faith

Sel aastal tuleb kevad teisiti

Kui tahaks kalambuuritseda, ütleks suisa “piu-piu, teisiti”. Aga ei ütle. Minusugused on hea elu peal üles kasvanud, keegi meist ei mäleta enam, mitmes rahukevad meil juba on. Isegi 90ndate algusest mäletan ainult seda, kuidas mõni kibestunud mammi kähvas, et gavarii po tselovetsku. See oli ainus asi, mis vihjas, et on toimunud mingi jõudude ümber mängimine. Vaesed me muidugi olime, aga vaesed olid ka need venelased, kellele me kartuleid ja liha müümas käisime (tänapäeval tundub minu roosas mullis juba see uskumatu, et sa võtad mudilase kaasa ja siis ta istubki päev otsa ümberpööratud ämbril ja on vaikselt omaette, sest isa ei tohi segada).

Praegu on minu tutvusringkonnast kaks peret riigist lahkumas. Igaks juhuks ja loodetavasti ajutiselt (ja üks neist läheb Soome, ma küll ei julgeks arvata, et seal ilmtingimata turvalisem on — kui üldse Euroopasse, siis ma läheks kas selle kaugemasse serva, nagu Hispaania või Kreeka saared, või vähemalt mõnda riiki, millel pole Venemaaga jagatud piiri ja jagatud ajalugu). On peresid, kes ei plaani lahkuda, aga igaks juhuks teevad väikelastele passe. Minu tutvusringkonnas on ka inimesi (sh üks valgevenelane!), kes on end registreerinud Ukraina toeks võitlema (eeldan, et oma erialade piires, sest seal on alati abikäsi vaja).

Meie ei ole kuskile minemas, panus piirdus jõukohaste annetustega. Ainus asi, mille üle vaidlesime, oli see, kas tuleks annetada sõjategevuseks või tagajärgede likvideerimiseks (Punasele Ristile, pagulasorganisatsioonidele jne). Mina olin see, kes alguses oleks pigem sõjategevuseks annetanud. Nüüdseks olen meelt muutnud, sest on üsna selge, et selle jaoks on nad lääneriikidelt põhimõtteliselt tühja tšeki saanud nii või teisiti, raha taha neil sõdimine ei jää.

Ja noh, mind üldse ei üllata see, et Balti riikidest nii palju annetusi on olnud. Olete ilmselt kuulnud, et 26. veebruaril avaldas mingi Vene ajaleht kogemata varem valmis kirjutatud artikli sõja võitmise kohta (kuigi tegelikult muidugi tol hetkel midagi võidetud ei olnud). Mina ka kuulsin, aga vene keelt piisavalt hästi ei oska, nii et ei mõelnudki sellele eriti. Aga siis lugesin tõlget (tänud kenale inimesele militaar.net-is, kes selle eesti keelde pani) ning ütleme nii, et oksemaitse tuli kurku ja käsi haaras rahakoti järele. Ma ei tea, kuidas see tekst mõjub keskmisele venelasele, aga ma usun, et keskmisele baltimaalasele mõjub see nii, et haaraks või ise hangu ja hakkaks jalgsi Ukraina poole minema. Kopeerin teilegi:

Meie silme all sünnib uus maailm. Vene sõjaline operatsioon Ukrainas avas uue epohhi – ja kohe kolmes mõõtmes. Ja muidugi ka neljandas, vene siseasjades. Siin algab nüüd uues periood ideoloogias ja samuti ka meie uue sotsiaal ökonoomilise mudeli ehitamine – aga sellest pisut hiljem.

Venemaa taastab oma ühtsust — 1991 aasta tragöödia (selle hirmsa ebaloomuliku katastroofi) tühistamist. Jah, kõrge hinnaga, jah, traagiliste sündmustega, peaaegu sõjaga, sest praegugi veel tulistavad vennad üksteist, jagatud vene ja ukraina armee vahel, aga Ukrainat kui vene-vastast enam ei eksisteeri. Venemaa taastab oma ajaloolise täielikkuse, tekitab vene maailma, vene maailm koos – kogu oma täiuslikkuses, suurvene, valgevene, väikevene. Kui me oleksime sellest loobunud, lasknud ajutisel lagunemisel kesta sajandi siis oleksime reetnud mitte ainult meie esivanemate mälestused aga ka neednud oma järeltulijad — ja ainult seepärast, et lasime Venemaal laguneda.

