igemes ja taga, et sülg jooksis kogu aeg peale ja ei õnnestunud kuivaks teha seda pinda.
  Kusjuures mul oli kiirabi, kuskil Tõnismäel, aga see oli nt aastal 2008, nii et ma enam ei tea.

  Aaei, guugliga tuleb välja, et Tallinna hambapolikliiinik seal Tõnismäel teeb ikka veel kiirabitöid!

 7. No tegelikult sa ju täpselt veel ei teagi, miks see jama sul suus toimub. Võimalik, et on lihtsalt põletik tekkinud, millest tuleb lahti saada. Kõigepealt tuleks ikka röntgenpilt teha ja siis arst oskab öelda, kas läheb tõmbamiseks või mitte. Ma pole kindel, kas põletikuga üldse tohibki lammutama hakata, või peab enne ootama, et põletik ära lõpeks.
  Mu arst töötab Tallinna Hambapolikliinikus. Kui sa sel aastal pole hambaarstil käinud, siis neil on leping haigekassaga, et 40 eurtsi maksab su kuludest riik. Mitte et see suur summa oleks, aga võimalik, et esialgu ongi vaid ülevaatust, pilti ja süsti vaja 🙂 Ma ei tea, milliseid narkoose seal tehakse, mulle süstimine ei meeldi, ma lasen hambaid ilma süstita parandada.

  Mul on see õnn, et mul kasvas 4 tarkusehamba asemel kaks ja nii jääbki. Arst ütles, et lõualuus pole ka rohkem tulemas. See pidi isegi levinud olema, et kõigile neid enam ei kasvagi.

  • Samas tean ühte tartu naist, kellel oli 8 tarkusehammast. Ei tea, mis jamaga ta küll eelmises elus hakkama sai…

 8. Mina sain oma tarkusehammastest lahti Tallinnas Dental Artis (Tõnismäel, vist oli dr. Valdur Viikmann). Väga mõnus ja tore suhtumine. Ühe tarkusehambaga oli natuke rohkem jamamist (oli ennast komakujuliseks väänanud) aga kaks tükki läksid nagu naksti ja ei saanud suurt arugi, et hammas juba väljas. Eks valus oli ikka ning valuvaigisteid sai söödud, kuid mingit veresauna ja paistes nägu ei olnud.

 9. Sel hambal on põletik all.
  Mine nüüd ja otsekohe Tallinna Hambapolikliinikusse. Nad teevad pildi ja vajadusel määravad antibiootikumid. Tõmbamine pole välistatud.
  Täna on riigipüha, seepärast on seal vastuvõtt kuni 14.00.
  Hambapõletik on tõsine asi.

  • Ma hetkel olen alles teel Soomest Eestisse, selle pärast plaanid homseks. Aga siin vingumisest oli palju kasu – sain palju häid nõuandeid ja teiseks on nii palju parem ka hakanud, et niisama elamiseks ei pea valuvaigistit võtma. Vingumine on ikka imerelv.

 10. Üldiselt vist püütakse jah põletik maha saada. Aga mul on ka selline kogemus olemas, kus antibiootikumid ei teinud mitte möhhigi ja ei jäänud muud üle, kui tõmmata välja põletikus hammas. Ah, kui hea ja kerge oli pärast olla! Arst ei teinud sellest küll mingit numbrit, et äge põletik all. Ju neid põletikke ravitakse enne tõmbamist tihti ka seetõttu, et kirurgi aega ei pruugi olla nii äkki võtta.
  Ps. See oli tavaline purihammas, mitte tarkuse-. Tund aega oli kangutamist, aga paranes pärast ilusti ja hambaarsti ma kartma ei hakanud. Kohalik tuimestus pidas tund aega kakkumist ilusti vastu.

  • Põetikuga ei pruugi valuvaigistav süst mõjuda, seda peab arvestama.

 11. Käisin ise ka Tõnismäel Hambapolikliinikus erakorralise hambaarsti juures. Teiste arstide eest ei oska kosta, aga Eve Paas on täpselt selline arst, kes õudusunenägusid tekitab. Teda soovitan vältida.

 12. Jagan ka positiivset kogemusst. Minu hambaarst sikutas kõik neli (erinevatel aegadel) välja mõnekümne sekundiga, nii et ei saanud arugi. Sh üks neist oli kohe väga keerdus juurega. Kui ma jahmunult – ja muidugi väga positiivselt üllatunult ütlesin, et mismõttes nii ruttu, kuna tuttavate kogemuste järgi on see ka miskit, mida tehakse ja kangutatakse ikka “tundide kaupa”, vastas arst rahulikult, et “einoh, kui patsient oleks enne soovi avaldanud, oleks ka tundide kaupa võinud tõmmata” 🙂
  Arst peab olema muidugi tõesti hea, tarkusehambaga on see oht, et kui suuremat sorti kangutamise käigus vigastada seal lähedal olevat mingi keelenärvi (vms), võivad olla üsna tüütud tagajärjed, nt pool keelt on tundetu.

 13. Mul läks tarkusehamba tõmbamine nii muuseas,et ma isegi ei mäleta, mis tuimestusega seda tehti. Arvatavasti kohalikuga, aga nii või teisiti ei jätnud see mälusse eriti suuremat jälge kui tavaline hambaarstil käik.

 14. Enne kui ma hakkan pikemalt jahuma, võin oma laialdaste, pikaajaliste ja mitmel maal (Eesti, Rootsi, Canada) omandatud kogemuste põhjal väita, et hamba väljatõmbamise ja ravi üldse liigitamine õudseimate kogemuste hulka on lihtsalt lumehelbekeste põlvkonna haip, kes pole elu sees nälginud või keda pole julgeoleku organid kunagi intensiivmeetodil stiimuleid kasutades üle kuulanud.

