climbing

Kuidas ma staaride tehtud trennikava proovisin …

… ja avastasin, et ma nõrk olen.

Mul on siin viimasel ajal olnud selline tunne, et ma käin trennis kuidagi … sihitult. No et lähen ja teen ja olen, aga kui nädalavahetustel on veel asjalikum, siis nädala sees jääb ikka väga nõrgaks just see vaimne pool – ronin ainult neid asju, mis mulle lõbusad on, aga ei viitsi mässata eriti. Varem olen ma enda tehtud kavade järgi treeninud, aga hetkel ei viitsi nagu sellega ka tegeleda. Nii et kui nägin, et minu suur lemmik Alex Puccio müüb jõulude puhul treeningkava, siis ma muidugi kohe ostsin selle. Alex nimelt on see naine:

Nii et noh, kedagi ei üllata, et tema peamine tugevus on tugevus, aga see treeningplaan oli ausalt öeldes ikka üsna … omapärane. Tahaks öelda, et tundus põlve otsas nikerdatud, aga samas tundus ka ülejala tehtud, aga kas sa füüsiliselt saad teha üle jala, kui see on juba põlve otsas? Igatahes oli seal NII palju juba valesti. Esiteks see, et on kaks erinevat plaani, esimene katab V1 kuni V5 ning teine on V6 ja üles. See juba on minu jaoks ohumärk, sest “V1 kuni V5” hõlmab umbes 90 protsenti kõigist Eesti ronijatest ning need skaala erinevad otsad on ikka NII erinevad, et ma ei saa aru, kuidas nad üldse peaksid sama kava järgi treenima. Aga kuna mina olen kenasti seal skaala keskel, mõtlesin, et mulle võiks see istuda küll. Nii et tutvustan teile kohe oma esimest trenni.

Soojendus. Soojendus oli üsna okei, kuigi ma pidin sinna juurde tegema randmesoojendusi jms, aga eks see olegi subjektiivne. Igatahes ca 30 minutit ja see on see üks asi, mille üle ma üldse ei kurda. Pange tähele, soojendus oli SAMM 1. See võttis nii kaua selle pärast, et selle viimane osa oli progresseeruvalt lihtsate radade ronimine, nii et me tegime kolm korda V0, kolm korda V1 ja kolm korda V2.

Sõrmelaud. Seejärel pidi rippuma hangboard’il ja siin ma juba kurdan. Nimelt oli siin küll kirjas, et kui teed ka sooja sõrmelaual, siis on igas seerias kolm kordust, aga polnud poole sõnagagi kirjas, kui mitu kordust selles päris sõrmetrennis on. Ma siis lähtusin loogikast, et ilmselt sama palju. Igatahes tuli seal teha 2 seeriat avatud haardega, 4 seeriat poolavatud haardega ja 4 täishaardega (see on see, kus pöial on sõrmeotstele surutud, inglise keeles full crimp, vt pilti). Oli isegi eraldi tutvustav video ja puha. MITTE KORDAGI ei mainitud, et kui sa oled tõesti V1 ronija, siis sa EI TOHI täishaaret teha – ja tegelikult esimesed pool aastat pole üldse soovitatav sõrmelauda kasutada, peaks ootama, kuni sõrmed on juba adapteerunud. Teine probleem oli siin see, et ühel lehel olid ühed numbrid ja teisel lehel need 2, 4 ja 4, nii et mine võta kinni, kummad numbrid õiged on. Seda, mitmenda sammuga meil siin tegu on, kirjas ei olnud. Igatahes me tegime siin kõike poole vähem, sest ma nägin ette juba, et muidu on meie trenn sellega läbi ka.

