Miks inimesed paanikat tekitavad?

Ma täitsa tõsiselt ei saa aru sellest. Selles mõttes, et jah, inimesed surevad. Aga Eestis sureb näiteks tavalisse grippi ja selle tüsistustesse ka kolm korda rohkem pensionäre kui mujal Euroopas. Kedagi ei huvita, inimesed ei viitsi isegi vaktsineerida – sest no olgem ausad, selles tunduvalt suuremas suremuses mängib ilmselgelt oma rolli ka see, et Euroopa pensionäridest on keskmiselt vaktsineeritud 60%, Eestis NELI. Kõigest 4%. Lisame siia selle, et Eesti pensionär elab tunduvalt vaesemates oludes kui näiteks Prantsusmaa oma ning keegi ei imesta, et surevad siin nagu kärbsed. Vaktsineerima peaks igal aastal, aga vaktsiin maksab 10-15 eurot, pensionärile on see tihti suur raha – ja tundub, et see ca 35 surnut aastas ei huvita kedagi piisavalt, et vaktsiin neile tasuta kätte anda.

Täna on see üks haige inimene ja kommenteerijad on seisukohal, et piirid tuleks kinni panna. Tänu taevale, et alkoholiaktsiis taas alla toodi, muidu peaks vaidlema, kummal pool Läti alkopoode ikka see seirepunkt olema peaks. Sest noh, Eestis sureb aastas otseselt või kaudselt alkoholist tingituna tuhat inimest aastas, aga see meid ka ei häiri. See on selline tavaline taks, paanikaks pole mingit põhjust. Või suitsetamine – tapab ca 2000 inimest aastas. Suitsetamine on inimese põhiõigus, eestlastest rohkem kui veerand suitsetavad ja mitte üks koer ei köhi. St paljud suitsetajad esmalt köhivad ja siis surevad ning kehvemal juhul suitsetavad nad ka lapsevankrit lükates või bussipeatuses või lastega koos autos olles, aga taas kord, nende surmadega oleme me harjunud ja meid ei häiri need viis igati välditavat surma päevas. Poliitikud korjavad maksuraha ja hõõruvad õnnelikult käsi – samal ajal mokaotsast poetades, et kurb lugu muidugi nende tervistkahjustavate sõltuvustega. Mis on okei, ma saan aru, et inimesed harjuvad igasugu asjadega ära – aga kui teid need teised surmad ei häiri, miks need uued hüpoteetilised (ja numbrites kordades väiksemad) surmad häirivad?

Selles mõttes, et ma ei ütle, et see haigus ei hakka Eestis möllama, ilmselt ikka hakkab, iseasi, kas selle haiglas oleva inimesega seoses. Mulle näiteks köhis mõne nädala eest üks haige Itaalia vahetusõpilane näkku. Ta on ilmselt ammu arsti juures käimata terveks saanud, aga kui sellisel oleks päriselt korona ja ta oleks nakatanud kedagi, kes nakatab kedagi teist, siis laiutataks varsti ka Tartus käsi ja öeldaks, et ei oska arvata ka, kust see haigus tuli siin nüüd. Seda enam, et itaallane on nüüdseks kodus tagasi ja ei ole siin mingitele küsimustele vastamas. (Olgu öeldud, et igati tõenäoline, et tudeng oli lihtsalt külmetunud, lihtsalt inimesed liiguvad ja tudengid liiguvad palju, on tõenäoline, et keegi midagi kaasa toob.) Aga MIKS see häirib teid rohkem kui teadmine, et te olete iga päev bussis koos inimestega, kellest mõnel on tuberkuloos?