  Kui siiani jõudsite lisan, et tegu on naljaga, seda siiski vaid osaliselt, sest hambavärk pole tõepoolest nii hull kui see kõrvaltvaatajale paista võib. Mul on üle viie ja alla kümne purihamba välja tõmmatud juureravidest rääkimata – kunagi pole üheski riigis magama pandud, kohalik tuimestus ja kogu moos. Normaalse tuimestusega on operatsioon mõnevõrra valulik, valutama hakkab alles paar tundi peale väljatõmbamist. Tavaliselt sihuke tuim pohmaka tümps, ise pole kordagi valuvaigistit võtnud, ehkki välja kirjutati.

  USA’s muidugi pumbatakse inimestelt viimane papp välja, uinutatud olekus mugav su krediitkaarti masinast läbi tõmmata ja pärast väita, et soovisidki uimase peaga kõiki neid protseduure kaasa arvatud helikopteriga vaatetuur linna kohal 😛

  • Mõnel läheb see raskemalt, mõnel kergemalt, mõnel on palju hambaid välja tõmmatud ja iga hambaga erinev kogemus. Ei maksa, khm, enda kogemust kõigile üldistada.
   Kui Rentsil on hambaraviga halvad kogemused, siis lõpeb see üritus talle tõenäoliselt halvasti. Peaksime lilledega Tõnismäe kliiniku ette kogunema hüvasti jätma, anna siis teada, Rents!

   Aga ilma naljata on mul väga õudne kogemus lapsepõlvest, kus tõesti tuimesti ei mõjunud ja lõpuks tõmmati ilma selleta ja hilisemad normaalsed kogemused, kus profid tõmbasid niks ja naks ja ma ka ühel hetkel küsisin, et ää, kõik vä? nii ruttu vä? ja kõige valusam asi oli tegelikult süsti tegemine, hambast jäänud haav hakkas suus valutama alles tund pärast tõmbamist.
   Ja üsna hiljutine kogemus, kus pisike türklane üle tunni aja mu hamba küljes rippus, aga arvestades seda, kuidas õde juba oma hämmingut ilmutades ahhetas, oli viga siiski hambas, mitte tõmbajas.
   Eh, kunagi ei tea ette. Aga lohutab see, et ükskord saavad need hambad siiski otsa ka.

   • Selle viimase lause kohta ütleks, et ma lootsin siiski paar aastat veel proteesideta läbi ajada. 😁

   • Sama, inimesed reageerivad erinevalt. Mul oli 4 tarkusehammast, üks tavaline, 3 peetunud. See tavaline tõmmati välja tõesti paar minutiga ja ei olnud valus, aga ma sain psüühilise trauma sellegipoolest ja nutsin pmst 3 päeva. Ma lihtsalt ei ole sedatüüpi, kes kannatab seda heli mis läbi su suu ja kolba tuleb, sel ajal kui hammast sikutatakse. 3 peetunud versiooni kohta öeldi, et need vajavad nö operatsiooni, tõenäoliselt peab lõualuud saagima jne – nagu hell no! Päris tahan seda pealt kuulata mingi 45 minutit järjest ja tunda, kuidas seda tehakse, missiis et valus pole. Niiet mängin aga lotot edasi ja vb käin kasiinost läbi, aga enne kui selle ette võtan, tahan üldnarkoosi raha kätte saada. Ps. Mul nad peamiselt tekitavadki probleeme, sest kasvavad nö ettepoole, mitte üles. See tähendab, et nad igeme alt on teise hamba vastas, mille kaudu pääsevad bakterid ka tarkusehamba igemetaskusse, aga kuna tarkusehambad on igeme all, siis pesta neid ei saa. Sellest ka põletikud every now and then.

 15. Kui juba mälestuste jagamiseks läks…vabandust, julgustamiseks ikka, siis üks tarkusehammas tuli mul välja tõmmata lasta enne, kui sündis üks mu lastest. Nii umbes poolteist kuud enne või miskit. Arst, suur härg mees, proovis alguses viisakalt nokitseda, siis kõvemini sikutada, seejärel jõhkralt kangutada ja lõpuks sõna otseses mõttes toetas põlve mu rinnakorvile.
  Välja see hammas tuli ja ma, hoolimata medõe karjatades väljendatud murest, isegi ei sünnitanud sinnasamasse hambaarsti tooli alla.
  Sealt sai alguse mu paaniline hirm hambaarsti ees, siiani kestab ja üle ei saa…

 16. Tuimastus.
  Aga jah, ma käin kah Kaarli Hambapolikliinikus, seal on kõik seadmed ja eriarstid olemas, töö on alati kiire ja korralik olnud. Just sel nädalal käisin jälle. Hammast mul küll seal sikutatud pole.
  Küll aga on neil registratuuris kiri, et “meil pole lepingut haigekassaga”, mis siis vist tähendab seda, et toda niru hüvitust pärast ei saa.
  Samas mu jaoks on tähtis, et saan ühest kindlast kohast kvaliteetset abi, mu senised katsetused teiste arstide juures on ikkagi kehvemapoolsed olnud, nii et pigem maksan siis rohkem, aga tean, et ei pea tulemuse pärast muretsema.

  • Jah, ma jõudsin ka lõpuks Kaarlisse ja sinna lähen ka tagasi opile.


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Kategooriad