anna kannatust

Sa näed ja ei mürista

Lugesin täna Facebooki feminismifoorumist Mailis Repsi loo arutelu ja olin täiesti šokeeritud. Pooled inimesed seal aktiivselt pisendasid probleemi stiilis “no hoitaksegi ju bensiini kokku, kui kõik koos linna sõidavad, loodussäästlikum ka”. Teine pool ütles põhimõtteliselt, et kuus last ometi, sittugu või igapäevaselt keset raekojaplatsi, ikka on okei, sest KUUS LAST. Paljulapseline pere, olge mõistvad! Mailise enda kommentaar teemal “omg, mu lapsi jälitati”, oli üle prahi, kui mõelda sellele, et jälitati siiski ta autot — oleks kõik korrektne olnud, poleks neid lapsi seal ju olnud ja poleks keegi saanud neile otsa komistada.

Nii. Esiteks lugu ise. Nad EI sõida kõik koos ühe autoga linna. Repsil on KAKS ametiautot, üks tavaline, teine buss. Kaks autot, kaks autojuhti, üks sõidutab prouat ennast, teine lapsi. Parandan, hästiinformeeritud kommenteerija sõnul on juhte siiski üks, kuigi autosid kaks. Siiski, fakt on see, et ema EI sõida lastega samas autos. Ei olnud nii, et “kool jääb emme töö peale, viskame lapsed ka ära”. Teiseks on siis nüüd selgunud, et üks nõunik (kes juhuslikult on oma 3500 euroga kuus ka enimteeniv nõunik, st vähemalt ministrite alluvate seas), kes on puhtjuhuslikult Mailise lapsepõlvesõbranna, tegeles tegelikult kevadel eelkõige tema laste hoidmisega.

Ei, see EI ole eetiline. Teiseks ei saa see kuidagi olla hädavajalik. Minister ise teenib 5600 eurot kuus. Tema vandeadvokaadist eksabikaasa teenib ilmselt vähemalt sama palju. Kas te tulete mulle ütlema, et nad ei suudaks kahepeale palgata lapsehoidjat/koduabilist, kes selle karja hommikul kooli viiks ja hiljem nendega õpiks? Ehk tõesti ei suudaks, sest alles mõne aasta eest kurtis Mailis, et on kurguni võlgades, sest no palju raha kulub, kui on maja Nõmmel, maja maal ja lisaks ka korter Riia kesklinnas. Pisar tuleb silma põhimõtteliselt suurest kaastundest, saadaks või ise viieka, et vaene inimene päris nälga ei jääks. Aga äkki tuleks siis õppida natuke paremini majandama ja realistlikult arvestada, mida saab endale lubada ja mida mitte. Selle asemel, et riigi kulul elada ja hiljem öelda, et “sorry, mul on kuus last”. See ei ole mingi patult priilt pääsemise kaart siin, mida letti lüüa.

P.S. Kui keegi siin pead murrab, et miks küll kõik ministrid on kohe valmis sellele läbi sõrmede vaatama, siis ma ei tea, kas see ka tõsi on, aga Perekoolis juba väideti, et viiakse ka peaministri lapsi niimoodi hommikul kooli, autojuht aitavat veel koolikotigi selga. Nii et karta on, et pooltel ehk sarnane elukorraldus, mille muuga seda selgitada, et isegi reformikatel on hetkel suu vett täis. 😀 Keegi Facebookis tuletas meelde, et omal ajal lasti Jaan Toots täpselt selle sama asja eest lahti. Kas ajad on muutunud või on siin taas see härja ja Jupiteri teema?

