anna kannatust · faith

Oi, mai

View this post on Instagram

Adapt and overcome

A post shared by Rents (@rrrents) on

Mul ei ole mitte midagi öelda., mitte midagi ei toimu ju. Okei, tegelikult valetan, aga kõik asjad, mis mu elus toimuvad, on hetkel sellises punktis, et vara veel neist rääkida. Isegi möödunud asjad on sellised, et ma pole VEEL valmis neist rääkima. Viimastel nädalatel on selgeks saanud, et miski ei ole siin “tagasi normaalseks” muutumas, ainus variant on endale uus normaalsus ehitada. Nii et eks ma siin vaikselt nikerdan.

View this post on Instagram

My home office just got a serious upgrade ☕

A post shared by Rents (@rrrents) on

Mul näiteks on võimalik ka edaspidi soovi korral kodust töötada, iseasi, kui palju ma seda soovin ja kui tihti kontorisse igatsema hakkan. Osaliselt ilmselt selle pärast, osaliselt mu vingumisest tingituna selle pärast, et ma meeldin talle, ütles Sirru, et teeb mulle varase sünnipäevakingituse, ning ilmus koju kohvimasina ja uue veskiga. Eelmine kohviveski polevat nimelt piisavalt ühtlast tulemust andnud. Meil on siin majas palju selliseid “kui teed, tee korralikult” reegleid, millest minusugune mats midagi aru ei saa, sest no ma ei märka erilist maitseerinevust (minu kohvist on kolmveerand piim nagunii), aga nii palju taipan ma küll, et kui ma jahvatatud kohvi ostaksin, peaksin ma seda ilmselt salaja kilekotiga peldikupoti paagis hoidma, nagu filmides narkootikume, et seda põlgliku näoga prügikasti ei visataks. Aga masin tundub lahe, kuigi ma õpin alles latte macchiato jaoks kõige meeldivamat vahekorda timmima – masina pakutud originaal oli tiba kange, aga õnneks on siin selline süsteem, et kui enda maitse järgi teed, siis see jätab meelde viimasena kasutatud variandi ja pakub sulle edaspidi seda.

Ma saan üldse kuidagi varajasi sünnakingitusi, üks sõbranna kinkis just uued megalahedad ronimisega seotud kõrvarõngad. Mina ise olen mitmele tuttavale mõeldes ringi vaadanud, aga ei oska nagu midagi valida, täiskasvanud inimestel, kes midagi hullu moodi ei fänna, on kõik ju olemas ka. Tahtsin teisele sõbrannale termost osta, aga siis tuli meelde, et ma juba eelmisel aastal kinkisin talle ühe. Siis tahtsin sellele esimesele sõbrannale ilusat teepudelit tellida, kuni tuli meelde, et ma juba kinkisin talle ilusa kaanega kohvitopsi hiljuti, prooviks vahelduseks midagi muud. Ehk siis ma olen ebaoriginaalne ja mul ei ole häid mõtteid, nii et järgmised 20 aastat saavad kõik minult toitu.

Aga internetiostlemine on siiski teemas. Tegelikult juba mitu nädalat, ootan hetkel nelja pakki. 😀 Osalt on need vajaduspõhised ja igapäevased – näiteks on mul vaja uut dušiotsikut, sest selle käepidemest tuleb iga päevaga järjest rohkem vett läbi, aga praegustes oludes ei taha ma poodi minna, kui see hädavajalik pole. Nii et tänaseks olen ma rohkem kui natuke rahulolematu, sest tellisin ma selle eelmisel reedel ja nad ei ole siiani jõudnud seda isegi posti panna. Mulle tulevad Itaaliast kiiremini pakid kohale kui Eesti veebipoest. Üks teine pakk näitab juba kolmandat päeva, et pakk on Eestis, kulleri käes – ise kannab mu kulinaid v? Loodetavasti pole vaeseke ära eksinud. No ja nüüd on esimene mai, nii et ilmselt ei saa enne esmaspäeva midagi.

