Täna algas siis minu kriis

Ehk siis nagu te olete ilmselt juba lugenud, tänasest sulgeb politsei Tallinnas avalikud mängu- ja spordiväljakud. Pealkiri on muidugi keel põses – esiteks on mul kodus kõik vajalikud treeningvahendid olemas ja tegelikult saame me kõik ometigi aru, et trennitegemine ei ole siin ilmas see põhivajadus number 1, vajadusel saaksime me kõik ka ilma hakkama. Aga natuke kurvaks teeb see küll. Selles mõttes, et ma saan aru, et see on paratamatu, aga just see mind kurvaks teebki – meil on hetkel see aeg, kus igaüks peab pidevalt valima, kas ta on instinktidest lähtuv biomass või midagi enamat. Kurb on näha, kui suure hulga jaoks ei ole see isegi valik. No näiteks see kümnete pakkide peldikupaberi ostmine – meie geneetiline kood ütleb, et kui on kriis, tuleb hakata meeleheitlikult varuma, sest nii on suurem tõenäosus see kriis üle elada. Mõtlev inimene saab aru, kui palju tal üksi elades reaalselt peldikupaberit kulub ja on võimeline arvutama, kui paljuga ta elaks üle kuu või kolm või kuus kuud (ja kui palju tal üldse sahvrisse mahuks jne). Siin on nüüd suur erinevus inimeste vahel, kes teevad realistlikud kalkulatsioonid ja ostavad korraga nii palju toitu/peldikupaberit, kui nad reaalselt suudavad ära tarbida ja mõistlikult ladustada (kui oled tõesti võimeline vahepeal külmutatud piima jooma, siis jumal sinuga, lase käia), ja kes ostavad lihtsalt mõtlematult kokku kõike, mida nad näevad. Endal on piimaallergia, aga igaks juhuks ostsid ka kümme pakki hapukoort – sellise iseloomuga kulub tõesti ka varuga ostetud peldikupaber ära.

Teiseks vajadus karja järele. Inimene on individualist heades oludes. Kriis toob kohe välja karjalooma. Stressisituatsioonis vajab keskmine karjaloom lähedust, kedagi kes patsutaks ja kinnitaks, et kõik saab korda. Nii et kui sa oled siin viimase nädala jooksul oma eksiga seksinud, siis esiteks on su käitumine mõistetav (tõenäoliselt vale ja sa kahetsed seda kohe varsti, aga mõistetav) ja teiseks on see sotsiaalsest vaatenurgast vähem ohtlik kui kümne inimesega Stromkale laiama minek. Mõtlesin juba siis, kui käisid kõik need “aita oma ekstraverdist sõpra” meemid, et … Ma olen ka eestlase kohta ekstravert, asi ei ole siin ju selles. Saab ju sõpradega skaipida jne. Noorematele inimestele infoks, et telefonidel see roheline telefonitoruikoon muide võimaldab teistega rääkida. See pole point. Pooled inimesed lihtsalt ei kannata ka tavaoludes hetkekski vaikust, sest hoidku jumal selle eest, et sa oleksid sunnitud universumi tühjust ja enda tähtsusetust tajuma. Selle vältimiseks on vaja iga vaba hetk millegagi täita, isegi kui see on tühja pilguga järgmise meemi vahtimine või kambas mänguplatsil või välijõukaris aelemine. Isegi loodusesse minnes on vaja muusika üürgama panna, sest me pole valmis iseendaga tõtt vaatama. Eks see minu “võiks ju mingi sari taustaks olla” on tihtipeale sama teema, lihtsalt see ei kahjusta vähemalt teisi. Isegi kui sa oled biomass ja sa tunned, et sa ei saa teisiti, saad sa vähemalt sedagi otsustada, mil määral või mil moel sa oma instinktidele järele annad.

ojws

Nagu ütles 7 of 9*: you don’t have to be slave to your programming. Sa ei pea olema oma geneetilise koodi ori. Kõigil on raske, kõigil on stress, kellelgi ei ole tore praegu. Aga sa ei pea sellest hoolimata biomass olema, tee paremaid otsuseid.