44 kommentaari “Sa näed ja ei mürista

 1. Kle, ma ei tea. Minu arust on siin nagu kõva vastuolu sees. Milleks üldse ministrile ametiauto ja autojuht? Ok, ametisõitude jaoks. Aga ametisõite tuleb siiski üsna harva ette, minister ei pea kaheksa tundi päevas tagaistme nahal kügelema. Viie ministri, vb kümne peale peaks piisama ühest autojuhist küll ja veel. Üks autojuht per kärss, see on ju absurd, ei ole võimalik, et see on vajalik, et sel autojuhil on vaja ametisõidutada ministrit. Jällegi, igast asju saab sisse osta, ka teenuseid. Kui ministril on vaja hommikul tööle ja õhtul koju saada – tehku valitsus leping taksofirmaga.
  Võiks olla nii, et inimene saab palka, kui tahab ja vajab, ostab auto. Kui vajab, palkab autojuhi. Elaks Tallinnas, sõidutaks mõne soti eest kuus ministri tööle (okei, selle valitsuse ministri pigem sõidutaks üks kord karuperse ja jätaks ta sinna maasikaid korjama) ja õhtul koju, ülejäänud päeva kirjutaks luuletusi.
  Aga kui see ametiauto juba on… Teate, kui ma panen kassile nina alla värsket kala, siis päris kindlasti üritab ta selle pintslisse pista, on see siis ametikala või mitte. Seega: Repsi peksmise asemel (võib seda ka, on õige pmst) võiks mõelda, kuidas see süsteem ümber teha.
  Jummala vabalt eksin selles küsimuses. Harige mind. Konkreetse kaasusega pole viitsinud tutvuda.
  PS. Ma saan aru, et mu tekst on hüplik, aga loodetavasti viitsib mõtlev lugeja lüngad täita.

  1. +1. See eetikajutt mis igal pool kõlab, on reaalsuskauge mumst. Eetika my ass, miljonid lendavad määritud paberite näol nelja tuule poole, silm ka ei pilgu, ja nüüd selline riigivargus!

   Mina igatahes ei suuda neid pisipätsamisi tõsiselt võtta. Nagu absull kõik ei teeks pättust ühel või teisel viisil, nii kuis vähegi võimaldab kuludesse kirjutada või misiganes susser-vusser elu lihtsamaks teeb. 99% juhtudest pole ohvrit ka, isegi kui ‘tõde’ paljastub, keegi ei kannata.

   Igal pool on nii. Meditsiiniasutustes, kusiganes, debiilse reeglistiku või halva korralduse juhtudel osapooled ohkavad, teevad ikka nii nagu praktiline on, ja väänavad asja paberil õigeks. Selleks ei pea minister olema, see juba on nii. Kõikjal. Kui silmad lahti teha peaks meenuma 100+ korda kus keegi on teinud mingi triki, aidanud tibakene kaasa. Lihtsalt kõik ignovad neid mälestusi vapralt 😀

   1. Kui nüüd haridusministeeriumist välja öeldud summasid, mis sel aastal (ja aasta pole veel läbi) Repsi kahe auto ja kahe autojuhi peale kulunud on, siis kui keskmine vanaduspension on praegu 528 €, siis (veekord! Aasta pole veel läbi) nelja pensionäri terve aasta sissetulek läks kõrgepalgalise naisterahva ja tema perekonna veokuludeks.
    Pisipätsamine?
    Pastakas on pisipätsamine.
    Isegi kui sellest summast vaid pool on läinud mitte töösõitude, vaid koduse elu logistikaks, pole see ikkagi pisipätsamine.

    1. Kaamos, sa tead terminit “bikeshedding”? Tähelepanu keskendumine keskmiselt väikestele summadele. 20000 on riigi valitsemises keskmiselt väike summa. Selle ümberpanemine teise konteksti ei muuda seda algses kontekstis suuremaks. See, et me viitsime 20000 ümber jaurata, tuleb lihtsalt sellest, et me ÜLDSE ei adu, mis summad mujalt kas vasakule lähevad või – veel tihemini – rumaluse tõttu saamata jäävad.

