me me me

Mälust (Muuhulgas, tegelikult vist pigem uuest kodust)

Teie ilmselt ei tea, sest ma ei vingunud siin, vaid ühe tuttava blogisabas, aga mul on juba mitu nädalat probleem sellega, kuidas pesta külmkappi, kui mõlemad inimesed töötavad kodust ja ei saa seetõttu külmikut päris tühjaks teha. Sain palju häid nõuandeid, mida ma kõiki ignoreerisin, ning lõpuks otsustasin probleemile ratsionaalselt läheneda. Ehk siis ostsin lihtsalt uue kodu, sest siis saab selle külmiku siin ju tühjaks teha ning nii on seda hulga lihtsam pesta!

Nüüd olukorrale mõeldes hakkan nägema ka miinuseid. Näiteks tundub mulle, et kõigi asjade sorteerimine (sest ma saan julgelt kolmandiku oma riietest ja käekottidest kas ära anda või ära visata) ning seejärel osade asjade taaskasutuskeskusesse viimine ja teiste kolimine võtab ilmselt hästi tsuti rohkem aega, kui piima ja munade üheks päevaks trepikotta pistmine. Aga mind ei huvita, sest see koht tekitas meile mõlemale otsekohe nii koduse tunde, et ma ei jaksa ära oodata, millal ma ei pea enam oma asju kellegi teise serviisi ja vanade raamatute vahel hoidma, vaid saan need iseenda serviisi ja vanade raamatute vahele panna. Seoses sellega peaks serviisi ostma … Merje vist müüs?

Aga mitte sellest ei tahtnud ma rääkida. Rääkida tahtsin ma ju mälust ometigi. Nimelt mõtlesin ma, et magamistuppa peaks enne sissekolimist uue tapeedi panema, sest hetkel näeb sealne tapeet küll hästi natunatunatukene kulunud välja, kannataks elada küll, aga fakt on see, et kui juba ükskord kapp ja voodi paigas on, ei hakka keegi ELUS liigutama neid enam aasta aja pärast, et mingit tapeeti seina panna. (Teine igati toimiv variant oleks muidugi ignoreerida seda, et tapeet pisut kulunud on, ja kuu aja pärast see enam ei huvitaks mind. Eks näis, kumb võidab, Sirru on tugevalt selle ignovariandi poolt.) Igatahes hakkasin mõtlema, et ei teagi kohe, keda appi kutsuda, sest mina ise ei ole ju kunagi tapeeti pannud ja ei tea sellest midagi. Ning siis järgmisel päeval tuli ootamatult meelde, et oot-oot-oot, kui mu eksabikaasa minu juurde kolis, siis me mitte ainult ei pannud oma tuppa tapeeti, vaid ka eemaldasime pahtlilabidaga vana. Nagu minu aktiivsel osalusel. Ja see kõik oli mulle tollal täiesti loomulik, sest ma olin seda korduvalt varem teinud. Ei vajanud mingit juhendamist, lihtsalt tegin.

Nagu slaava boogu, kuidas on võimalik selline asi ära unustada? Selles mõttes, et ma saan aru, et sa unustad ära midagi, mida sa tead, aga kuidas sa unustad ära OSKUSE? Ja ka praegu pingutuse peale on mul sellest nii hägune mälestus, et ega ma praegu meie uue kodu tapeeti vaadates näiteks ei oskaks öelda, kas see on siis vaja esmalt pahtlilabidaga sealt maha võtta või mitte. See on üldse selline imelik tapeet, et peale vaadates ei saa aru, kas on värvitud sein või tapeet, käega katsudes on tunda. Nii et kuna ma tahaks teist samasugust, sest see tegelikult sobib sinna, ei oskaks ma isegi ise uut osta, nii et eks ma pean kellegi appi sebima, aga see selleks. Ma tahaks teada, kas teie mälu toimib sama moodi? Ja kas ongi võimalik, et kui ma näiteks viis aastat ei uju, siis ma ei oskaks enam ujuda ka v? Kui ma nüüd mõtlen, siis ronimisoskus mul enda arust kaob küll juba paari kuuga märgatavalt. Kui novembris tagasi tuppa tulin, oli alguses tunne, et üldse midagi ei oska. Igatahes väga imelik.

