anna kannatust

Kas meil keegi päriselt koroonareeglite kommunikatsiooniga tegeleb ka?

Umbes selline tunne valdas mind googeldades

Ma olen lihtsalt NII segaduses praegu. Me läheme puhkusele. Kreekasse, mis on teatavasti punane, ja karta on, et läheb reisi ajaks punasemaks veel. Kuna ma päris vaimuhaige ei ole, plaanin ma pärast koju jõudmist muidugi igaks juhuks ikka ca kümme päeva kodus istuda, aga mõtlesin, et kui koju saabume laupäeval, siis arstivisiidi paneksin ikkagi järgmisele reedele, sest noh, esiteks on selleks ajaks juba pea nädal möödas ja teiseks, ISEGI kui ma oleksin haige, siis tõenäosus, et midagi levib ühelt maskikandvalt vaktsineeritult teisele maski kandvale vaktsineeritule, on nullilähedane. Kuna haiglas neid reegleid väga korralikult järgitakse, peaks kõik ohutu olema. Aga seaduskuuleka inimesena tahtsin enne veenduda, kas seadus lubab mul üldse teha seda. Tundub nagu lihtne küsimus eks ole — kas vaktsineeritu peab riskipiirkonnast tulles eneseisolatsiooni jääma või mitte?

Valitsuse hallatav leht kriis.ee ütleb selle kohta järgmist:

Vähetähtis pole ka see, kas asukohariigist Eestisse saabumisel tuleb jääda eneseisolatsiooni või mitte. Siin on abiks välisministeeriumi koduleht.

Kõrge nakkusriskiga riigist Eestisse saabujatel, kes soovivad lõpetada isolatsiooni varem kui kümnendal päeval, tuleb mitte varem kui 72 tundi enne riigi saabumist teha test. Seejärel võib teha teise testi Eestis mitte varem kui kuuendal päeval pärast esimese testi. Isolatsiooni saab lõpetada ennetähtaegselt kui mõlemate testide tulemused on negatiivsed.

link

Aga samas see sama välisministeeriumi koduleht ei maini eneseisolatsiooni ÜLDSE. Valetan, seal on selline lausepojakene:

Alaealised, kes reisivad Euroopas kas vaktsineeritud või COVID-19 haiguse läbi põdenud ning seega eneseisolatsioonist vabastatud saatjaga

Mina saan sellest nii aru, et kui oled vaktsineeritud, siis oled igatahes ametlikult eneseisolatsioonist vabastatud, eks? Isegi kui sul ühtki alaealist pole? Kas ma võin rõhuda sellele, et tehniliselt mu laps reisib minuga? Aga siis on veel selline leht nagu koroonatestimine.ee, kus on kirjas, et:

Erandina ei kohaldu 10. päevane elukohas või püsivas viibimiskohas viibimise ega testimisnõuded inimesele, kes on kuue jooksul COVID-19 haiguse läbi põdenud ja kelle arst on tunnistanud terveks või kes on viimase kuue kuu jooksul läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise. Samas peab ta jätkuvalt kinni pidama Eestis kehtivatest piirangutest ja järgima kõiki haiguse leviku tõkestamiseks kasutusele võetud meetmeid.

link

Ehk siis esimese allika kohaselt tuleb osadel inimestel teha test või olla eneseisolatsioonis, aga me ei tea, keda see täpselt puudutab. Teise allika (VÄLISMINISTEERIUMI) kohaselt vaktsineeritu igatahes testi tegema ega isoleeruma EI PEA. Ja kolmanda allika kohaselt ei pea Cyrus isoleeruma, sest tema vaktsineeriti juulis, aga mina pean, sest minu vaktsiinist on tolleks hetkeks kuus kuud möödas. Aga samas mul pole õigust uut vaktsiini saada. 😀 Kas ainult mulle tundub see olukord natuke absurdne?

Ehk siis aidake nüüd inimest. Milline ülaltoodud vastusevariantidest on õige? Kas ma peaksin Cyruse enda asemel uriinikatsuti ja häbeliku näoga ämmaemanda juurde saatma? Või peaksin usaldama Välisministeeriumi kodulehte, sest see on siiski ametlik valitsusega seotud veebileht? Miks on nii raske nii lihtsale küsimusele ühest vastust saada?

