anna kannatust

Mina ei ole lehma laps

Minu ülipõnev järjelugu lõppes viimati selle koha peal, kus internet ja perearst soovitasid mul mõneks ajaks piimatoodetest loobuda. See tähendab, et tuleks vältida kõike, mis sisaldab piima või piimatooteid (nagu või, koor jms). Soovitatav on mitte tarbida ka šokolaadi ja viinamarju jms. Kas teie teadsite, et täielikud elustiilimuudatused on rasked? Või noh, ma oskasin teatud probleeme oodata, sest sest ma olen harjunud jogurti ja pudingi ja jäätise peal elama, aga ma eeldasin, et kahest viimasest on absoluutselt igas toidupoes ju ka veganvariandid olemas. Hah, selgus, et meil siin Grossi poes küll mitte, selleks peab ette planeerima ja väga teadlikult suurest poest toitu tellima. Üldse tundub mulle, et pea kõik sisaldab kui mitte piima, siis vähemalt võid, ma ei saa isegi viineripirukat süüa. Lisaks olen ma üks neist inimestest, kes pahas tujus tahab tükikest šokolaadi, sest mul on paha tuju, ja heas tujus tahab tükikest šokolaadi, et tähistada. Ehk siis kui mõni eluterve ema teeb oma teismelisele lapsele “Ma olin sinu pärast kümme tundi VALUDES!!!”, siis meie peres hakatakse ütlema “Ma loobusin sinu pärast kolmeks nädalaks ŠOKOLAADIST!!!”

Nüüd on kümme päeva möödas ja ütleme nii, et esimestel päevadel oli palju ka niisama koperdamist. Näiteks saatsin päris alguses Sirru poodi piimavabasid asju tooma (võileivamäärde asemel hummus, lehmapiima asemel mandlipiim jne). Ta tõi kogu selle kraami koju ning lisaks … õhtusöögiks kartuliputru, sest ta unustas ära, et seal on või ja piim sees. 😀 Mis seal ikka, eks ma siis ka sõin, mul oli kõht tühi. Paar päeva hiljem sain teada, et piimavalgu asendajana ei tohiks soja kasutada, sest neil on sarnane allergiapalett — ma olin jõudnud juba paar sojapudingit selle aja peale sisse keerata. Aga vigadest ometigi õpitakse jne. Tegelikult ei tohiks sellised väikesed eksisammud ka liiga olulised olla, sest üldiselt on talumatus spekter, st väikest kogust nad peaksid siiski taluma, aga ütleme nii, et umbes pool esimesest nädalast läks kohanemise ja sobivate asenduste leidmise peale. Alguses mõtlesin, et küll see saab alles kaalule hea olema, aga siis avastasin, et šokolaadi ja küpsised saab näiteks asendada banaani ja maapähklivõiga. Õnneks on sobivad ümberkaudsed kohad toidutellimiseks pigem tervislikud — need rasvasemaid asju pakkuvad kohad, mis mulle meeldivad, on kesklinnas ja siia ei too, aga Viimsis on näiteks Kauss, kust isegi minusugune kogemata mõne vitamiini saab. No ja samuti avastasin, et mõni asi, mida ma igapäevaselt olen harjunud tarbima, on juba vegan, näiteks peaaegu kõik Smushied ja mõned mulle meeldivatest püreesuppidest. Nii et päris kogu menüüd polnudki vaja välja vahetada.

