climbing

Trenn!

View this post on Instagram

Had been too long

A post shared by Rents (@rrrents) on

Minu viimase aja parim uudis on see, et ma suudan taas trenni nautida ja isegi igatseda. Tulen koju ja on tunne, et võiks kohe trenni minna, mitte enam see “mitte midagi ei jaksa”. St trennis väsin küll kähku ära ja tõesti palju ei jaksa, aga kogu aeg läheb vaikselt paremaks ja vorm tuleb. Alustasin Ronminnis, sest seal on lühikesed rajad, sellest nädalast tahaks liidiseinale tagasi minna. Või ehk isegi ei tahaks, aga oleks aeg kestvust tiba lükata.

View this post on Instagram

I call it meditating

A post shared by Rents (@rrrents) on

Laupäeval käisime esimest korda üle hulga aja Soomes ronimas. Plaan oli algusest peale selline, et Sirru liidib ühe sõbraga ja mina saan omaette boulderdada. Kauaks seda jaksu ei jätkunud ja kuigi tegime lühema päeva kui tavaliselt ja läksime niigi juba kella viiest sööma, oli neljatunnine trenn mulle ilmselgelt liig. Käsivars kiskus krampi ja reis kiskus krampi ja kõik valutas. Aga enne seda jõudsin mõned megalahedad rajad ära ronida, nii et olukord siiski päris NII nutune ei ole – ja teiseks venitasin nii põhjalikult, et järgmisel päeval väga ei valutanudki midagi. Lahedatest radadest pole mul muidugi ühtki pilti, sest mu elus ei ole lihtsalt ühtki inimest, kes hooliks minust piisavalt, et see 30 sekundit kulutada. Üks rada näiteks oli suht kõik horisontaalne, tore oli näha, et kerelihased on jätkuvalt funktsionaalsed. Aga järgmiseks nädalaks ostsime igatahes ette juba megalühikese päeva piletid, nii et trenniaega jääb ca kaks ja pool tundi, et poleks võimalustki end nii rihmaks tõmmata. Pärast seda tahaks hakata juba pikemaid trenne ka tegema, aga no tasa ja targu jne.

Ahjaa, kaal on ka hakanud mõistlikus suunas liikuma, olen hetkeolukorraga isegi enamvähem rahul. Kui nii edasi läheb, saan endale isegi jõululõunat lubada. 😁

View this post on Instagram

Go to Olympic Together ❤️ !

A post shared by Mawem Mickael & Bassa (@lesfreresmawemofficiel) on

Lisaks enda trennile olen usinalt võistlusi vaadanud, sest nädalavahetusel selgus, kas Ondra saab olümpiale (jaa). Nüüdseks on kõik juba aru saanud, et see kiirus + boulder + liid formaat on debiilne, sest see on umbes sama hea, kui iluuisutamine laskesuusatamisega kokku panna, sest mõlemat tehakse ju külmas kohas. Isegi korraldajad said sellest kähku aru, 2024 on need juba eraldi, aga 2020 veel kõik kolm korraga. Ja seoses sellega on mul neist vaestest kiirusronijatest lihtsalt kahju. Esiteks selle pärast, et kiirusronija peab tunduvalt rohkem aega suure rahvahulga ees oma puudujääke häbenema – kui Ondra on kiiruses kehv, peab ta selle häbiga avalikkuse palge ees olema ühel võistlusel maksimaalselt kolm korda 10 sekundit (kaks korda kvalis ja ühe korra finaalis). See on nagu mõne mehe seksuaalelu, kergelt piinlik, aga elatakse üle. Aga kui kiirusronija muudel aladel kehv on ja ainult kiirusega üldse võistlema pääseb (mis kehtib põhimõtteliselt IGA kiirusronija kohta), siis peab ta rahva ees häbenema kvalifikatsioonis neli korda viis boulderminutit ja kuus liidiminutit ning seejärel hea õnne korral finaalis kolm korda neli boulderminutit ning kuus liidiminutit. Okei, nad kukuvad üldiselt alla ammu enne seda, kui kuus liidiminutit täis saab, aga siiski, point on, et nad peavad tunduvalt kauem avalikult pusima millegagi, milles nad on tunduvalt kehvemad kui kõik nende ümber – ja nemad teavad, et kõik teavad, et nad on tunduvalt kehvemad. 5,6 sekundit uhkust vs 20 minutit häbi on üsna demotiveeriv, isegi kui sa tead, et kogu see üritus on sea selga sadula surumine.