14 kommentaari “Kas meil keegi päriselt koroonareeglite kommunikatsiooniga tegeleb ka?

 1. Tulime 2 nädalat tagasi Kreekast ja isegi ei mõelnud selle peale, et peaks isolatsiooni jääma… Kuskil polnud kirjas justkui ka. Eestisse saabudes (tulime läbi Soome laevaga) ei huvitanud kedagi ükski dokument ega kust saabusid.

 2. Kas SEE on Eesti Vabariigi valitsuse hallatav ametlik leht? Kindel? Mitte mõni libaleht, mille on kokku käkerdanud meile vaenuliku riigi häkkerikari? Mis keel on meie riigikeel? Kas ametlike dokumentide keelena on kasutusel riigikeel või tõlgitakse see enne avaldamist mingi programmiga paar korda edasi-tagasi?
  Küsimused, küsimused.
  (Ma olen väga pahane praegu)

  1. Riigi veebilehtedest.

   Riigi kommunikatsiooni tehakse üldiselt
   a) Euroopa Liidu raha eest,
   b) kampaaniatena,
   c) läbi riigihangete,
   d) mingite hämarate MTÜ-de kaudu.

   Mis tähendab, et riigil on MILJON veebi-domeeni, umbes nagu “kontrolliomasuitsuandurit.eu”, kuhu see riigihanke võitnud MTÜ pani selle kampaania sisu üles. Pärast hanget ja ülespanekut teema hääbub, domeen jääb üles. Kahe aasta pärast tuleb uus hange ja uus domeen “suitsuanduritpeabkontrollimakordkuus.com”. Ja nii lõpmatuseni. No ja et kõike tehakse struktuurfondide raha eest, nii et ainus korduv sisu- ja kujunduselement on Euroopa Liidu logo ja SF rahastusele viitav kiri lehe päises / jaluses.

   1. Ehk siis näiteks selle viimase veebilehe puhul on suur tõenäosus, et pandi esialgne tekst (kuue kuu piiranguga) üles ja keegi ei ole vaevunud seda uuendama?

    1. Tõenäosus.. kui saab, vaata lehe muutmise kuupäeva, mis tõenäosust siin ikka.

     Vastus su küsimusele on “kas keegi tegeleb” on aga, et KÕIK tegelevad. Iga issanda külanõukogu ja spordiselts ja mudilaskoor teeb. Iga KOV, iga riigiamet, iga asutus. Omaette, oma veebis ja kanalites. See ongi häda minu arust.

     Muidugi, kommunikatsioon peabki olema kodanikule lähedal! Kesse ikka Riigikantselei veebist reegleid loeb, paneme kohaliku küla teadetahvlile ka paberiga üles! Ainult et see paber jääb sinna siis pikalt.

     Ma arvan, et kulunud koroona-silte “hoia vahet” ja “kanna maski” leiavad arheoloogid poodide ja kõrtside ustelt veel aastal 3000.

 3. Eneseisolatsioon lubab arsti juurde minna muideks. Tegelt lubab isegi poodi toidu järele minna ning apteeki. Aga nõus, et ei ole olemas kohta, kellel oleks päriselt infot – mind on täna hommikul telefoni teel jooksutatud terviseametist haigekassasse, sealt TEHIKusse ja sealt vaktsineerimisasutusse ja mul on miskipärast tunne, et sealt saadetakse ringiga tagasi terviseametisse. Ja mitte keegi ei tea…

 4. Minu strateegia on erinevatest variantidest valida välja endale soodsaim, see paberkandjale (koos kuupäeva ja lingiga) välja trükkida ja vajadusel ametnikule ette näidata. Talitasin selliselt nii Eestisse tulles kui ka siit lahkudes ja RANGETE piirangutega Canadasse reisides. Funktsioneerib hästi ja eriti hästi kui ametnikega suheldes organiseeritult, rahulikult ning naeratades suhelda. Toronto lennujaamas, kus inimestel kulub tunde ja tunde sain piirivalvest läbi vähem kui minutiga 😉

  1. Great minds think alike, tom 🙂 Ma ise kah teen juba aastaid sama trikki – kannan tähtsate toimingute korral ametlikest allikatest väljaprinditud infot/juhiseid kaasas, et neid vajadusel ametnikele nina alla torgata, rahulikult ja naeratades muidugi. Töötab suurepäraselt!