Aga väga murettekitav on see olukord nii või teisiti. Ja kõik need inimesed, kes ütlevad, et “see pole Venemaa sõda, see on Putini sõda” — te alahindate seda, kui palju on jätkuvalt inimesi, kes usuvad kogu seda paska, mida Venemaa riigitelevisioonis näidatakse. Ja ma ei räägi siin 70aastastest baabuškatest, kes võivad vägagi teravad pliiatsid olla, sest nemad on propagandaga harjunud ja oskavad sellest läbi näha. Meil Eestiski on venelasi, kes seda usuvad. Mul on venelannadega abielus tuttavaid (minuvanuseid!), kes varem ütlesid, et kodus lihtsalt ei saa poliitikast rääkida, sest kaunist naisest saab muidu hetkega mitte vant, vaid suisa kolevants. Mis seal täna toimub, ei taha teadagi. Praegu ekspattide grupis keegi just kurtis, et ta naine on tulivihane, sest ei saa enam “normaalseid kanaleid” vaadata. Ning et ta naine ei kuula mitte kedagi teist, mitte midagi muud, ta usubki raudkindlalt, et ukrainlased on kaheksa aastat Ukrainas genotsiidi korraldanud ja Lääs on seda lihtsalt irvitades pealt vaadanud. Ja see pole ilmtingimata hariduse küsimus. Eile käisin arsti juures, vabas Eestis, mis on olnud uuesti vaba juba 30 aastat. Vanem meesterahvas, kes mind surkis, oli väga meeldiv ja asjalik, aga eesti keelt rääkis täpselt nii palju, et öelda, mida ta teeb, aga mitte piisavalt, et mu küsimustest aru saada. Huvitav oleks teada, mis kanalitest ta oma info saab. Võib ainult loota, et ta oskab sellesse skeptiliselt suhtuda. Jah, keskmine venelane oskab ja venelased on teiste rahvustega koos meelt avaldamas nii Narvas kui ka Tallinnas. Aga putinoide on siiski liiga palju. Ja mitte ainult venelaste hulgas, meil on piisavalt oma Oudekki Loonesidki. Ja kui viimast parandab ainult haud, siis esimesed pole otseselt ise süüdi, et nad infosulus elavad – ameeriklased uskusid ju ka siiralt, et ongi hädasti vaja Iraaki rünnata. Ajupesu pole naljaasi ja ega me eriti palju raha sellesse ei suuna, et omalt poolt kvaliteetset venekeelset riigitelevisiooni või ajakirjandust pakkuda.

Ja eriti murettekitav on see, et … Mis meil siin Euroopas need võimalikud edasised variandid on? Kas mäletate seda intervjuud, kus Putin rääkis sellest, kuidas nad lastena kortermajas rotte jahtisid, nii et ta sai varakult teada, milleks nurkaaetud rott võimeline on? Nüüd on ta ju ise see nurkaaetud rott. Kui ta ka oskaks vabandust paluda, oleks selleks nüüdseks ikkagi liiga hilja. Asi on nii kaugele aetud, et lääneriigid ei ütleks enam, et no pole midagi, võtsid, aga pane tagasi (ja see “pane tagasi” oleks Venemaale juba räige solvang, sest kui oled harjunud naabrite juures vargil käima, on see solvang, kui nad järsku uue tabaluku ostavad ja oma varastatud jalgratast tagasi nõuavad). Nii et tema jaoks on põhimõtteliselt ainus variant iga hinna eest edasi suruda, lihtsa venelase hinnaga.

Muide, ei saa öelda, et “sanktsioonid tavainimest ei mõjuta” — vägagi mõjutavad. Minu piiripealne kokkupuude Venemaal elavate venelastega puudutab USA firmade heaks kaugtööd tegevaid IT-mehi ja nemad tõesti ei tea nüüd, kuidas nad oma palga kätte saavad. Ja ajaloost oleme me näinud, et Venemaa suured juhid on kõik valmis rõõmuga oma rahval nälgida laskma, et samal ajal igast propagandamasinast pasundada, kuidas lääs neid näljutab. Putin on valmis nii Ukraina kui ka Venemaa maani maha põletama, et saaks ainult tuhakuningat mängida. Nii et lihtinimese seisukohast oleks meile kõigile parim lahendus see, kui mõni lähikondlane talle kuuli pähe laseks või ta muul moel võimult eemaldataks. Aga seda ei näe ma kahjuks juhtumas.