     Järvik sai kohast lahti, sellega seotud summa oli 1.1 miljonit, see on kakssada pensionäri.
     Kohalt lahti lastes maksti Järvikule 39000 eurot hüvitist, see on veel kaheksa pensionäri. (Saate aru jah? Varastad, jääd vahele – ja siis saad vahele jäämise eest eksta preemiat.)
     Helme noorem maksab USA pätt-juristidele 3 miljonit, kuussada pensionäri.
     Sõnajalad nõuavad riigilt hüvitist 127 miljonit eurot, see on kakskümmend TUHAT pensionäri.

     Siinkohal läheb meie mõistus sõlme ja me naaseme emand Repsi juurde – summad on vähemalt adutavad, mitte ei hõlju täiesti hoomamatus kõrguses.

     Aga muidugi on sul õigus ses mõttes, et inimeste õiglustunne töötab just sinu antud kontekstis, mitte riigi valitsemise osas. Seepärast peavad poliitikud olema puhtad ka pisiasjades, et kui nad ei ole, siis ei usuta nende puhtust ka suurte summade või otsuste juures. Reps on minu arust siinkohal täiesti tola, et niisuguse jamaga maha sai.

    2. Nõus.
     Ja summade taandamine “pensionärideks” jääb mulle nüüd vist tikiks.
     Jõgeva kirik, kui see teoks saab: 157,8 pensionäri, see teeb 3,6 pensionäri koguduseliikme kohta.

    3. Ah, kui juba sarikommenteerija, siis hoogsalt.
     Mis tõsiselt häirib on suhteline vaikus selle “pisipätsamise” ümber. See, mida Rents juba ütles: näib, et Reps läks lihtsalt lohakaks, kõik virutavad pastakaid, nii koalitsioon kui opositsioon, teised pole lihtsalt veel (?) punnis taskutega vahele jäänud.

    4. Mina olen aru saanud, et kaks autot oli ikka ministeeriumil – vastavalt vajadusele või “vajadusele” sõidutati ühe või teisega siis kas ministrit või teisi ametnikke.
     Olen ise aastakümneid ametiautot kuritarvitanud – see käib justkui ametihüvede hulka.
     Samas pole ma ka avaliku elu tegelane, kõigest mingi Konn:D
     Ja arusaadav on ka see, et kui mõned aastad tagasi jälitas MTA firmaautosid, millega juhtametnikud erasõite tegid, siis selle taustal ei saa ministri kuritarvitus või “kuritarvitus” tähelepanuta jääda. Kui nüüd Reps korraks oma mune katsuks ja ministeeriumi arvutatud sõidukilomeetrid kinni maksaks, võiks minu arvates vormiliselt asja lõppenuks lugeda. Inimlikult on minu kui paljulapselise isa jaoks keiss arusaadav ja mõistetav. Iseasi on muidugi sisuline ning poliitiline külg.

 2. Mina pidasin Repsi selliseks tubliks viieliseks tüdrukuks, kes ei tee küll midagi eriti säravat, aga kellel on alati oma ninaesine puhas ja kõik käib reeglite järgi. Ootamatu käitumine temalt. Näitab, et võim muudab inimese tõesti – tundetuks? Ükskõikseks? Ma ei tea.

  Ma ei ole üldse nõus sellega, et “kõik” teeks susser-vusserit. Minu arusaam Eesti ametnikest on väga puhas, suisa aateline. Muidugi on kaks eri asja, ametnikud ja poliitikud, Reps on poliitik.

  Kuid teistpidi – kindlasti on kohti, kus miljonid lendavad.

  Ülejäänud valitsuse taustal on Reps oma autodest hoolimata süüta lambukene. Ma ei pea silmas raha ja korruptsiooni, vaid poliitilist sitta, mida valitsus meile kaela tõmbab. Ministrid, kes kangutavad meid NATO-st ja Euroopast lahti. Ministrid, kes tapavad Eesti haridust ja majandust – olemata ise seejuures haridus- ja majandusministrid, aga tegutsedes nii, et need valdkonnad on ikkagi väga häiritud. Ühiskonna lõhestamine, poliitilise kultuuri asendamine räuskamisega, libateemade (homod ja pagulased) vaenamine päris asjadega tegelemise asemel – nende tegevuse hind on miljardites. Või siis maksame oma suveräänsusega.

