anna kannatust · idiots

Miks ma pean jälle koroona jutuks võtma?

Viimane punkt on see huvipakkuv

Õige vastus on, et selle pärast, et meie valitsusel ei ole sel teemal mitte mingit normaalset kommunikatsiooni ja see ajab mind nii närvi. Mäletate, ma kirjutasin juba kahe kuu eest sellest, et ei tea, kas mina kui aprilli alguses vaktsineeritu peaksin koju tulles isoleeruma või mitte? Noh, TÄNA sain lõpuks õige vastuse teada, sest AirBaltic saatis mulle ülaloleva kirja.

Ehk siis jah, nüüd on tõesti nii, et Cyrus ei pea isolatsioonis olema, aga mina pean, sest mul sai viiendal oktoobril kuus kuud täis. TÄIENDUS: KRIIS.EE (NENDE PEATOIMETAJA NÄOL) VÕTTIS MINUGA ÜHENDUST JA ÜTLES, ET AIRBALTICU INFO ON VALE NING TEGELIKULT VÕIB SIISKI 12 KUUD PÄRAST VIIMAST SÜSTI RAHUS RINGI HOORATA (ehk mitte päris selles sõnastuses, parafraseerin siin). Nii et järgnevad koroonalõigud on nüüd paranoiku lämin, aga ajaloolise tõe huvides jätan siiski alles (väikeste muudatustega, et ladusam oleks).

Õnneks arsti juures käia on siiski lubatud, muidu oleks päris nirusti. Muide, Cyrus vaktsineeris alles suve teises pooles just selle pärast, et ma suures paranoias lasin tema vaktsineerimist suht viimse hetkeni edasi lükata, et oleks ikka kindel, et sünnitustähtajaks ja paar nädalat pealegi veel kuus kuud viimasest vaktsiinist täis poleks — sest nende suvalisel hetkel välja tilkuvate infokübemete põhjal pole iial võimalik ennustada, mil on väikeses kirjas kuskil, et kui kuus kuud möödas, siis naisega haiglasse kaasa või sinna hiljem külla ei saa. Ja arvestades meie riigi (ja tegelikult ka iga teise riigi) senist vaktsineerimisplaani, siis no mina küll ei mängiks selle peale, et kui nad järsku nii otsustavad, siis kõigile soovijatele lisasüsti üldse saada oleks. (Plaan on muidugi seal kehv sõna, aga ma ei tea, kuidas teisiti nimetada seda asja, mille Tanel Kiik peldikupaberi servale kritseldas, et seda siis kokku käkerdada ning seda Irja Lutsari ning erinevate osakondadega jalkamänguks kasutada.)

Ja kõige rohkem ajabki mind närvi see, et see info ei ole vabalt kättesaadav ja seda tegelikult ei edastata selgelt inimestele. Sest näiteks praegu ma ei tea, kas ja mida muud see mulle tähendab. Kui mul oleks näiteks tööl positiivse testiga kolleeg, kas siis mina peaksin isolatsiooni jääma, aga Cyrus ei peaks? Sest avalikult räägitakse ju ainult sellest, et vaktsineeritud ei pea seda tegema, kui laps või kolleeg haigestub. Irja Lutsar ütles täna, et antikehadega inimestele võiks mingi tõendi anda — aga isegi tema ise ei tea, mis see vajalike antikehade piir võiks olla. Ja vähemalt mulle jääb mulje, et igasugused ettepanekud on lihtsalt suvaliselt kübarast välja tõmmatud. Ja ma ei tahtnud alguses “kübarast” kirjutada, aga ma olen viisakas inimene.

Jah, nii on

Meile tulevad oktoobri viimasel nädalal külla välismaa kolleegid, kellega ma väga tahaksin kohtuda. On see mulle üldse ohutu? On minuga kohtumine neile ohutu? Kas selle teada saamiseks peaksin ma oma raha eest antikehade testi tegema? Kui palju minu vaktsiinikaitse on kehvem mu kolm kuud hiljem vaktsineerinud mehe omast?