Ahjaa, olgu pildivaliku koha pealt öeldud, et ma ei tahtnud siin mitte jagada pilti oma mehest (kuigi ta on väga kaunis), vaid sellel pildil on sõna otseses mõttes AINUS mööbliese, mida me hetkel omame, sest Tartu korteri müüsin ma ju maha koos kõige seal sees olevaga. Õigemini tegelikult on mul lisaks kontoritoolile ka üks tumba, aga kui ma ütlesin, et võtaks selle ehk kaasa, küsis Sirru, et kas ma arvan, et see sobiks sinna välja prügikasti kõrvale kuidagi paremini, kui siia. Nii et kui te ei taha, et üks meist peaks magama toolil ja teine tooli all, siis igasugused lingid selle kohta, kus võiks praegu olla soodukad kodutehnikale (vajame pesumasinat ja tolmuimejat) ning ILUSALE mööblile, siis andke aga sõrmedele valu, eks ole. Esimese hooga on kindlasti vaja diivanit, voodit + madratsit, riidekappi ja köögilauda. Vähemalt ma ise oma aruga mõtlen, et toolide, telekaaluse, diivanilaua jms ostmist võib rahumeeli ka kuu või kaks edasi lükata ning kui juba köögilaud on, saab hädaga kuu aega selle ääres kodukontorit teha, kuni see päris kodukontor sisustatud saab. Lihtsalt kuna me mõlemad töötame kodust ja jääme mingil määral seda edaspidigi tegema, siis ÜKS laud on hädavajalik. Ja hetkel ringi vaadates tundub, et absoluutselt igal pool on mingid allahindlused, nii et nüüd on küsimus selles, et kus on pigem parim valik ja kõige ägedamad asjad.

Mõtlesin alguses üldse, et kuna asju on palju, siis ei hakka riidekapiga jamama, vaid lasen mõnel firmal magamistoa otsaseina nö sisseehitatud kapi teha ja peegliga liuguksed ette panna — aga selgus, et see ei käi sugugi nii, et valid kolme levinuima sisemuse ja liugukse servavärvi vahel ning näed samal ajal juba ekraanil hinda, mkm. Vähemalt neis, mis ma guugeldades leidsin, pead sa eraldi valima iga jumala detaili, alates siini värvusest (mind ei huvita) ja siini materjalist (huvitab veel vähem) kuni rullikute tegija tähemärgini. Ja selle kõige käigus sa hinda ei tea, isegi mitte umbkaudselt. Kui oled kõik need asjad välja valinud, siis saadetakse sulle hinnapakkumine. Ja noh, kui see ei istu, saad ilmselt uuesti kirjutada ja proovida, kas hind on odavam või kallim, kui meistrimees on vähk, mitte lõvi. Ehk siis ma kavatsen leida koha, kust ma saan lihtsalt kolme meetri laiuse liugustega kapi osta ja pildi pealt vaadata, mis värvi siinid kõige ilusamad on, mitte oma pead mõtlemisega vaevata. Kas teisi inimesi tõesti huvitavad sellised pisidetailid? Sest ma saaksin aru, kui selliseid kohti oleks umbes pooleks, aga eeldaks, et vähemalt MÕNI teenusepakkuja on suunatud ka minusugusele, kes tahab lihtsalt võimalikult palju funktsionaalset kapipinda võimalikult vähese vaeva ja mõttetööga, mitte Põhja-Euroopa populaarseimat rullikut (ja no lisaks tahaks ka umbkaudset hinda teada, mitte kümnesse erinevasse kohta hinnapäringut saata). See oli ainus koht, kus hinna kujunemist nägi nii, nagu mina tahaksin, aga kuna mul mingit võrdlusmaterjali ei ole, ei oska ma isegi arvata, on see siis nüüd odav või tavaline või kallis. Kehv eesti keel tekitab minus kohe natuke umbusaldust nagunii.