Ei ole vaja meelde tuletada, et seda ma ikka ei tohiks süüa, sest šokolaad

Küll aga läks lörri mu plaan sõbrannaga pühapäeval esimest korda pärast pooldumist kohvikusse minna. Selgus, et kuigi pea kõik kohvikud pakuvad sulle rõõmuga mandlipiimaga kohvijooke, on veganküpsetiste valik minu ümbruskonnas üks suur ümmargune null. Ma täitsa ausalt arvasin, et kui igast Rimist saab vegankooki osta, küllap siis on MIDAGIGI ka igas kohvikus. Aga võta näpust. Olen siiralt üllatunud, sest veganeid ja/või allergikuid on tänapäeval ju piisavalt, et nad arvestatava turuosa moodustaksid. Ja siis on Pagaripoistes ÜKS vegankook. Café Lyonis pole üldse midagi meelitavat. Ehk siis Pirita kandis saab piimatoodeteta valmistatud kooki hästi varustatud toidupoest, mitte kohvikust. (Tõe huvides ütlen, et ega ma pole siin poes ka otsimas käinud, aga varasemast mäletan, et olen Rimis näinud.) Tuleviku tarbeks panen kirja, et kesklinnas on suisa kolm kohta, mida väga kiidetakse: Siin, Purée ja Kringel (kui teate rohkem kohti, kus häid vegankooke ja -küpsetisi pakutakse, pange julgelt kirja). Kesklinn on aga kaugel ja imiku uni lühike (ja minu energiatase oli pühapäeval ümmargune null, sest pool laupäevaööd olime koos üleval ja ma olin ikka täiesti kurnatud), nii jäid nad kõik minust testimata. Loodetavasti õnnestub homme pärast ämmaka visiiti siiski Kringlist läbi käia. Sõbranna nimelt välistas Siini, sest seal on seljatugedeta toolid. Disain loeb, kulla inimesed, selliste toolidega saategi ainult noortele hipsteritele müüa. (Hmm, ehk see ongi kaval taktika vanade peerude eemal hoidmiseks.)

Igatahes ei saa öelda, et ma nende kümne päeva jooksul erilisi muudatusi näinud oleksin, nii et kui neid järgmise kahe nädala jooksul ka ei tule, pole nagu mõtet kauem piima vältida ja ekstra vegankohti otsida. Kolm nädalat on täpselt nii pikk aeg, et pooled lapsed hakkavad selle aja peale ise gaasivaludest välja kasvama.

Aga kaal? Kaal, mis pärast korralikku sünnitusjärgset langust jõudis minu tavalisse talvekaalu ja siis hakkas stressisöömise tõttu jälle vaikselt ülespoole ukerdama, oli nüüd nädala ajaga täpselt kilo allapoole läinud, nii et kaalun nüüd vähemgi kui talvel tavaliselt. Aga no nüüd jõudis veganjäätis kohale, nii et vaevalt seda rõõmu kauaks on.

P.S. Ärge palun hakake mulle rääkima, kui lihtne on ise mingeid vegan asju teha, ma ei taha kuulda seda. Ilmselt pean ma piimavaba olema veel ainult paar nädalat, ma pigem kannatan selle aja salenedes (või B&J veganjäätisega) välja, mitte ei hakka pärast kolme tundi hakitud ööund pliidi ääres vegan-browniesid küpsetama.

19 kommentaari “Mina ei ole lehma laps

 1. Parimad taimsed jäätised, mis ma olen leidnud, on Naturli omad (kaerapõhised) – olen proovinud mango ja vaarika oma ja mõlemad on täiesti sõltuvusttekitavad, ma ostaks neid kogu aeg, ka siis, kui ma parajasti piimatooteid söön – kui nad nii kallid ei oleks (üle 5 euro pooleliitrine totsik).

  Ja Tere kaeramagustoidud on samuti väga maitsvad ja siis need soomlaste tehtud Oddly Good ka – Tere on rammusam, Oddly Good lahjem, üks on minu jaoks nagu vahukoore- või kohupiimamagustoidu ekvivalent, teine nagu jogurti.

 2. Head vegan toidukohad on veel kohvik Rohe Balti jaamas trammipeatuse vastas ja siis vanalinnas Vegan Inspiratsioon, Laial tänaval. Môlemas on head koogid, Rohes veel saiakesed ja vastlakuklid ka. Pistaatsiakreemiga on supermaitsev:)

 3. Küpsetisteks tõesti Kringel ja Rohe Kohvik nagu juba mainitud. Biomarketist saad ka Viimsist vegan “piima”šokolaadi. Aga lisaks sellele on üks ootamatu koht – Sushi plaza (issand aga äkki oli MySushi… igatahes mingi sushi koht oli), kus vahel vegankooke on.