Mul on see teema eriti teravalt õhus, sest Facebookis on üks tuttav Jaanika Paanika. Juba mitu nädalat kirjutab üle päeva, kui väga ta ikka kardab. Ja samal ajal … planeerib märtsikuist Egiptusereisi ning üritab leida veel inimesi, kes ühineksid. Otsusta ära siis, kumba sa teed, kas kardad NII VÄGA oma elu pärast või lähed puhkusele, mõlemat ei ole nagu mõtet ju. Kuigi ta on muidugi juba selline inimtüüp, kes näiteks võtab endale kaela mingi megasuure kohustuse ja siis räägib järgmised kolm kuud internetis, kui raske tal selle kohustusega on. Lihtsalt mind ajab täiega närvi see, et me kõik teame, et sa ei jäta ära seda Egiptusereisi – ainus variant oleks see, kui päriselt lennud kinni pandaks, muidu oled sa nagu viis kopikat varsti seal päevitamas. Nii et milleks siis ilma asjata internetis paanikat tekitada, kui sa oma käitumises midagi ei muuda? Seda enam, et me kõik teame ka seda, et kui sul ka tagasi tulles väike köha on, lähed sa ja töötad lasteaiakasvatajana edasi, sest no raha sai otsa ju puhkuse ajal, ei saa endale praegu haiguslehte lubada. Nii et pigem hoia praegu madalat profiili, mitte ära räägi kõva häälega, kuidas hakkad kohe varsti riskikäitumisega tegelema, muidu nende laste vanemad võivad kisa tõsta.

(Muide, ma registreerisin end ikka sinna tehisnärvivõrkude loengusse, aga teate, seal on NII palju kodutöid, nii et ma hakkan teile ka ikka igal nädalal korra kirjutama, kui palju mul seda on, et teil ei läheks meelest ära, et ma olen overachiever. Üks mees, kes lubas minuga koos sinna ainesse tulla, hüppas muidugi sõnagi ütlemata alt ära. Teine mees ütles mulle ülevalt alla vaadates (ma vihkan seda jupatsielu, 18aastased saavad mulle ülevalt alla vaadata), et ehk ma peaksin lineaaralgebrat ka kordama, enne kui väga keeruliseks läheb. Taas kord tõestus, et men ain’t shit. Kuigi ma ei julgenud sellele noorele poisile vastu öelda, et ma pole 100% kindel, mis see lineaaralgebra on, tulin koju ja vaatasin internetist.)

Igatahes. Kui ei karda haigust ennast, vaid pigem kaasnevaid probleeme stiilis “poed ostetakse tühjaks”, on ju võimalik koju varusid soetada. Mingid kuivained kapis halvaks ei lähe jne; kui piima nagunii ainult kohvi peale ostetakse, saab koju kondenspiima hankida jne. Kõik peale minu tunduvad tuunikalakonserve armastavat, nii et sellega ka hea mugav. Femmarite foorumis arutati muuhulgas seda, et neis kriisiks valmistumise listides oli naised täiesti ära unustatud ja hügieenisidemeid jms üldse ei soovitatud. Ma ütleks selle koha pealt, et ehk on see õige hetk endale kupsik ära osta (meestele selgituseks: mitmekordselt kasutatav menstruaalanum), oleks sellest paanikast niigi palju kasu, et aitad edaspidi loodust säästa. Ma kasutan vist juba pool aastat ja tunnen end täiega teistest parema inimesena, mis ongi ju eesmärk. Vesi vast ikka niipea veel kraanist otsa ei saa. Looduskaitsjadki ju praegu rõõmustavad, sest inimesed on küll üle maailma paanikas, aga see-eest on Hiina lõpuks ometi keelustanud metsloomade müügi ja söömise, miski, mille eest hipid juba aastakümneid võidelnud on. Nii et kui juba peab paanikat tegema, siis ehk niipidi, et need viljad millegi jaoks kasulikud oleksid.

Ja kuna ma ei taha olla üks neist, kes ainult viriseb ja mõnitab, aga lahendusi ei paku, siis siin on kohe mõned ideed, kuidas vältida koroonaviiruse levikut töö juures:

 • tööta kodust – siin on sinu võimalus paar nädalat kodust töötada, ilma et keegi sind laiskvorstiks ei peaks (ja kui peetakse, siis teeskle mine hüsteeriasse ja süüdista neid hoolimatuses ning mitte ainult sinu, vaid ka su laste tervise ohustamises)!
 • ära näpi kogu aeg oma nägu, sa oled täiskasvanud inimene!
 • kui ma väike olin, siis ema tõmbas mul keelega üle silma, kui seep silma läks – proovi seda hetkel mitte töö juures teha (kui see käib üle jõu, tee vähem kui muidu);
 • kanna maski – mask ei kaitse tervet inimest haigestumise eest, aga piirab haige inimese võimekust haiguse levitamisel (ja enamik haigeid ei tea ju kohe, et nad haiged on) – korra nädalas võiks valida kontori lahedaima maski vms, sest meie eesmärk on siiski anda panus ka majanduskasvu, mitte ühe maskiga kuus kuud ringi käia;
 • enne koosolekuruumi vms pisikesse inimrohkesse ruumi sisenemist desinfitseeri käsi, protsessi võib korrata ka kohe pärast väljumist;
 • koosoleku ajal on hea reegel, et vahetult enne kõnelema hakkamist võtab iga kõneleja pitsi viina – kui ta ka hakkab tatti pritsima, on see nüüd desotud!
 • üldise ohutuse tagamiseks võiks koosolekud läbi viia kuumas saunas – võib kombineerida eelmise punktiga.

Võtke heaks, nüüd olete siit head nõu saanud rohkem kui rubla eest. See tõmblukuga mask on nii äge, et ma ostaks või stiilielemendina. Pealegi, mulle täiega meeldib mõte spordiklubisse maskiga minekust – peaks üsna nulli viima võimaluse, et keegi sinuga rääkida üritab, sest üldine eeldus on ju, et ega su mõminast nagunii aru ei saa. Mitte et see Eestis eriline probleem oleks, mulle lihtsalt meeldib rahvarohketes kohtades vähemalt mingis mõttes isiklikku ruumi säilitada.

26 kommentaari

 1. “Juba mitu nädalat kirjutab üle päeva, kui väga ta ikka kardab. Ja samal ajal … planeerib märtsikuist Egiptusereisi ning üritab leida veel inimesi, kes ühineksid.” – jep, ma ka aru ei saa, perekoolis on samad tendentsid.
  Ma mõtlesin, et neid maske saab sinu kaudu tellida, Rents, mis sa neid muidu promod siin! Loosimine ei tulegi või?

  • Ma olen selle koha pealt täiesti sitt blogija lihtsalt.

   Aga ma imetlen inimesi, kes kuulevad, et naabrimutt kardab maha surra, ja selle asemel, et öelda, et “ole nüüd, kõik saab korda”, ütlevad otsekohe, et “ole nüüd, kõik saab korda – muidugi eeldusel, et sa ostad selle 50eurose maski, mida ma puhtjuhuslikult just praegu müüma hakkasin!” Mõnele on antud seda ärivaistu.

 2. Näh, et ma nii hilja lugesin! Tulin just just koosolekult, kõik oleks asja ette läinud, nii tatipritsmete vastane mask kui viin. Kusjuures, koroona oht oli üks olulisemaid päevakorra punkte ja mitte ühtegi nii konstruktiivset ettepanekut… 🙂

 3. He he, ma just pidasin siin Higispaanias koosolekut. Kuna mina esinesin, siis ofkoors olid kõik minust üsna kaugel, aga üksteisele vägagi ligidal.
  Üldiselt aga: inimestele ei meeldi looduslik valik. Ega teadmatus. Seepst nad selle viiruse pärast nii leilis ongi – teed oma tavalisi asju ja ühtäkki nätaki! Jääd haigeks. Samas suitsetamisest mingi haiguse saamine on nagu… kumuleeruv protsess või nii. Ehk seda on lihtsam aktsepteerida (sest ma võin igal ajal maha jätta ju – ja seal pole väga statistilist vahet vist kas sa pole kunagi suitsetaja olnud v jätsid 10a tagasi maha).