Mis variandid veel on? Hiina? Hiina peab ilmselt praegu peenikest naeru, sest ükskõik, kas kaotab USA või Venemaa, nende kaotus on Hiina võit. Ja praeguseks hetkeks ei lase lääs ju enam Ukrainat niisama lihtsalt ära võtta, see rong on juba liikuma pandud ja kinni seda enam ei pea. Nii et kui me just omalt poolt päris sõduritega konfliktiga ei ühine, tuleb sellest ilmselt üks pikk konflikt, kuhu Lääs raha ja Venemaa mehi muudkui juurde pumpab. Ja kui ühineme, tuleb tunduvalt laiaulatuslikum konflikt.

Kas on mingeid helgemaid ja positiivsemaid variante, mida ma lihtsalt ei näe?

37 kommentaari “Sel aastal tuleb kevad teisiti

 1. Loe Itaalia lehtede uudiste kommentaare. Seal on palju Oudekki Loonesid. Usuvad, et kommunism ideoloogiana on õilis, samastavad NSVLi kommunismi selle enda ettekujutusega ja väidavad et Ukraina armees on neonatside rühmitused ( khm, endal Lega nord ja Salvini jt valitsuses).. seega vaated toimuvale on väga erinevad ka nö vanades Euroopa riikides, kellele tundub see konflikt kauge ja neisse mitte puutuv. Tuuakse välja, et tegemist on USA vandenõuga, et venelastelt gaasi ja nafta turg üle võtta.. masendav ja kurb.

  1. Huvitav, mina ei näe seda üldse “miks ja kuidas” küsimusena ega masendavust ega kurbust.
   Minu jaoks on kõik lihtne: stupidity is not a right ja läheb, nagu läheb – aga kuni ei lähe “Nojah, Putin võttis Ukraina ära, elame siis sedasi”, on juba hästi.

    1. Ok, võtan sõnad tagasi – kurb on mitte aint süütute laste, vaid kõigi pärast, kes kannatavad. Sõdurid, ükskõik kummal poolel. Inimesed, Inimesed, inimesed.
     Lihtsalt mitte nende pärast, kes lollid on ja seepärast midagi midagi.
     Kasvõi kannatavad.
     Ja jah, vbla olen hoopis mina loll =D Aga ma kuidagi ei tunneta seda ja ei kannata selle all, kui peaks juhtuma, et olen =D

  2. kirjutan oma itaalia tuttavate seintele… ühel käskisin vene lipuga pildi maha võtta (ta oli mures, et vene sportlased ei saa võistleda… aga üldse mitte selle üle, et ukraina oma võitlevad oma kodu eest, just suri noor jalgpallur)… õnneks võttis ka. aga nad ei saa aru. eile ütlesin teise itaallase FB lehel, et kes pole NL elanud või pole Putini naaberriik, ei tohiks targutada, paraku ei ole seda kogemust ja tausta.

 2. Ma olen ka juba mõnda aega mõelnud, kus on ometi need ennastohverdavad kamikadzed, kes talle kuuli kerre kihutaks või paneks koos endaaga põlema või noh . … valigu ise, kuidas see auväärne tegu sooritada. Sest ma olen kindel, et ka venkudel on kõrgemas riigiaparaadis mõned mõistusega persoonid, kes saaks siis ehk midagigi teha. Võib-olla olen ka muidugi naiivne, sest aaastakümned vanas Euroopas jätavad jälje.

  1. No vaata seda pika lauaga pilti – selgelt Putin teab, et mitte kedagi ei tohi endale füüsiliselt lähedale lasta. MITTE KEDAGI!!!

  2. Kui ma vaatan neid pika lauaga pilte ja loen artikleid, kuidas Putin on viimasel ajal ise parajas infosulus elanud – osalt seepärast, et kardab paaniliselt Covidi-19 ega julge inimestega kohtuda, osalt seepärast, et keegi, keda ta endaga rääkima laseb, ei julge talle midagi sellist öelda, mis talle ei meeldiks – siis kargavad pähe fantaasiad, et seda hirmu võiks ära kasutada, isoleerida ta veel enam, eemaldada võimult, aga sööta ette virtuaalreaalsus, et võim on käes ja riik tugev ja suur ja kõik, mis ta tahab. Matrixisse toppida.