Ehk siis kui te tahate, et ma eales hakkaksin parimas Marimelli stiilis näitama, et “siin on mul nüüd vaibake ja siin on raamaturiiul”, tehke end enne kasulikuks ja jagage soovitusi. Kuigi ma ütlen ausalt, et see ei ole kuidagi üldse minu teema, ei ole ilmselt oodata eriti sujuvat üleminekut feministlikust trenniblogijast sisustusblogijaks. Mõlemad oleme nõus, et pigem osta korralikumaid asju ja vähem korraga, nii et kes seda teab, millal meil üldse kõik paika saab. Õnneks ei saa enne märtsi kolidagi, nii et on natuke aega planeerida. No ja kaks palgapäeva enne seda tulemas, see ka muidugi abiks. 🤣

25 kommentaari “Mälust (Muuhulgas, tegelikult vist pigem uuest kodust)

 1. Seda lausejuppi oma postituse lõpust ära unusta: “pigem osta korralikumaid asju ja vähem korraga”!!!

  Aga oskuste ja unustamise teemal. Ei, oskusi ma ei unusta, ehkki mõningaid detaile kindlasti. Samas tegema hakates tulevad meelde. Julge pealehakkamine on pool võitu.

  Mina olen muidugi see stagnaaja kodanik, kes pidi ise oskama kõiksugu remondi ja ehitustöid teha kui tahtsid, et tehtud sai. Seega amatööritasemel kogemust laialt. Momendil näiteks tegelen oma elamise õhkkütte süsteemi probleemiga, sest see on hakanud sihukest häält tegema nagu tahaks kogu maja orbiidile viia.

  Tapeedi panemine on suht lihtne, osta veidi rohkem, sest poole seina jagu kulub katsetamiseks ja eksimiseks. Riidekapi puhul ostsin ise liuguksed ja neile sobivad siinid. Raami tegin prussidest, riiuleid sisse müüakse eraldi väga laias valikus.

  P.S. Uue elamise sisustamine on põnev ja entusiasmi täis aeg!

 2. Me ostsime eelm a sygisel Võru Mobecorist 2 riidekappi. Liugustega. Lapse oma saime laost pakituna, aga minu oma oli allahinnatud myygisaali näidis ja tuli meil endal lahti võtta. Sellega tahan ma öelda, et kui vähegi võimalik, tasub võtta valmis kapp, sest rahvas räägib, et komplektid ja ise kokkupanek on alati odavamad, kui asi jupikaupa koostada ja koju tulev ylespanija palgata.
  Kui raha vähe, siis tasub hängida vanakraamipoodides, nt Sõbralt Sõbrale. Tallinnas on ilmselt rohkemgi kolapoode, mul on aint Lõuna-Eesti inf.
  Kui tapeet ei lotenda ja pole reljeefse mustriga v paanide servad ei moodusta rante, siis võiks uue tapeedi panna sinna peale.
  Jah, ON võimalik mitu aastat kasutuseta olnud oskusi unustada. Lihasmälust on kyll abi, aga sõltub sellest, millises vanuses ja kui palju sa asjaga tegelesid. Mul on nt mõned põhikooli ajal õpitud, aga mitte just palju viljeldud ilukirja kirjad paremini käe sees, kui nt 8 aastat tagasi ikka päris palju viljeldud kudumasina pitsiagregaadi kasutamine, hiljaaegu sain selles veenduda. Sedsorti võrreldavaid asju on veel omajagu.