  Mina valijana neelaksin selle paugu praegu igatahes alla. Tort, vabandus ja läheb edasi.

  Iseasi, kui kusagilt tuleks oleks paista mingi asjalik uus haridusminister. Aga see amet vist ei meelita kedagi.

  1. Jah, minu meelest on see selline asi, et palu kenasti vabandust ja ela edasi. Ärritaski pigem see, et tema esimene reaktsioon oli “nahhui te mu laste järel nuhite?”

   1. Aei, ma olen laias laastus teiega nõus. Ja mina ka ei arva, et kõik teeksid pahandust.
    Aga vb olen paranoiline, aga mulle tundub süsteem viltu olevat.

 3. Selline jälitustegevus ei ole kuidagi põhjendatud, et seda teeb mingi ajaleht, meil on asutused kes sellega tegelevad, kui on kahtlus teatatakse. Uurimist viivad läbi asjatundjad. Ma ei kujuta ette, et Õhtuleht uuriks (luuraks) riigiametnike järele.
  Küsimus on selles, et pole ju võimalik kuidagi arvutada seda laste sõidutamist, et koolini maksab laps ise vä. Vabalt võiks seaduse sellise teha, et minister saab ka enda perekonda vedada. Riik ju maksab tühja kui autojuht seisab ja mune sügab, ministri ülesanne ongi koordineerida autojuhi tööd nii, et minister ise saaks efektiivselt tööd teha.

 4. Kui küsimus kristlikku eetikasse ümber panna:
  Kas me nõuame oma valitsejatelt teatud voorusi?
  Ja kas me keelame neile teatud patte?
  Milliste väärtuste suhtes on meie silmad avali, mille suhtes suletud?

  EKRE teeb lakkamatut kõrkuse ja viha pattu – ja rahvale tundub meeldima.
  Voorustest on neil võib-olla kindlameelsus.
  Kui Repsi ahnuse-patt ja meie teiste valitsejate teised patud kaalule panna, siis mis vajub alla?
  Või kas me üldse tahame sellist kaalumist teostada?

  Isandad Jourdan ja Viilma ja miks ka mitte Vooglaid võiks sel teemal midagi arvata.

 5. Mul on sügavalt pohh.
  Ela ise ja lase teistel elada.
  Nagu sa ise ütlesid: Repsi palga juures on see suht pisiasi. Ja me räägime siin Repsi palgast, mitte Jõgeva kirikust, eksole.
  Ma ei tunne mitte mingit huvi uurida kuuelapselise ema era- ja riigisõitude vahekorda, kui kõrval on miljonite minemasahkerdamised. NII suva!

 6. “Kaks autot, kaks autojuhti, üks sõidutab prouat ennast, teine lapsi.”
  Kahte autojuhti pole Repsil ei praegu ega pole minu teada ka kunagi olnud.

 7. Olen sinuga 100% nõus. “Nii väike vargus, milleks probleemi teha, meil on suuremaidki probleeme, Aafrikas lapsed nälgivad jne” minu jaoks vabandusena ei päde. Demagoogia.

 8. Savisaar vöib ju olla aktiivsest poliitikast taandunud, kuid tema yritus elab igavesti. Ka tegid Ester ja Villu ilmselgelt strateegilise vea jättes lapsed ärikohtumistele kaasa vötmata (möne parteigenosse käest saanuks ehk laenata). Hiljem olnuks kena öelda, et sidrunid joonistasid lapsed ja kas teil häbi ei ole lapsi sellisesse skandaali kiskuda, jne.

 9. Lihtsalt võrdluseks teine artikkel tänasest Delfist:
  https://arileht.delfi.ee/news/uudised/soerd-riigieelarve-seis-on-hullem-kui-ametlike-kanalite-kaudu-meile-raagitakse-kulud-on-peidetud?id=91719701
  Just SEE on tegelikult oluline – meie kõigi raha planeerimine ja kasutus.