Teiseks on see kergelt ebaaus ka selles mõttes, et sobivate füüsiliste eeldustega boulderdaja õpib tunduvalt kergemini hästi kiirust ronima kui kiirusronija boulderdama. Kiirusronimise rada on ainult 6b, st rada, mille isegi mina suudaksin sooja tegemata ära ronida. Ehk siis lihtne rada, mida tuleb lihtsalt teha väga kiiresti. Nii näiteks sai boulderdamise imelapsena alustanud Jan Hojer üleeile kiirusronimise finaalis teise koha, sest ta on tugev ja kiire, nii et milles props. Kiirusronija EI saa iial boulderdamises või liidis teist kohta, sest neil ei ole taga aastatepikkust vastavasuunalist tööd koordinatsiooni ja vastupidavuse arendamisel. Ja nad ei tõmba seda nüüd aasta ajaga maagiliselt pärakust välja, kui kõik oma ala tipud on kuueaastaselt alustanud.

Nii näiteks on väga tore, et Prantsusmaad esindavad pildil olevad vennad (juba selle pärast on tore, et ronimine on muidu väga valgete inimeste sport, see, et nad Olümpiale saavad, inspireerib kindlasti ka teisi alaga tegelema ja mitmekesistab seltskonda), aga kuna nad mõlemad on eelkõige kiirusronijad, siis see tähendab, et Prantsusmaa lootus sealt medaliga koju tulla pole suurem asi, sest kiirus annab siiski ainult kolmandiku punktidest. Võidu saab see, kes vähemalt kahel erialal normaalsed punktid saab – ja neid inimesi, kes on nii head boulderdajad kui ka head liidijad, on väga palju. Mõnel päeval jääb mulje, et jaapanlased võiksid spordihalli koristaja võistlema saata, kui ülejäänud meeskond haige oleks, ja ta tuleks ikka medaliga koju. Samas muidugi, kui ma üldse usun, et kiirusronija võiks päriselt ronima õppida, siis ilmselt oleks see just Mickael Mawem, st üks neist Prantsusmaa ronivendadest, sest tema on siiani boulderdamises kõige paremaid tulemusi saavutanud. Kas tema kõrval oleks pidanud Olümpial olema Bassa või Manuel Cornu, on vaieldav, aga kuna neist kummalgi pole eriti reaalset medalilootust, pole see ka väga oluline. Aga fakt on see, et Olümpiale sõitjate nimekiri on praeguseks juba VÄGA huvitav ja 2020 saab olema esimene aasta, mil mina tõesti südamest sellele võistlusele kaasa elan.

P.S. Kõik on nüüdseks kindlasti juba lugenud, et kõik suure suuga looduskaitsjad, kes kohvi oma bambustopsi ostavad, on tegelikult kogu selle aja liimi joonud, sest liim, mille abil bambuskiud kokku on kleebitud, hakkab 70 kraadi juures sulama. Ma õnneks tööl jalutan tavaliselt kohvikusse oma klaasist kruusiga, bambustopsi olen ainult koolis käies kasutanud, aga mõtlesin ikkagi, et kaua me end mürgitame, ja käisin Apollos uut (keraamilist) tassi otsimas. Valikus oli ainult kolm tükki ja ükski neist polnud imeilus, nii et mis mul üle jäi, joon liimi edasi ning lohutan end sellega, et latte on tavaliselt 65-70 kraadi, st liimilahustamistemperatuurist tsutikese jahedam. Nii et kui mõni mu päris sõpradest istub praegu näpp suus ja mõtleb, et tahaks mulle midagi jõuludeks kinkida, aga ühtki mõtet pole, siis this is it, seda on mul vaja.

24 kommentaari “Trenn!

   1. Kaaneargumendist sain aru, kui Rents meenutas, et mõni sõidab autoga, aga kuumaksminek ei ole probleem, kui kruusil on kõrv (olen ise plekk-kruusiga mööda tänavat patseerinud, nii et räägin kogemusest). Või noh, see on probleem juhul, kui tahta, et jook kauem soe seisaks, siis jah on midagi isoleerivamat vaja. A ma arvan, et bambustopsiga kannatab kõrvaga plekk-kruus soojusküsimustes võrdluse välja.

    1. Selgelt sa ei ole selline kuumavares kui mina. Ma võin ka kõrvast võttes (parema käega küll, see elab mul rohkem oma elu) kruusi täiesti reflektoorselt eemale visata, sest see tundub ohtlik. Sest õhkab kuuma!
     Aga ka vasemaga võttes ma tahaks kinnast vahele või tahaks paremaga ka hoida, et raskust jagada, aga ei saa, sest teist kõrva pole ja nutt ja hala.

    2. tuleb nii välja (kuumavaresluse kohta), õhkuv kuum võib minu poolest rahus õhkuda, kuni ta on selline kuni 100 kraadi muidugi (ahjus olevate süte õhkumine on juba hirmsam).