 5. Ohh naiss. Ma lugesin välisministeeriumi infot ja mõtlesin et korras. Mul on plaanis Eestisse tulla paari nädala pärast ja vaktsineeritud olen ka just, aga no eks ma siis teen igaks juhuks testi ka. Ma kahtlustan, et Lufthansa ja Saksamaa vahepeatuse reeglid on need, mis mind veel hullemini segadusse ajavad. Sest Hispaania on praegu ka punase kategooria riik (kuigi langeb see incidence, paari nädala eest oli 700 ja minu Eestissetuleku ajaks võib juba 300 kanti jõuda).

  1. Juunis ja juulis oli Saksamaal vaja negatiivset testitulemust transiidiks ka vaktsineerituil. Kusjuures Eestist Saksamaa kaudu tagasi sõites (USAsse) ei tahtnud keegi testitulemust näha. Piisas vaktsineerimise paprist.

 6. Lähtu sellest infost siin: https://www.riigiteataja.ee/akt/306082021002

  Korralduses nimetatud 10-kalendripäevast elukohas või püsivas viibimiskohas viibimise kohustust ja COVID-19 haigust põhjustava koroonaviiruse SARS-CoV-2 testimise nõudeid ei kohaldata, kui isik:
  1) on läbi põdenud COVID-19 haiguse ning diagnoosi kinnitava SARS-CoV-2 testi tegemisest või diagnoosi kinnitamise kuupäevast ei ole möödunud rohkem kui 180 päeva;
  [RT III, 16.07.2021, 4 – jõust. 19.07.2021]
  2) on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise kuuri, saavutanud viimase vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning sellest ei ole möödunud rohkem kui üks aasta;
  3) on COVID-19 haiguse läbipõdemise järel saanud ühe doosi vaktsiini, saavutanud vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning sellest ei ole möödunud rohkem kui üks aasta, või ta on pärast esimese vaktsiinidoosi saamist haigestunud COVID-19 haigusesse, on COVID-19 haiguse läbi põdenud ning diagnoosi kinnitava SARS-CoV-2 testi tegemisest või diagnoosi kinnitamise kuupäevast ei ole möödunud rohkem kui üks aasta. Juhul, kui isik haigestub COVID-19 haigusesse kahe nädala jooksul pärast esimese vaktsiinidoosi saamist, kohaldatakse tema suhtes läbipõdenute kohta alapunktis 1 sätestatut.

  Sama info on ka kriis.ee lehel siin: https://www.kriis.ee/et/kehtivad-piirangud-ja-nende-leevendused

  Riigipiiri ületamisel võib rakenduda 10-päevane liikumispiirang
  Saabudes EL, Euroopa majanduspiirkonnast või Schengeni ala riigist, mille nakatumisnäitaja on alla 150 inimese 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul, ei pea isik rakendama liikumispiirangut. Kui näitaja on suurem, peab isik kinni pidama 10-päevasest liikumisvabaduse piirangust, mida on võimalik lühendada testimisega.
  //
  10-päevast liikumispiirangut ja COVID-19 testimise nõudeid ei kohaldata isikute suhtes, kes on läbi põdenud COVID-19 haiguse ja arsti poolt terveks tunnistamisest ei ole möödunud rohkem kui kuus kuud või läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise ja selle lõpetamise päevast ei ole möödunud rohkem kui aasta. Samuti nende reisijate suhtes, kes on COVID-19 haiguse läbipõdemise järel saanud ühe doosi vaktsiini, saavutanud vaktsiinidoosi järel maksimaalse kaitse ning sellest ei ole möödunud rohkem kui üks aasta, või nad on pärast esimese vaktsiinidoosi saamist haigestunud COVID-19 haigusesse ning sellest, kui arst on isiku terveks tunnistanud, ei ole möödunud rohkem kui üks aasta.

  Aga muus osas olen nõus, info ei peaks olema nii laiali loobitud erinevates kohtades, mille uuendamist keegi enam hallata ei jõua.

  1. Kustutasin ühe su kommentaari ära, sest üks läks spämmi ja siis sai lõpuks topelt. Aga suur aitäh, siit sai pilt kohe hulga selgemaks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.