 3. Voodi ja suur madrats on Eesti tootja Sleepwell, kattemadrats Jysk, hinna-kvaliteedi suhtega seni super-rahul.

  (Peaaegu) kogu muu mööbel, sh suuuuuur garderoobikapp on IKEA, peamiselt PAX või HEMNES.
  Garderoobikapi planeerisin poolteist aastat tagasi siin: https://planner.ikea.ee/addon-app/storageone/pax/web/latest/?range=pax&uiPlatform=web&locale=et-LV#/
  Järel käisin Lätis, kokku panin seda täiskasvanute puslet muidugi üsna kaua. Ja siis pool aastat hiljem aitasin ka tädi, sest ta nägi minu oma ja leidis, et ta tahaks ka kõiki asju ise valida ja MITTE hingehinda maksta. Peamine mure on seal minu meelest isegi pigem valikute rohkus.

  Mul kapp laeni (e see 236 kõrge), koosneb ühest meetrisest ja ühest 50cm raamist, sees mõistliku vahega (!!!!) riiulid, riputusruumi, aksessuuaarisahtel (kröösuse tunne iga kord avada), igast muud sahtlid jne. Reaalselt loodan, et saan elu lõpuni sellega ühest kodust teise kolida.
  Uksed on sel süsteemil ainult kallid niiet ma kui vaene tudeng ostsin (ka ikeast, ilmselgelt) 12 euro eest kardinapuukomplekti ja 25 euro eest kardinad. Nad võivad oma kolmesajaeuroste liugustega puu taha käia.

  Kui täpsustusi või veel reklaamjuttu tahad, siis võid ka meili saata või meilist näha täisnimelisele Facebooki kirjutada 😀

 4. Kõigepealt – mis on sinu mõistes ILUS mööbel? Maitsemeeled on äärmiselt erinevad, alles sa siin küsisid, kust saada roostes kodurobotit, kuigi on näha, et enamuse inimeste meelest oleks ilus steriilse väljanägemisega tolmuimeja (turg tingib pakkumise,roostes roboteid väga ei pakuta, seega on laiem klientuur oma sõna öelnud). Mitte et mul midagi rooste vastu oleks – punk on lahe.

  Ma ise teeks kõik ise. Tegelikult. Ma teengi kõik ise. Just on lõpusirgel väike elegantne töölauake. Diivan sai valmis nädal tagasi. Aga mul on ka selleks võimalused ning mees, kes teeb ära need tööetapid, mida ma ise hästi ei oska.

  Mäluga on nii, et üldiselt ma ikka mäletan, mida ma olen osanud. Samas, kui anda ette mõni nii peen filigraanne töö, nagu ma 20 aastat tagasi tegin, siis jääksin vist hätta. Elu on siiski õpetanud, et mõnigi töö tuleb paremini välja, kui prillid ette panna, võibolla peaaegu sama hästi, kui vanasti. Aga mõnel puhul tundub, et isiksus on paarikümne aastaga muutunud – eelkõige kärsitumaks ja ka kohmakamaks. Kui ma kunagi tegin lennult uhkeid bukette ja ikebanasid, siis nüüd ei ole enam selleks kannatust ega viitsimist ega inspiratsiooni. Ja kui vahel on vaja kolm kõrt ritta seada, siis läheb lausa süda täis, midagi ei tule välja, kuigi ma olen ju osanud, ma mäletan küll…

 5. Ei soovitaks magamistuppa peegliga liuguksi panna, kui see kapp just sellise nurga all ei ole, et voodist peegel ei paista. Muul juhul, isegi kui müstilised teemad ja feng shui külmaks jätab, siis: “neuroteadlaste sõnul tajume me liikumist ka siis, kui magame. Peeglis iseenda liikumine võib meisse alateadlikult valvsust süstida ja nii ei puhka me end öö jooksul korralikult välja.”