  Eelarve suurusjärk on 10 miljardit eurot.
  See on MILJON KORDA suurem kui Repsi kulud (10 tuhat).
  Mis te arvate, kas eelarve-artikkel saab miljon korda rohkem lugejaid kui Repsi oma…?

  1. Ja rahandusminister tuleks sellise eelarve-jama eest sirgelt kinni panna, mitte lahti lasta.
   Aga rahvas ei saa aru, rahval on kama, rahvas tahab tsirkust.
   Nii jääbki – suured sulid tõllas jne.

 10. PR’i pool on hämmastav, eriti mõeldes, et tegemist on nii kogenud poliitikuga. Oma fb postituses ütles Reps, et kuue lapse emaks olemine on tema eraeluline roll, mida pole soovinud avalikkuse ees liialt esile tõsta. Ning põhimureks tundus olevat laste salaja filmimine, nende kasutamine ajakirjanduslikel eesmärkidel ja “isiklikud rünnakud”. Minu meelest on ta nii oma lapsi, kodusid kui eraelu üldse (persooniintervjuud lahutuseshokist jne) ise aastaid väääga palju meedias afisheerinud. Natuke hilja on sellele poolele apelleerida.

  Eile lugesin kellegi kommentaari, et sellised lastetud naised nagu Kristina Kallas ei tohiks antud teemal üldse sõna võtta. KK on kusjuures kolme lapse ema. Et see pole avalikkusele nii laialt teada, on ilmselt tema teadlik valik.

  AKs väitis Reps, et pole oma 20aastase karjääri jooksul poliitikuna kordagi valetanud. Mida on raske uskuda niikuinii ja eriti arvestades, et isegi sellesama 3,5 minutise intervjuu käigus jätkas ta hämamist. Horvaatia reisiga seoses ütles, et kui talle meenus, et käis seal tõesti ametiautoga, andis ta (vist) kaks tundi hiljem sellest kohe ajakirjanikele teada. Risto Berendson on täpsustanud, et kui nende vestlus oli esmaspäeva pärastlõunal, siis faktiparanduse tegi Reps teisipäeva hilisõhtul, enam kui 24h hiljem. Suures plaanis ja igas mõttes täiesti ebaoluline detail tegelikult aga milleks selliste, siiski hämamistega end veelgi diskrediteerida?

 11. Väga hästi kirjutatud postitus.
  Ja ma päriselt ei saa aru sellest suhtumisest, et ah see 20 000 see on kõigest 4 pensionäri aastane pension, et leiti ka nüüd summa, mille kallal ilkuda.
  Minu jaoks on asi PÕHIMÕTTES. Kui Repsi puhul on ok teha selliseid kulutusi ja lihtsalt pääseda vabandusega, kas siis teiste ametnike puhul on see ka ok? Tõesti arvate, et Reps on ainus? Kindlasti mitte. 100 sellist ametnikku ja riigiraha väärkasutamist veel ja saame juba 2 miljonit.
  Aga raha rahaks. Minu jaoks on asi põhimõttes. Nii lihtsalt ei ole okei teha ja minu jaoks ei piisa vabandusest, mis pealegi ei tundu karvavõrdki siiras.

 12. Ma kirjutan üldiselt alla sellele, mida Kaur ütles (st mind jätab see afäär suhteliselt leigeks, sest hetkel on ka hullemaid asju), lisan küll, et ses mõttes on Repsi rahakulutamise uurimine täiesti õigustatud, et erafirmadel käib maksuamet sabas nagu möirgav lõukoer ja vaatab, et keegi ettevõtluskuludesse kantud autoga erasõite ei teeks – oleks nagu imelik, kui poliitikut koheldaks teisiti.