Aga mingi hetk mõtlesin isegi, et äkki peaks endale rulluisud ostma, sest mõnusaks rattasõiduks on veel liiga külm (käisin hiljuti mere ääres sõitmas, hiljem köhisin terve õhtu), aga rulluiskudega oleks tore aeglaselt ringi lasta – aga siis sain ise ka aru, et ainult mõne nädala jaoks oleks see ikka totter. Ega praegu vist ei ole sellist varianti ka, et saaks kuskil Kadrioru kandis rentida neid? Või kui kellelgi on 36,5-37 jalg ja ise ei kasuta, siis hmu, ma rendin sult kaheks nädalaks. 😀

Liigutamine kuluks nimelt väga ära, sest kui põgusad spordipausid välja arvata, on mu põhitegevus … söömine. Kusjuures mitte isegi iga kord vabal tahtel! Näiteks saatsin väikevennale esmaspäeva puhul tassikooke. Ikka tuleb toetada Eesti ärisid ja ma ei hakka ise ju sellist asja vastu suve sööma. Väikevend sõi ühe ära ja tõi ülejäänud mulle, sest olevat liiga magusad. Ei teagi nüüd, kas ei maitsenud või nägi läbi minu ilmselgest plaanist teda nuumata – kui ise alla võtta ei suuda, siis ainus variant perepiltidel jätkuvalt normaalne välja näha, on teised enda kõrval suuremaks toita. Ole loll, aga ole kaval, eks. Ja see nuumamine ei ole sugugi kerge ülesanne, sest mu vanemad on ka hiljuti spordikelladega innukalt samme lugema hakanud, ütlevad söödavatele kingitustele selge EI ja on mõlemad tunduvalt väiksemad kui aasta aega tagasi. Ning nüüd mängis ka väikevend mu üle. Kui nii edasi läheb, olen mina perepildi ümaraim lüli. Nii et järgmisel aastal saadan hoopis brunch’i, seda ta ikka sööb. Koogid pugisime Sirruga ise sisse. Väga magusad olid küll, seda ei saa salata, kriitika oli igati õigustatud. Sõime mõlemad oliive otsa, sest veits läilaks läks. Kui ma päris aus olen, läks juba pärast esimest kooki läilaks, aga ega ma selle pärast veel söömist pooleli ei jätnud. Igatahes mõni küünilisem inimene võiks selle olukorra kohta öelda, et tehniliselt tellisin ma endale koogid, aga sundisin väikevenda veel kullerit mängima.

P.S. Kui juba toidust juttu on, siis avastasin täna esmalt Selveris ja seejärel juba õigekeelsussõnaraamatust, et meile on ametlikult tekkinud sõna ‘tortilja’. Noh, nagu tšintšilja ilmselt. Ehk siis mina olen aastaid vigaselt rääkinud. Aga ma ei saa hästi aru, kui originaalis kirjutatakse tortilla, miks siis eestlane sellest just tortilja teeb, mitte ei loe kas nii, nagu kirjutatakse (nagu eesti keeles kombeks), või nii, nagu originaalis hääldatakse? Et kust see lj-kombinatsioon tuleb sinna? Aga ma ei saa pikemalt kirjutada, Sirru küsis just, mida esimesel mail süüakse, nii et peame vist välja mõtlema.

P.P.S. Viimane mõte, vannun. Mind juba tükk aega tagasi ajas närvi see, et lugesin ühest blogist, et meil siin on üle reageeritud, sest kõik on ju hästi. Ma olen nõus, et meil ongi kõik hästi. AGA. Me ei saa mitte kuidagi teada, kas meil on kõik hästi TÄNU SELLELE, et me “üle reageerisime”, st piisavalt varakult piisavalt karmid meetmed kasutusele võtsime, mingil muul põhjusel (mitte nii tihe asustus, kultuurilistest eripäradest tingitult vähem sotsiaalseid kontakte) või kõigi nende asjaolude koosmõjul. Rootsi oma lõdvema suhtumisega on meile kultuuriliselt üsna sarnane ja neil on miljoni elaniku kohta KORDADES rohkem surnuid. Nad saavad seda muidugi endale natuke rohkem lubada ka, aga ma olen siiski seda meelt, et kellegi vanaema ei pea ilmtingimata majandust väetama. Nii et olgem siiski ettevaatlikud, ei ole vaja kohe uuesti embama hakata.

29 kommentaari “Oi, mai

 1. Teinekord võib kõik söömata Tassikate tassikad kasvõi mulle saata – mulle hullusti meeldivad 😛 Raffaello oma ei ole proovinud, aga soolakaramell on mu meelest küll igati söödav. Või on mul palett paigast. Teine lemmik on mul pistaatsia.