 3. Neile venelannadega abielus olevatele mehikestele ei oska küll kaasa tunda, sest no mismoodi sa abiellud inimesega, kellega ei saa poliitikast rääkida?! Järsku avastad, et teisel poolel on säärased vaated? Ilmselt pole siis varem lihtsalt eriti huvitanud, mis juttu naine suust välja ajab, sest ta on ju nii ilus.

 4. ma nii karm ei oleks – ehk räägivad millestki muust huvitavast, mitte poliitikast (raamatud, kunst, ajalugu (ok, siin võib tekkida probleeme), tehisintellekt, kogu teadus jnejne). Mul on üks tuttav, suisa sõbranna, eestlane, elab ühes maailma parimas riigis, pärit on Pärnust, ei vaata ühtegi uudist ja ei huvitu, mis maailmas toimub (noh, ma arvan, et seda teab praegu, et sõda on); sellele vaatamata ei saa ma öelda, et ta oleks loll. Jah, möönan, et kui ta esmakordselt paljastas, mida ta kõike ei vaata, kuula ega loe, siis tundus veidi võõrastav, aga me räägime palju psühholoogiast, eneseaarengust, raamatutest, teatrist … loll ei ole, igav ei ole, aga väheke kummastav küll.

 5. Venemaa inimesed on harjunud väga kohutavaid aegu yle elama, ja juhtkond teab seda hästi. Kuna suurel riigil jätkub majanduslikku puhvrit veel mitmeks päevaks, jätkatakse seda sõda, kuni viimane tank või siis juhtkonna peakolud on puruks lastud.
  Ma ei saa yhest asjast hästi aru – kui Venemaa asus Ukrainat ryndama Valgevene territooriumit ja nyyd ka sõjajõude kasutades, lisaks tšetšeenid ja võõrleegion/wagnerlased, siis kas nad tõesti arvasid, et naaberriigid vahivad niisama pealt ja lasevad Ukrainale niisama koti pähe tõmmata? Nagu päriselt yhtegi riskianalyysi ja luuret ei tehtud?

  1. Ota … ei lase siis v?
   Ma vist ei ole viimaste uudistega kursis, aga minu teada pumbatakse ukrainasse raha ja relvi, aga keegi otseselt appi sõdima ei lähe?
   Aga üldiselt ma arvan, Putini tuumarelvad olid need, millele loodeti. Loodetakse. Et aetakse mullikesi, sügav mure ja humanitaarabi, aga keegi ei taha riskida sellega, et Putin all out läheb.

   1. Variant oli ka, et tehaksegi ainult poliitilisi avaldusi, võetakse vastu 10 000 põgenikku, ja siis hyvasti, Maria. Aga reaalselt on alustatud raha, moona ja tehnika ukridele saatmist, elavjõudu veel mitte, kuna mitte-NATO riiki on juriidiliselt keeruline ja aeganõudev abivägesid saata. Kuna pärast sõda tuleb kohus, siis ei tohi asju vussi keerata.

    1. Mhmh, must stsenaarium ei läinud käiku, aga halli on igasuguste varjunditega – näis, milline lõpuks tuleb.

    2. Tegelt ei ole hirmus, uskmatu lihtsalt tõestas üldiselt teadaolevat, aga ikkagi oli korraks “oo, vau, päriselus käivadki asjad nii, nagu jutt on!”

   2. Ega Ukrainal sõduritest väga puudust ei olegi, neil on üks Euroopa suuremaid vägesid. Just relvastust on vaja – tanki- ja õhutõrje eriti.

    1. Otsi Googliga Harkov tank factory näiteks. Harkovis on üks NL-i suuremaid tankitehaseid, muide. Vaata pilte – Kharkov Tank Repair Plant – https://ukrainetrek.com/blog/army/kharkov-tank-repair-plant/ jne. Paistab, et need tehased eriti ei tööta ja Ukraina majandus on suht. põhjas. Seega puudus ei ole tehnikas, relvastuses, vaid Ukraina võimuorganitres, korruptsioonis, inimeste kaitsetahtes jne. Ja ka muud sõjatehnikat tootis Ukraina vähemalt NL-i ajal väga palju, lennukeid, rakette jne.