  Aga mul käis tõsine jõnks südame alt läbi hoopis selle uudise peale:
  https://www.err.ee/1160731/aeg-palus-prokuratuuril-uurida-ajakirjanduse-tegevust-repsi-juhtumis

  Et nagu ongi nii, et kui ajakirjandus teeb pmst oma tööd, siis las prokuratuur pigistab neid natuke?

 13. Kõike peab uurima, isegi neid südamejõnkse, uurijad peab ka uurima, prokuratuur minu teada ei tegele pigistamisega, ega ka piinamisega. 🙂

 14. Aga praegu on võimalik, et müristab. Kui Helmed ja Vooglaiud tõesti leiavad, et Reps peaks tagasi astuma, et umbusaldusel teda toetada ei saa, siis annab see lootust, et edaspidi ei saa ka EKREt toetada ja teoreetiliselt võib see valitsus otsa saada.

  Noh, loodan liiga palju, tean. Aga pmst.

 15. Ma lisan kah hilinenult paar mõtet.
  1. Riigivarguse pidamine ohvrita kuriteoks on nõukaaegne väärarusaam. Ohvriteks on kõik maksumaksjad.
  2. Kõik meist teatud määral pisi või suuremad vargad. Nojah, kui oled korra jänest sõitnud (mina olen🥺) oledki pätt.
  3. Poliitikuna või seadusesilmana peaks olema puhas kui prillikivi. Mis moraalset õigust on muidu nõuda teistelt seadustest kinni pidamist. Viimase aja sündmuste valguses ( meil ja mujal) muidugi ajast ja arust arusaam.
  4. Valitsuse ja parlamendi liikmed võiks ametisse astudes anda kirjaliku lubaduse teatud reeglitest kinnipidamise kohta koos üleastumise korral automaatse tagasiastumisega.
  5. Olen jah sinisilmne naiivitar🤪

 16. Ma kahtlustan, et rahvale on selline rehepaplus väga meelepärane, miks muidu ärrad ministeeriumidest endid nii hästi ja kindlalt tunnevad. Lugege nt ajalehtede ja sotsmeedia kommentaariume. (Naistele ei soovita, traumeeriv.) Ma kahtlustan, et Reps läkski selle tõttu, et oli “tubli tydruk”, “kao meeste mängude juurest juba ykskord minema”. Ja kuuldavasti olla uus haridusminni kandidaat Jana Toom.
  Kas ei hakka pilti tekkima?

  1. P.s. kahe näpuga jääbad pooled sõnad jutu seest puudu.
   Toetan eelkõnelejate arvamust, et korruptsiooni, võimu kuritarvitamise ja meedia tonaalsuse järjest agressiivsemaks muutumisega on asjad … enneolematult halvad. Murelikuks teeb rida asjaolusid, et nt riigieelarve on segane, haridusministri kohale pannakse ilmselt venemeelne poliitik (Keskis on neid piisavalt), kaitseväe ja KL kohta tuleb ka kahtlasi ymberkorraldamise-uudiseid (rääkimata Vanahelme u poolteise aasta tagustest ideedest Kaitseliidu nõrkuse yle ja soovist luua uus arusaamatu alluvusega /eraarmee/), praegu plaanitakse mingit seni piisavalt hästi töötanud koolide ja kaitseväe laagrite korraldust ymber teha (ma ei hakka KL lasteorganisatsioonide teemal rääkima, aga lapsevanemana leian, et seda muutust ei oleks praegu vaja), lisaks nn pyha perekonna sõnvõtud EU ja NATO kohta… Mul tekib 1 kysimus – millal me siis jälle Venemaa sealaudaks saame?

   1. Ma olen sinuga nõus kõiges peale viimase poole lause. Mingis mõttes oli impeeriumi nurgas elada väga hea. Eesti töötleval tööstusel ja põllumajandusel läks tsaaririigi osana super hästi. Mõisad ja tehased ehitati kõik üles Vene turu raha pealt. Ka teadusel läks hästi – Loode-Venemaa oli tsaaririigi aju, siia pumbatu täiesti tobedalt ressursse. Kui Tartu tähetorn on veel mingitpidi loogiline nähtus (valgusreostus ei olnud sel ajal teema ja mägesse ehitamine polnud moes), siis Tõravere teleskoop on puhas kurioosum ja illustreerib seda, kuidas NL ei viitsinud meie suunas liikuvat raha lugeda.