 4. Rohet kiidan ka mina. Ristikheina kohvikus on ka vegankooke. Tegelikult on ka Pagaripoistega selline lugu, et neil küll vegan asju on 1, aga kodulehelt asjade koostist vaadates on piimavabu asju päris mitu. Nad nimelt kasutavad palju margariini ja kui muna just vältida ei taha, siis neid kooke on juba rohkem. See on ka paljude mittevegan kookidega sama, nt Selveris. Pirukad ja saiakesed on muidugi kehvem lugu, ootamatult paljud sisaldavad võid. Üldiselt see siltide lugemine-otsimine ongi kõige tülikam, täitsa ootan, et mu oma laps sellest välja kasvaks. Mu omal polnud asi gaasides vaid noh, üldine olukord läks kehvaks ja väldin piimatooteid teadmata aja nüüd.

 5. Minu lastel kestsid gaasivalud 3-.4. elukuuni. Kuna elu oli äärmiselt iseseisvas Eestis kallis, rahateenimise võimalusi vähem kui praegu, ja vaja oli kas yyri maksta või uberikku remontida, aga mitte mitmekesiselt syya, tol ajal päris paljude eluviis, siis minu enda menyy koosnes lahjematest putrudest nagu nt veega keedetud riis – ja see ei hoidnud laste gaasivalusid ära. Sa võid samamoodi avastada, et väga suurt vahet pole.
  Mai viitsi allapoole kirjutama minna, lisan siia, et rindadest erineva piimakoguse voolamist tuli ka mul ette, ja seda, et laps eelistas rohkem yhte või teist söömisasendit või kylge, sest see oli talle meeldivam.
  Mina olin rinnapiimamafiosnik, aga gaadseik, inimeste kehad on erinevad, lapsed on erinevad, kui on näha, et emapiimast ei jätku, siis rpa kasutamise yle kõrvalseisjad ei kobise.

   1. See hammaste tulek ei pruugi eriline probleem olla. Muidugi _võib_ olla, nagu ka kõik eelmised sissekanded ja kommentaarid kinnitavad, aga selle pärast ette muretseda ei ole mõtet.

   2. Sygelevate igemetega laps ei karju intensiivselt teravast valust, vaid viriseb, hädaldab ja kaebleb, ning vahepeal puhkab korralikult. Sel ajal hakkab ta ka aktiivsemalt suhtlema ja isegi korralikult naerma. Vähemalt mind lohutas ja rõõmustas see korralikult.

    1. Algriime ma armastan, alleaa. See on see 2 näpuga peale vaatamata kirjutamine.
     Ära minu komme jumala eest tõsiselt võta. Me oleme väga erinevad ja seda on ka meie lapsed. Käin siin niisama kaasa elamas ja omaenda kauneid mälestusi reanimeerimas. 😎 olge aga terved.

 6. sedant et …. noh mulle öeldi, et esmalt loobu rõõsapiimatoodetest ja kui see ei mõika, siis muud piimatooted ka. aga tollal oli vegan valik palju nirum, nii et ma seda päris loobumist lõpuks ei teinudki.
  et ka täiskasvanu organism ei talu tihtipeale tavalist piima, küll aga on ok tarbida hapupiima vms, mis on juba kergem seedida

 7. Mina pidin ühe lapsega loobuma piimatoodetest + munast ka, kohe mõjus küll. Muna-allergia on tal 9a hiljem siiani kergelt alles.
  Mäletan, et asendasin oma šokolaadisõtluvuse tookord halvaaga 😀

 8. EESTI PAGAR vahukreemi kringel on piimavaba.
  Loe agaralt koostisosi, võid isegi imestuda kuidas täiesti tavalised tooted sisaldavad kõigi loogikareeglite vastaselt vadakupulbrit ja mõni teine on jällegi vegan kuigi ei peaks.
  Olen sama jama läbi teinud ja sõin kuni 6nda kuuni täielikult piimavaba dieeti (sh vadakupulber ja muud imekoostisosad mida sisse panakse asjadesse), peale seda avastasin et laps on talumatusest välja kasvanud ja nüüd sööme mõlemad koos jogurtit.
  Nagu kõige muugagi, this too shall pass.

 9. Kuulge, kusagil räägiti, et kikerherneste konservi leovee saab ära vahustada ja on nagu päris.
  A mul aitas, või noh, igatahes jäid lapse gaasivalud vähemaks, kui rohelise sibula söömise ära jätsin.

  1. pmst saab vahustada, aga suure vaevaga. Ja selle kohta ei ole ka veel päris konsensust, kas seda leovett ikka on päris kasulik tarvitada. Eriti kõhugaaside mõttes.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.