    2. Vau, ja ongi nii, et vaktsiinivastased on ühtlasi ka putinistid.
     Täitsa … hirmus.

    3. Oh, pagan, kommentaar läks valesse kohta!

     Siin peab olema.
     Tegelt ei ole hirmus, uskmatu lihtsalt tõestas üldiselt teadaolevat, aga ikkagi oli korraks “oo, vau, päriselus käivadki asjad nii, nagu jutt on!”

  2. Ilmar Raag, Mikk Marran, Oidsalu ja paljud teised on selle kohta pikalt kirjutanud või intekaid andnud.

   1) Loodeti tundidega Ukraina sõjavägi rivist välja lüüa ja Kiiev päeva-kahega ära võtta. Selle ajaga ei jõuagi keegi reageerida. NATO kõige lühema etteplaneerimisega üksus on Very High Readiness Joint Task Force. Selle reaktsiooniaeg ongi umbes kaks päeva. (Allikaviidet pole, peast pakun).

   2) Arvati siiralt, et kohalikud tervitavad uut võimu kui päästjaid. Putin elab oma agentide loodud paralleelses reaalsuses.

   3) Naaberriigid – jah, arvati, et lasevad koti pähe tõmmata. Ajalugu on seda korduvalt kinnitanud. Mäletate, kuidas Armeenia on Gruusia-Vene sõdade ajal Gruusiale appi läinud? Ei mäleta? Miks? Sest Armeenia on poovinud iga Gruusia nõrkusehetke proovinud enda kasuks ära pöörata. Kas te loete sissekandeid, mis kirjeldavad praeguse Gruusia valitsuse reaktsioone Ukraina sõjale? Jah? Ei? Parem ärge lugege – need on isegi Facebooki automaat-tõlkes liiga ropud. Ja Gruusia peaks olema üks esimesi, kel on huvi Ukrainat kaitsta. Kuid isegi _nemad_ ei tule urust välja.

   4) NATO sisuliselt lootis, et Venemaa võtab Ida-Ukraina endale ja et sellega kõik lõpeb.

   Ma ei teagi, kas Putini minek totaalsele sõjale on hea või halb.

   1. Mul on kontrollimata info, et Gruusias on Vene kontrollitud valitsus ja mingi hulk Vene sõjaväge, nii et yllatus puudub.
    Kaukaasia rahvaste naaberlikud suhted ja venelaste “rahusobitamine” on mdg kurikuulsad.

   2. Ma arvan ka, et põhiline, miks lääneriigid üldse reageerisid, oli see, et Ukraina suutis end kaitsta. Oleks läinud nagu Krimmiga, siis oleks õlgu kehitatud ja öeldud, et kahju küll, aga teisest küljest ikkagi mingit sorti stabiilsus.

  3. No Venemaa plaan oli ju see, et väed marsivad Ukrainasse sisse, kohalikud võtavad nad vabastajatena rõõmupisarais ja lillesülemitega vastu, Zelenskõi tõmbab kohe jeebet ja nii ongi. Millegipärast ainult ukrainlased ei olnud selle plaaniga kursis ja soe vastuvõtt tähendas hoopis Molotovi kokteile ja no Zelenskõist ei maksa üldse rääkida, see hakkas kohe sajandi kangelaseks… 🙂

   Targemad pead räägivad jah, et Putin on reaalsusest irdunud, saab ainult seda infot, mida tallalakkujatest lähikond talle serveerib. Ta ei pidavat ise ka internetti kasutama, aktsepteerib ainult eriväljaõppega agentide poolt lauale asetatud pabertoimikuid. Ega tal vist kupli all niikuinii kõik paigas pole, ma täiesti usun, et tegemist on klassikalise psühhopaadiga, kes ei pea teisi inimesi üldse inimesteks (seetõttu on tal näiteks ka täiesti ükskõik Vene vägede kaotustest, kui teda nendega üldse kurssi viiakse)