    Kaalu teisel poolel on muidugi venestamine, kolhoosikord, isikuvabadused, impeeriumi piirialade minek sõjaväe kontrolli alla. Eesti metsad on nii tsaaririigi kui Nõukogude sõjaväe betooni tihedalt täis. Samas, Rail Baltika kõrval on kogu eelneva ajaloo saast lihtsalt kärbsemust.

    1. Ma kasvasin viljastava kolhoosikorra põrgulikes tingimustes yles ja …ei taha mingi hinna eest neid õudusi tagasi, sest need tegid sõna otseses mõttes vigaseks ja ma pole sugugi ainus selline. Sõnake “isikuvabadused” toob jälle meelde reaalse kylma, nälja, pideva syteemse vägivalla ja teadmise, et see ei lõpe kunagi ja nii peabki olema, mis siis, et valus ja õudne. See, et suuremates linnades ja rikkamates majandites oli veits parem, aga mujal täielik sotsiaaldarvinism, paistab inimeste peal tänaseni välja, paistab silma ka õigussysteemis ja mh sotsiaalvaldkonna probleemides. On oluline vahe, kas rääkida mitmendat põlve tallinlase-tartlase või mõne ääremaa inimesega – kogemused ja suhtumised on äärmiselt erinevad, ääremaa inimesed on lisaks ka haigemad. Kui me yldse mingit riiki alles hoida tahame, siis ei tohiks meie mikroriigis yldse mingeid ääremaid, klasse, kaste, aadlivärki st tõstmist vs tõrjumist olla. See tähendab reaalsete inimeste yhiskonnast väljalangemist sellesama yhiskonna koorilaulu saatel, refräänideks “elu ainult edukatele”, “paariad silma alt ära”, “ise olete syydi, nautige karistust”. See kõik on juba olnud…
     Vabandust, kui lappama läks. Ma pean oma lastele parema maailma maha jätma 🙂

    2. Nõukogude riigis oli kastiyhiskond. Proletariaadi laps pidi lihttööliseks jääma, ylikoolidesse said juba kõrgharidusega inimeste lpsed lihtsamini sisse. Ma nägin 1994 TÜ ajakirjandusse (ei saanud) ja 1995 Kunstikooli (kivi) sisse astudes, KUI vabalt ja sundimatult Tartu noored ennast tundsid, samas, kui ise pidid iga hetk end läbi halli kivi närima ja ikka olid su tööd halvemad ja sa ise imelik.

    3. Ja on irooniliselt nukker, et nendesamade ääremaade inimeste hulgas oli neid, kes hääletasid kõige ohtramalt nende poolt, kes tahavad meid nõuka-aega tagasi viia. Pmst nagu vanad laagrivangid, kes ei osanud enam vabaduses elada.

    4. Nodsu, kujund laagrivangidega on täiesti pädev. Pikka aega traumeeritud inimene ei suudagi enam iseseisvalt funktsioneerida. Puudega lapse vanemana olen ennast harinud ka arenguhäirete teemal ja praegu märkan, KUI palju on meil autismi spekteisse kuuluvaid inimesi, kelle komplekti kuuluvad veel ka arvutuspuue, kõnehäired (st rääkimisega saadakse hakkama, aga keerukamate kõnekujundite ja pikema teksti mõistmisega mitte) jne jne. Mõnda sellist inimest olen lapsest saadik kõrvalt näinud ja tean, KUI omamoodi tema sisemaailm on. Kõigi nö huvitava peaga inimeste huvides, keda meie seas pole yldse vähe, olekski yhiskondlike myytide inimsõbralikumaks muutumine, sest sellest oleneb inimeste reaalne käitumine. Ja kui poliitikute sigadusi vähem õigustataks ja poleks pidevat prillikivitamist, siis ma julgeksin naiivselt loota, et rahvas mõnel puhul ka mässama hakkaks ja mõne isakese nö eluaegselt troonilt alla peletaks. Kahjuks on sihukeste myydipakettide kindel osa ka see “meie ei saa midagi teha, nendel on omaette paradiisisaar, vihkan kõike ja kõiki /sh oma lähedasi, keda on nii mõnus selle eest karistada/”. Eesti on olnud pea 30 a iseseisev riik, oleks olnud kyllalt aega midagi demokraatlikumat kujundada.