Aga no isegi kui minu lugejad teevad, siis piisavalt paljud ei tee, nii et see oli ette teada, et ühel hetkel ei saa mina, kes ma enne ja pärast torud ära puhastan ja üksinduses trenni teen, seda enam väljas teha, sest mingid lollpead on kogu selle aja kambaga treenimist jätkanud. Mõned treenerid on jätkuvalt trenne korraldanud. Mõned lapsevanemad on oma lapsi rõõmuga sinna trennidesse lubanud. Nagu on ette teada, et selle pärast, mis Stromkal ja mujal toimub, tuleb kohe varsti liikumiskeeld või vähemalt -piirang. See oleks välditav, me kõik saaksime selle ära hoida, aga selge see, et me ei hoia ja see tuleb. Sest me oleme biomass.

Täna olen ma lisaks ka pahane, sest oma sõpradelt nagu ootaks enamat. Aga täna hommikul selgus, et üks mu sõbranna, kes nagunii käib jätkuvalt tööl ja suhtleb töö juures inimestega, on lisaks sellele ülepäeviti erinevate pisikeste seltskondadega hängimas käinud, sest ainult väikese seltskonnaga ju ja looduses. Ma ei tahaks kedagi ehmatada, aga TEGELIKULT see sotsiaalse distantsi hoidmine ei käi nii, et esmalt käin tööl ära ja siis täna õhtul hängin Malle ja Kallega, homme Pille ja Peetriga ning ülehomme Reena ja Reneega, aga kõik on ok, sest kogu aeg on ju väikesed grupid. Nagu ma saan aru, et kõik need TEISED on lollid, aga minu sõbrad ometi mitte ju? Tema argument?

MUL EI OLE JU MEEST, KUIDAGI PEAN KA MINA SOTSIALISEERUMA.

 

Kulla inimene, sa ei ole amööb. Kirjade järgi oled sa mitte ainult inimene, vaid MÕTLEV inimene, kuigi mul isiklikult on tunne, et selle nime panija oli purjus või sai asjadest väga valesti aru. Jah, sa oled bioloogiliselt “programmeeritud” paljudeks asjadeks, nagu stressisöömine, -varumine ja läheduse otsimine, aga sul on lisaks ka vaba tahe. Sa saad teha paremaid otsuseid. Ja noh, teate, kuidas jooga üks eesmärke on õpetada inimesi leppima sellega, et maailm ei ole meie kontrolli all? Me saame ainult matile (tataamile, kontorisse, parki) astuda ja oma parima teha, aga me ei kontrolli täielikult isegi seda, mis toimub sellel matil – me võime olla väsinud või külmetunud või võib toas külm olla või võib mingi vana vigastus just täna tunda anda või võib laps just sel hetkel oma pea vastu lauanurka ära lüüa ja me peame üldse oma tegevuse katkestama. Me ei kontrolli seda, mis toimub matil ja veel vähem kontrollime me seda, mis toimub väljaspool. Aga me kontrollime seda, et me astume sinna kuradima mati peale ja anname oma parima. See parim ei pruugi olla hea, see ei pruugi isegi olla piisav, aga igaüks meist saab teha seda, mis on tema võimuses. Ja praegu on parim see, kui see matt on sinu oma elutoas, võimalikult kaugel kõigist teistest.

* Tegelikult oli selle sama mõtte juba tunduvalt varem sõnastanud NG nõustaja Deanna Troi, kes ütles Datale, et “We’re all more than the sum of our parts, Data. You’ll have to be more than the sum of your programming.” Kas ei võiks see mõte üks kord elus meile ka kehtida? Ei v?

P.S. Okei, võib-olla ma tõesti vaatan liiga palju Star Treki.

42 kommentaari

 1. Star Treki pole kunagi liiga palju.
  Aga kui keelata mänguväljakud ja spordiväljakud, siis kogunetakse lihtsalt mujale. Kas ei oleks selle asemel parem ja tõhusam saata õhku mõned tuhanded laserprojektoritega varustatud droonid, kes iga inimese ümber kolmemeetrise raadiusega turvatsooni joonistavad ja kui kaks turvatsooni liiga lähestikku satuvad, tõstavad kohe kisa ja kutsuvad välja bioohutõrje eriüksuse? Või hakkavad sinna kahe turvatsooni vahelisele alale tulistama, näiteks.
  Spordiväljakule mahuks neid turvatsoone päris palju.