 6. Ütlen ikka, et see pole venelaste vaid Putini sõda, sest venelased isegi ei tea, et seal sõditakse või kuidas sõditakse, nende jaoks see on erioperatsioon ja vabastamine, mitte sõda. Ja kaldun arvama, et just oudekiloonedel ja vene päritolu trofeenaistel on lihtsam olla tahtlikult silmaklappidega, sest nemad elavad siin, heaoluühiskonnas, kus elu suurim mure ongi see, et ilma vaktsiinipassita ei saa kohvikusse, samas kui riigivenelased elavad vähemalt sealses reaalsuses sees. Muidugi, kui võrdlusmoment puudub, siis see ei muuda midagi. Aga miskipärast ei kipu ei oudekilooned ega trofeenaised ise venemaale elama kolima.
  Jah, see puudutab ennekõike lihtsaid inimesi, sest oligarhil on ikka kalamari saial ja tuba soe, see, et ta enam Nizzasse ei pääse on muidugi nurisemist väärt aga mitte elulõpp.
  Positiivset stsenaariumi ei ole, aga pisarad ei aita, tuleb vastu pidada.

  1. Ütlen veel kord seda, mida olen öelnud mujal varem – meil kõigil tuleb harjuda mõttega, et surm saab olema meie lähikonnas märksa igapäevasem külaline kui seni. Ja loomulikult on ka minul endal varasemast suurem tõenäosus ennaegu surra ja mis kõige hirmsam – seda ma välja ei ütlegi.
   Ise surres on see väike boonus, et kõik ülejäänu saab kellegi teise mureks.
   Ostke ravimeid ja eriti valuvaigisteid ja palavikualandajaid. Kuna pandeemia pole sõja ees mitte kusagile kadunud, võite ennast leida olukorrast, kus oleksite valmis paratsetamooli eest vanatädi Amalie pärandatud kallihinnalise kamee pikema jututa ära andma.

   1. Paratsetamool on täiesti kasutu, kui sa lamad mõistust kustutavates valudes põrandal omaenda täiskusetud ja nädalaid vahetamata voodipes…kaltsude sees ja suudad ennast selgematel hetkedel käte abil kuivemasse kohta lohistada. Siis peab varuks olema teadmine, MILLINE kogus millist valuvaigistit tegelikult aitab. Ma võtsin kirjeldatud olukorras 4 korda päevas 800 mg ibuprofeeni, see oli käsimyygikatest ainus, mis mõjus. (Hiljem lisandusid kodeiin ja tramadool, ja siis sain lõikusele.)

    1. Aga tavalisele keskmisele inimesele on paratsetamoolist päris palju kasu, kui tal on rõve peavalu ja palavik. Ja kui olukord on selline, et toast välja minna mingil põhjusel ei maksa või et lähima apteegini väga ohutult just ei jõua, siis on ju hea, kui see paratsetamool on sahtlis olemas.
     Muidugi tuleks ka retseptiravimeid võimalikult suur varu osta. Näiteks insuliini.

    2. Mulle ei mõjunud paratsetamool ka 1 GRAMMI kaupa võttes. Kuna perearstid ja neuroloogid soovitasid mul, CTO ja neuroloogi asemel, seda võtta põmst nõrkemiseni, aga samal ajal oli mu noorim laps imik, siis tulemuseks tuli vaimupuudega laps. ATH, autismi jm arenguhäirete seos paratsetamooliga on hiljaaegu teaduslikult tõestatud. Ja ma pole ainus, kellele parakas ei mõju.

    3. Valuvaigistina ma pole ka paratsetamoolil mõju märganud. Palavikualandajana ta siiski töötab. Õlatraumaga soovitati ka võtta ibu ja para vaheldumisi, ma teiseks päevaks olin juba parakast loobunud, sest see ei teinud mitte midagi. Ibu najal sain kuidagi toime.

 7. Palju venelastest usub või toetab Ukraina rünnakut pole oluline, sest Putini venemaal inimesed ei oma otsustusõigust. Putin on nurgas rott ja käitub vastavalt. Tema väitel pole Ukrainata Venemaad ja ilma Venemaata pole maailmal mõtet. Suht selgelt väljendatud, et kui ma Ukrainat ei saa siis vajutan nuppu.

  Külma sõja uus versioon selle erinevusega, et üks pool väidab olevat valmis vastastikku garanteeritud hävinguks. Kui Ukrainaga saab ühele poole on selge, et lääs “blinked first”, veidi ümbergrupeerumist ja võtame järgmise ampsu. Soome paistab isuäratav, millest soomlased ise on aru saanud kui vaadata rahva ülikiirelt tõusnud toetust NATO liikmelisusele.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.