Projektimine. Siis pidi projektima. St valid kaheksa probleemi, mida sa ei suuda esimese korraga ära ronida. Oli suisa öeldud, kuidas neid valida, et mõni peaks olema selline, millega sa kuu aega pusid, ja mõni võiks olla selline, mille võiks ühe sessiooniga ära teha jne. Mida aga ei öeldud, oli see, kui kaua iga projekti peal aega peaks veetma. Minu oma eeldus oli, et kuna üle tunni sa ometi projektimise peale ei taha panna, siis ütleme viis minutit probleemi peal (iga probleemi vahel pidi olema kolm minutit puhkust ka), nii et otsustasime ise, et teeme viis katset per rada. Mitte eriti üllatuslikult võtab viis katset muidugi tunduvalt rohkem kui viis minutit, sest vahepeal ju puhkad ka, aga no see oli igatahes VÄGA lõbus ja huvitav ja kasulik, selles mõttes ei kurda. Ainult et selle nalja lõpuks olime me mõlemad juba omadega täiesti läbi ja ees oli veel …

Radade proovimine. Ehk siis see oli see koht, kus sa võtad 15 rada, mis on ca 80% sinu max tasemest, ja üritad neid ära ronida. Kui esimese korraga ei roni, võid igal rajal kuni kolm katset kulutada. Ma tahaks öelda, et kui sa hakkad rampväsinuna tegema radu, mis on 80% max tasemest, siis sa üldiselt EI roni neid ära, nii et sellest saab ka projektimine. Aga noh, siin olen lihtsalt mina nõrk. Siin oli järsku jälle sammu number, see oli samm 3. Ju siis HB oli 2.1 ja projektimine 2.2 või midagi, kummaline matemaatika igatahes. Hakka või arvama, et inimesed, kes neid asju kokku panid, viskasid asju suvaliselt hunnikusse ja tegelikult ei mõelnud eriti.

Igatahes selgus umbes poole peal, et kell on juba 12, nii et viimased viis rada valisin teadlikult juba V1, et ükskord koju ära saaks. Ehk siis me alustasime kell 9 ja selleks hetkeks olime me juba järjest lasknud KOLM tundi. Ja meil jäi trenn pooleli, sest teoorias oleks pidanud veel ees ootama …

Jõutrenn. See hõlmas parajat hunnikut kerelihaseharjutusi ja hulka lõuatõmbeid. Viimane on minu jaoks eriti kahtlane, sest järgmine päev oleks ka pidanud ronimispäev olema — ja järgmise päeva kavas lõuatõmbeid ei ole. Minu loogika ütleb küll, et kui sa kaks päeva järjest ronid, oleks loogiline teha lõuatõmbeid teise päeva õhtul, ei v? Nii ei oleks lihased teisel päeval NII väsinud ja kolmandal päeval poleks enam oluline, sest siis saavad nagunii puhata. Tahaks teada, mis loogikaga need esimesele päevale pandi.

Seda tahaks ka teada, et kui meil on nüüd olnud trenn, kus on olnud korraga nii eraldi sõrmetrenn kui ka negatiivi all projektimine, siis miks ei ole seal lõpus selgitust, et pärast sellist trenni tuleb KINDLASTI käsivarred ja õlavarred korralikult läbi venitada. Seda enam, et statistika huvides võin öelda, et koos endaga tean kolme inimest, kes parajasti seda kava proovivad, kõigil kolmel on varem küünarnukiprobleeme olnud. Kust need küünarnukiprobleemid varem on tulnud? Sellest, et ronijad ei viitsi oma käte eest hoolitseda, ainult retsivad neid.

Aga no kõige olulisem on see, et oleks ma TERVE trenni korralikult ära teinud, oleks selle peale kulunud ca neli tundi. Olin laisk, nii et läks kõigest kolm. Ja ma ei uimerdanud, küsisin ühelt teiselt sama kava järgi treenivalt tuttavalt, ta ütles, et tal kulus ka umbes nii palju. Kava näeb ette, et ronimine + jõutrenn neli korda nädalas ning kaks korda nädalas ainult jõutrenn. Kas teistel täiskasvanud inimestel on tõsiselt aega, et neli korda nädalas neljatunniseid trenne teha? Nagu kuidas??? Või see ongi eelkõige õpilastele suunatud? Ma kavatsen küll täitsa ausalt siit küll juppe üle võtta, aga iga kord kõik need numbrid umbes kahega jagada. 😀 Rääkimata sellest, et korra nädalas tahaks ju ülaltjulgestuses ka ronida, nagu normaalne inimene.