Ma tahaks plaati vahetada ja mõne positiivsema noodiga lõpetada, aga ma ei viitsi rääkida oma elust, sest mul siin ei toimu ju midagi peale tüüpilise rasedaelu. Musi ronis oma esimese 7a+ raja ära, sellest võin rääkida. Nagu üks tuttav juba Facebookis rõhutas, siis VIIE katsega, mitte neljaga! 😀 Esimesel päeval jõudis kolm korda proovida, teisel viis esmalt ekspressid üles ja siis ronis teise katsega kohe ära. Eestlasele poleks 7a+ vist nii oluline, meil siin püütakse pigem seda esimest seitsmega algavat raskusastet, aga ameeriklaste jaoks on see suur asi. Nimelt kasutatakse radade raskuse hindamiseks erinevaid süsteeme. Meie 7a on nende jaoks 5.11d, aga 7a+ on nende jaoks 5.12a. Ehk siis nende jaoks tähistab just see uuele tasemele jõudmist ja on miskit, mida sõpradega jagada, sest sa pole enam mingi 5.11 luhvtikusti, vaid võid uhkelt öelda, et oled 5.12 peal.

See võttis ikka täiega läbi

Aga mõnel tekkis ehk küsimus, et milline siis on tüüpiline rasedaelu? No kui te juba ise küsite, siis las teie kloun lõbustab teid taas. Nagu ma öelnud olen, siis teen siin peamiselt aeroobset trenni. Hiljuti otsustasin, et teen oma 10 km jalutuskäigu pärast päikeseloojangut — ja kuna rasedal on see täielik õnnemäng, siis tundsin kuskil 7 km peal, et no pole parata, enam ei kannata. Õnneks olin kohas, mis oli täiesti KOTTPIME ja HAUDVAIKNE, ainus heli oli ritsikate saagimine. Ja no oskate ilmselt arvata, et nii, kui ma ühe tee ääres oleva paadi taha maha kükitasin, sõitis minust mööda mitte üks, vaid VIIS autot. Ja noh, kui teil on olnud õnne näha, kuidas Poolas oskavad prostituudid end ideaalselt täpselt tulede valgusvihku sättida, siis selgus, et see varjatud anne on peidus ka minus! Muidu poleks nagu hullugi, aga kui ma järgmine kord päevavalguses sinna jalutama läksin, siis selgus, et tegelikult oleks seal miljon kohta olnud, kus üle madala aia astuda ja varjatult põiel ära käia, ma lihtsalt ei näinud pimedas ühtki neist. No ja ei julge ju keset ööd kuskile jalgu murdma ka ronida hea õnne peale. Nüüd käin jalutamas ainult päevasel ajal — on küll raskem (viimati läks pulss kõige raskema tõusu peal 154 peale 😀 ), aga samas on megamõnus ennast niimoodi rihmaks tõmmata ja siis otse ujuma minna. Aga mulle muidugi üldse meeldib trenni teha, minu jaoks on täpselt sama mõnus 10 kraadi käes ja seenevihmas rabeleda, et siis kodus otse sauna minna.

Nii et ma juba suht igatsen koju. Ja mitte ainult selle pärast, et minu kodusel matkarajal on KAKS korralikku ja alati paberiga varustatud välipellerit. 😀 Igatsen oma kassi ja sauna ja oma tavapärast rutiini. Ilmselt hea ajastus, puhkus saab läbi just siis, kui koju igatsema hakkad.

17 kommentaari “Miks ma pean jälle koroona jutuks võtma?

 1. Ma nüüd mõtlen, kas ma pääsen Eestisse tulles karantiinist. Sest jah, vaktsiinikuuri lõpetamisest ja teisest süstist on tubli 8-9 kuud aga…. eelmine nädal tegin kolmanda süsti. Et kas nüüd hakkas see kuus kuud uuesti jooksma?