 4. Jagan värsket mõistlikku viiruseteemalist artiklit:
  https://www.cnn.com/2020/02/26/opinions/colleen-kraft-coronavirus-best-defense/index.html

 5. Mis ma oskan öelda, lisaks oma hommikuse naerunormi kätte saamisele andsid ka häid ja konstruktiivseid soovitusi kuidas vähendada haigestumise riski 😀

  Tegelt ka, kust sihukest maski saab? Mul kohe lennureis ees, nii äge oleks piirivalvet ja tolli üllatada. Viimases hädas pean töö juurest saadud respiraatorile ise hambad (ja miks mitte ka “biohazard” märgi) peale maalima 😛

  P.S. Eile muretsesin perele pandeemiavarud: ostsin 25 kilose koti koeratoitu ja 5 tuunikonservi kassile, hea kui prioriteedid ikka paigas 😉

 6. Inimesed kardavad uusi asju ja eriti kardavad nad uusi riske. See on evolutsiooniliselt kasulik. Nii et loomulikuks fooniks kujunenud gripp / liiklussurmad / jne ongi “loomulikud”, aga iga uus faktor ongi “hirmus”. See on normaalne ja selle üle ei tasu imestada.

  Meil on veerand suitsetajaid?
  Kus nad on… ometigi….?

  • Kusjuures ma ise mõtlesin ka selle peale, et ei ole võimalik ometi – ametlikult 26% täisealistest suitsetab. Samas, kui mõelda sellele, et seal on ka väga selge hariduslik jaotus (mida vähem haridust, seda suurem tõenäosus, et suitsetab), siis on üsna selge, miks “rikastel ja ilusatel” võib tekkida tunne, et ei paista ühtki suitsetajat ju kuskil. Lisa siia juurde see, et moodsad hipsterid veibivad, mitte ei suitseta.

  • Suitsetajad on omaette klannides. Ma olin väga üllatunud, kui sattusin uude seltskonda ning tutvusin korraga 3 abielupaariga (sh tuntud kirjanik, kunstnik, arst, direktor jne), kõik 6 tossasid nagu korstnad. Ma polnud päris ammu nii palju suitsetajaid koos näinud. Teiseks tossab vist enamus maamehi.

   • Teiseks on kindlasti vanuseline jaotus. 50-60-70 aastased (enamuses mehed) on reeglina oma elus kas läbinud suitsetaja faasi – kõik ju ümberringi suitsetasid, vene sõjaväest jäi külge jne – või ei ole suutnud veel lõpetada ja tossavad jätkuvalt. Noorematega on juba nii ja naa. Veel noorematega veel enam. Ja muidugi Rentsi mainitud hariduslik jaotus vanuselisele lisaks. Ja ma kaldun siiski arvama, et ka elukoht – kas linnas või maal – mõjutab mõnevõrra. 60-aastane maamees suitsetab oluliselt tihemini, kui sama vana linnamees.

    • Jah, mulle tundub ka, et maal suitsetatakse rohkem.

    • No ma ei tea, käisin mina hiljuti Talnas ja kui tagasi jõudsin, nentisin kolleegidele, et ammu pole nii palju suitsetavaid inimesi korraga näinud… Rongijaamas oli küll tunne, et vähemalt igal kolmandal oli sigaret hambus… 😛

 7. Sekundeeriks Epule Novaatoris avaldatud eestikeelse Koroonateemalise infiga, mis vaatamata rohketele trükivigadele ja mõningatele kaheldavatele numbritele on päris asjalik info allikas.
  P.S. Notsu saab sealt hulgaliselt materjali korrektuuri tegemiseks.
  https://novaator.err.ee/1030423/kkk-mida-peaks-teadma-koroonaviirustest

  • Hosemaria, see artikkel tahab ikka väga kõvasti toimetaja kätt.

   • ühest lausest ei olnud seal üldse võimalik aru saada.

    • Stiili ja sõnade kordamist ma ei hakanud mainimagi. Üks tuttav arvas, et vilets ülevaatamata masintõlge.

    • “milleks tõlkija palgata, kui masin teeb töö tasuta ära”.

