faith

Pandeemiapäevik

Eilne ja üleeilne olid ikka väga ebameeldivad. Eile suisa nii väga, et magasin põhimõtteliselt terve päeva maha. Vedasin end hommikul hambaid pesema ja see oli nii väsitav, et pärast seda magasin kella kaheni. 38,8 kraadi palavikku ja üldiselt väga nõrk olla. Ja täna oli juba nii palju parem, et palavikku enam pole, peavalu on ibukaga kontrolli all ja käisin isegi jalutamas. Trepist käimine võttis küll hingeldama, aga muidu oli igati okei. Nii et väga loodan, et homme jaksan ise testima jalutada ja ei pea taksoga minema. Samas oli Cyrusel täna senistest kõige hullem päev, nii et ega siin ei tea, mida homne toob.

Selline armas pildike Tartust, Õhtulehest varastasin

Meil nimelt kadus eile mõlemal maitsemeel ära. Mul on praegu nagu enamvähem okei sellega (kuigi mõte kohvist on jätkuvalt tülgastav), aga kui mina tunnen hetkel veel mõnda maitset imelikult, siis tema lihtsalt ei tunne mitte millegi maitset, sööb kõike nagu pappi. Teiseks on täna tal külmavärinad ja kerge palavik ning lisaks tinnitus. Ühelt poolt veidi murettekitav, aga eks see oli ette teada, et see on selline haigus, kus head ja halvad päevad võivad vaheldumisi käia. Ja teisalt hea seegi, et meil need kehvemad päevad vähemalt erineval ajal on, saame teineteist poputada.

LISATUD HILJEM: Unustasin eile mainida, sest keskendumisraskused, aga ma helistasin siin vahepeal nii perearstile, kes käskis ikka testi teha, kui ka Synlabi testi broneerimisnumbrile, kus seletasin ära, et mees positiivne jne. Sealt öeldi, et jaa, kindlasti tuleb ikka testida, aga kodukülastuste ajad on kõik täis. Ja soovitati taksoga tulla. Kui ma ütlesin, et aga trepikoda ja taksojuht ja … leiti, et no aga mask on ju ees. Ehk siis mu mask kaitseb nii naabreid kui ka taksojuhti 100% viiruse eest, kui ma testi tegema lähen, aga mitte siis, kui ma jalutama lähen. Kuna ma jõudsin testi tegema alles täna (sest varem ei püsinud ma piisavalt kaua püsti), siis tähendab see muidugi ka seda, et kui test positiivne on, siis hakkab mu kümnepäevane isolatsiooniperiood ametlikult homsest, mitte teisipäevast, mil mul tegelikult sümptomid tekkisid. Ehk siis kui taksoni kõndida ei jaksa, saad selle eest karistada – kuigi igasuguse statistika kohaselt olin ma täna juba tunduvalt vähem nakkusohtlik, nii et mõistlik inimene ootakski paar päeva, enne kui hakkab taksoga kuskile kimama ja teisi inimesi ohustama. 😁 Ei tea küll, miks mõned testimata jätavad.

31 kommentaari “Pandeemiapäevik

 1. Olemata ise koroonaohver, olen ma mõelnud, et kas see polegi ultimate kaalulangetusvõimalus – kui toit ei maitse, võib seda süüa vaid kalorisisaldust kontrollides ja ongi kõik? Tüütu küll, aga samas… toimiv. Am I missing something?

 2. Mul on täna viies päev koroonat. Palavik pole üle 38 olnudki, pigem igal õhtul läheb korraks sinna 37.6-37.8 kanti ja tuleb jälle kiiresti alla. Esimestel päevadel võtsin valuvaigistit peavalu vastu, aga nüüd paar päeva enam pole vaja olnud. Erinevalt teist ei ole mul kogu päeva maha magamisest juttugi. Vastupidi – isegi öösel ei saanud rahulikku und. Eile öösel närisin läbi, mis teema on. Märkasin, et tavapärase öise pulsi 40-50 lööki minuti asemel on nüüd äkki 70-80. Kui süda taob, siis aju arvab, et mingi action käib ja ei saa maha rahuneda. Proovisin kõikvõimalikke hingamisharjutusi, südametilkasid. Kasu ei mingit. Aga täna öösel vist aju lõpuks leppis faktiga, et nii jääbki ja lõpuks ometi sain natuke pikemalt silma looja. Kohati on väike köha ja siiani tundsin üldist jõuetust, mis ei ole magamatust arvestades üldsegi imekspandav. Lõhna- ja maitsemeel on alles, aga nälga ei ole. Olen juba 4 kilo kaalus kaotanud. Joon põhimõtteliselt teed ainult. Söön ikka ka, aga tavapärasest kogusest murdosa.
  Palun andke mu aeglane rahulik pulss tagasi!

 3. Ja maitsemeele kadu… mul oli see esimene sümptom – ja ainus, mis kestab ehk pole siiani tagasi tulnud (kadus 24. detsembril).
  Sul mõnda sõpra pole, kes oleks läbi põdenud koroona ja saaks Su autoga viia?

 4. Sain ka just positiivse vastuse ja ma olen aru saanud, et tegelikult ei tohi jalutamas käia (?) Isegi eramaja puhul ei tohiks oma koduväravast kaugemale minna … Samas Terviseamet ei ole veel helistanud ja toetun ainult veebilehtedele.

   1. Muidigi ei tohi jalutamas käia, lisaks nakkuse levimisele on see ju kehale ja immuunsüsteemile praegu kurnav. Jõudu peaks säästma. Esimesed 7 päeva on kerged sümptomid ja kelle enesetunne selleks ajaks paraneb siis kulgeb haigus kergelt. Tuleb oodata ja kehale aega anda. Kuuks kaheks vinduma jäämine on halvem variant.
    Head tervenemist!