 6. Kui tapeet on pisut struktuurne ja välimus nagu oleks värvitud sein-siis ehk polegi vaja vahetada tapeeti vaid saab olemasoleva lihtsalt üle värvida? Kui muidugi on tegu värvitava tapeediga…Vabandust kui rumal mõte:)

   1. Tead, tapeedi ülevärvimiseks on suisa spetsiaalvahendid olemas (näitan oma kaks aastat tagasi remondi käigus kogutud tarkust :)) ehk et
    hakatuseks see alla https://vivacolor.ee/toode/special-primer/ ja peale võis vist juba (issandmaeimäleta) tavalise värvi panna. No ehituspoe õiges osakonnas nad oskavad juhendada ka. Mingid augud-ebatasasused saab enne kruntimist kinni pahteldada. Hoiatus ka, see krunt haiseb erinevalt teistest kaasaegsetest värvidest lihtsalt jõledalt, aga tulemus on seda väärt ka.

    Madratsi asjus on Marimellil minu meelest praegu kõigile Napsie madratsitele -100 eurot sooduskood? Need tunduvad tõesti hinda väärt olema, lapsele ostsin ja ta on küll väga rahul.

    Garderoobikapi puhul on vist kõige targem ise esmalt visandada, et mida ja kuhu sinna tahad: sahtlid, korvid, riputustorud, riiulid ja seejärel (kui vähegi isetegemisvalmidust on) ehitus- ja furnituuripoodides ringi vaadata – eri juppide valik on tegelikult päris lai.

    1. Käisin sinu pärast sellest ÜHES blogis, kuhu ma muidu mitte üht klikki ei taha jätta, sest ei taha saasta sponsoreerida. Sooduskoodi ei leidnud, tühikäik. 😀

 7. Soovitan ka tapeet üle värvida, aga eelistatavalt mati värviga (mitte läikega).

  Ehk saate meeldiva kasulikuga ühendada ja järgmise väikse ronimisreisi Soome IKKEA külastamisega ühendada.

 8. Ka mina olen tapeeti nii maha kraapinud kui seina pannud, korduvalt, ning sama asja üle mõtisklenud – et kuidas see küll ometi käib üldse ja.. Samuti ei tulnud meelde, et seda varasemalt teinud olen.. Pidin tükk aega selle müsteeriumi üle juurdlema ning nüüd juba meenus tegevuskäikude jada, aga ikkagi – maru kaua võttis 😀

 9. Pff … Mured …
  Mina ei ole kunagi midagi osanud. Aga hakkan tegema (vahel on juutuubi tutoorial abiks, vahel vaatan mõne raamatu sisse, internetis on alati mingeid õpetusi ja retsepte) ja saan tehtud.
  Lihtsalt nõudmised tulemitele ei tohi arutult kõrged olla =D

   1. Ee ei saa. Tööriistu on vaja. Ja no minusugune kobakäpp ei saaks ka siis. Aga ka õppind mees ei saa ilma korralike riistadeta – või võtab kõik kordades rohkem aega.

 10. Kui otsustad tapeeti panna, siis oma kogemusele tuginedes soovitan sellist, mille puhul liim seinale kantakse, mitte tapeedile (nn Easy up tapeedid). Kõvasti lihtsam algajale.

 11. Ma eelistan lähenemist “kolin sisse ja vaatan, kuidas ma elupinda kasutama hakkan ja vastavalt sellele sisustan”. Kui alguses kõik korraga valmis osta, siis selgub hiljem, et midagi on üle, tarbetu või lausa jalus. Nii et voodi käib esialgu küll. Siis pole ka kohustust ühekorraga kõike osta ja hulluda, tükkhaaval saab ka selle “kõige parema”.

  1. Jah! Suur hulk raha jääb kulutamata, kuna selgub et mugavaks eluks on vaja pigem vähem kui rohkem mööbli- ja muid esemeid. On ruumi liikuda ja püsib paremini puhas. Siinkohal nt jaapanlased tunnevad leidlikku kodusüsteemi, nii mõndagi on õppida neilt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.