  1. Mulle meeldis Raffaello oma tegelikult just rohkem, aga mõlemad olid täpselt sellised, et ÜKS kohvi kõrvale oleks ok, üle selle on igatahes liig. Aga müüakse ainult nelja- või kuuekaupa. Ma saan aru, et normaalne inimene sööb korraga ühe ja annab teise mehele ning siis jääb kaks tükki järgmist kohvipausi ootama, aga külm oli väljas ja süsivesikud olid laual ja … 😖

   1. Hahahaha. Ma käisin eelmisel nädalal poes ja ostsin neljase paki muffineid. Nüüd on hommikusöögiks pool muffinit, sest ma lõikan nad pooleks – ja lükkan sellega ilmselt järgmist poeskäiku edasi (ei ela Eestis, ja siin pole kõik veel hästi, aga homsest lubatakse ehk natukeseks õue ka).

    1. ja meil oli kahe peale suur tegemine, et karamellikorvikesed ära süüa, sest magus! (neljane karp)

   2. Mkm, ühekaupa saab ka, ka Woltist. Siis valid karbi asemel lihtsalt ühe koogi ja korras. Ma tean, sest ma ükspäev just Limoncello oma ostsin. 😀 Ja tuleb (mitte väga suure häbiga) tõdeda, et oleks ilmselt veel mitu söönud, kui oleks olnud.

 2. Mai! Oumaigaad!

  Aga mu lemmik”probleem” viimasel ajal on, et “kuidas tervitada, kui kätelda ei tohi?” ja ma olen nagu et mismõttes, samamoodi nagu alati: noogutad ebamääraselt peaga ja pomised midagi. Mida te käperdate kogu aeg.

 3. Ütled, et meil on vähem surnuid kui Rootsis, kuna meil on rangem karantiin. Õige. Kuid ega see viirus kuhugile ei kao, meil lihtsalt on nakatumised hajutatud aasta peale laiali ja üldine surmade arv tuleb ikka sama välja. Surmade arvu aitab vähendada vaid parem tervis, tugevam immuunsüsteem ja võib-olla ka parem ravi. Ja kui Rootsis võivad riskigrupid (kellele karantiin võib-olla tõesti abiks on) oma isikliku karantiini lõpetada, siis meil mitte niipea.

 4. Niipalju, kui ma lugenud olen, sai Rootsi sellise riski võtta just tänu sellele, et neil on meditsiini per nase rohkem – see manööverdamisruum, mis on enne meditsiinisüsteemi kokkukukkumist on seega suurem.

  Gruusia pani just seepärast juba varakult piirangud peale, et nad teadsid, et nende meditsiinisüsteem kannatab vähem välja kui suvalisel ELi riigil.

 5. Rents (rootslane:) ronib meil vastuvoolu 🙂
  selle asemel et kulusid/tarbimist koomale tõmmata,
  soetab tema viimasepeal kosmosetehnika kohvi tegemiseks.
  Maitse asi inimese jaoks, majanduse kooma jaoks SUUR asi.

 6. Esiteks meeldib hirmsasti väljend “kellegi vanaema ei pea ilmtingimata majandust väetama”.

  Teiseks kahtlen sügavalt, et Rootsis võiks riskigrupid varsti karantiini lõpetada. Selleks oleks vaja karjaimmuunsust ehk umbes 70% läbipõdemist eeldusel, et läbipõdemine immuunsust pakub (viimane väide pole üldse kindel). Praegustel väga umbkaudsetel hinnangutel on eri riikides nakatunud 1-25% elanikkonnast.

  Minu arvamus Eesti käitumise osas on (läbi hammaste) valitsuse kiire karantiinimeetmete tunnustamine. Seni vist ainus asi, millega EKREIKE tõepoolest suht hästi hakkama saanud.

  Eesti koogikeste teemal keeldun vestlemast enne kui saan ise neid mekkida 😛

  1. mhmh tunnustamise koha pealt. Järjekordne näide sellest, et meil pole kaugeltki nii hulluks läinud kui USAs (see niikuinii, et meie riigistruktuuris on nii palju võimu nagu USA presidendil, suht võimatu saada).

 7. Hispaania keeles, kui on sõna keskel topelt-L, siis see hääldub lj. Nii nagu sevilla hääldub sevilja jne. Kui on sõna alguses topelt-L, siis see jääb lihtsalt l-iks. Nii et tortilja on ses mõttes õige mugandus, et lähtub originaalkeele hääldusest – selle põhimõtte alusel on eesti keeles viimased paarkümmend aastat eriti just nimesid muudetud. Kui ei ole just väga ammusest ajast kinnistunud nimega. Nagu Sevilla nt…

    1. Jah, aga reegel siiski on selline. Regionaalsed eripärad on hisp keeles muidugi suured, eriti mis puudutab uue ja vana maailma erinevusi. Vähemalt Madridis oli seda lj´i kenasti kuulda.