  • … teise variandina oleks hakata kohe tootma kergkiust ja mütsi külge kinnitatavaid Faraday puure, mille sõrestiku võiks kohe laadida just sellise laenguga, mis just neid viirustega varustatud piisakesi eemale põrgatavad, mis praegu probleeme valmistavad; puuri kandmine peaks koduuksest väljudes olema kohustuslik, vabaõhuüritused oleksid tehtavad ja stromkal saaks ka sellisega jalutada. Maali ja Juuli omavaheline vestlus nõuaks vist küll natuke suuremat pingutust kui seni.

   • Ma arvan, et Xiaomi suudaks selliseid asju toota küll, lisaks varustaks ta need puurid sensoritega ja info edastaks äppi ja kõik oleksid häpid. Xiaomi toodab absoluutselt kõike.

    • Kusjuures. Pane äri püsti. Ma arvan, et nõudlus järjest kasvab. ilma naljata !

  • Kui ma ühel hetkel kirjutan oma surematu düstoopia, kavatsen ma kõik need ideed sinult tuimalt tuuri panna. Geniaalne.

  • Juba tuleb, juba tuleb: https://m.delfi.ee/eesti/article.php?id=89502833

   • Sa olid taas oma ajast ees.

   • “Harry Potteris” olid ka sellised, neid kutsuti kriiskajateks.

 2. Krinoliinseelik.
  Kohustuslik.
  Kõigile.

  Ja no üldse kirjutasin ma sellest (mõnevõrra lühemalt) juba hommikul:
  http://kurinurm.blogspot.com/2020/03/koroona-vs-instinktid.html

  • Ma leian jätkuvalt, et liigina saame me areneda ainult siis, kui meie eesmärk on teadlikult amööbist parem olla.

   • Hmm miks? Amööb arenes ahviks ju ilma igasugu teadliku eesmärgita. Evolutsioon üldiselt töötab, teadku isendid seda või ei.

    Vt ka minu 12a laps, kes palvele kodus nõud ära pesta (sest koduõppega kaasneb kodus söömine) käratas vastu “ma EI TAHA nii palju nii kiiresti areneda!!!”

    • Et must mingi lapsepiinaja mulje ei jääks – laps pidi ära pesema omaenda taldriku, mitte kaks ega viis.

    • Nutab ja areneb, raisk.

    • Mm… Meil on ammusest ajast kodus ÜKT ülesanded vabal valikul, ei sisalda lapse enda toa/asjade korrashoidu, see käib eraldi (või siis ei käi üldse, aga siis elab ise oma seapesas). Ma ei mäleta, mis ajast, aga 12 peaks päris hea vanus olema seda korda sisse seada. Annab juba selgitada. “Igaüks annab oma panuse perekonna toimimisse, kas sa tahad tuua küttepuid või pesed (kõik) nõud ära?”
     Ma muidugi pole kindel, kuidas see kolme lapsega töötaks.

 3. Tähendab, esiteks ma käin igal pool ringi kärbsepaberi rullid pea ümber lehvimas, sest mis maitseb kärbsele, see maitseb ka viirusele ja mina olen kaitstud.

  Teiseks, sõltumatud uuringud näitavad, et eksiga seksimine on väga ok, ka tavaolukorras. Kui te saate piisavalt hästi läbi ja olete kokku leppinud, et pmst läksite lahku, aga pole veel seda uut leidnud, siis jumala eest – kütke. Igaks juhuks meenutan teile, et ma siin refereerin oma sõnadega teadusartiklit, eks.

  • No me teame niigi, et ega sa ometi tühja koha pealt ei lahmi. Aga see “minul ei ole ju meest” on nii hea vabandus, et ma hakkan selle vastandit (ja lahkumineku korral seda sama) igas teises täiesti asjassepuutumatus kontekstis kasutama.