  1. Esiteks hakkas kuus kuud kindlasti uuesti jooksma. Teiseks võib ilmselt üsna realistlikult öelda, et neil ei ole praegu ressursse, et lisaks vaktsineerimata inimestele ka vaktsineeritute isolatsioonil silma peal hoida. Sinu jaoks on suurem mure ilmselt see, et kui sa USAst tuled, siis riiki saad sa oma vaktsineerimistõendiga vabalt, aga see, kas ka näiteks kohvikusse lastakse, sõltub iga kord sellest, kas satud normaalse inimesega kokku, sest see pole ju see Ametlik Vaktsineerimistõend. Meie kogemus hiljuti külastanud USA kolleegidega ütles õnneks, et valdav enamus on normaalsed inimesed.

 2. Mõtle nii, et kehtivad ainult need reeglid, mida riik ka reaalselt jõustab. Elu läheb kohe palju lihtsamaks selle peale. Ja on ka sisuliselt õigem. Kui keegi arvaks, et 7 kuud pärast süsti on inimene taas ohus ja ohtlik, siis ju sellega tegeletaks. Kuna ei tegeleta, siis järelikult on kõik okei.

 3. Praegu on erakordselt päikeseline ja põuane ilm, karoovahaiged ja kordajad vrdl nt sarnase haigete arvuga märtsis väiksemad (edastan statistikat armastava inimese arvamust) aga kohe läheb sajuseks, sombuseks ja jahedamaks ning lisaks igasugu igasygisestele rino-, noro- jpt viirustele plahvatab ka covid19. Sel sygisel algab see hiljem.
  Ma lihtsalt tahtsin osavõtlik ja sõbralik olla.

 4. Ma sain ka just paar päeva tagasi ebameeldiva üllatuse osaliseks kui selgus, et kui teisest süstist on möödas kuus kuud, siis peab isolatsiooni jääma. Sain seda ka kogemata teada, sest üks töökaaslane oli lähikontaktne.

  Ja “nali” on ka see, et viimasest süstist on möödas rohkem, kui kuus kuud aga vähem kui kaheksa. Töö juures antakse nimelt kolmandat süsti neile, kellel on vähemalt kaheksa kuud möödas. Ja ma töötan eesti suurimas haiglas 🙃

 5. Kusjuures see kuus kuud on ju mingi täiesti suvaline aeg. Vaktsiinifirmad ei saanud ju testida, kuidas vaktsiini mõju ajas muutuma hakkab, ja siis panid mingi täiesti umbropsu perioodi sinna. Selle otsustamiseks kulus kindlasti sadu inimaastaid ametnike ja epidemioloogia-ässade ja poliitikute aega, aga suvaline on see ikkagi.

  1. Jah. Seda ei tea enne seda, kui väga paljudel inimestel on tiitreid kontrollitud ja kui on enamvähem teada, mis see nakkuskaitset andev tiiter on. Nii uue vaktsiiniga nii uue haiguse vastu (vabandust, uute vaktsiiniDEGA, neid on mitu ja nad ei käitu samamoodi päris) on meil lihtsalt guesstimate. Educated guess. Mis on mõõtmatult parem harimatust arvamusest. Aga mis pole teaduslik fakt.

  2. Päris suvalise ajaga ikka tegemist vist pole, sest vaktsiine on varemgi tehtud ja ka katseid. Tegelikult käib maakera ümber päikese täiesti suvalise ajaga.