12 kommentaari “Kuidas ma staaride tehtud trennikava proovisin …

 1. Ronimise koha pealt ei oska interneti gurude õpetusvideosid kommenteerida aga jooksmise nurga alt natuke küll. Kahjuks tundub, et suur enamus on kokku pandud proffide poolt, kes arvavad, et see konkreetne tegevus ongi kogu sinu elu (neile ilmselt ongi). Tavakodanikud paraku peavad lisaks hobidele ka tööl ja toidupoes käima. Oma 5K jooksu distantsi valisin just seepärast, et koos soenduse, riietumise, lõdvestumise ja dushi all käimisega saan tunniga hakkama.

  Mis puutub treeningplaanidesse, siis peale suht paljude erinevate uurimist ja natu proovimist lõin käega ja teen enesetunde järgi. Distantsi ja kiiruse panen paika selle alusel mis tunne peale esimest kilti jalgades on. Eesmärk on enda vormis hoidmine ja hea enesetunne mitte rekordi jooksmine või võistluseks valmistamine.

  1. Jah, ma ka üldiselt panen ise kokku. Aga tegelikult pean ütlema, et häid mõtteid olen siit saanud. Nüüd pole muidugi vahet, spordiklubid lähevad kinni.

   1. Welcome to the club, meil on juba õige pikalt spordiklubid kinni olnud vaatamata Eestist oluliselt madalamatele suhtelistele numbritele. Nüüd lähevad ka suusamäed kinni, pean vist hooajapileti ümber kantima järgmisele talvele☹️

  2. Nojaa, aga sellegipoolest on ka neid inimesi, kes täistööajaga kontoritöö ja toidupoes käimise kõrvalt maratonideks treenivad 😉 Mitmetunnised jooksud on ju ainult nädalavahetuseti.

 2. Ma arvan, et loogika on siin umbes see:
  – 100 inimest ostavad-proovivad seda kava
  – 90 loobuvad kiiresti
  – 9 treenivad end invaliidiks
  – 1 saab olümpiavõitjaks
  – Kõik 90 loobujat ja 9 invaliidi häbenevad vaikselt nurgas, sest nad on nii laisad, nõrgad, allumatud jne
  – 1 olümpiavõitja kisab üle ilma, et just ALEXI KAVA AITAS MU TIPPU.

  Ja kedagi (s.t selle Alexi promootorit ja manageri) ei kepi, et see üks on üks sajast, ilmselt sünnipäraste eeldusega, ja et ilmselt paari aasta pärast on temagi invaliid.

 3. Ilus ja väga vinge vaatepilt, aga mind huvitaks, millised kroonilised valud ja pysivad kudede kahjustused (varem või hiljem tulevad, kui hetkel pole) selle taga on. Või ongi inimene nii jumalike eeldustega, et mistahes ylekoormusest ja traumast taastumine on kerge ja täielik?

  1. Tema on kogu aeg vigane viimastel aastatel, aga ma arvan, et see on tingitud pigem sellest, et ta ei söö korralikult ja on alakaaluline. No ja vanus ka, ta minuvanune, tegelikult ei tohiks niimoodi lõhkuda enam. Aga sõrmevigastusi tal eriti pole olnud ja üldiselt temasugustel ei ole ka – kui ikka juba lapsena alustad, siis keha kohaneb.

   1. Puccio vähemalt näo järgi pole alakaaluline olnud ammu. Kõik tippronijad kogu aeg veits vigased, nii nagu paljud muud tippsportlased. Nii see elu käib võimete piiril paraku. Adaptatsiooniks on ka veits lõhkumist vaja.

    1. Ronimises ka ülekaalulistel 😀
     Mu point vist tegelikult tahtis olla, et me tõesti ei saa teada, mida see Puccio sööb või ei söö, nii et väide “ta ei söö korralikult” on täiesti laest võetud.

    2. Ta võib süüa väga korralikult, aga tal on olnud perioode, kus on silmaga näha, et rasvaprotsent on väga madal. Hetkel tõesti päris nii hull ei ole.

     No ja teiseks on ta inimene, kel on kogu aeg probleeme ületreenimisega, ta on ju see inimene, kes läheb “puhkepäeval” puhkuseks jooksma ja teeb sellega ka endale liiga, sest ei oska piiri pidada. Nii et ilmselt see ka, et seda kompulsiivsust, mis ta tippu aitas, võib olla raske piirata.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.