 8. Hea erinevate epideemiate võrdlustabel.
  P.S. Teljed on logaritm skaalas!
  (Lihtsam samale pildile ei suurusjärke mahutada)
  https://novaator.err.ee/1057258/graafik-kui-edukas-on-koroonaviirus-vorreldes-teiste-tuntud-viirustega

 9. Ma olen aeg-ajalt mõelnud kupsiku soetamisele,aga kuna pole mitte kunagi kasutanud ka tampoone (mitmeid kordi katsetanud,aga no ei sobinud),siis mingil põhjusel eeldasin,et kupsik tekitab mul samasugust ebamugavust või valulikkust.Ega enne sobivuse kohta teada ei saa,kui pole proovinud. Mille järgi valisid (s.t. saan aru,et neid erinevaid suurusi ja sünnitanud naistele sobib ilmselt suurem suurus)? Kas kohe esimene ostetud kupsik sobis või katsetasid mitmeid enne õige leidmist? Mis firma oma kasutad? Paluks küsija suu pihta mitte lüüa.Kuna ma hooldan oma invaliidist ema,siis see mähkmete kogus meie majas on ikka igakuiselt päris suur.Hea oleks nende pealt kokku hoida.

  • Mul selles mõttes vedas, et kõige esimene, mille ostsin, kohe sobis ka – aga mul oli alguses tõsine häda sellega, et see ei tahtnud korralikult avaneda (mis tähendab, et see võib lekkida, kuni korralikult avaneb) – vaatasin sada videot nippide saamiseks, kuni lõpuks sõbranna ütles, et sisestamise ajal tuleb lihaseid pinges hoida ja pärast seda lõdvaks lasta. Pärast selle nipi kasutama hakkamist on elu hulga parem. Mul on väiksem suurus, sest ma pole sünnitanud. Ja mul on Lunette, millega ma olen rahul, aga samas ei oska ma öelda, kas mõni teine oleks parem või mitte (näiteks avaneks ilma tsirkuseta), sest ma pole teisi proovinud. Selles mõttes võib juutuubist ülevaateid vaadata, saab ehk rohkem mõtteid – ja tegelikult ma isegi ei tea, kui suur valik meie turul on, ma ostsin enda oma olude sunnil Soomest, kui apteegis tampoone polnud, aga see oli ja valikus oligi ainult üks.

  • Ma lisaks, et see “sünnitanud või mitte” ei ole päris õige. Mina olen lapse sünnitanud, aga kasutan väiksemat Ruby Cupi, mille kodukal öeldakse ka, et pigem tuleb ikka valida vooluse hulga ja oma keha järgi, sest ega see sünnitamine nüüd nii palju ka asja ei muuda (eriti kui pärast vaagnapõhjalihaseid treenida).

  • Tänud vastamast! Mõlemile.

 10. Kuule, anna kannatust, ega mingi NAISEGA rääkima hakates ei oota tema vastuseid keegi. Tule ka maa peale või nii. Peaasi, et su kõrvad ja ülejäänud keha vestlusele valla on.

 11. Aga see sinu Egiptuse Nuhtlus, see kodanik, kes arvab, et tema piiriületus ei too midagi kurja kaasa, seostab tõenäoliselt ikkagi haigusi rassi ja moraaliga. Teda on võimalik ohustada, tema ei ohusta kedagi.
  Kas eksin väga kui oletan, et ta on veits rassist?

 12. Igasugu sõltuvused (tubak, alko, mistahes narko) on kas kodus või muus seltskonnas kylge võetud ja kuna nad sõltlasele pakuvad ka grupikuuluvustunnet, on asi selge. Mulle on jäänud mulje, et tänapäeval noorte seas suitsetamine enam nii moes ei ole, sest äge olemiseks on ka muid võimalusi. Pealeselle – veel paarkend aastat tagasi oli tavaline, et põhikooli lõpus juba paljudel esihambad pruunid ja katki, seega polnud vahet, kas suitsetad või mitte.
  Ma oma lastelt kuulen, kui nõmedat ja lolli juttu ajavad need lapsed, kelle jaoks on jumala äge täis olla. Hiljem saavad neist lollid täiskasvanud. See on päritav fyysiline omadus.
  Inimesed ikka kardavad võõraid eksootiliste nimedega nähtusi, aga sõltlased ja kroonilised haigused on meie ymber alati olnud ja kujundanud aktiivselt meie keelt, mõtteviisi, meediapilti ja rahvakultuuri, yhesõnaga – traditsioon.


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Kategooriad