    5. Ühiskondlik ebavõrdsus vist suureneb hoogsasti nii meil kui mujal? Riigikontrolli värske ääremaastumise aruanne, jne. Ja poliitiline kultuur läheb ka sinnasamma.

     Minu märkus oli aga puhtalt majanduspoliitiline. Et idasuunaline integratsioon ei pruugi olla halvem kui läänesuunaline.

    6. Majandusega käib alati kaasas sotsiaal ja vene pool ei maksa inimelu suurt midagi, sellest traditsioonist meil alles hakkas õrn väljapääs paistma.

    7. Maidea, mumst on see nagu mingi eriti ilge tuisk aprillis. A kogu see jama ei muuda fakti, et kevad on tulemas. Mõelge näiteks kas kümne aasta eest oleks võinud päris mitme erakonna juht olla naine.
     Aga muidugi võib seda ka murelikuma pilguga vaadata.
     Ja muidugi – kevad või mitte, persekurss on natuke liiga kindlalt natuke liiga paljudes valdkondades (ennekõike kliima jms) kanna maasse surunud ja ei saa muheoptimistlikult arvata, et küll kõik veel laabub. Maailmalõpukell lööb südaöötundi, aga Tuhkapriidu, va lõbujanune jopski, on nina täis tõmmanud ja magab mingi sohva taga oma ropsi sees, mitte ei püüa rooliratast õiges suunas keerata.

    8. Alati on lootus, et meil jääb kehtima mingi uus variant Balti erikorrast. Eks me olime ka NL ajal ikka riik riigis.

     Kuid jah, idamaised impeeriumid kodanikust suuremat ei hooli. Mitu miljonit uiguuri Hiina nüüdseks steriliseerinud või koonduslaagrisse paigutanud ongi…?

  2. Kaarnake, ma näen sama asja. Nii paljud ei näe. Ei tahagi näha, kuulda ka mitte. Edu pimestab ja teeb moraalselt üleolevaks. Edutus teeb tuimaks ja tuhmiks. Verd armastavad mõlemad, see veel riiki ühes tükis hoiabki. Korruptsioon on meil nüüd välja ravitud, ollakse rahul. Rohkem ei uurita kedagi ega midagi.

   Ma olen suure ‘poliitaktiivsusega’-kursishoidmisega end nüüd ära kurnanud ja suht selline tunne on, et milleks. Apoliitilisena säilis mul veel illusioon, et olen ka inimene, nüüd kahtlen. Klassivahed on for real. Sai ka ääremaades oldud, kuhu kuulungi. Ka seal ollakse oma seisundist teadlikud. Nurkasurutud inimesed kes enam ei looda ega usu. Aga terved, tugevad ja tublid teavad täpselt kelle koht on nurgas – nagu kooliajal, nõnda ka hiljem.

 17. Reps rottis täiega riigi tagant (alustagem sellest, miks ühele ministrile üldse mikrobussi vaja peaks olema…), lõpuks jäi piisavalt palju vahele, et keegi teemat tõstatada julgeks (sahinaid on juba ammu olnud ju), ja ikka leidub neid, kes dzhotile viskuvad ja “aga ta on ju EMA” karjatavad? Piinlik. Nii palju siis feminismist ja võrdsusest.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.