    2. Täitsa huvitav, ma ausalt polnud kunagi märganud. Seda olen küll märganud, et mõnel pool saab minu jaoks täiesti random hetkedel ll-ist ingliskeelne j (no nagu nimes Jane), aga lj-i pole märganud. Aga tõsi ta on, et hispaania keelel on nii palju variatsioone. Ma üldiselt kaldun rõõmuga häälduses Lõuna-Ameerika poole, sest ntks see, mis emamaal C ja Z-iga tehakse, on minu kõrvale kole. Aga ma ei peaks muidugi üldse targutama, mis siin vahet, kuhu ma oma aruga kaldun, kuulaja kuuleb ilmselt ikka mingit imelikku Ida-Euroopa läminat.

    3. see lj on ka nii tugevasti palataliseeritud (ja eks see jotistumine kujuneski selle palataliseerumise süvenedes), et eestlasel on vbla harjumatu sellist l-häälikut ära tunda.

 8. Mai jah. Võilillepilt!!

  Kohvist. Siin majas kah peab eeljahvatatud kohvi peldikupaaki peitma. Aga jahvatamise juures on puru ühtlus tegelikult tõesti oluline. Me joome presskannukohvi, ja kui ühtlane jahvatus pole, tuleb pressi allavajutamisel ohtralt musklijõudu rakendada.

  1. Ma ka kohvigurmaan enda arust, aga “Kulta Katariina hele röst” jahvatatud kohvi on ikka jube hea filtrikohv. Minu arust on filterkohv palju värskema ja puhtama maitsega kui presskannuga võrrelda, aga eks see maitse asi ole. Oma jahvatatud valitud ubade segust on muidugi kõige parem paraku koguaeg ei viitsi niipalju jännata.

   1. A mu meelest on täpselt vastupidi – presskannukohvi on palju värskema ja puhtama maitsega. Filterkohvi ma joon ainult viimases hädas, kusagil külas olles vms. Me muide reisime omaenda presskannu ja kohviga, isegi kui ööbimine hotellis. Veidrikud =)

    1. Vat presskannu puhul saan isegi mina aru, et seal sõltub maitse muuhulgas ka jahvatuse kvaliteedist. Ja no mulle tehti muidugi juba ka väike kiirkoolitus selle kohta, mis jämedusega jahvatame presskannule ja millega masinale.

    2. Mul tudngiaja sõbra poeg Eesti üks kohviasjanduse autoriteete. Kui kodumaale sattun saan kokku ja lasen õpetust jagada. Vat peale seda ajan rinna kummi ja lõua ette kui kohvist juttu teeme🤪

  2. Ma olen hakanud samuti Soome röste hindama – ja üks maailma parimaid kohvitegemismenetlusi on mõistagi pätikas. Ma olen vahel, kui mulle presskannukat tahetakse pakkuda, ikka pätika välja nuianud, sest minu arust jääb osa maitseid sinna press-sõela külge kinni. Pätikal jäävad maitsvad kohvirasvad joogi sisse ja moodustavad peal ilusa vahu.

   Ma oleks öelnud lausa, et pätikas on parim, aga sõprade pool sain huvitava mulksutajaga tehtud kohvi ja tuli tunnistada, et sellel oli tõesti võimsam maitsebukett.

   Espresso ja moka on muidugi üldse teine žanr. Moka on ainus, mille puhul ma mõistsin, et suhkrul võib kohvi sees isegi mingi mõte olla – siis, kui mulle tehti itaalia kohvitseremooniat, kus kaks esimest kõige kangemat kohvitilka aeti kõigepealt tassi põhjas suhkruga vahtu.

 9. “…ajas närvi see, et lugesin ühest blogist, et meil siin…”—Kuidas keegi vanadest lugejatest üleüldse s e d a blogi seal veel lugeda suudab???Õud kuubis!Sattusin üle paari aasta sinna praegu…

  1. Mina olen NII vana olija, et käin siiani blogipuu vilju otsimas – ja kui blogtree esilehel huvitav pealkiri on, siis vahel ikka vajutan.

 10. Kui sulle lihtsalt meeldib asju osta, siis … kurat, ma ei teagi. Ostsin endale just kingad, nüüd on kõik olemas. Toitu võid aeg-ajalt tellida, aga magusat ma väga ei armasta.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.