   “Reena, sa lubasid ju selle dokumendi tänaseks ära lõpetada?”
   – “Andke andeks, mul on ju teatavasti mees.”

   • Hea mõte!
    “Jüri, su viimane tõlge on … kuidas seda nüüd öelda …”
    “Einoh, kellega mul karantiini ajal seksida!”

    “Nüüd, karantiini ajal olen hakanud vaatama, et EKRE ajab ikkagi väga õiget asja.”
    “Mul on ka rõve frustratsioon.”

   • Ja vaesel ajal, kui endal meest ei peaks olema, käib sõbranna oma kah.

   • Eriti hea.
    “No kuidas ma saaksingi, mu sõbrannal ei ole (normaalset) meest!”

    • Veel parem, tõesti! Kusjuures sõbranna arvates ei ole ka minul normaalset meest, sest Sirru pole piisavalt pikk. Tema jaoks siis, minusuguse käbi jaoks loodetavasti ikka kõlbab. Loodan vähemalt, et vägisi minema ei viida, kui ma ikka ise rahul olen (ja ei tahaks ka kikivarvastel seista, et musitama ulataks).

 4. Kas ma saan õigesti aru, et sa siiamaani arvasid, et suur osa inimestest ei ole ajudeta idioodid?

  Tsiteerides mu isa – kulla laps, kuda sul küll nii rumal mõte pähe tuli?

  😀

  Ma olen vist tõesti nii kalestunud ja küüniline, aga mind absoluutselt ei üllata see, et inimesed praegu nii käituvad. Kurb. See on kurb, et inimesed on idioodid, ja see on ka kurb, et mul endal mitte mingisuguseid roosasid prille pole.

  • No nagu otseselt ei arvanud, aga ma tavaliselt blokeerin selle tõdemuse. Praegu surutakse igapäevaselt nina loiku.

   • Jaa, seda küll – see ongi selline pettumustvalmistav ja ebameeldiv tõdemus. Eks ma ka loodan vahel, et inimkond on parem, kui ta on, aga mingi asi toob ikka ja jälle maa peale tagasi ja siis tõded, et ei, ikkagi on inimesed idioodid.

 5. Ma lähen kohe nii leili selle spordiväljakute sulgemise peale. Esiteks oleks võinud alustada sellest, et on KEELD viibida seal kampadega, mitte soovitus. Teiseks, tegevused on erinevad. Keegi kaebas Tere tennisekeskuse peale, et neil on kontaktivaba teenus, maksad netis ja lähed omal käel väliväljakule mängima. No kurat. Kontaktsport my ass. Samuti võiks lubada rulaparkides rulatamist, aga mitte niisama rampidel vedelemist. Vabaõhu jõulinnakutesse võiks paigaldada desinfitseerimisvahendid. Jne. Meil on öljard mupomeest Tallinas, need võiks ühekaupa patrullida ja kogunevatele seltskondadele kaugelt instruktsioone karjuda. Ma usun, et osade inimeste mõjutamiseks oleks see vägagi adekvaatne.

  • Nagu Argentiinas (zoomers tähendab z-generatsiooni, nagu boomers):

   • Õõõh!!!!
    Kes arvab midagi Stroomi ranna kohta, vaadaku enne seda kanalit.

    Meil (inimkonnal) pole mitte mingit lootust.

   • Ei ole olemas, see on lavastus!

    • Kas just lavastus, aga on neid, kes kahtlustavad, et see on tiiser Stromka tulevikust. Ja noh, Tartus on pargid kinni, aga Gea seinalt loen, et kedagi ei koti, patrullid peavad ringi käima ja inimestega sõitlema, nii et vahel soovid küll, et võiks Venemaa kombel lihtsalt kumminuiaga äsada ja asi tahe. 😀

  • ma nüüd kommenteeriks seda viimaste itaaliauudiste valguses. sport on keelatud mh ka seepärast, et inimesed vigastada ei saaks ning haiglad ei peaks lisaks koroonale veel vigastustega tegelema (nii nakatumisoht kui ressursinappus=

  • Üritan siin nüüd välja mõelda, mis maailmas jätkuks inimressurssi, et rulaparkides kontrollida, ega noored ometi kuskil ei istu ega vedele, vaid ainult rulatavad.