     Aga kui ma hoolega järele mõtlen, siis olen ma kohvikruusiga tänaval käinudki peamiselt kindailmaga. Nt sellisega, nagu praegunegi ilm (tõsi, mul tulevad kindad kätte juba +10 juures või isegi +12).

    3. aga kas papp- v bambustops on kuumavarese jaoks ok või õhkub ka sealt? ma oleks pakkunud, et umbes sama (sest papptopsi ei kannata samuti pikemat aega _ümber_ topsi hoida, tuleb kõrvast võtta, aint et papptopsi kõrv – kui tal see üldse on – on palju ebausaldusväärsem kui plekk-kruusil).

    4. Bambus on ok, seal on ju veel see kummist osa ümber, et liiga kuum poleks.. Papp on nii ja naa. Putkadest pärinevatel tavaliselt on nii kõrge see osa, kus kohvi pole, topsid pole ääreni täis sugugi, et saab seal hoida.

   2. Termostassike ei lähe kuskilt kuumaks ja soovi korral leiab neid ka sangaga. Apollo poes oli kunagi kena valik. CircleK tass on ülearugi heade termoseomadustega (kohv ei jahtu seal kuidagi joomiskõlbulikuks), kaanega ja puha. Ainult see logo on peal.

    1. Leidsin endale täiesti imelise asja nimega Keep Cup, ilus JA funktsionaalne. Nii et ütlesin, et olgu jõuluvana kotis VÕI MUIDU. Nii et varsti näitan pilte. 😁

 1. Mis tervist ja väsimust puudutab, võid lugeda mu kommentaari, mille ma su 29.okt. postitusele lisasin.
  Ja mis borrelioosi puudutab, siis võid lugeda mu kommentaare ühele Manjana varasemale postitusele – 6. detsember 2018 Manjana:
  Enese ja teiste paljastamine koos kaalunumbriga – … uskmatu
  21. detsember 2018, 21.48

  Mitte meditsiiniministeeriumi vaid meditsiinimeediumi raamatud.
  Anthony William, “Meditsiinimeedium” ja “Meditsiinimeediumi elumuutvad toidud”.
  Näiteks katkend raamatust borrelioosi (Lyme tõve) kohta. (lugesin et, sul oli sellega probleeme)

  1981. aastal teatas üks entomoloog, et on avastanud puuduva lüli – Borrelia burgdorferi nimelise bakteri, mida puugid hammustusega inimestele edasi annavad. Teda kiideti selle avastuse eest, mis viis terve seeria bakterile keskendunud testide ja Lyme’i tõve raviviiside tekkimiseni.
  See oli meditsiinispetsialistidele tõeline „väljapääs”. Niigi ei meeldinud puugid kellelegi ja teooria puukide tekitatud haigusest toitis ühiskonnas juba levinud hirmu looduse ees veel enam. Meditsiinispetsialistid tundsid, et võivad lakata süvenemast vastuste leidmiseks.
  Kahjuks olid kõik need „avastused” valed. Seda ei kuule te kusagilt mujalt: Lyme’i tõbi ei ole põhjustatud
  puukidest. Ja Lyme’i tõbi ei ole põhjustatud bakterist Borrelia burgdorferi … – https://lastejutud.wordpress.com/2018/12/06/enese-ja-teiste-paljastamine-koos-kaalunumbriga/

  1. Mul on ausalt sügavalt savi, kas oli ajutine ajuverejooks või ikkagi puukborrelioos, fakt on see, et kas iseeneseslikult või ravi toimel, aga lõpuks läheb paremaks.

   1. 🤔 metsas hooajatöid tegevad inimesed sh mina ei ole sellise “juhusliku ajupõletiku” osas nii veendunud. Kui ikka karjade kaupa metsarahvast iga jumala aasta pärast metsaputlaste hammustusi antibiootikumiravi ja taastusravi vajavad, mõned ei saagi päris terveks, siis on see juba natuke teistmoodi nähtus (juba ainult oma haigusjuhtumite arvu tõttu) kui hõigata, et aga see on /misiganes ajalehest loetud alternatiivasi/.

 2. Matka termostasse on jalaga segada, nende seas ka lihtsalt avatava, autosõbraliku kaanega variante. Hoiab jooki, hoiab temperatuuri, ei eralda mingeid aineid, kestab surmani.

 3. Termostest rääkides on minul kuidagi õnnestunud omastada üks selline, kuid siiski RMK logodega, isend https://promostore.co.uk/product/rou-bill-king-can
  Guugeldades leiab üllatavalt vähe inglise keelset infot selle kohta, saksa keeles palju rohkem. Aga antud termos ei lähe väljast kuidagi soojaks, on hea laia avaga ja väga mugav kaasas kanda. Kui selline ette jääb (või kui keegi promo korras jagab) siis soovitan selle endale koju viia.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.