  1. Sul õigus – positiivse testiga tohib kodust (korterist v oma aiast siis) lahkuda ainult politsei korraldusel v kiirabiga. Samas Rentsil pole positiivset testi, selline hall ala eks… et hetkel ametlikult lähikontaktne, kellele veidi teised reeglid 😦
   Aga kui sümptomid on, siis testi peaks ikka minema tegema, endal pärast rahulikum.

 5. Mina ei saanud nüüd aru.

  Oled koroona sümptomitega, abikaasa testitud ja haige.
  Väga tõenäoliselt ise ka haige.

  Kas sa siis
  – võid minna testima,
  – pead minema testima,
  – ei tohi minna testima?

  1. Mulle jäävad ka need soovitused väga segaseks. Tavaloogika järgi nagu ei tohiks küll kuhugi minna vältimaks edasist levitamist – nii lähikontaktse diagnoos kui sümptomid vihjavad ju äärmiselt suure tõenäosusega koroonale. Samas kuidas siis võimalik saada testi tulemust, on võimalus kutsuda koju testijaid??? Mul kevadel käskis arst kodus istuda ja kuuma teed juua, mitte mingil juhul välja minna. Siiani ei tea kas oli koroona või niisama kaks päeva paha olla.

    1. Netis jäi silma selline eriolukorra reegel:

     Eneseisolatsioon

     Lähikontaktsetele kehtib 10-päevane eneseisolatsioonikohustus. Soovi korral on võimalik minna 10. päeval testima. Info selleks saab kas robotkõnelt, Terviseameti poolt saadetud SMSi või e-kirja kaudu

 6. Mida te jaurate, helistad perearstile arst ütleb kuhu minna mida teha. Ise võid kodu keemiaga ravida, mis teadagi aitab kõige vastu. Kui lõhna ja maitset ei tunne pole ohtu et kloorisupp või pesupulbri vaht ei meeldi.

 7. Mulle helistas pärast positiivset testi Terviseameti inimene ja küsis, millal sümptomid algasid. Selle järgi pani paika aja, kui kaua karantiinis olen. Positiivsest testist loetakse ikka ainult asümptomaatiliste inimeste karantiini.
  Seega ei ole vaja muretseda, ei pea sa veel 10 päeva isolatsioonis passima. Selleks ajaks pead olema kolm päeva palavikuvaba ja siis perearst vabastab karantiinist.

 8. Jah, loomulikult peab testima minema. Haige inimese seisukohalt oleks muidugi parem seda testi teha kodus, kuid praegust nakatumist arvestades pole see võimalik. Seega tuleb testima ikkagi ise minna. Lõppude lõpuks me kõik ju kanname maske, et nakatumist vältida.
  Ja muul ajal säästa jõudu ja kodus ennast ravida. Ja mitte levitada nakkust. Et haiged saaksid ilusti terveks ja terved ei jääks haigeks.
  Ibuprofen või paracetamol, kui on halb olla võtab ikka seda, mis kodus on. Ei tasu üle mõelda.

 9. Ma olen kuskilt kuulnud, et mõnedes taksodes on see pleksist vahesein juhi ja kliendi vahel, kas taksot tellides poleks võimalik kohe see versioon valida? Edasi võiks taksost lahkudes tagaistme väikesest pudelist desovahendiga üle lasta ja/või taksojuhile südamele panna, et ta ise ka desinfitseeriks. Aga see eeldab muidugi, et inimesel see taskuskantav desopudel olemas on.
  Üldiselt on nende testimistega paras segadus küll. Toimivat algoritmi ei ole.

  1. Bolt Protect valida, siis peaks saama vaheseinaga. Võib ju paluda taksojuhil paar meetrit lahtiste akendega sõita pärast, et need koroonaaerosoolid salongist välja lendaks.

 10. Ma võtaks citibee ja pärast tuulutaks-desoks ise. Neid kesklinnas päris palju ja hind boldist väga palju kallim ei tohiks olla, mõni ütleb et odavamgi.

 11. Seda desomist ei pea kah liiga keskseks teemaks pidama. Uuem teave näitab, et pindadelt nakkuse saamise võimalus on senikardetust väiksem. Käsa tuleb muidugi endiselt pesta ja muidu hügieeni jälgida, aga kirglikult kõiki pindu nühkima tingimata ei pea.

 12. Mul on kodus koroonakolle. 3 noort täiskasvanut testitud ja haigeks tunnistatud. Ma juba nädal elan nendega ühes, aga perearst keeldus mulle kümnendal päeval testi tegemiseks saatekirja andmast, sest mul ei ole kaebusi. Nüüd ma olen segaduses, sest ma ei tea, kas ma pärast 10-14 päeva olen kaasinimestele ohutu või olen hoopis asümptomaatiline viiruselevitaja

  1. Kui pole sümptomeid, ei peagi andma. Sel juhul oled lähikontaktne ja testile saadab Terviseamet, kellele see positiivne sind lähikontaktsena üles annab.

   1. Aga kui 14 päeva ootad ja ei teki sümptomeid, siis võid, jah, testita hakata ka jälle avalikkuses esinema 😊

    1. Sain vahepeal targemaks. Kuna ma elan nakkuskoldes, hakkab minu 10 päeva lugema hetkest kui viimane lastest enam nakkusohtlik ei ole. See 10 päeva kontaktist on neile, kes on tõesti ainult kontaktis olnud ja mitte koldes elajale.
     Terviseamet kontakte enam aktiivselt ei otsi, aga põhimõtteliselt saad anda 10. päeva saatekirja kui ise küsida

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.