   • “Pai treenerihärra, me ju suusatame, suusatame, pai treenerihärra!!!”

    • Hö-hö-hö. 😀

 6. Ma täna karjusin oma poja peale. Röökisin nii, et kurgus oli valus pärast.
  Siis rääkisime normaalselt ja saime pihta, milles me valesti arusaamine oli.
  Oli valesti arusaamine, oli.
  Aga phmt asi algas sellest: “Kuule, kas ma võin välja sõpradega kokku saama minna? Meil ei ole ju karantiin.”

  Meie karm omavaheline mittearusaamine tuli sellest, et tema mõtles “karantiin – täielik väljaminekukeeld” ja mina mõtlesin: “ole normaalne, mind ei pea trahvima selleks, et ma praegu ise ei läheks ega sind ei lubaks sõpradega hängima!”
  Ehk phmt me olime tigedad sõna “karantiin” tähenduse pärast, mitte seepärast, et ta oleks minu peale maru solvunud, et sõpradega õue ei saa minna.
  Aga siiski. Kuni inimestel on loogika: “Kui pole karmilt keelatud, järelikult on lubatud” juhtuvadki sellised asjad.

 7. Lahinguväljal nii selge, millised sõdurid treenitud ja millised mitte. Ootamatult tule alla sattudes jooksevad algajad hunnikusse kokku, kogenud professionaalid laiali.

 8. Aga sinna juurde on teine tõsine probleem – kaugemates maakohtades, kuhu ametlikud kullerteenused ei jõua, ei saa inimesed endale poest kaupa koju tellida, isegi kui on palavikus haiged. KOV aitaks ainult juhul, kui neil oleks positiivne koroonaproov ette näidata – aga neid proove tehakse ainult riskirühmadele, niisama palavikuga kästakse niisama kodus istuda. Kui palavikutajal on kodus lapsed ja loomad, siis ta ei saa, peab kõige oma palaviku ja köhaga poodi minema, siiralt lootes, et see on ehk kõigest linnugripp vms süütu tõvekene… Ehku peale on see karantiin üles ehitatud ja tõsiseid murekohti ei toetata.

  • Samasse auku läheb ka see, et Tallinnas pakutakse vanainimestele tasuta kojukannet … Stockmannist. Nagu näita mulle seda pensionäri, kes jaksab Stockmannist süüa osta. Sureb nälga enne kui koroonasse.

   • Pmst toovad toidupoed alates 50eurosest ostust vist kõik koti koju. Niiet kui pensionär natuke nuputab ja kui tal nupp veel nokib, siis ta saab hakkama. Aga paljudel nokib natuke aeglasemalt ja ei pruugi oma e-ostudega üldse hakkama saada.

    • Paljudel pensionäridel pole seda 50 eurikut. Poes käib tavaliselt 12.50 eest. Või 8.50 eest. Ja noh, praegu sõimavad kõik kõiki – rumalad tarkpäid, kelle eneste puudujäägid paistavad, targad rumalaid, noored vanu ja vanad noori. Keeruline teha vahet kes siis tegelt rumal on, arvestades, et kedagi ega midagi just eriti uskuda ei saa, kuivõrd homme on ju uus jutt- blufivad, kuradid. Ja kaotame nagunii kõik 🙂

  • Osa maapoode on omal algatusel hakanud toitu koju viima.

   • … ja mitte isegi e-poena, vaid müüjad teevad lihtsalt õhtul kaubaringe.

    • See kõlab normaalselt.

  • Khö, khö, see on nii olnud absoluutselt kogu aeg. Yldiselt on KOVide sotsosakondadel hädalistest selge ettekujutus, sest inimene on kas põhimõtteline isepingutaja või siis abivajaja ikka aastate kaupa, kas terviseprobleemi ja puude, kõrge ea, sõltuvuse või muul põhjusel. Praegu valdade sots- ja muud töötajad helistavad inimesi regulaarselt läbi ja kellel on midagi kaevata, sellel on võimalus.


Comments RSS TrackBack Identifier URI

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • Kategooriad