 6. Mina olen hakanud nuputama, et huvitav kuidas ametnikud suhtuvad 3 kordselt (sisuliselt 4 süstiga sest Jansseni üks käib teiste 2 eest) vaktsineeritutesse. Vaktsineerimistõenditega võin nagu juhilubadega iga mundrimehe auti lüüa tõmmates pataka välja ja paludes neil ise valida millist soovivad 😀 Antikehasid pihustan iga aevastusega nii, et ümbrus koroonast puhas 😛 Aga eks minulgi saab mingi moment see neetud 6 kuud viimasest sutsakast mööda ja tuleb jälle käis üles käärida, varsti käsivars auke täis nagu narkaril 😛

 7. Kas kuskil ametikel lehtedel on ka kirjas see, et 6 kuu möödudes peab hakkama isoleeruma? Just eile täitsin Terviseameti iseteeninduses piiriületaja ankeeti ja seal on selline väli:
  “Märkige lahter, kui kuulute gruppi, kellele ei laiene eneseisolatsiooni kohustus:
  Olen viimase 6 kuu jooksul läbipõdenud COVID-19 viirushaiguse ja/või olen viimase aasta jooksul vaktsineeritud COVID-19 vastu ning minu vaktsineerimiskuur on lõppenud
  ..”

  Sellest ja/või osast sain aru, et aasta aega vaktsineerimiskuuri tegemisest kehtib isolatsioonivabastus. A vb ma ei oska lugeda?

  1. Ka kriis.ee lehel on kirjas:

   “Teste [neid, mille neg. tulemus lühendab isolatsiooniaega] ei tule teha, kui COVID-19 haigus on läbi põetud ja arst on inimese terveks tunnistanud kuni kuus kuud enne saabumist või kui inimene on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimiskuuri ja selle lõpetamise päevast ei ole möödunud rohkem kui 12 kuud.”

   Kusjuures isegi lähikontaktsete kohta:

   “Eneseisolatsiooni ei pea jääma lähikontaktne, kes … on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise. Vaktsineerimiskuuri lõpust ei ole tohi olla möödunud rohkem kui aasta.”

   Ma arvan, et see on piisav, millega lajatada, kui keegi peaks norima hakkama.

   (nähtavasti on mul ses asjas pmst Tomi lähenemine “salvesta/prindi endale kõige soodsamad reeglid ja löö letti, kui keegi kobisema tuleb”.)

 8. Kus kohast see 6 kuud vaktsineerimisest tuleb? On kuus kuud podemisest ja aasta vaktsineerimisest. Praegu saavad kolmandat süsti arstid, kelle vaktsineerimisest kohe aasta täis saab ja üldine reegel on see, millele Nodsu viitab

  Eneseisolatsiooni ei pea jääma lähikontaktne, kes on läbi põdenud COVID-19 haiguse ja kelle arst on terveks tunnistanud (viimase 6 kuu kestel) või kes on läbinud COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise. Vaktsineerimiskuuri lõpust ei ole tohi olla möödunud rohkem kui aasta.

  1. Eespool on ühe kommenteerija kogemus Eesti suurimast haiglast, äkki tema oskab selgitada, kust see tuleb. Aga ma arvan, et ma teen seda, mida Nodsu ütles – vajadusel näitan kriis.ee lehte, sest see peaks ometi olema usaldusväärsem allikas kui mingi AirBalticu kiri.

   1. Eri ametitel on ilmselgelt erinev arusaam. Näiteks ametlik lehekülg, kus testidele saab regada, ütleb 6 kuud (https://koroonatestimine.ee/patsiendile/lahikontaktne/)

    Niiet hämmastav kommunikatsioon(ipuudus) on meie väikses riigis. Oleks siis, et elame Usas, igaüks oma osariigis, aga ei.

    Haiglates on seis juba üsna niru, paljud tulevad sümptomiteta ja siis on terve osakond pmst lähikontaktne..

 9. Meenus juhtum, kus läksime Tallinnast jalutama, jõudsime kuskile Lagedi kanti ning tüdrukul tuli häda. Läks viksilt ühe igeriku põõsa taha, aga õkva õndsaimal hetkel lähenes aeglaselt sõitev rong (raudteel, kus reeglina midagi ei liigu). Ma olin ülal tammil ja sain siis näha, kuidas tüdruk krabikäigul, püksid rebadel, ühe põõsa tagant teise taha siblis, ise ühtaegu ehmunult kirudes ja samal ajal naerda kõkutades.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.